חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מצע ה"עבודה-גשר" – שמאל חזק לקואליציה עם "כחול לבן"

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 14.08.19 0:51

מפלגת "העבודה-גשר" פרסמה את המצע הכלכלי שלה: מי שגרמו לגירעון ישלמו עליו, המדיניות חברתית-כלכלית של הממשלה תהיה מרחיבה, ההוצאה הציבורית וההכנסה הציבורית  יגדלו ומדינת הרווחה תשוקם. נחוץ שמאל חזק לקואליציה עם "כחול לבן"

מאת: ק. טוכולסקי

כשהמדיניות עולה מאות מיליארדים לטובת בעלי ההון, אף עיתונאי לא מספר על זה

בזמן שה"ליכוד" מציג מדיניות שמסתכמת ב: "אם תצביעו ל"כחול לבן", אבי ניסנקורן יהיה שר האוצר הבא" בזמן שהמדיניות הכלכלית של "כחול לבן" מסתכמת ב: "תצביעו למפלגה הכי גדולה כי אנחנו לא ביבי" בזמן זה באה מפלגת "העבודה-גשר" ומציגה תכנית כלכלית שאמנם לא תהפוך את ישראל למדינת רווחה סקנדינבית, אבל בהחלט תתחיל לקדם לראשונה אחרי שנים צמצום פערים והשקעה בתשתיות חברתיות במטרה לתקן את הנזקים שנגרמו לחברה הישראלית בעשורים האחרונים.

בזמן שמפלגות הימין שכן אומרות משהו קוהרנטי לגבי כלכלה מציעות לנו לפרק את ההסתדרות, הארגון היחיד שהצליח בעשור האחרון לכפות על הממשלה דברים בסיסיים כמו עדכון שכר המינימום וקצבאות, צריך להיות לכל אחד מאתנו ברור מה המשמעות של המשך שלטון הימין, ומה המשמעות של כנסת שיש בה 100 חברי כנסת ימניים כלכלית וחברתית. אחרי הבחירות תבוא השעה לשלם את הגירעון בתקציב, והבחירה של אזרחי ישראל בקלפי תכריע מי ישלם, מי ישב על כס שר-האוצר ומי על כס ראש-הממשלה ואיזו מדיניות הם ינהיגו.

בזמן ש"כחול לבן" רוצה אחדות עם ה"ליכוד", וכולנו כבר יכולים לדמיין איך אחרי עוד מבוי סתום של ימין מנצח אבל מפולג, גם ביבי וגם גנצלפיד יספרו לנו ש"אין ברירה" ו"דברים שרואים מכאן לא רואים משם" ושהפעם לפחות "יש לכבד את הכרעת הבוחר", הם יקימו ממשלת אחדות גזירות שתפגע ב-99%, בעובדים ונתמכים, בשכירים ועצמאיים קטנים, כדי להמשיך ולפנק תאגידים.

בזמן שזה מה שמציע לנו הימין מרכז ימין, מה"ליכוד" וה"ליכוד ב'" בראשות גנצלפיד, מסתבר שיש אלטרנטיבה, "העבודה גשר" הציגו את מצעם, והם מציעים שמי שגרמו לגירעון ישלמו עליו.  זאת במקביל למדיניות חברתית-כלכלית מרחיבה של הממשלה, הגדלת ההוצאה הציבורית וההכנסה הציבורית ושיקום מדינת הרווחה.

כמובן שהתכנית שהציגה "העבודה-גשר" זכתה מיד לביקורת על המחיר שתכנית כזו תעלה וביקורת על ההצעה לשלם. לא היה כלי תקשורת גדול ומרכזי אחד שכתביו לא נחרו בבוז. אותם כתבים הם אלה שמסתירים מאתנו במשך שנים את העלות של מדיניות הטבות והקלות המס, אלה הם אותם כתבים שלא שואלים אף פעם על חשבון מה עולה המדיניות הקיימת. הם נזעקו לשמוע שיש מפלגה שמציעה להשקיע 30 מיליארד ₪ (בקדנציה) ומאין יבוא הכסף. הם כמובן לא שאלו מאין יבואו 700 מיליארד ₪ שממשלות ביבי העניקו כהטבות לאלפיון העליון בעשור האחרון. הם לא תהו מי ישלם את מחיר שחרור הרווחים הכלואים הנדיב, הורדת מס החברות, הימנעות ממיסוי על ספקולציות בורסאיות, מתווה הגז וכל שאר מתנות המאות מיליארדים שביבי ושרי-האוצר שלו שטייניץ, לפיד וכחלון, העניקו בלי למצמץ לאלפיון העליון.

זה לא שאי אפשר לבקר את התכנית הכלכלית של "העבודה-גשר". אני אישית חושב שמקורות המימון שלה היו יכולים להרחיק לכת יותר בכיוון מיסוי על רכוש והון ובביטול של תכנוני מס, הנחות מס ופטורים ממס לפני שמעלים את מס ההכנסה או מגדילים את הגירעון. זה לא שאין עוד מטרות חברתיות שדורשות השקעה פיתוח וטיוב, אבל התכנית היא בהחלט בכיוון הנכון ומצביעה על כך ש"העבודה-גשר" בהחלט עושה את מה שהיא צריכה לעשות כחלק מהשמאל בהצבת אלטרנטיבה לשלטון.

במקביל גם מרצ הדמוקרטית שעיקר מאבקה הוא במפלגות הימין-מרכז ימין שאינן "ליכוד", "כחול לבן" ו"ישראל ביתנו", פתחה בהתקפה על התכניות של "כחול לבן" לאחדות של המרכז ימין. וגם זאת עבודה נכונה.

לכולנו צריך להיות ברור שהבחירות האלה הן על מי ישלם את מחיר הגירעון ומה עתידה של מדינת-הרווחה. התקשורת של בעלי-ההון רוצה שנחשוב שהבחירות הן או ביבי או גנצלפיד. רק שזה שקר. הבחירות האלה הן בין ממשלת אחדות "ליכוד-כחול לבן" לבין ממשלה של "כחול לבן" עם השמאל.

וכדי להגיע לשם צריך שמאל חזק. שמאל שלא מתבייש להגיד שהגיע הזמן להעלות שכר וקצבאות, והגיע הזמן להשקיע בתשתיות חברתיות. ואת כל זה צריך בשביל חברה יצרנית, פוריה, מגדילת תפוקה, חזקה ויעילה,. כי כמו שאנחנו מנוהלים בעשורים האחרונים בכלל ובעשור האחרון בפרט אי אפשר להמשיך.

כל הכבוד ל"עבודה-גשר" על התכנית שלהם. כך הולכים לבחירות מול הכלום והספינים של מפלגות הימין-מרכז-ימין, מול הקואליציה שההון זומם להביא עלינו של "ליכוד-כחול לבן-ישראל ביתנו", מול חוסר התקווה והמשך השוד. עם תכנית טובה בתור התחלה. ואחרי יישומה אפשר יהיה להמשיך להתקדם הלאה משיקום ותיקון, לצמיחה ופריחה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. נטע :

  השאלה היא מי וכמה נחשפים לתכנית הזאת.
  מי וכמה מוכנים להתיחס אליה ברצינות.
  יש כאן ציבור גדול מימין ומשמאל, שחי בסוג של סכיזופרניה.
  הטיפול שבדרך כלל מוצע – עוד קצת סכיזופרניה.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  יותר מחיבור בין מפלגות,
  חסר כאן חיבור בין הנקודות.
  ולכן אחזור על עצמי – דווקא בשמאל היו רבים שלא הבינו את הפוטנציאל החברתי-כלכלי בתפקיד של שר ביטחון בישראל, ולא דרשו פעולה בהתאם, שכשפרץ "זנח" את האוצר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.