משבר האקלים – ההתכחשויות אליו מסוכנות, ההתקפות נגד גרטה פוליטיות

שינוי האקלים מסוכן ודורש תגובה גלובלית דחופה. ההתכחשות לסכנות במשבר האקלים עברו למגרש הפוליטי. ההתקפות נגד גרטה תונברג מורות על הכוחות הפועלים בתחום, על האינטרסים של מקבלי החלטות ותאגידים המרוויחים סכומי עתק מהמצב הנוכחי

מאת: אמנון פורטוגלי

על משבר האקלים, התחממות כדור הארץ וההתקפות על גרטה תונברג

בתמונה: השוני בטמפרטורות הממוצעות ברחבי העולם משנת 2014 עד שנת 2018, ביחס לממוצע הטמפרטורות בין השנים 1951–1980, לפי מכון גודארד ללימודי החלל של נאס"א.מתוך ויקיפדיה ערך "התחממות גלובלית"

‏

אין לומר שלא ידענו ולא הוזהרנו מפני משבר האקלים. רחל קרסון כתבה על כך בספרה Silent Spring  בשנת 1962[1], הנשיא לינדון ג'ונסון קרא לקונגרס בשנת 1965 להעביר חקיקה לריסון זיהום פחמן דו חמצני [2].

למעשה, כל נשיאי ארה"ב מאז קנדי הזהירו מפני פליטות פחמן דו חמצני ושינוי האקלים [3].  באוקטובר 2006 פורסמה 'סקירת הכלכלה של שינויי האקלים' 2006 review of the economics of climate change. [4]

את הסקירה הוביל ניקולאס שטרן, לשעבר כלכלן ראשי בבנק העולמי, אז ראש השירות הכלכלי בממשלת בריטניה, וכיום יו"ר של מרכז ESRC לכלכלה ולמדיניות של שינויי האקלים, ושל מכון גרנטם לחקר אקלים ואיכות הסביבה בבית הספר לכלכלה ומדע המדינה בלונדון LSE. הממצאים העיקריים של הסקירה קבעו כי העדויות המדעיות הן עכשיו ברורות וללא ספק:

שינוי האקלים מביא לסיכונים גלובליים חמורים ביותר, ודורש תגובה גלובלית דחופה

יש עדיין זמן להימנע מהתוצאות הגרועות של שינויי אקלים, אם נפעל עכשיו בצורה חזקה.

The scientific evidence is now overwhelming: climate change presents very serious global risks, and it demands an urgent global response.

There is still time to avoid the worst impacts of climate change, if we take strong action now.

המדענים הזהירו אותנו שמה שאנחנו עושים אינו בר-קיימא, הוזהרנו שמה שאנחנו עושים קטלני לעתידנו. ולמרות כל זאת ולמרות ההוכחות שהצטברו מאז, מזה יותר מ-50 שנה, עדיין יש מכחישים, עדיין יש כאלו המתעלמים מההתרעות האחרונות.

כשהיוזמות לפתרון משבר האקלים החלו לאיים על חברות הנפט הגדולות, על המאמינים בניאוליברליזם, בשמרנות קיצונית, בדוקטרינת ה'לסה-פר', 'איש הישר בעיניו יעשה' בלשון התנך, כאשר הדרישות לפעולה לפתרון המשבר התחילו לאיים על כל אלו הרואים בכל דרישה לרגולציה פגיעה קשה, כשהדרישה לשינויי חקיקה ולהגבלה של תעשיות מסוימות במטרה למנוע את התחממות כדור הארץ נתפשת בימין השמרני בארה"ב ובישראל, בחברי האלט-רייט בארה"ב והדומים להם בישראל כתירוץ, בשם איום דמיוני, לפגיעה בכלכלה ובמה שהם קוראים חירויות הפרט. או אז צצו ספקות מפוברקות במיטב המסורת של חברות הטבק בזמנו ושל סוחרי הספק, והופיעו ועלו התקפות משולבות נגד גרטה תונברג.

ההכחשה והחרדה מפעולות יזומות כנגד הסכנות במשבר האקלים, בהתחממות הגלובלית עברו למגרש הפוליטי וגם בישראל אפשר למצוא אותם בתגובות ובאתרים של הימין הישראלי.

