בחירות 2019 סיבוב שני – לדבר על הגרעון בתקציב ועל מי שישלם עליו

אם תוקם ממשלת ימין נוספת, מי שישלם את מחיר המשבר יהיו ה-99%, העובדים ולא קומץ תאגידים וטייקונים. מפלגות השמאל צריכות לדבר על המשבר, להאשים את הימין וגם להציע מי ישלם

מאת: ק. טוכולסקי

מי ישלם את מחיר עשר שנות הכישלון של ממשלות ביבי?

10 שנות שלטון ממשלות ביבי האחרונות היו כישלון כלכלי מתמשך. בשנים "טובות, לכלכלה הישראלית, שנים בהן חולקו דיבידנדים לרוב, הייתה צמיחה יציבה ומרשימה נתגלו משאבי גז טבעי לחופי ישראל והחלה הפקתם, הצליחה המדינה להגדיל את הגירעון באמצעות הימנעות מנטילת חלקה ההוגן מהצמיחה הזו באמצעות מסים.

חלק גדול מה"צמיחה" הייתה אמנם בועת נדל"ן מנופחת וחלק אחר היה משחקים חשבונאיים יצירתיים במיוחד של הצגת הגידול בחובות משקי הבית הפרטיים כחלק מהצמיחה, אבל מהחלק השני של הצמיחה, לא טרחו ממשלות הימין לגבות מסים.

מדינת ישראל אזרחיה ותושביה איבדו כ-700 מיליארד ₪ של הטבות, הנחות ופטורים ממס שניתנו לאלפיון העליון, לתאגידים ולטייקונים. שיעורי מס נמוך על רווחי הון ודיבידנדים, פטורים ממס על "רווחים כלואים" (רווחים שכבר זכו בכמה דרגות של פטור ממס ואפילו עליהם לא טרחו לשלם), מתווה ששינסקי הוא שוד הגז הגדול, שמאפשר לחברות השואבות את הגז שלנו מהים, לא לשלם כמעט כלום וליהנות מזיכויים רבים במס. חוסר יעילות טוטאלי של רשות המסים במאבקה מול מעלימי ומתכנני המס הגדולים ועוד ועוד תופינים שממשלות הימין חילקו לטייקונים ותאגידים על חשבוננו. עשור אבוד של שוד הקופה הציבורית לטובת שלטון ההון ועכשיו הקופה ריקה והגיע הזמן לשלם.

התרענו כאן ב"עבודה שחורה" https://www.blacklabor.org/?p=59945, https://www.blacklabor.org/?p=59925, https://www.blacklabor.org/?p=59913, https://www.blacklabor.org/?p=59903) לפני הבחירות  מספר פעמים על כך שהבחירות הן על השאלה מי ישלם את מחיר הגירעון בזמן ששאר כלי התקשורת פשוט התעלמו מכך. ואפילו המפלגות שהיו אמורות להיות אלטרנטיבה לא טרחו לעסוק בכך בתעמולתן. הן לא טרחו לעשות את הדבר הבסיסי: להסביר לציבור מי ישלם.

ועכשיו הגיע הזמן לחדד זאת שוב, כי המשבר כבר פה והגירעון גלוי. ובזמן שאפילו תקשורת המיינסטרים הכנועה כבר נותנת במה לפקידי האוצר להציג גזירות אפשריות על הציבור, כמובן מבלי להאשים את מי שיצר את הגירעון ונושא באחריות לאיך ישלמו עליו.

אם תוקם ממשלת ימין נוספת, מי שישלם את מחיר המשבר יהיו ה-99%, העובדים באמצעות ביטול הטבות מס, הנתמכים באמצעות קיצוץ בקצבאות וכל העובדים והנתמכים באמצעות הגדלת ההוצאה הפרטית על שירותים ממשלתיים שיקצצו או יופרטו. זאת התכנית הכלכלית של הימין שמסתתר בפחדנותו הרגילה מאחורי פקידי האוצר.

הקופה ריקה והגיע הזמן לשמוע מהשמאל מי ישלם את מחיר המשבר, הציפיה שלי לשמוע משהו קוהרנטי מ"כחול לבן" היא די נמוכה, אבל המפלגות שמשמאל לה, כל אחת בנפרד (חד"ש-תע"ל, העבודה, מרצ ורע"ם בל"ד) או בכל מערך של איחוד/ים שיקימו ביניהן, כדאי להן להבין שהגיע הזמן לעסוק בנושא: מי ישלם את מחיר המשבר שביבי וממשלותיו יצרו, קומץ תאגידים וטייקונים או ה-99%. מפלגות השמאל צריכות לדבר על המשבר, להאשים את הימין וגם להציע מי ישלם (כמה דוגמאות):

העלאת המס על דיבידנדים. ביטול כל תכנוני המס האפשריים על תשלום דיבידנדים והטלת מס על רווחים לא ממומשים שלא משמשים להשקעה בתוך החברות.

