לחזק את השמאל כדי למנוע ממשלת ימין

התרחיש היחיד שבו מוקמת ממשלה בלי ימין, הוא שגוש השמאל ו"כחול לבן" מקבלים ביחד לפחות 61 מנדטים בבחירות הקרבות. כדי ש"כחול לבן" תיאות להקים ממשלה עם השמאל, "כחול לבן" צריכה להיות חלשה יותר והשמאל צריך להיות חזק יותר

מאת: ק. טוכולסקי

להתכונן לרע מכל באמצעות חיזוק השמאל

תחילת נובמבר, החגים נגמרו, ממשלת האחדות הוקמה, "כחול לבן" שאת השבועיים האחרונים של מערכת הבחירות ניצלה כדי לשאוב כמה שיותר קולות מהשמאל תוך הפצת שקרים בוטים על חשיבות המפלגה הגדולה ביותר, הצליחה להגיע ל-35 מנדטים שוב והכניסה שורה של משרתי הון אלמונים על חשבונם של מועמדים מספר 5-10 ב"עבודה-גשר" וב"מחנה הדמוקרטי". היות שזה כמובן לא מספיק בלי גוש לכלום, ולאחר מסיבת-עיתונאים שבה חמורי סבר ועודי דגלונים קטנים בדשי חליפותיהם הכריזו ראשי "כחול לבן" על חבירתם ל"ליכוד" ול"ישראל ביתנו" לממשלת אחדות-חירום, שתטפל תחת שרביטו של ראש-הממשלה ביבי בעוד קדנציה באיומי הביטחון ובגירעון הכלכלי. לממשלת ביבי החמישית, 80 מנדטים, 35 ל"ליכוד" שכרגיל נסקר מתחת לסקרים, 35 ל"כחול לבן" ו-10 ל"ישראל ביתנו". בדצמבר מועבר תקציב דרקוני שכולל קיצוצים בהוצאה הציבורית, במדינת הרווחה, במערכות החינוך והבריאות, המע"מ עולה. עולה גם המיסוי על שכירים בני המעמד הבינוני, קצבאות מקוצצות. כדי לחזק את הכלכלה מכריזים ראש-הממשלה ביבי ושר האוצר לפיד על הטבות והנחות מס לטייקונים ותאגידים ועל שורה של הפרטות. באביב מלחמה מול עזה, בזמן שהמעמד הבינוני קורס תחת נטל הגזירות והקיצוצים, מלעיטים אותנו בעוד סיבוב מיותר וכושל של דמים. השמאל שלא הצליח להתרומם מעל 20 מנדטים (12 ל"משותפת", 4 ל"מחנה הדמוקרטי", 4 ל"עבודה-גשר" ותודה למצביעים האסטרטגיים), חלש וחסר רלבנטיות במאבק מול הגזירות והמלחמה מול קואליציית ימין-מרכז ימין צמאת דם ומשרתת הון.

התרחיש הזה הוא רק אחד משני תרחישי זוועה. התרחיש השני שגם הוא די סביר הוא ש"הליכוד", המפלגה היחידה שמנהלת קמפיין יעיל בשטח כבר כמה שבועות, ובני בריתה בימין הקיצוני: "ימינה", ש"ס ו"יהדות התורה", מצליחים כרגיל לקבל יותר ממה שהסוקרים חוזים להם ויכולים להקים ממשלת ימין צרה עם 61 חברי כנסת. לגזירות הכלכליות מתווספת העמקת הכיבוש והמשך המאבק במערכת המשפט. גם זה יכול לקרות.