גרטה תונברג הצעירה השבדית הייתה השראה לתנועת שביתת האקלים בבית הספר. היא הקימה את מחאת תלמידי בית הספר שהשתתפו בה יותר ממיליון ילדים ברחבי העולם, שעזבו את כיתותיהם כדי לדרוש פעולה בנושא ההתחממות הגלובלית. היא פנתה למנהיגי העולם, השתתפה בשיחות האקלים האמריקאיות באו'ם בניו יורק והיתה מועמדת לפרס נובל לשלום. היא משפיעה בצורה חיובית על אנשים על הספקטרום האוטיסטי, על הסטודנטים ועל החברה שלנו כולה [5].

אבל הצלחתה של תונברג היתה לצנינים בעיני מי שדוחה את המוסכם על הרוב המכריע של מדעני האקלים, ובעיני אלו שעיצבו ודחפו להפיכת כיוון מדיניות האקלים בממשל טראמפ.

המלעיזים על תונברג מסתמכים יותר ויותר על התקפות אד-הומינם כדי להקהות את השפעתה. זה לא מפתיע, ודי מייאש, לראות שתוקפים את השליח בהקשר של סדר חברתי מאוים. לקרוא ולשמוע את דברי  השנאה, ההסתה וההיסטריה שמתרחשים בעיקר באינטרנט, המצביעים על חלק מהבעיה.

אלו התוקפים את תונברג מצביעים לעיתים קרובות על האוטיזם שלה, טוענים שהיא משמשת ככלי להוריה, ומשווים את קריאתה לצעירים בנושא שינויי אקלים ל'נוער היטלר'.  הם הצביעו על 'הקול המונוטוני שלה' וניסו למסגר אותה כ'המוזרה המילניארית' עם 'מראה של אימה אפוקליפטית בעיניה' [6] .

ההתקפות האלו הן הרבה יותר מהכחשת משבר האקלים והתחממות כדור הארץ. הן מורות על הכוחות רבי העוצמה הפועלים בתחום משבר האקלים, על האינטרסים של מקבלי החלטות ותאגידים המרוויחים סכומי עתק מהמצב הנוכחי, מאי-פעילות בתחום אקלים. ההבנה של המקור האידיאולוגי והמקצועי של אותם תוקפים, מאירה כמה מההצהרות האפלות שלהם.

המתקפה המשולבת נגד גרטה תונברג באה משלש קבוצות:

הקבוצה הגדולה והחזקה בארה"ב של מכחישי משבר האקלים הם חסידי הניאוליברליזם, הדוגלים בכלכלה לפי האינטרסים של התאגידים הגדולים, בדוקטרינת ה'לסה-פר'. מדובר ברשת שיש לה קשרים הדוקים לתעשיית הדלקים המאובנים ולאלו המממנים את הכחשת משבר האקלים, עם טביעת האצבעות והתמיכה הכספית של רשת האחים קוך.

האינטרסים האלו, מוצאים חפיפה עם האינטרסים של רשת של לוביסטים, פוליטיקאים וקבוצות קמפיין הדוחפת את בריטניה ליציאה מהאיחוד האירופי בכל מחיר, (ברקזיט Brexit קשה), גם ללא הסכם עם האיחוד האירופי. המחיר אינו חשוב בעיניהם כאשר המטרה היא סילוק וביטול השמירה על הסביבה וביטול פעולות להקטנת תוצאות משבר האקלים, והכול  בשם האידיאולוגיה של כלכלה הנשלטת ע"י אינטרסים של תאגידים והחופשית מפיקוח ממשלתי.

הקבוצה השלישית של מכחישי משבר האקלים שונה מהמכחישים המקצועיים ומאלו הפועלים בשירות תאגידים אינטרסנטיים. זו קבוצה אמורפית המורכבת מאנשים מהשורה, ומחלק מזערי מהמומחים בתחום. אלו חושבים שמשבר האקלים אינו אמיתי, שהתחממות כדור הארץ אינה משמעותית. חלקם מכירים ובעלי ניסיון במדעי האקלים, אך נראה שהידיעות והנתונים על משבר האקלים מתקבלים אצלם לא לפי טבעם האמיתי אלא לפי האידיאולוגיה הפנימית שלהם.

הסיבות להתנהגותם רבות ומגוונות, אבל בבסיסו של דבר, משבר האקלים מהווה מעין איום על השקפת העולם של אנשים אלו, נראה שהם חוששים מתגובת החברה למשבר האקלים, לשינויי האקלים שכבר מתרחשים, מהשיבושים שנוצרים בעקבות המעבר לכלכלה עם פליטות נמוכות. כך או כך, משבר האקלים הופך להיות 'אמת לא נוחה', שבמקום לחיות ולפעול כנגד החששות שלהם, לפעול נגד משבר האקלים והתופעות של שינוי האקלים, הם פשוט מדכאים את האמת.

