postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בחירות 2019 סיבוב שני – על השמאל להיאבק בשלטון הימין ולא בתוך עצמו

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2019 סיבוב שני – על השמאל להיאבק בשלטון הימין ולא בתוך עצמו

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 18.08.19 1:36

כדי שהשמאל יתחזק במנדטים, הוא צריך להפסיק להתקוטט בתוך עצמו ולהתחיל להיאבק על המנדטים שהוא יכול לקחת מהמרכז-ימין והימין. אם לא ניאבק בשלטון הימין במקום להיאבק האחד בשני, גם אנחנו נהיה אחראיים להמשך שלטון הימין

מאת: ק. טוכולסקי

אם לא נאבק בימין נהיה אחראיים להמשך שלטונו

מי שטורח לקרוא את ריכוזי הסקרים לקראת הבחירות הכלליות רואה שאין בהם שינויים גדולים. אם כבר משהו קורה זה שהימין  מתחזק מעט לסביבות ה-67, המרכז ימין ("כחול לבן") לא מצליח לשחזר את תוצאת הבחירות האחרונות ומתכווץ ב-5-6 מנדטים, והשמאל מצליח בקושי להגדיל מעט את כוחו מ-20 מנדטים ל-24/25 מנדטים. בקיצור, לא תוצאות שבונות מהפך. במצב כזה, די ברור שלימין יש אינטרס להמשיך להציג את חלקיו השונים כאלטרנטיבות מהותיות באמצעות ספינים. למשל, כאילו "ישראל ביתנו" לא תשב עם החרדים. או למשל, ש"ימינה" לא תמליץ על מועמד ה"ליכוד" לנשיא. אסטרטגיה זו נועדה להבטיח שמי שמתוסכלים בתוך הימין לא יחשבו לרגע לעזוב את הגוש.

השמאל והימין מרכז לעומת זאת, צריכים להביא בוחרים מחוץ לגוש. כי בלי להגיע ל-60 מנדטים של מרכז-ימין ושמאל, ל"כחול לבן" אין שום סיכוי להרכיב ממשלה. אם לשמאל ולימין-מרכז לא יהיו 61 מנדטים לפחות, אז השמאל יהיה בטוח באופוזיציה, חלש מפוצל ולא רלבנטי. מכאן שהמסקנה המתבקשת במטות הקמפיינים של מפלגת הימין-מרכז ומפלגות השמאל הייתה צריכה להיות לתקוף מחוץ לגוש, מפלגות השמאל את הימין-מרכז והימין, והימין מרכז את הימין, אבל כמקובל במחוזותינו זה לא קורה.

למרות שכל מי שיודע חיבור וחיסור ויודע לספור עד 120 מבין מה השמאל צריך לעשות, עושה רושם שבשמאל מעדיפים להתנהל אחרת. "המחנה הדמוקרטי-מרצ"  יצא השבוע בהתקפה על מפלגת העבודה. אחרי שאהוד ברק מעד בפוסט, הוא הותקף בידי יו"ר "הרשימה המשותפת". פעילי המפלגות ברשתות החברתיות, אנשים למודי מאבקים משותפים לא מעטים, החלו מיד לחבוט במרץ זה בזה כמו שהם רגילים ושכחו, כרגיל, שהאויב נמצא בימין. בקיצור, חודש לפני הבחירות, בזמן שהסטגנציה בסקרים בין הגושים נמשכת, מפלגות השמאל ופעילי המפלגות חזרו לחבוט זה בזה. זה מיותר, זה לא תורם לכלום, וזה לא יביא למהפך שלטוני, אבל זאת בעיה מוכרת שמאפיינת את השמאל כבר שנים אם אנחנו לא רוצים עוד ארבע שנים של שלטון ימין ממאיר, כדאי שנחדל מהרוטינה הזו.

אם ב-19 לספטמבר אחרי פרסום התוצאות הסופיות של הבחירות, נמצא את עצמנו שוב עם גוש ימין של 100 מנדטים או קרוב לכך ועם רסיסי שמאל מוכים וחלושים, גם אנחנו נשא באחריות לתוצאות. אם גוש השמאל ו"כחול לבן" לא תצלחנה להגיע ל-61 מנדטים לפחות ורצוי שמתוכם לפחות 32 יהיו של שלוש מפלגות השמאל, גם אנחנו נהיה אחראיים לממשלת הימין הכלכלית חברתית והמדינית שתקום פה. וזו תהיה ממשלה שתטיל גזירות על ה-99% כדי לכסות את הגירעון, ולהמשיך את שוד הכלכלה לטובת קומץ התאגידים והטייקונים, שקיבלו בעשור האחרון הנחות והטבות מס של 700 מיליארד ₪. בלי שמאל חזק, בלי "רשימה משותפת" של 14 מנדטים, "עבודה" של 10 מנדטים ומרצ של 8 מנדטים זה לא יקרה. כדי שהשמאל יעמוד על 32 מנדטים לפחות ויוכל להיות או שותף משמעותי בממשלה של "כחול לבן" עם השמאל, או אופוזיציה משמעותית ואלטרנטיבה לשלטון, השמאל צריך להפסיק להתקוטט בתוך עצמו ולהתחיל להיאבק על המנדטים שהוא יכול לקחת מהמרכז ימין והימין כדי להתחזק.

