חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת-שקיפות לא תשנה שחיתות של שלטון ימין. נחוצה אלטרנטיבה שלטונית

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 27.04.19 23:38

אם ועדת השקיפות תבוטל, לא יהיה בכך נזק גדול. באופן שבו מקודמת השקיפות בישראל, היא בעיקר משרתת את האינטרס של הרשות המבצעת לעקר מתוכן את דיוני הרשות המחוקקת. את האידיאולוגיה הימנית הכלכלית ההגמונית בישראל צריך לאתגר בחלופה, באלטרנטיבה

מאת: ק. טוכולסקי

אין פתרונות טכניים לבעיות פוליטיות

וועדת השקיפות של הכנסת הוקמה כוועדה מיוחדת. וועדה מיוחדת היא וועדה המוקמת לכל היותר לפרק כהונתה של כנסת, ואם יש עניין והסכמה על הצורך בהקמתה מחדש, היא תוקם מחדש.

לאחרונה, למרות שאין עוד קואליציה שאין עוד ראשי וועדות או הסכמות בין הקואליציה והאופוזיציה, ישנן שמועות שהוועדה תבוטל. השמועות עושות סערה בכוס התה של הרשת. פתאום כל חסידי השקיפות, באופן כללי ויו"ר וועדת השקיפות היוצאת סתיו שפיר באופן פרטני, יוצאים מהחורים ומביעים דאגה.

אז אין מה לדאוג. ולא רק כי עד שהאבק לא יתפזר וקואליציה תוקם וועדות יחולקו בין הקואליציה והאופוזיציה לא נדע מה יהיה, אלא גם כי אם בכנסת הקודמת סתיו שפיר הייתה בשישייה הראשונה של מפלגת האופוזיציה העיקרית, אז בכנסת הקרובה היא האחרונה בשישייה היחידה של מפלגת העבודה. ולא סביר שאת כס היו"ר באחת הוועדות הזניחות שהמפלגה תקבל לניהולה כמקובל בכנסת תקבל דווקא שפיר.

יותר מכך, וועדת השקיפות מבחינה עניינית הייתה וועדה שניסתה ליצור מצג שווא שעצם קיומה מקדם "שקיפות" ותורם בכך למניעת שחיתות. כלומר, הוועדה לא הייתה רק סתם וועדה. היא גרמה נזק. היא הייתה עוד מרכיב באשלייה כאילו יש פתרונות טכניים לשלטון הימין, ואם רק נכפה על הפשיזם, הקפיטליזם והפלוטוקרטיה שקיפות, אז לא תהיה שחיתות. רק שבפועל הרעיון ה"דה שטריימקרי" הקלאסי הזה הוא שטות גמורה כמקובל בבית היוצר של מדור הכלכלה של "הארץ".

אי אפשר להפוך את הקפיטליזם לשקוף וזה גם לא יעזור. מדינת ישראל, אחרי ארבע שנות עבודת הוועדה, מושחתת יותר ממה שהיא הייתה לפני ארבע שנים ולא פחות. ועד שלא נחליף את שלטון המפלגות שמשרתות את ההון ("כחול לבן" וימינה ממנה) במפלגה שתשרת את המעמד (איחוד של השמאל הציוני והמפלגות הערביות), זה לא ישתנה.

כל מה שהשקיפות בישראל עשתה זה להעביר את המהות מהמקום שבו נעשים הליכים פורמאליים למקומות לא פורמאליים. מדינת ישראל לא צריכה שקיפות כזו בוועדות הכנסת. שהפכה את הדיון בוועדות הכנסת הפך עקר לחלוטין. הדיונים המהותיים בחקיקה הועברו על-ידי יו"ר הוועדות למשרדי יועצים משפטיים. ויו"ר וועדה סוגר את כל מה שחשוב מחוץ לחדר הוועדה ולא פעם בניגוד מוחלט לרוח הדיון ה"שקוף".

מדינת ישראל צריכה תקשורת שלא כנועה לחלוטין להון ולכן אינה משקפת את המציאות לציבור הרחב. עיתונות חוקרת נטולת פניות ועצמאית חשובה יותר משידורים ישירים מוועדות הכנסת. דיונים רציניים ומאבקים בוועדות הכנסת הראשיות חשובים יותר מוועדת שקיפות. במה בדיוק קידמה וועדת השקיפות? את הדיון בישראל? מה אנחנו יודעים היום שלא ידענו לפני? חוץ מזה שסתיו שפיר יודעת לצעוק על פקידים שמסרבים למסור לה מידע? תכלס כלום.

שקיפות אינה דבר רע ועד רמה מסוימת. היא גם עשויה לשפר את הדיון הציבורי ואת פועלם של חברי הכנסת. אבל באופן שבו היא מקודמת בישראל היא בעיקר משרתת את האינטרס של הרשות המבצעת לעקר לחלוטין את דיוני הרשות המחוקקת (והמפקחת) מתוכן. זה לא שוועדת עובדים זרים הייתה כזאת משמעותית, אבל לפחות היא הייתה במה שבה הועלו הבעיות של אוכלוסיית העובדים החלשה בישראל. ועדת השקיפות הייתה במה לתמונות של סתיו שפיר בהן היא נראית מזועזעת.

אי אפשר באמצעות שקיפות לשנות שחיתות של שלטון ימין כי שלטון הימין הוא מושחת מעצם היותו ימני. מעצם השירות שהימין נותן בפועל, מאז שהאצילים העשירים התיישבו בצד ימין של האספה הלאומית בצרפת, הם עשו משם הכול כדי לשמור על עושרם בידיהם. ניסיון לתקן את הימין או להבטיח שאפשר לשנות את התנהלותו באמצעות "שקיפות" מגוחך לחלוטין כמו שאר הרעיונות ה"דה שטריימקריים". בדיוק כמו שריכוזיות היא לא בהכרח איומה (המשק השבדי ריכוזי יותר מישראל. פיקוח יעיל על מונופולים בצד מיסוי פרוגרסיבי הוגן הם אמצעי טוב לטיפול בתחלואי הריכוזיות, לא פחות מביזור של ההון ב-50 משפחות במקום 20), אלא שהדיון בריכוזיות הוא אמצעי להסיח את הדעת מהדיון על כמה מסים משלמים בעלי ההון, כך גם השקיפות היא אמצעי טכני שלא ישנה דבר.

אין לקפיטליזם פתרונות טכניים. אי אפשר להרכיב על שלטון ימין ניאו-ליברלי אמצעים טכניים שיגרמו לו להיות לא מושחת. לא שקיפות ולא שום שטיק אחר. את האידיאולוגיה הימנית הכלכלית שרווחת בישראל בכל המפלגות שמימין ל"עבודה" צריך לאתגר בחלופה, באלטרנטיבה. אלטרנטיבה שלא תחפש איך, באמצעות מוסדות כמו בית-משפט ועניינים טכניים כמו שקיפות ומכרזים, היא תהפוך שלטון ימין למשהו שהוא לא.

אלטרנטיבה פוליטית, סוציאליסטית, כוללת היא הפתרון לשחיתות הטבועה בזהות הימנית מאז שיש ימין. אין פתרון אחר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. יוסי הירש :