אלו וגם אלו וגם אלו תוקפים בארסיות את גרטה תונברג

גרטה תונברג זכתה לראשונה לגדולה באירופה, וכאן החלה המתקפה נגדה, זריקת הבוץ הראשונה.

'תאונות יאכטות פתאומיות אכן מתרחשות….'. “Freak yachting accidents do happen…”

כך הגיב ארון בנקס,  איש העסקים הבריטי, בעל ברית טראמפ, ותומך פיננסי בברקזיט, לחדשות כי גרטה תונברג, מפליגה לאמריקה בכדי להשתתף בפסגת האקלים של האו"ם. הזלזול שלו, הקריאה שלו, לא הייתה ייחודית.

בנקס הוא בין המממנים הבולטים של תנועת הברקזיט, של יציאת בריטניה מהשוק האירופי, עם קשרים ארוכי שנים לנייג'ל פאראג' המנהיג לשעבר של מפלגת UKIP בבריטניה. פאראג' הקים עכשיו את מפלגת  Brexit, שגם היא ממומנת על ידי בנקס. המפלגה מונה כיום  29 חברים בפרלמנט האירופי, רבים מהם מכחישי מדעי האקלים.

חברי הפרלמנט האירופי ממפלגת ברקזיט חברו למפלגות פופוליסטיות אחרות של הימין הקיצוני בבריסל, כולל העצרת הלאומית של מרין לה פן (לשעבר החזית הלאומית) ואלטרנטיבה לגרמניה  (AfD),  כולם מאוחדים בשנאתם לגרטה תונברג. שני חברי פרלמנט מהימין הקיצוני הצרפת החרימו לאחרונה את ביקורה בצרפת, ונציגי ה- AfD ביצעו פיגועים מתואמים במדיה החברתית.

את מעשי התוקפנות האלו תיאם המכון האירופי לאקלים ואנרגיה (EIKE), המשתתף במתן חסות לאירועים עם מכון החשיבה האמריקני הארטלנד Heartland. מבקרים רבים אחרים של גרטה בארה"ב קשורים עם הרשת המסועפת של משפחת קוך, הבעלים של חברת האנרגיה הפרטית הגדולה בארה"ב, ואחד מהמממנים של Heartland.

השפעת הרשת של האחים קוך אינה מוגבלת רק לתקשורת האמריקאית. אחת ההתקפות הנבזיות ביותר על פעילת האקלים הצעירה הגיעה מברנדן אוניל, עורך אתר האינטרנט Spiked הממומן ע"י קוך:

"הצעירה המסכנה הזו נראית ונשמעת יותר ויותר כחברה בכת. הקול המונוטוני. המבט של ​​חרדה אפוקליפטית בעיניה. הדיבורים המפורשים של 'האש' הגדולה הבאה שתעניש אותנו על חטאינו האקולוגיים. יש משהו מצמרר וקדם-מודרני עם גברת תונברג."  [7]

תורם קבוע נוסף לאתר, ג'יימס דלינגפול, שכותב כעת בעיקר באתר האלט-רייט "ברייטברט",  מתאר באחד המאמרים האחרונים שלו את תונברג כ"פטרון הקדוש של עידן הטיפשות".   [8]

המאמרים של דלינגפול מצטטים לעיתים קרובות את מקור המידע המוטעה והמטעה הראשוני בבריטניה, ה- Global Warming Policy Foundation (GWPF). כמו ברייטברט, גם אתר האישה השמרנית, the Conservative Woman, מארח מאמרים מרובים התוקפים את גרטה תונברג.

ההתקפות באמריקה

רבים מהפרשנים האמריקנים שתוקפים מילולית את גרטה קשורים גם למכון Heartland, הממומן בין השאר ע"י חברות הנפט הענקיות Big Oil ועם היסטוריה הארוכה של המכון בקידום הכחשת משבר האקלים.

אתר המכון פרסם פוסט ארוך בבלוג של אחד ממומחי המדיניות שלו, שניסה להפריך רבים מהטיעונים של תונברג לפעולה אקלימית. "הגיע הזמן שתחזור לבית הספר ללמוד מה שהיא לא יודעת ולבטל כל כך הרבה ממה שלימדו אותה," הוא סיכם.

