מאבקים אזרחיים למניעת הקמת תחנות כוח מזהמות – הדוגמא של אוקסנארד

בישראל ובמדינות אחרות מתארגנים אזרחים וגופים אזרחיים למאבק נגד הקמת תחנות כוח מזהמות המסכנות את בריאות הציבור ואת הסביבה. הסיפור של אוקסנארד בקליפורניה הפך מודל למאבק אזרחי של קהילות הנאבקות במיזמי אנרגיה מזהמים

מאת: אמנון פורטוגלי

בארה"ב פועלים מאבקים אזרחיים, שהצליחו למנוע הקמת תחנות כוח מזהמות. דוגמה אחת היא המאבק האזרחי באוקסנארד קליפורניה – Oxnard, California.

הסיפור של Oxnard הפך מודל למאבק אזרחי של קהילות הנאבקות נגד הקמת תחנות כוח מזהמות, מבחן למאמץ של קליפורניה לסיים את תלותה בדלקים מאובנים בגז, ובפחם.

ב- 2014, חברת NRG Energy, אחת מיצרניות החשמל הגדולות במדינה, זכתה בחוזה להקמת תחנת כוח פיקרית חדשה השורפת גז בחוף באוקסנארד, קליפורניה.

פעילים מקומיים ואנשי השלטון המקומי דחו את הרעיון למפעל מזהם נוסף. הם העבירו חקיקה מקומית   local ordinance  לחסום הקמת מפעלים חדשים על החוף, ודרשו מהמדינה לחפש חלופות נקיות יותר.

בעבר, התנגדויות כאלה לא הצליחו לעצור הקמת תחנות כוח, אבל הפעם הדברים התגלגלו הדברים בשונה מהתרחיש הרגיל. מנהיגי קליפורניה כבר פעלו ופועלים למזער את פליטות גזי החממה ממגזר החשמל ולרסן את תרומתה הרבה של קליפורניה לשינויי האקלים.  במקביל נוצרה מערכת אקולוגית עסקית של חברות אנרגיה נקייה לספק ציוד ותוכנה לייצור חשמל ולאחסנתו.

ב- 2017, כאשר פקידי המדינה שאלו אם טכנולוגיות נקיות יכול למלא את התפקיד של תחנת הכוח הגזית, התשובה הייתה בהחלט כן. עם הידע הזה, הרגולטורים אמרו שהם ידחו את תחנת הכוח הגזית בשל ההשפעה הסביבתית שלה, וביקשו מחברת דרום קליפורניה אדיסון למצוא פתרונות אנרגיה נקייה כדי להחליף אותו. החברה חזרה עם מערכת של סוללות לאחסון אנרגיה אשר יכולה לאחסן את שפע החשמל הסולארי הנוצר מהשמש במשך היום, ולספק אותו בעת הצורך.

ב- 2014, חברת החשמל האזורית, דרום קליפורניה אדיסון, Southern California Edison, הייתה זקוקה למקור כוח חדש כדי לספק חשמל ולהדליק את האורות ברגעים של ביקושי שיא לחשמל.  כאשר חברת NRG Energy, אחת מיצרניות החשמל הגדולות במדינה, זכתה בחוזה להקמת תחנת כוח פיקרית חדשה השורפת גז בחוף באוקסנרד, קליפורניה, כמעט כולם הניחו שההסכם סגור ולא ניתן לבטלו a done deal.

אבל הקהילה של אוקסנארד התנגדה להקמת תחנת הכוח. קבוצת אזרחים שהתארגנה תחת השם 'הברית המאוחדת של החוף המרכזי לכלכלה ברת קיימא' Central Coast Alliance United for a Sustainable Economy (CAUSE)..  הובילה ההתנגדות לתחנת הכוח. אנשי הקבוצה עודדו את התושבים להופיע לדיונים והסבירו מדוע הם לא רוצים מפעלים חדשים המשתמשים בדלקים מאובנים שיכבשו את החוף שלהם וליד בתיהם.

מעודדים מההשתתפות בדיונים, מועצת העיר הצטרפה לפעילים בהתנגדות לתחנת הכוח, והעבירה בהצבעה פה ביולי 2014 תקנה ordinance החוסמת באופן זמני בניית תחנת כוח חדשה על החוף. ראש העיר כרמן רמירז, שהציעה את התקנה, עבדה ב CAUSE לפני שהתמודדה על תפקיד ראש העיר ואמרה שהיא לא רוצה להקריב את החוף של הקהילה ואת בריאותם של אנשים המתגוררים בסמוך אליה.

למרות ההתנגדויות המקומיות, הרגולטורים בוועדת השירותים הציבוריים בקליפורניה אישרו את החוזה להקמת תחנת הכוח ביוני 2016. הדבר היחיד שהיה עוד נחוץ לפני תחילת הבנייה היה אישור של ועדת האנרגיה של קליפורניה (CEC), המסדירה את ההשפעות הסביבתיות של תחנות כוח.