  נחיצותה של ועדת השקיפות

  מאמרו של ק.טוכולסקי(בעריכת דליה) השולל את נחיצותה של ועדת השקיפות ואף מגדיר אותה "מזיקה" רצוף אי דיוקים,סתירות והשמצות שלא ראוי לחזור עליהן.הכותב מפגין זלזול מוחלט בוועדת השקיפות ומגדיר את הכלי של הוועדה ככלי טכני משמע לשיטתו לא מהותי. הכלי של הוועדה ככל ועדה אחרת הוא אכן "טכני" שאינו ייחןדי כאמור לוועדת השקיפות אך הזלזול שלו ב"טכניקה" ממש לא במקום בלשון המעטה. המפלגות שכותב המאמר מצפה מהן בצדק להציג אלטרנטיבה מהותית הפסידו בבחירות וממילא מידת התרומה שלהן לעבודת הכנסת נגזרת ממספר המושבים שהבוחר העניק להן. אם נלך לשיטת הכותב על פי התפיסה ה"טכנית" אפשר לוותר על תרומתן של כל ועדות הכנסת ואף של מבקר המדינה שתרומתן היא "טכנית"בלבד. אז לא: התרומה של חלק מועדות הכנסת ובראשן ועדת השקיפות ואף של מבקר המדינה היא תרומה מהותית.אין בכוחן להעלים את השחיתות כפי שהכותב מצפה בתמימות אך יש בכוחן הלכה למעשה לצמצם את נגע השחיתות.ההתקפות האישיות הפרועות של הכותב על יושבת ראש הוועדה נובעות ככל הנראה מבורות כך יש לקוות ולא חלילה מזדון.אני גמלאי של משרד מבקר המדינה ויוצא לי להתבונן באופן שוטף בעבודתן של ועדות הכנסת.אני מזמין את כותב המאמר לבוא ולהתרשם מעבודתן של הוועדות באופן בלתי אמצעי.חלקן לדאבון הלב משמשות מעין חותמת גומי לפעולתה של הרשות המבצעת וחלק מיושבי ראש הוועדות אכן סוגרים נושאים חשובים מחוץ לחדר הוועדה כפי שהכותב מציין תוך רמיזה גסה וכוזבת לוועדת השקיפות. בניגוד לחלק מן הוועדות האחרות חברת הכנסת סתיו שפיר מגיעה מוכנה לדיוני הוועדה ומאמתת את נציגי הממשלה עם מלוא המסכת העובדתית ובניגוד לחלק מן הוועדות האחרות אין כל אפשרות לנציגי הממשלה "למרוח" את ועדת השקיפות. ראיתי דיונים רבים של הוועדה שבאמצעותם התבררו נושאים רבים שלציבור הרחב לא היה מושג לגביהם. הוועדה קיימה מאות דיונים על עשרות רבות של נושאים, ביניהם דיוני מעקב, על מנת לברר את מידת ההתקדמות בנושאים שבהם עסקה. כך למשל בנושא מידת הפיקוח של משרד הרווחה על העברת כספי המשרד לתשלום משכורות עבור מדריכי מעונות פרטיים לאנשים עם מוגבלות. התברר שהמשרד אינו מפקח אם הכספים המיועדים לתשלום המשכורות מגיעים באופן מלא לידם מטעמי "גמישות ניהולית" לדברי הנציגים. בעקבות הדיון התחייבו נציגי הממשלה לעקוב ולפקח שאכן מלוא הכספים מגיעים למטרה לה נועדו ולא לכיסי מפעילי המעונות.זו כמובן דוגמה אחת מני רבות אחרות שכנראה לדעת הכותב הן "טכניות" משמע ראויות לזלזול.
  כאמור אני ממליץ לכותב המאמר לעיין קצת יותר לעומק בעבודתה של הוועדה המביאה הרבה כבוד לכנסת ישראל וגם לכל אלה ששלחו את חברת הכנסת סתיו שפיר לכנסת וגם לאלה שלא שלחו אותה. היא מייצגת את כולם בנאמנות, בכישרון ובהצלחה רבה.

 2. ק. טוכולסקי :

  קראת פרוטוקול של הוועדה אי פעם? קראת את ההודעות שלה לעיתונות? כל דבר שביררו בה אפשר היה לברר גם בוועדה אחרת.
  אבל נעזוב את זה, מה חושב הציבור על כך שיש וועדת שקיפות? כיצד הוא גמל למפלגה שהתעקשה על הוועדה הזו ולעומדת בראשה? בששה מנדטים בקיצור, אפשר לנבוח על העץ הלא נכון אפשר גם להבין מה לא עובד.

  שקיפות של פשיזם זה אוקסימורון.

 3. יוסי הירש :

  המשך ההשמצות כנגד חברת הכנסת סתיו שפיר

  אם במאמר שכתבת עוד ניסית לשוות גוון "תיאורטי" לתגובתך, הפעם הורדת כפפות וניטפלת ליושבת ראש הוועדה שבלעדי תרומתה יש מצב שמפלגת העבודה בקושי היתה עוברת את אחוז החסימה.לא רק שקראתי םרוטוקולים של הוועדה אלא אף נכחתי בחלק מהדיונים ואפתיע אותך שראיתי שם בין היתר את מיכל רוזין יושבת ראש הוועדה המיוחדת לעובדים זרים שאת םועלה אתה מעלה על נס.ראיתי גם את מיכל רוזין, גם את תמר זנדברג וגם את מוסי רז משתתפים בדיונים שאת חלקם יזמו בעצמם.אני רוצה לקוות שאינך כותב מתוך קנאה וצרות עין.ממליץ לך לנסות לרדת מן העץ הרעוע שטיפסת עליו. מודה ועוזב ירוחם.

 4. החגב עמד יציב :

  תמשיכו את הויכוח, בבקשה

  תמשיכו את הויכוח, בבקשה
  טוכולסקי, אצטט אותך- "הבאתי פופקורן"
  🙂

  מיהו ג'ון גאלט?

 5. יוסי הירש :

  חגב אתה מוזמן להצטרף לדיון, wellcome

 6. החגב עמד יציב :

  תודה יוסי, אצטרף לדיון בהמשך

  תודה יוסי, אצטרף לדיון בהמשך, היום אנו מציינים את האחד במאי, יום הזכרון לחללי וקורבנות הסוציאליזם. יום בו מציינים את כל אלה שסבלו על מזבח האידאולוגיה הפשיסטית, האלימה והדכאנית אשר נראה כי חלק מכותבי האתר מקדמים…היום ארצה להתמקד בכך.
  אצטרף לדיון ביום אחר ברשותך

  מיהו ג'ון גאלט?!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.