דונלד טראמפ וחיסול הרפואה הציבורית בבריטניה

טראמפ רוצה שהבריטים ישלמו יותר על תרופות לחברות אמריקאיות. פאראג' וג'ונסון, המועמדים לשלטון, תומכים בפרישה מהאיחוד האירופאי ובכריתת הסכם סחר חדש עם ארה"ב. לא טובת האזרחים עומדת לנגד עיניהם. ומה בעניין טראמפ וישראל?

מאת: ק. טוכולסקי

במלכודת הברקזיט

 בוריס ג'ונסון נייג'ל פאראג' דונלד טראמפ וחיסול הרפואה הציבורית בבריטניה

לכל שבת יש מוצאי שבת ולכל בחירה ילדותית יש מחיר. אזרחי בריטניה הצביעו ברובם בעד פרישה מהאיחוד האירופאי, בלי שרובם הבינו מה תהיינה ההשלכות ותוך שהם הולכים שולל אחרי טיעונים ימניים פופוליסטיים שקריים.

אחד מבכירי התומכים בפרישה בפוליטיקה הבריטית עומד לדין בשל השקרים ששיקר ביודעין בזמן משאל העם למען פרישה. פוליטיקאי בכיר נוסף שתומך בפרישה, נייג'ל פאראג', גם הוא לא בדיוק אמר אמת לאזרחי בריטניה. בכל מקרה העם אמר דברו וגם עכשיו לא ברור לרוב הבריטים מה יהיה המחיר. שנתיים וקצת אחרי משאל-העם הציבור הבריטי עדיין חלוק בשני מחנות דומים בגודלם ורוב האנשים עדיין לא מבינים מה יהיה מחיר הפרישה תחת שלטון הימין.

אין וואקום בפוליטיקה, גם לא בגיאו-פוליטיקה. את זה מבינים בניגוד לבריטים אנשי הימין הקיצוני במרכז אירופה. הם אולי סולדים מהדמוקרטיה הליברלית של המערב, אבל הם מבינים בדיוק מה יהיה המחיר של פרישה מהאיחוד. פולין והונגריה, צ'כיה וסלובקיה מבינות יפה מאוד שבאיחוד אפשר לגלות אי שביעות רצון אבל מחוץ לאיחוד מחכה להם רוסיה.

ראש ממשלת בריטניה מיי, מרגע שהברקזיט היה לעובדה פזלה לכיוון ארצות-הברית. בשלב מסוים היא בלמה. ארצות-הברית לא מחכה לבריטניה כשותף שווה ערך אלא כבת חסות. מה שאולי לא היה נוח למיי לעשות שניסתה לאחר פלירטוט קצר עם ארצות-הברית של טראמפ לחזור אחורה ולמתן את הפרישה מהאיחוד, דווקא מקובל מאוד על נייג'ל פאראג' ובוריס ג'ונסון. כמקובל אצל ימנים מהסוג שמוכר פטריוטיות לאומנית דביקה ומבוססת שקרים ספינים וסיסמאות, גם שניהם לא מציעים לבריטניה עצמאות ודרך משלה בעולם, אלא בעצם לעבור מהיותה חברה בכירה ומשפיעה באיחוד האירופאי לתפקיד של בת ברית זוטרה של ארצות-הברית. חידוש ה"ברית האטלנטית" הוא לא יותר מאשר העברת בריטניה ממרחב ההשפעה האירופאי בו היא חברה בכירה (ובעלת גחמות הזוכות להתחשבות) למרחב ההשפעה האמריקאי, הפיכתה לשותפה זוטרה וחסרת פתחון פה של ארצות- הברית.

במהלך ביקורו בבריטניה נפלט לטראמפ שהוא במסגרת הסכמי-סחר חדשים ונפרדים עם בריטניה רוצה לדון באופן פעולתו של ה-NHS שירות הרפואה הציבורי של בריטניה. טראמפ רוצה להראות לאמריקאים שמצבם מבחינת נגישות לבריאות לא רע, באמצעות דרדור המצב במדינות שהיום יריביו מצביעים עליהן כמודל ולא חס וחלילה באמצעות שיפור המצב בבריטניה.

נשיא ארצות-הברית, הלוביסט מספר 1 של התעשיות האמריקאיות, האיש שמסתובב בעולם לסגור חוזי-נשק, רוצה שהבריטים ישלמו יותר על תרופות גם לחברות אמריקאיות. זה העתיד אליו מכוונים נייג'ל פאראג' ובוריס ג'ונסון, לא טובת המוני תושביה ואזרחיה של הממלכה המאוחדת לנגד עיניהם אלא האינטרסים של מי שמפעילים אותם כמריונטות על חוט. שניהם תומכים בהתלהבות בפרישה מהאיחוד האירופאי ובכריתת ברית והסכם סחר חדש עם ארצות-הברית, למרות ששניהם יודעים מה יהיה מחירה. אף אחד מהם לא טורח כמובן להסביר זאת. זה לא חדש, כך נוהגים אנשי ימין בכל העולם ובכל עת, הפטריוטיזם שלהם מזויף, הדברים שהם מקדמים פוגעים בחוסנה של המדינה והחברה, האינטרסים היחידים שהם רואים לנגד עיניהם הם של התורמים שלהם שמפעילים אותם כמו מריונטות. לא משנה אם בישראל או בצ'ילה, בבריטניה או בארצות-הברית, במצריים או בצרפת. הימין תמיד עובד אותו הדבר.

למזלם של הבריטים יש להם תקשורת מהסוג שאין בישראל, שעלה על ההצהרות של טראמפ ועל האהדה שהוא זוכה לה מצד פאראג' וג'ונסון די מהר. התעוררה סערה בבריטניה מדינה שבה יש עדיין כלי תקשורת לא מפחדים לדבר על נושאים כמו בריאות, מדינת-רווחה ויש בה שמאל שזוכר מה המהות של להיות שמאל. טראמפ בינתיים אמר שהדברים ירדו מהשולחן (מה אכפת לו לשקר) והצהובונים מנסים לעבור הלאה. אבל למרות שגם בעברית לא תקראו על זה, לשמאל בבריטניה, לאיגודים, ואפילו לחלק מהשמרניים שמבינים שפרישה מהאיחוד והסכם סחר נפרד עם ארצות- הברית יעביר אותם ממעמד של שותפה למעמד של מדינת חסות נשדדת, יש מודעות למחיר שהאמריקאים דורשים.

נקודה ישראלית לסיום, החיבור שמחבק טראמפ את ישראל גם יעלה לנו כסף. מבחינת טראמפ אפשר לחסל כל תעשייה ישראלית שמתחרה באמריקאית וכל תעשייה ישראלית שלא תוכל לעמוד במחירי ההיצף שהאמריקאים דורשים לאפשר להם. חכו למה שיקרה פה אם הימין ירכיב שוב ממשלה שתמשת"פ עם ממשל טראמפ, מה שטראמפ מתכנן לבריטניה ייראה כמו גן-עדן.

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply