חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2019 סבוב שני – המריבות בתוך הימין הן חלק מהותי מהאסטרטגיה שלו לנצח בבחירות

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 8.09.19 1:00

המריבות בתוך גוש הימין נועדו להבטיח שקולות לא יזלגו מהגוש החוצה. זאת שיטה מצוינת לשימור בוחרים בתוך הגוש. זה עובד מצוין למי שרוצה לשמור על השלטון, לא בשביל מי שרוצה להגיע אליו. הבשורה של השמאל צריכה להציג אלטרנטיבות ולא לריב בתוך הגוש

מאת: ק. טוכולסקי

המריבות בתוך הימין הן חלק מהותי מהאסטרטגיה שלו לנצח בבחירות

הימין "מתקוטט", מפלגת הימין הגדולה מאשימה את הקטנות והן עונות לגדולה, מפלגת הימין ה"חילונית" מנסה להיבדל ממפלגות הימין החרדיות כאילו הן לא ישבה באותה קואליציה במשך 8 מתוך 10 השנים האחרונות וחוזר חלילה.

בכירי הפרשנים הפוליטיים מציגים כל מריבה כזאת כעניין אמיתי שמאיים על שלמות הימין, ומעידים בכך או על חוסר הבנה במקרה הטוב או על כך שהם לא עיתונאים אלא פרסומאים במקרה הרע. כי כל המריבות בתוך גוש הימין נועדו להבטיח שקולות לא יזלגו מהגוש החוצה ותו לא. באמצעות המריבות שבין ישראל ביתנו הליכוד ויהדות התורה או איחוד מפלגות הימין והליכוד גוש הימין ממצב את עצמו כמחנה שיש בו אלטרנטיבה מהותית, טקטיקת בחירות שמוכיחה עצמה פעם אחר פעם מחדש. בפועל אין הבדל בין הצבעה לעוצמה יהודית או ש"ס, יהדות התורה או ישראל ביתנו, הליכוד או איחוד מפלגות הימין, כולן שותפות שהמשותף להן רב על השונה. כולן מפלגות גזעניות ומיליטריסטיות משרתות הון ואדישות ל מצבה של המדינה ומצב הרוב המוחלט של אזרחיה ותושביה ה-99%. כולן שותפות להמשך הגזל של אזרחי ישראל בתוך מדינת ישראל והעם הפלסטיני בשטחי הכיבוש שלה. לכולן לא אכפת מהדרדרות המעמד הבינוני, מהתרחבות העוני, מקריסת התשתיות, מזיהום האוויר היבשה והמים, כולן יחדיו מעדיפות שקומץ טייקונים ותאגידים ייהנו מטובה של הארץ, כולן יחדיו מאמינות במידור הפרדה ושיסוי. כל ה"מאבקים" ביניהן שעיתונאי החצר של ההון המתיימרים להיות "פרשנים פוליטיים בכירים" הם בסך הכול אסטרטגיה למניעת זליגת בוחרים לא מרוצים מהגוש.

האסטרטגיה הפשוטה הזו של הצגת "אלטרנטיבות" באמצעות חידוד ההבדלים לכאורה ויצירת מצג שווא של פערים בלתי ניתנים לגישור עובדת למפלגות שלטון שכן זאת שיטה מצוינת לשימור בוחרים בתוך הגוש. לא סתם בשנים האחרונות הסוקרים שטועים בחלוקת המנדטים הפנימית בתוך הגושים לא מפספסים ברוב המקרים את החלוקה בין הגושים עצמם. זה עובד מצוין למי שרוצה לשמור על השלטון, לא בשביל מי שרוצה להגיע אליו.

אז בזמן שבימין מציגים מצג שווא של התקוטטות וסומכים על כך שאף פרשן פוליטי לא יהיה מסוגל או יעז להגיד שכל ה"התקוטטות הזו" היא בסך הכול חלק מתעמולת הבחירות של הימין שנועדה להבטיח שהבוחר הימני הלא מרוצה יישאר בגוש בטוח שיש פתרונות למה שהוא רוצה בלי להצביע לאלטרנטיבה.

בשמאל גם מתקוטטים, בל"ד מכריזה שהמשותפת לא תחתום על הסכם עודפים עם מפלגה ציונית ולא תמליץ על מועמד לראשות הממשלה, פרץ עוקץ את מרצ, מרצ-הדמוקרטית נכנסת בעבודה-גשר. אם היינו בשלטון זאת הייתה אסטרטגיית שימור לקוחות סבירה גם אם לא הוגנת במיוחד, אבל כשאנחנו אמורים להציג אלטרנטיבה זה די מגוחך ומשחק לידיים של הימין.

במקום לתקוף את עצמנו, צריך לתקוף את הימין, כל הזמן ובכל הכוח. וגם להסביר פעם אחר פעם שאין שום הבדל בין הצבעה לליכוד, לישראל ביתנו, ש"ס יהדות התורה או איחוד מפלגות הימין. כולן מפלגות ימין שמקדמות את התעשרות העשירים, המשך הכיבוש והתעלמות מוחלטת מהבעיות האמתיות של ה-99%, תוך הזנחה פושעת של מערכות הרווחה, הבריאות והחינוך, התשתיות, הקרקע, האוויר והמים. המדינה המזוהמת, המקוטבת, הכובשת, האלימה והמזניחה שיש לנו היום היא תוצר של שלטון ימין ממושך, של החבירה בין מפלגות ימין חילוניות, דתיות וחרדיות שאין ביניהן שום הבדל משמעותי לשלטון כובש ומשרת הון, אלים מפלג ומזניח.

הבשורה של השמאל צריכה להיות אלטרנטיבית, ואלטרנטיבית מהותית, הקרב הוא לא בתוך המחנה האחד נגד השני כי באופוזיציה משחק סכום האפס הזה לא עוזר ולא משנה מהותית. משחקי סכום אפס זה טריק של מפלגות שלטון, שנשארות יחדיו גם אם ביניהן חלוקת המנדטים משתנה. לאופוזיציה זה לא יעזור. לכן על מפלגות השמאל, העבודה-גשר, המשותפת ומרצ-הדמוקרטית לנהל קמפיין לעומתי ולהציב אלטרנטיבה תוך שהן תוקפות את השלטון ולא האחת את השנייה. סביר להניח שלא תהיה מערכת בחירות נוספת ב-2019, את ההזדמנות שקבלנו צריך לנצל ולזכור תמיד שהיריב נמצא בימין.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.