איתי אשר ×–"ל – אבידה גדולה

פעילותו של איתי אשר ב"עבודה שחורה" הייתה רחבת יריעה, יצירתית ושיקפה את כישוריו בכתיבה, בהנחיה, בהוראה, בארגון, בקשר עם הציבור, בשיתופי פעולה עם פעילים וארגונים. במידה רבה בזכותו הפך האתר לבמה משמעותית בשיח הציבורי החברתי-כלכלי פוליטי בישראל. להלן משהו מקצה המזלג על פעילותו

מאת: דליה בלומנפלד

מותו של איתי אשר שנפטר בגיל צעיר מדי הוא אבדה גדולה למשפחתו, לעבודתו, לחברה, לרבים מהאנשים שהכירו אותו ולאתר "עבודה שחורה" שאיתי היה אחד ממייסדיו ומעמודי התווך שלו כשהיה פעיל באתר כאחד מקבוצת העורכים.

איתי השקיע באתר בחריצות ובמרץ ובמידה רבה בזכותו הפך האתר – הפועל למען הפצת רעיון מדינת-הרווחה בישראל, לקידום שיח בין בוחרים ונבחרים, לקידום מעורבות אזרחים בפוליטיקה ובמאבקים חברתיים – לבמה משמעותית בשיח הציבורי החברתי-כלכלי- פוליטי בישראל. מדובר באתר שהחל לפעול ב-2006 והיה אחד הראשונים באינטרנט בעיסוקו בענייני אקטואליה ישראלית. איתי ×”×™×” גאה במחקר האקדמי שכתבה כרמל ויסמן על השפעת הבלוגים האינטרנטיים על סדר היום הציבורי ובו נסקרה באופן שיטתי פעילות "עבודה שחורה" מ-2006 עד 2008 לערך.(צפו בהרצאה של כרמל זיסמן מדקה 6.36 מדברת על "עבודה שחורה" )

איתי היה פעיל בחזית האתר בפרסום רשומות ובדיונים בתגובות, והיה פעיל נמרץ גם בעבודת הארגון מאחורי הקלעים. עסק בגיוס כותבים, בהרחבת מעגלי הפעילים והקוראים והשקיע גם בהפצה. היה פעיל בכתיבה והיה פעיל בעשייה בהשתתפות בהפגנות, במחאות, בדיונים בכנסת. היה איש הגות וגם אקטיביסט בשטח.

ההשקעה של איתי בארגון האתר הפכה את אתר "עבודה שחורה" לאתר מושך, רבים מהקוראים נהגו לפתוח מדי בוקר את האתר ולעיין בפרסומים. האתר הפך ייחודי בזכות הדיונים המעמיקים בתגובות לרשומות שפורסמו. רבים מהדיונים המעמיקים, על המחלוקות והויכוחים שהתנהלו בו אבל באופן רציני ובשפה מכבדת, ניתן לזקוף לזכותו של איתי.

שילוב של טכנולוגיות אינטרנטיות מתקדמות עם תכנים רעננים הם במידה רבה גם בזכותו של איתי בשיתוף עם אנשי הטכנולוגיה במערכת שסייעו בכך.

תקצר היריעה מלסקר את רוחב התחומים בהם סייע איתי לקידום שיח והתגייסות למאבקים באמצעות "עבודה שחורה". מאבק בעד עבודה מאורגנת, מאבק נגד חוק ההסדרים, מאבק הקלדניות, מאבק המלצרים, מאבק נגד הפרטת החינוך, המאבק נגד פיטוריה של קרן נויבך מרשות השידור, מאבק העגלות ועוד ועוד.

המדור לייעוץ משפטי לעובדי קבלן, שנפתח ופעל באתר, בתחום האבטחה והניקיון סייע גם הוא באתר לעובדים להתמודד עם חוקים. בזכות איתי האתר התפרש לתחומים רלבנטיים רבים שנגעו לחיי היומיום של האזרחים והרחיב בכך את מעגל המעורבים באתר. כמו כן המכתבים לחברי-כנסת שיזם האתר הובילו לשיח בין האזרחים ונבחרי הציבור.

בזכות איתי, נושאים שהתקשורת ההגמונית נמנעה מלסקר, היא נאלצה לסקרם לאחר שב"עבודה שחורה" פורסם מידע רב של נוגעים בדבר מהשטח. למשל רשומות ועדויות של מורים נגד נגד רפורמת "אופק חדש"  אילצו בסופו של דבר את התקשורת ההגמונית להתייחס לבעיות ברפורמה ולתיקון הליקויים בה.

גם בענייני חקיקה תורם אתר "עבודה שחורה" באמצעות פרסום רשומות שמציעות לחברי-כנסת לפעול לחקיקת חוקים.

יוזמות שגיבש איתי נמשכו בפעילות האתר גם לאחר שאיתי הפסיק את פעילותו באתר, ואף הורחבו. תהליכי ההפרטה בתחום החינוך נותחו ברשומות רבות. תחום איכות הסביבה, המאבק נגד מתווה הגז, נגד הקמת אסדות הגז, זיהום האוויר במפרץ חיפה ועוד נושאים בתחום זה קיבלו במה רחבה באתר וזכו לאלפי קוראים באתר. המאבק נגד זכיינות חברת "קדימה מדע" בשירות לילדים חולים בביתם הוא גם דוגמא להמשך דרכו של איתי. העיסוק בנושא זה הוביל לחקיקה בזכות האתר. זהו חוק חינוך חינם לילדים חולים מגיל שלוש.

רוחב היריעה של עיסוקיו של איתי באתר היווה תשתית להמשך הפעילות בו והאתר ממשיך ומתקיים ומהווה במה למאבקים שרבים מהם זוכים להמשך בתקשורת שבראשיתו של דבר התעלמה מהם. המאבק נגד הקמת מכרה הפוספטים שדה בריר הוא אחת הדוגמאות לכך.

את פעילותו הענפה באתר בצע איתי במקביל לעבודה שממנה התפרנס, במקביל להרחבת משפחתו. אך הפעילות החשובה באתר לא הניבה פרנסה. היא הייתה בהתנדבות.
עם כניסתו לעבודה במזכירות הפדגוגית במשרד החינוך נאלץ איתי לעזוב את הפעילות באתר, הוא חסר לנו כבר מאז.

אנו ממשיכים בדרך שהתווה איתי

אנו נזכור לטובה את תרומתו העשירה. פועלו נצור בליבנו.

 

קרן נויבך מראיינת את כרמל ויסמן על מחקרה על שלושה בלוגים ובהם "עבודה שחורה"

עבודה שחורה באקדמיה, הרצאה של כרמל זיסמן – April 13, 2008

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

One Response to “איתי אשר ×–"ל – אבידה גדולה”

  1. הראל הגיב:

    כל כך עצוב על פטירתו של איתי. המשך הפעילות של עבודה שחורה היא ללא ספק שימור הערכים שבהם האמין ודגל איתי ז"ל.

Leave a Reply