כי השמאל צריך להתחזק על חשבון הימין-מרכז ("כחול לבן") ועל חשבון הימין. ועושה רושם שלכל אחת ממפלגות השמאל יש משימה שונה. וזאת עוד סיבה שההתקוטטות ביניהן חסרת טעם לחלוטין. "הרשימה המשותפת" נאבקת נגד האדישות ברחוב הערבי, המיאוס של הרחוב הערבי ממה שנתפס כפוליטיקה קטנה של מפלגות עייפות, העלאת שיעור ההצבעה בציבור הערבי ל-75%, תהיה שווה ל"רשימה המשותפת" 4-5 מנדטים ויכולה לעשות את ההבדל בין שמאל של 24 מנדטים לשמאל של 30 מנדטים. "המחנה הדמוקרטי-מרצ" נאבק הן בימין-מרכז – שגנב את בוחרי השמאל לטובת מפלגת מרכז-ימין – שרק רוצה להיות שותפה של "הליכוד" והחרדים בעוד ממשלת סטגנציה. "המחנה הדמוקרטי-צרת" נאבק גם  במפלגת הימין "ישראל ביתנו". הוא נאבק בהן על הקול החילוני, על מי שנושאי סביבה וחברה אזרחית נוגעים לליבו ומי שרוצים פתרון מדיני. "העבודה-גשר" נאבקת ב"ליכוד", ב"יהדות התורה" ובש"ס על מי שהנושא החברתי קרוב לליבו, ונמאס לו להצביע למפלגות ימין שזורקות לו פירורים וטוענות להיותן "חברתיות".

אלו המאבקים הרלבנטיים היום של מפלגות השמאל וכל השקעת מאמץ במאבק אחר היא מיותרת. הקולות שיעברו בין "הרשימה המשותפת", "המחנה הדמוקרטי – מרצ" ו"העבודה – גשר" לא ישנו כלום ולא יתרמו דבר.

אם אנחנו רוצים לשנות את המסלול בו הולכת ישראל, אנחנו צריכים לנצח את המרכז ימין ואת הימין ולא האחד את השני בתוך השמאל. אם לא נתחיל כולנו להיאבק בשלטון הימין במקום להיאבק האחד בשני, גם אנחנו נהיה אחראיים להמשך שלטון הימין. בואו נשנה את זה ונפיל אותו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. נטע :

  לא מאוחר מדי?
  מה כבר לא נכתב ברוח הזו – ועולם כמנהגו נוהג.
  צריך גם לחשוב על אחוזי ההצבעה – השמאל עם ה"התחדשויות שלו"
  – אם לא ישנה כיוון בזמן פציעות ישאיר יותר אנשים בבית
  לי, למשל, נמאס להיות אצבע מובנת מאליה.
  מישהו שומע את זה? מישהו מתייחס לזה?

  אם אני לא אצא לחפש את כל החבורה הזו – הם אלי הרי לא יגיעו,
  בפעם הקודמת – אפילו הקודקוד הגיע אלי "צאו להצביע" פקד קולו בטלפון.

  אז בסדר, לא צריך להגזים.
  ובכל זאת איזה סימן חיים? כלום.

 2. החגב עמד יציב :

  אין שום סיבה

  אין שום סיבה לאדם בר דעת, בעל הבנה בסיסית של העולם, להצביע לשמאל.

  השמאל שואף ליישום מדיניות כלכלית הזויה ואלימה שתוביל ליעד שהשמאל תמיד חתר אליו- ונצואלה.

  בנוסף השמאל אינו מבין ששכנינו היקרים אינם מעוניינים שנגור בשכונה, לפחות לא כמדינה עצמאית . כפי שהעשור האחרון הראה מה עושים ערבים סונים כשיש בידם כוח צבאי ופוליטי לשכניהם…

  רב הישראלים מבינים זאת ועל כן השמאל בדעיכה ארוכת טווח ולא הפיכה. טוכולסקי, כמובן אינו מסוגל להבין מציאות זאת וסבור שהשמיים הפוכים.

  וכמובן מיהו ג'ון גאלט?! 🙂

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  השמאל פועל לטובת האזרח ורואה את האינטרס הציבורי לנגד עיניו. הימין רואה רק את העשירים ואת הטייקונים, מעניק להם הנחות מס ומאפשר להם להתחזק בשעה ששאר האזרחים הופכים מיום ליום יותר עניים. הימין אינו רואה לנגד עיניו את האזרח הקטן ואינו פועל למען האינטרס הציבורי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.