בזמן שהציבור מורדם, אדיש, חושב שהוא מעניש מישהו חוץ מעצמו כי הוא לא הולך להצביע, הימין מאורגן ומוכן, מהתייצבות של כל נציגי הימין בכל הקלפיות וועדות הקלפי בניגוד לשמאל שלא שולח את נציגיו לשכונות חרדיות והתנחלויות, ומפקיר את הקלפיות שם לזיופים נרחבים, ועד קמפיין געוואלד שלא מלמד על פאניקה כמו על האופן שבו קוראים את המחנה לדגל. בזמן שהציבור הערבי  מגלה אדישות והציבור הכללי מגלה אפאטיה, הימין בשטח ובגדול וזה עוד יכול להספיק לממשלת ימין קיצוני צרה.

התרחישים האלה לא מחייבים, אבל המאבק בהם מצריך התעוררות. מי שלא רוצה שנתעורר פה ב-18 לספטמבר עם ממשלת ימין, עם גזירות כלכליות על ה-99% בשביל להמשיך להעניק את טובה של הארץ לקומץ תאגידים וטייקונים, מי שלא רוצה להתעורר להמשך הכיבוש של העם הפלסטיני, ולהמשך זיהום הארץ והזנחת תשתיותיה, מי שלא רוצה להתעורר לעוד פגיעות במערכות החינוך והבריאות, להמשך הקיטוב הניכור והשנאה, צריך להצביע לשמאל.

התרחיש היחיד שבו מוקמת פה ממשלה בלי ימין, הוא שגוש השמאל ו"כחול לבן" מקבלות ביחד לפחות 61 מנדטים. ולא רק זה. כדי ש"כחול לבן" תיאות בכלל להקים פה ממשלה ולא עם "הליכוד" ו"ישראל ביתנו" אלא עם השמאל, "כחול לבן" צריכה להיות חלשה יותר והשמאל צריך להיות חזק יותר. לכן זה לא מספיק שגוש השמאל יקבל 21 מנדטים ו"כחול לבן" 40, כי אז "כחול לבן" תרכיב את הממשלה הבאה עם "הליכוד" ו"ישראל ביתנו" ופשוט תעמוד בראשה. אם גוש השמאל יעמוד על 32-35 מנדטים ("משותפת" 14/15, "עבודה-גשר" 10/12, ו"המחנה הדמוקרטי" 8)אולי ולצדו "כחול לבן" עם 26-29 מנדטים, יהיה ל"כחול לבן" אינטרס להקים עם השמאל ממשלה, כי רק כך היא תוכל לעמוד בראשות הממשלה. בכל קונסטלציה אחרת, היא תעדיף את הימין כשותפה בממשלה או כמי שמקימה אותה.

השמאל בישראל צריך להתכונן למציאות המרה. סביר יותר שאחרי הבחירות תקום פה ממשלת ימין- מרכז-ימין עם "הליכוד", "כחול לבן" ו"ישראל ביתנו". זו תהיה ממשלה של גזירות כלכליות והמשך הסכסוך והשכול.

בוחרי שמאל לא צריכים להצביע "אסטרטגית" לימין, הם צריכים להצביע לשמאל ולקוות שהשמאל יהיה מספיק חזק ורלבנטי כשותף לממשלה אחרת, או כאופוזיציה מהותית שמציעה אלטרנטיבה.

שמאל חזק יהיה חשוב טוב ויעיל. מה שמחייב אותנו כאנשי שמאל הרואים את טובת המעמד, המדינה, האזור הוא להצביע לשמאל ולחזק אותו. אם נקום ב-18 בספטמבר עם שמאל נידח של 20 מנדטים, זה יהיה אסון. "הרשימה המשותפת", "המחנה הדמוקרטי", ו"העבודה-גשר" הן האופציות של בוחרי שמאל, זאת ההצבעה האסטרטגית האמתית, האפשרויות הנכונות לבחירה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

One Response to “לחזק את השמאל כדי למנוע ממשלת ימין”

  1. נטע הגיב:

    בקיצור – ההשקעות ×”×›×™ טובות
    מעל גיל 50 להשקיע בחלקת קבר.
    מתחת – בדרכון זר.

Leave a Reply