ביטול חברות הארנק, ביטול תקרת התשלום לביטוח לאומי, ביטול כל תכנוני המס שמאפשרים הימנעות מתשלומי ביטוח לאומי.

הורדת מס החברות ל-20% וביטול כל הפטורים ממס החברות (כולל הקטנה והגבלה של הפטורים בחוק לעידוד השקעות הון) תוך צביעת 2% ממס החברות כמס מקביל שיופרש לטובת מס הבריאות והביטוח הלאומי.

ביטול מקלטי המס למהגרים לישראל והרחבת שיתוף הפעולה הבינלאומי במאבק במקלטי המס.

מס ירושה על כל ירושה מעל 2.5 מיליון ש"ח (ליורש). ביטול האפשרות לתכנון מס בהעברת ירושות.

ביטול מתווה ששינסקי, הלאמת מאגרי הגז וחלוקת הזיכיונות מחדש לאחר הבטחת תשלום מס של 80% על הרווחים מהפקת הגז.

הורדת נטל המס על עסקים קטנים (עצמאיים ועד 20 עובדים) במידה מופחתת על עסקים בינוניים והעלאת מסים על חברות גדולות ותאגידים.

ביטול כל הפטורים ממס על חברות שפועלות בישראל ולא משלמות בה מס.

המשבר כבר כאן, 10 שנים אבודות של ממשלות ימין כושלות שמדיניותן הייתה העשרת העשירים על חשבון ה-99% הישראלי, גבו את מחירן וכבר אי אפשר להסתיר את הגירעון והשוד באמצעות תרגילים חשבונאיים.

לנו נשאר לבחור מי ישלם. בחירה בליכוד ובשותפותיו פירושה שאנחנו נמשיך לשלם, ששכירים ועצמאיים ימשיכו לשלם יותר מס ממה שהם צריכים כדי לאפשר לתאגידים וטייקונים לשלם פחות מס.

בחירה במפלגות השמאל של ישראל, אם תשכלנה להתחייב במפורש לכך שהמעמד הבינוני והנתמכים לא יישאו בעיקר הנטל על המשבר שהימין עשה פה אלא התאגידים והטייקונים, יכולה לשנות את התמונה.

אם תוקם פה אחרי הבחירות עוד ממשלת ימין, ה-99% ישלמו את מחיר המשבר שהם לא גרמו בשביל שקומץ תאגידים וטייקונים ימשיכו ליהנות מטובה של הארץ.

אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שזה יקרה שוב. והפעם בזכות הבחירות החוזרות זכינו באזהרה מה הולך לקרות ויש לנו הזדמנות לתקן.

שמאל חזק לא יאפשר לימין לנצל אותנו שוב לטובת קומץ בעלי הון ותאגידים מושחתים. אנחנו נבחר ב-17 בספטמבר מי ישלם את מחיר המשבר שיצרו ממשלות ימין כושלות ומושחתות.

אם נעיף את הימין ונחזק את השמאל, את מחיר המשבר שהימין יצר ישלמו מי שנהנו מהמשבר שהוא יצר.

אם הימין ימשיך לשלוט, את מחיר המשבר ישלם הציבור הרחב, ה-99%, העובדים והנתמכים, אנחנו.

Tags: , , , , ,

2 Responses to “בחירות 2019 סיבוב שני – לדבר על הגרעון בתקציב ועל מי שישלם עליו”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  בשמאל הולכים מכות. על מה אתה מדבר?
  זה מרגיז, זה מעליב, זה משרת את ביבי – הם לא מבינים את זה?
  מסתבר שלא.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  אני מקווה להתעוררות לפני הבחירות.
  אחרת הימין יגדל על חשבון השמאל וכמוהו המרכז ונשאר אפילו עם פחות מה-20 מנדטים העלובים שיש לנו.
  עושה רושם שלפחות הערבים לקראת איחוד, רק השמאל הציוני ימחק בגלל שאנשיו לא מבינים את גודל השעה.

Leave a Reply