האתר OIL Price, פרסם לאחרונה מאמר התוקף את תונברג בכותרת 'טביעת הפחמן הלא כה קטנה של גרטה תונברג'  Greta Thunberg’s Not-So-Little Carbon Footprint [9]

גם בארץ יש התוקפים את תונברג

" שימוש בילדה שעל פי מה שפורסם סובלת מהפרעה, להעביר נושא שכזה, מעיד על חוסר הרלוונטיות של הנושא. טראמפ בהחלט עזר להוריד את הנושא מסדר היום".
"השימוש בילדה צורם. פאטתי . גימיק שסותר את חשיבות הנושא לכאורה."
"לקחו נערה עם כישרון תאטראלי ודחפו לפיה ולמוחה דמגוגיה בענייני אקלים."

פטריק מור, מנהיג קואליציית CO2, המקדמת את היתרונות של פחמן דו חמצני, כתב בטוויטר כי 'גרטה = רוע' "Greta=Evil".  בראיון ל- E&E News הכחיש מור כי האיזכרורים הרבים שלו על האוטיזם של תונברג בהופעותיו בתקשורתיות ובמדיה החברתית היו התקפות על מוגבלותה, אך במקום זאת הוא 'השווה את אדוניה להיטלר'  [10] "comparing her masters to Hitler".

הקבוצה של מור פעילה יותר ויותר בגבעת הקפיטול ובממשל טראמפ. המייסד המשותף לקואליצית CO2, ויל האפר, מכהן כעת במועצה לביטחון לאומי בבית הלבן והוביל את התוכנית לסקירה ניגודית adversarial של מדעי האקלים.  מוקדם יותר השנה, טראמפ צייץ בהתלהבות ציטוט מהופעה של מור בפוקס ניוז, בה מור אמר כי מדעי האקלים הם "חדשות מזויפות" וכי יותר פחמן דו חמצני יהיה טוב לאנושות [11] [12].

סטיב מילוי, שכיהן בצוות המעבר של הסוכנות להגנת הסביבה – EPA בממשל טראמפ, ודחף להגביל את השימוש במדע בסוכנות, התייחס לתונברג ×›"ילדה ריקת ראש המנוצלת ×¢"×™ מבוגרים'. "adult-exploited empty-headed child." . היא בורה, מאניאקית ומופעלת ללא רחם על ידי מבוגרים במימון פוטין, כתב לאחרונה בטוויטר [13] [14] .

אבל, גם לנוכח המתקפה השנאית הקשה, תונברג ממשיכה לדגול בפעולה בנושא ההתחממות הגלובלית. 'כאשר השונאים פונים נגד המראה וההבדלים שלך, זה אומר שלא נותרו להם נימוקים לגופו של ענין ואין להם לאן לפנות. ואז אתה יודע שאתה מנצח'

[1]  https://www.nytimes.com/2012/09/23/magazine/how-silent-spring-ignited-the-environmental-movement.html

[2]  https://www.presidency.ucsb.edu/documents/special-message-the-congress-conservation-and-restoration-natural-beauty

[3]  https://www.eenews.net/stories/1060105233/print

[4]  https://webarchive.nationalarchives.gov.uk/20100407172811/http://www.hm-treasury.gov.uk/stern_review_report.htm

[5]  https://www.youtube.com/watch?v=ns54HAZgHvY

[6]  https://greencomet.org/2019/08/09/climate-critics-escalate-personal-attacks-on-teen-activist/

[7]  https://www.spiked-online.com/2019/04/22/the-cult-of-greta-thunberg/

[8]  https://www.breitbart.com/europe/2019/08/16/delingpole-greta-thunberg-patron-saint-of-the-age-of-stupidity/

[9]  https://oilprice.com/The-Environment/Global-Warming/Greta-Thunbergs-Not-So-Little-Carbon-Footprint.html

[10]  https://www.en24.news/2019/08/greta-thunberg-annoys-the-climate-change-deniers-in-the-us-2.html

[11]  https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1105445788585467904

[12]  https://news.yahoo.com/greenpeace-blasts-trump-for-quoting-climatechange-denier-who-misrepresents-himself-as-cofounder-184205889.html

[13]  https://twitter.com/junkscience/status/1166878808303132673

[14]  https://twitter.com/JunkScience/status/1129109415200731136

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply