postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ג'וליאן אסאנג' – יחס התקשורת למעצרו מלמד על מצבה הגרוע

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ג'וליאן אסאנג' – יחס התקשורת למעצרו מלמד על מצבה הגרוע

נושאים כלכלת בית, תקשורת ב 21.04.19 0:46

קצת לפני שיצאנו לחגוג את חג החירות, נעצר בלונדון העיתונאי ג'וליאן אסאנג' לאחר שבמשך שבע שנים של מקלט מדיני בשגרירות אקוודור, הסירה ממנו ממשלת אקוודור את החסינות

מאת: ק.טוכולסקי

יחסה של תקשורת המיינסטרים למעצר של ג'וליאן אסאנג' מלמד כמה מצבה גרועה

התמונות של העיתונאי אסאנג' נגרר מהשגרירות בידי שוטרים מישיר מבט למצלמות, זקנו פרוע, פורסמו בהרחבה. עם זאת ניכר כי על תקשורת המיינסטרים בכל העולם, גופי שידור ציבוריים ופרטיים, הסיפור לא עשה רושם גדול. אם היינו יכולים לצפות כי הסערה שקמה אחר רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י, תחזור על עצמה, זה לא קרה. יכול להיות שליבם של העיתונאים קהה כמו בהרבה מקרים אחרים, ופחות מרצח של חבר בגילדה שלהם כבר לא יזעזע אותם. ויכול להיות שלרוב העיתונאים הממסדיים בעולם לא אכפת, ולו בשל העובדה שהסיכוי שעיתונאי ממסדי מתקשורת המיינסטרים יפרסם חומרים בעלי משמעות, כמו שעשה ג'וליאן אסאנג' הוא פשוט אפס. אז אף אחד מהם לא מבין כמה מאוים חופש הביטוי, הדיבור והכתיבה העיתונאית משתיקתם.

בזמן שכלי התקשורת הממוסדת, כלי התקשורת הגדולים בעולם, ובהם מיטב העיתונאים כשלו פעם אחר פעם בדיווח על המציאות, ניתוח המציאות, והסברת המציאות בכל הנוגע למלחמות בעידן שאחרי המלחמה הקרה, אסאנג' באמצאות אתר האקטואליה ויקיליקס שהקים, הצליח להביא לידיעת הציבור מסמכים שמוכיחים כי בין התעמולה ששודרה שוב ושוב בתחנות תקשורת המיינסטרים בכל העולם המפותח ובין המציאות יש מעט מאוד קשר.

אם היו תקופות קצרות בהיסטוריה שחשיפות מסוג זה היו מזכות עיתונאי שכזה בפרסים והוקרה מצד עמיתיו למקצוע, אז מסתבר שהיום אנחנו חיים בתקופה אחרת. כמו ארנבים שמגודלים למאכל, כך גם העיתונאים שפעילים כיום בשדה התקשורת הממסדית, אינם מגלים לא התרגשות ולא הבנה למשמעות המעצר. במין ביטחון של "לי זה לא יקרה" הם ממשיכים כרגיל, בזמן שארצות-הברית מבקשת ממדינת חסות אחת שלה בריטניה להסגיר את אסאנג' אליה על עבירות של הדלפת מידע לא חוקי. בריטניה "אם הדמוקרטיות" תסגיר אזרח של מדינה אחרת על עבירות של הדלפת מידע של מדינה שלישית. נקמה קטנונית ומרושעת של שתי מדינות שיצאו יחדיו למלחמה מיותרת בעיראק, כדי להבטיח בדם חייליהן חוזי נפט ונשק לתאגידים ושיקרו לציבור בארצותיהן לגבי העילה למלחמה. כל זה עולה מהמסמכים הרבים שלאורך השנים פרסם האתר ויקיליקס. למעצמות אין עניין שהאמת תצא לאור ומעצרו של אסאנג' לאחר שנים ארוכות של מעצר בית ומקלט במתחם שגרירות נועד להראות לכל עיתונאי בהווה ובעתיד, מה ייעשה לאיש אשר חושף את ערוותן.

האינטרס של המעצמות ואנשי הקש ששולטים בהם מטעם בעלי-הון ואילי תקשורת די ברור. מה שפחות ברור הוא היחס הדי אדיש שבה עמיתיו למקצוע של אסאנג' מקבלים את שארע. האדישות של עיתונאים לכך שמאסרו של אסאנג', רדיפתו והאפשרות שיוסגר לארצות-הברית נועדו להפחיד אותם מפני חשיפות משמעותיות מראה כי הם לא מבינים דבר פשוט: הצלחת ההשתקה הזו רק תביא לכך שדברים, שנראה להם היום לגיטימי לחקור, להשיג ולפרסם תהווה בעתיד מטרה לרדיפה. העובדה שהם לא ששים לסייע לאסאנג' ,או לחושפת השחיתויות שהעבירה לו את החומר, צלסי מנינג, שנמצאת גם היא שוב במעצר בטענה הזויה, מראה שמי שעובדים בכלי-התקשורת הגדולים והמשפיעים בעולם, בתקשורת המיינסטרים הממסדית, לא מעוניינים בחשיפת האמת, לא מעוניינים באיתגור של ההגמוניה ובכך שהציבור הרחב יבין את המציאות.

הבעיה הזו אינה מקומית בישראל, היא בעיה גלובלית.  התקשורת הממסדית היום נכנסה לתפקיד של הדת בעבר. היא מתווכת את המציאות ומציעה הסבר שלא מתמודד עם המציאות, ולא חושפת את המציאות ולא מבקרת את המציאות בצורה הגיונית. כמו כל המוסדות הדתיים התקשורת הממסדית היא עוד כלי של דיכוי, ניכור, מידור וסימום של בעלי -הון והכוח. פרשת אסאנג' מוכיחה כמה רחוקים העיתונאים היום מכל מודעות עצמית או הנחה שאי פעם הם יעשו משהו שבאמת יאתגר את מוקדי הכוח.

מעבר לדרישה הדי ברורה שאסאנג' ישוחרר (במיוחד לאור העובדה שהחקירה נגדו בשבדיה על עבירות מין נסגרה), לכל אחת ואחד מאתנו צריך להיות ברור שלא האמת ולא פרשנות הוגנת ורצינית לאמת נמצאת באתרי התקשורת הממוסדת. עשו לעצמכם טובה עשו מנוי בתשלום לאתרי תקשורת עצמאית. אולי אז תדעו מה קורה ולא מה שקומץ בעלי-הון וממשלות שרצעו עצמן להון רוצים שתדעו על המציאות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מישהו אמר על כך: שאלתי חבר חוקר אמריקה הלטינית מה קרה לאקוודור והוא אמר, הם פנו לבנק העולמי, הסרת ההגנה הייתה חלק מהתנאים להמשך ההליך של אישור ההלוואה.
  כלומר, חופש הדיבור דוכא שוב באמצעים קולוניאליסטים קלאסיים, אבל איך נדע על זה, התקשורת בארץ כל כך כנועה וממושטרת שלא דיווחו על זה כמעט ולאף אחד לא הייתה בעיה שעיתונאי שחשף פשעים לרוב של ארצות הברית ומדינות אחרות, מושתק באלימות.

 2. ק. טוכולסקי :

  האמת גם אני שמעתי כזה דבר. אבל מי בארץ בכלל יתעניין בזה מספיק כדי להזמין חוקר אמל"ט להתראיין.
  אולי בלונדון וקירשנבאום המנוחה זה היה קורה, אבל היום אין שום סיכוי.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  החקירה בשבדיה בעבירת האונס נגד אסאנג' לא נסגרה מחוסר ראיות או אשמה אלא בגלל שהתביעה בשבדיה הודיעה שבגלל בריחתו והסתתרותו בשגרירות אקוודור זמן כה רב לא ניתן לעצור ולשפוט אותו מחמת חוקי התיישנות במדינה.
  כמו כן יש נגד האיש עוד מספר תלונות על "סתם" הטרדות מיניות שהתביעה בשבדיה החליטה *בינתיים* לא להמשיך בטיפול בהן.
  הרשויות הבריטיות כבר הודיעו שסגירת התיק בשבדיה לא מחייבת את התביעה בבריטניה.
  בנוסף, כדאי להזכיר שאסאנג' אחראי לעשרות הדלפות נגד הדמוקרטים במערכת הבחירות בארה"ב ב 2016 ורבים מעריכים שהוא אחד האחראים העיקריים להפסד קלינטון בבחירות. משום מה, הוא לא הדליף כמעט מאומה נגד טראמפ למרות שנטען שבידיו חומרים מפלילים נגד האחרון.
  יש כיום תמימות דעים נדירה ומוחלטת בין הדמוקרטים והרפובליקאים בנוגע לחיונות וחשיבות הסגרתו של אסאנג' ומי שחושב שהאיש "ישוחרר" הוזה בהקיץ.
  במוקדם או במאוחר, אחרי שהסערה בנוגע למעצרו תשכך מעט, הפושע הזה יועלה על מטוס, יישפט בארה"ב, ויבלה את שארית חייו בכלא.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  "חקירה נסגרה" ? "ישוחרר" ? nope

  שבדיה מחדשת את חקירת האונס:
  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5508290,00.html

  כתב אישום חמור נשלח מארה"ב לבריטניה לפני הסגרה כמעט וודאית:
  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5514483,00.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.