"עומדים ביחד" – תנועת השטח שמפחידה את הימין

תנועת "עומדים ביחד" פועלת לאיחוד מאבקים נגד שיטת ה"הפרד ומשול" של הימין וזה מה שמפחיד את הימין: שהנאבקים יאחדו את השורות. מהו ה"שמאל" שהימין מפחיד מפניו ומסית נגדו? השקפת עולם שמציבה אלטרנטיבה למה שהימין מוכר לנו

מאת: ק. טוכולסקי

שני דברים באמת מפחידים את הימין

בשבוע שעבר גילה הימין בישראל את תנועת "עומדים ביחד". "עומדים ביחד", התקווה הרעננה של השמאל בישראל, אינה עוד מפלגה והיא גם לא עוד עמותה, "עומדים ביחד" היא תנועת שטח שמאחדת גורמים שונים בחברה הישראלית בדרישה לשותפות יהודית ערבית בחברה סולידרית סוציאליסטית ודמוקרטית.  "עומדים ביחד" רואה באיחוד מאבקים ויצירת שיתופי פעולה בין כל נפגעי המשטר ללא הבדל דת גזע ומין את המקום ממנו תצמח אלטרנטיבה.

נוכחותם הבולטת של אנשי התנועה בשבוע שעבר בהפגנות המחאה של בני העדה האתיופית, משכה את תשומת הלב של משרתי שלטון בכירים שהחלו לדבר על כך שהמחאה הונעה בידי גורמים זרים וכמובן השמיצו את השמאל ו"הקרן החדשה". "עומדים ביחד" היא אכן תנועת שמאל עממית ופעילה, אבל אנשיה נמצאים בכל מאבק נגד עריצות משטר הימין לא כחלק מאיזושהי קונספירציה אלא להיפך, במאבק נגד שיטת ה"הפרד ומשול" של הימין וזה מה שמפחיד את הימין.

הרי מה זה ה"שמאל" שהימין כל הזמן מפחיד מפניו ומסית נגדו? השקפת עולם כוללת שמציבה אלטרנטיבה למה שהימין מוכר לנו. "עומדים ביחד" מציעה משהו אחר, היא גם לא מפלגה קיימת, היא תנועת שטח וזה מפחיד את הימין כי היא מנגישה אלטרנטיבה לציבור שהמוח שלו נשטף בתעמולת השקר של הימין. כשאנשים, שנהגו להצביע למשטר שמקפח אותם, מפגינים ביחד עם אנשי שמאל שתומכים בהם, הם לומדים מי איתם ומי נגדם וזה עשוי להשפיע משמעותית על תפיסת עולמם.

השיתוף ש"עומדים ביחד" מציעה היא אחדות מאבקים בין נפגעי האלימות המשטרתית מהעדה האתיופית, לבין תושבי הכפרים הלא מוכרים בנגב, לבין עובדים שנאבקים על תנאי עבודתם ועצמאות האיגוד שלהם, לבין דיירי הדיור הציבורי. הם מכירים אחד את השני וחוברים אחד לשני ומבינים שהבעיה היא לא נקודתית והיא לא בהם אלא במשטר, וזה מפחיד את הימין.

וזה הדבר השני שמפחיד את הימין, שמרוב הסתה נגד השמאל מצד אחד ומרוב חוסר שביעות רצון מהמציאות, הציבור יבין שלהפגין נגד השלטון כל אחד על הבעיה שלו בלי להשיג כלום ואז ללכת להצביע מסיבות אחרות לגמרי בצורה שמשמרת את השלטון, זה לא חכם.

ציבור גדול בישראל בכל מעמד כלכלי חברתי ובכל מקום בארץ, במרכז ובפריפריה בדיור הציבורי ובבורגנות, שכירים ועצמאיים, בני הקהילה הלהט"בית ובני העדה הדרוזית, אוכלוסייה וותיקה ומהגרים ובני מהגרים ממשיכים ומצביעים לימין למרות שהם כולם נפגעים ממדיניותו.

