הסרט 'לאה צמל, עורכת דין' ומכונת התעמולה של הימין הלאומני בישראל

‏הימין הלאומני מנהל מלחמת תעמולה המגבירה מסרים של ארגוני ימין רדיקלי. פרשנים שמרנים ממחזרים מסרים כאלה בעיתונות וברדיו ותקשורת המיינסטרים הופכת משתפת פעולה בשירות הימין הלאומני. הדוגמא במקרה זה היא ההתנהלות כלפי הסרט "לאה צמל, עורכת דין"

מאת: אמנון פורטוגלי

החלטת דירקטוריון מפעל הפיס להפסיק לממן את המענק לסרט הזוכה בפסטיבל הסרטים התיעודיים "דוקאביב" החל מהשנה הבאה, ולבחון בנוסף את האפשרות לבטל את מתן המענק שכבר הובטח לסרט הזוכה השנה, "לאה צמל, עורכת דין", היא ביטוי נוסף לכרסום ההולך וגדל בדמוקרטיה בישראל. זו החלטה גרועה ומיותרת שראשיתה בלחץ של קמפיין פוליטי, וסופה בהחלטה שנועדה לרצות גורמים פוליטיים קיצוניים.

חשוב להבין איך עובדת מכונת התעמולה של הימין הלאומני בישראל. הימין הלאומני מנהל מלחמת תעמולה המהדהדת ומגבירה מסרים של ארגוני ימין רדיקלי. פרשנים שמרנים ממחזרים מסרים כאלה בעיתונות ובתוכניות רדיו, ותקשורת המיינסטרים הופכת למשתפת פעולה בשירות הימין הלאומני.

דוגמה לפעילות של מכונת ההדהוד וההגברה של הימין הרדיקלי הישראלי קבלנו לאחרונה בפרשת הסרט "לאה צמל, עורכת דין".

פורום המשפחות השכולות "בוחרים בחיים", שלא ברור את מי וכמה אנשים הוא מייצג, שיגר פניה לשרת התרבות, ובו קרא לשרה לבטל את הפרס שהוענק לסרט. אלי בן שם, יו״ר ארגון יד לבנים, תוקף את השימוש הציני של 'בוחרים לחיים' להשתמש בשכול האישי שלהם כדי למנף את האג’נדה הפוליטית שלהם. הדס מזרחי מ'בוחרים בחיים', שיזמה את המחאה, הודתה שלא צפתה בסרט.

'אם-תרצו', ארגון ימני לאומני וגזעני, ששופט בית משפט המחוזי בירושלים כתב כי אכן ישנם קווי דמיון בינו לפאשיזם, המלווה את הפורום, תומך בפניה.

שרת התרבות מירי רגב תקפה גם היא את הסרט, מבלי שצפתה בו, ודרשה לבטל את הפרס.

ערוץ 20 מדווח בהרחבה על הפניה בלי לבדוק, בלי לדבר עם יוצרי הסרט, כשהתגובות היחידות בכתבה הן ציטוטים מרגב ומנכל אם-תרצו.

בערוץ 13 אברי גלעד מראיין את מירב חג'אג' מהפורום ותום ניסני מ'אם תרצו'

ישראל היום מתגייס לנושא וקורא לחרם על מפעל הפיס.

ארגוני רדיפה מקארתיסטים מפיצים את הסיפור,  צבאות של בלוגרים, טוקבקיסטים, ובוטים נכנסים לפעולה, ופרשנים שמרנים ממחזרים את ההאשמות בעיתונות ובתוכניות רדיו,

וכך זה מתפשט ומתפשט והופך למעין לינץ' בלאה צמל ובמפעל הפיס.

מחאה לגיטימית של הורים שכולים על סרט, מקבלת ליווי והכוונה בהשראה פוליטית גזענית, והופכת לפגיעה ישירה וחמורה בחופש הביטוי, חופש הדעה וחופש היצירה, עטויה בדברי שבח של פרשנים ופוליטיקאים ימניים.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Leave a Reply