כאשר התקנה המקומית לא הצליחה לעצור את הקמת תחנת הכוח, מנהיגי העיר השקיעו כחצי מיליון דולר כדי להילחם בפרויקט במהלך תהליך הרגולציה המתמשך. הם גם מצאו עדים מומחים להעיד האם אנרגיה נקייה יכולה למלא את דרישות הרשת המקומית. "כאשר העיר מתנגדת למשהו, יש לה קצת יותר משקל", אמרה ראש העיר רמירז.

אבל, ככל שהתהליך הרגולטורי נמשך חודשים ארוכים, לכאורה מחוץ להשפעת הקהילה, החלה ההשתתפות וההתרגשות בדיונים החלה לדעוך. המפנה חל בינואר 2017, כאשר כ -30 פעילים צעירים 'פוצצו' את המפגש של ועדת האנרגיה של קליפורניה באוקסנארד כשעמדו וקראו "לא עוד תחנות כוח; אנו אומרים לא", עד שהרגולטורים ואנשי  NRG עזבו את החדר.

אי-הציות האזרחי הזה משך תשומת לב תקשורתית רחבה יותר, ובפברואר חתמו שמונה סנאטורים של המדינה על מכתב המביע "דאגה עמוקה" “deep concern”  לגבי המיקום בחוף של תחנת הכוח.

זה קבע את הבמה לחריגה נוספת מהתהליך הרגיל.

מפעיל המערכת העצמאי של קליפורניה, The California Independent System Operator המפקח על פעולות רשת, הציע לבדוק חלופות נקיות לתחינת הכוח הגזית. גישה זו של 'חזרה לשלחן השרטוט', אינה מתרחשת בדרך כלל, כאשר לפרויקט יש אישור של החברה ושל ועדת חברות החשמל Public Utilities Commission.   CAUSE וגופים אחרים דחפו חזק שמחקר זה יקרה, וועדת האנרגיה של קליפורניה California Energy Commission  אפשרה את זה.

המסקנה מהבדיקה הייתה שאנרגיה מתחדשת ואחסון אנרגיה יכולים לבצע את העבודה של תחנת הכוח הגזית המוצעת. הרגולטורים אנשי ועדת האנרגיה של קליפורניה, מצידם, ציינו כי הם רוצים לדחות את הקמת תחנת הכוח, ודחקו את חברת החשמל לבדוק אילו חלופות נקיות המפתחים יוכלו להציע כדי לענות על צורכי האנרגיה של האזור.

ספקי האנרגיה הנקייה הגיבו בעצמה; חברת החשמל קיבלה 341 הצעות, שחלקן שילבו גז טבעי. בהתבסס על תגובה זו, חברת NRG החליטה כי אין צורך בתחנת הכוח כפי שתוכננה, ומשכה את בקשתה לאישור הקמתה.

יתכן שהשיעור הגדול ביותר שהחברה האזרחית וקהילות אחרות יכול ללמוד ממקרה אוקסנארד הוא לוודא שכל הטכנולוגיות הזמינות הסבירות יבדקו. זה לא יכול לקרות בלי דחיפה.

הטכנולוגיות זמינות, עכשיו זה רק עניין של רצון פוליטי. צריך מדענים, עורכי דין ובעיקר צריך לארגן את הקהילה, כי נבחרי ציבור מגיבים לעם.

הגברת הרצון הפוליטי יכולה להיות מאתגרת, כי קל ללכת לאיבוד בפרטים הטכניים, והיזמים בעלי ממון רב, אבל חשיבותו של אוויר נקי עולה על כל שיקול.

 

לקריאה נוספת:

https://www.huffpost.com/entry/oxnard-california-gas-plant_n_5cfeafdce4b0aab91c0a2f27

https://1045fm.maariv.co.il/programs/media.aspx?ZrqvnVq=HHEJMH&c41t4nzVQ=FEF

http://www.amitit.co.il/%D7%9B%D7%9A-%D7%A0%D7%99%D7%A6%D7%97-%D7%9E%D7%95%D7%A9%D7%91-%D7%A7%D7%98%D7%9F-%D7%91%D7%92%D7%9C%D7%99%D7%9C-%D7%90%D7%AA-%D7%99%D7%96%D7%9E%D7%99-%D7%94%D7%92%D7%96-%D7%94%D7%9E%D7%96%D7%94%D7%9E/?fbclid=IwAR2ydXHVpNEfoO2_G9ybyV2Esor-eY3sphhNtvycFCI3KYY61eAf3AfWQzk

https://www.facebook.com/urihash/posts/2534997646513440

Tags: , , , , ,

Leave a Reply