איחוד המאבקים בסגנון ש"עומדים ביחד" עושים גורם לאנשים להבין את הבעיה הגדולה שהבעיה שלהם היא חלק ממנה. גורם להם להבין את הצורך בהחלפת שלטון הימין. כי כל עוד הימין בשלטון אין שום סיכוי שהאפליה נגד יוצאי אתיופיה תיפסק, או שיפסיקו לבדוק את העולים מרוסיה בחשד שהם לא יהודים. כל עוד שלטון הימין יימשך לא יהיה מספיק דיור ציבורי, לא תהיה השקעה בפריפריה שתשווה תנאים לטובה, עצמאים קטנים ושכירים ימשיכו לשאת בעיקר נטל המסים בזמן שהתאגידים והטייקונים הולכים ומתעשרים. קהילת הלהט"ב, הציבור הערבי או העדה הדרוזית או כל גוף אחר של נפגעי שלטון יכול לשכוח ממיצוי זכויות ושוויון, מהפסקת האפליה, ההסתה והרדיפה של המשטר כל עוד הימין בשלטון.

אנשים מתחילים להבין שאת השלטון צריך להחליף ואם כל מה שמוצג כחלופה לימין זה שמאל אז הגיע הזמן לבדוק את זה.

הימין מפחד, הוא מפחד מהשמאל, מהשמאל שלא מתבייש, שלא מפריד, שלא מהסס. הימין לא מפחד מגנרלים עשירים ומשרתי הון שהמרכז ימין מציע, הוא מפחד משמאל סוציאליסטי, סולידרי, מעמדי, מאוגד ומאורגן שניצב מולו בחזית אחת, שיודע לארגן את קורבנות המשטר מכל קבוצה, מגדר ומגזר בדרישה לאלטרנטיבה. זה מה שמפחיד את הימין וככה צריך להמשיך עד שנחליף אותו בשלטון.

לאתר תנועת "עומדים ביחד"

Tags: , , , , ,

4 Responses to “"עומדים ביחד" – תנועת השטח שמפחידה את הימין”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  בינתיים השיטה של הימין עובדת.
  אני רוצה לקוות שלפחות הפעילים היהודים (רשימה ארוכה בהחלט)
  יכולים להיכנס לאתר ולקרוא את הכותרות גם בערבית

 2. לוני הגיב:

  טוכולסקי, אני זוכר את האופוריה שאחזה בך כאשר בבחירות ביוון ניצחה מפלגת סיריזה האולטרא הסוציאליסטית.
  היו כל מיני נבואות על נצחון מפלגות דומות בכל מערב אירופה ודרום אמריקה.
  והנה, היום, השמרנים לא רק שניצחו אלא הביסו את השמאל הסוציליסטי ביוון וזכו ברוב מוחלט בפרלמנט.
  במערב אירופה מצב מפלגות השמאל בקרשים.
  בדרום אמריקה, חוץ מדיקטטורת מודרו בוונצואלה, נפלו כל הממשלות הסוציליסטיות כמו מגדל כלפים.
  איפה הנבואות על "עליית השמאל" ואיפה המציאות.
  בתיאבון.

 3. ק. טוכולסקי הגיב:

  איפה שהשמאל הוא שמאל הוא לא נפל.
  תשמח לך לוני עם הזיהום המופרע והפערים שהימין יוצרים, כל הדרך עד לעולם שבו עשירים חיים עם אוויר נקי ומים נקיים וכל השאר בזבל.
  אני אמשיך לחפש דרך אחרת.
  סיריציה לא עמדה בהבטחותיה לבוחרים ולכן נפלה.
  היא נפלה כי היא הגשימה מדיניות ימנית ולא שמאלית וכך כל ממשלת שמאל אחר שנפלה בעולם.
  גם בוונצואלה המדיניות היא לא שמאלית וגם שם הממשלה לא תשרוד אם לא תתן לעם את מה שמגיע לעם.

 4. ט. קוכולסקי הגיב:

  עומדים ביחד היא לוויין נוסף של חד"ש-מק"י. מי בראש? אנשי חד"ש בעיקר, עם עיטורים מסביב. מה המצע? עמעום של מצע חד"ש.

  לוויינים של חד"ש-מק"י ושל בל"ד זו תופעה ותיקה – ואולי אפילו לא פסולה. אבל הבה לא נעמיד פנים שהיא משהו אחר.

Leave a Reply