פרשת הצוללות – מעורבות נתניהו והחשד לשוחד

במסיבת עיתונאים שערכו בכירים לשעבר במערכת הביטחון הועלתה ביקורת על תהליכי קבלת ההחלטות של נתניהו ברכישת הצוללות ובאישורו למכירת צוללות למצרים. הועלה חשש לפגיעה בביטחון המדינה מתוך אינטרסים אישיים פרטיים. הבכירים מבקשים להקים ועדת חקירה ממלכתית כדי לחשוף את האמת

מאת: אמנון פורטוגלי

האם נתניהו היה מעורב בשוחד יחד עם גנור, צ'ייני, שימרון ומיליקובסקי?

https://www.facebook.com/orly.barlev1/videos/3147415998617769/?t=0

סרטון מסיבת-העיתונאים מתוך הפייסבוק של אור-לי ברלב

להקים ועדת חקירה בפרשת הצוללות – לכך קראו במסיבת עיתונאים ב-3 לאפריל ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק, הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ, ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר עוזי ארד והאלופים (במיל') עמוס ירון, אילן בירן ונעם תיבון. לדבריהם "היו שיקולים זרים בפרשת הצוללות". הם לא אמרו זאת בפירוש, אבל מדבריהם ברור שהם חושדים או חושבים שראש הממשלה נתניהו היה מעורב בשוחד יחד עם גנור, צ'ייני, ושימרון.

אף אחד מאמצעי תקשורת לא שידר את מסיבת העיתונאים בזמן אמת,  לעומת זאת, הרשתות החברתיות והעיתונות הכתובה כתבו עליה בהרחבה יחסית.

מתברר שבכירי הממסד הביטחוני איבדו אמון במערכת קבלת ההחלטות כפי שהיא מצטיירת בפרשת הצוללות. זו לא עוד פרשה כפי שמצטייר בפרשות האחרות בהן מואשם נתניהו, אלא פרשת "השחיתות הגדולה ביותר שהייתה אי פעם במדינת ישראל", כמו שמכנה אותה עוזי ארד ראש המל"ל לשעבר.

חלק ניכר מדברי המשתתפים נגע בהליכי קבלת ההחלטות. בעוד שכולם מקבלים שלראש הממשלה יש סמכות לקבל החלטות אף בניגוד לדעת מערכת הביטחון ומערכות אחרות, הרי שאין הוא יכול להסתיר מהם, והוא חייב ליידע אותם על החלטותיו אלו.  "לא יכול להיות שיהיה סוד שיודעים אותו בגרמניה, יודע אותו הרמטכ"ל המצרי אבל לא יודע אותו הרמטכ"ל הישראלי."

הנקודה העיקרית העולה מדברי המשתתפים, היא שראש הממשלה פגע בביטחון המדינה מאינטרסים אישיים פרטיים, שסדרי קבלת ההחלטות בפרשת הצוללות הייתה נגועה בשיקולים זרים, שבעסקת הצוללות היו מעורבים מעשי לקיחת ומתן שוחד אצל שורה של בכירים ישראלים, ושהראיות לכך קיימות ומונחות על השולחן. 

במילים אחרות, למרות שבכירי מערכת הביטחון אינם אומרים זאת בפירוש, הם חושדים או חושבים שראש הממשלה נתניהו היה מעורב בשוחד יחד עם גנור, צ'ייני, שימרון ומיליקובסקי.

"גם כשהיו מחלוקות…. לעולם לא היה לנו בדל של ספק שמי ששולח אותנו מאמין בצדקתו ומאמין שזה משרת את בטחון המדינה.  גם כשהיו מחלוקות…. לא היה לנו ספק שמי ששולח אותנו חושב שזה מה שנכון אסטרטגית ושאין שיקולים זרים. מה שנשבר היום זה האמון בשיקול הדעת של מקבלי ההחלטות. מי שיוצא היום לא יכול להיות בטוח שאין אינטרסים זרים.…. האם יש אמון בתהליך קבלת ההחלטות ובניקיון, האם יש אמון בעובדה שמי ששולח אותנו באמת עושה את זה, כי זה לדעתו האינטרס הביטחוני של מדינת ישראל.   לא בטוח בכלל שזה המצב היום."

בנושא זה חשוב גם לשמוע ולראות את דברי אלוף במילואים עמוס גלעד, שכיהן כראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון.

עמוס גלעד, בראיון לדב גיל-הר,  מזועזע מדברי נתניהו בראיון עם קרן מרציאנו, בו אמר שהוא מידר את מערכת הביטחון מהחלטתו לאשר את מכירת הצוללות המתקדמות למצריים.  לדבריו הסיבה ברורה:  אם ראשי מערכת הביטחון והצבא אינם יודעים על מערכות הנשק שבידי הצד השני, הם לא יכולים לבנות את הכוח של צה"ל ולהתאמן כראוי מול הסיכונים החדשים, ובכך יסכנו את חיילי צה"ל אם וכאשר יקראו מחר להתגייס למלחמה. "מכירת הצוללות המתקדמות למצרים עלולה לעלות לנו בחיי אדם".

לדברי עמוס גלעד: "ברגע שאתה מאשר לגרמניה למכור צוללות למצרים…..ואח"×› ראש הממשלה אומר אני מידרתי את מערכת הביטחון בגלל איזה סוד כמוס, ברור שזה בלתי סביר לחלוטין…..בנין הכוח של צה"ל כולו שיכול מחר להתגייס למלחמה, לא שהוא צריך לדווח על ×–×” לאנשים האלה [ראש המוסד, הרמטכ"ל שר הביטחון], הם צריכים להיות חלק ממנגנון קבלת ההחלטות, הם חייבים לדעת על בסיס קבלת ההחלטות שלהם שאותן הם חולקים עם ראש הממשלה, שהוא בעצמו לא יכול להחליט, הוא צריך להביא את ×–×” לקבינט."

בתשובה לשאלת המראיין, האם זה עולה לך בבריאות מכיוון שזה יכול לעלות בחיי אדם בצד שלנו? עונה גלעד: "נו ברור, מה, אז אמרתי שזה מזעזע, כן.  מזעזע, כי יש להם אחריות.  אתה לא יכול לפגוע ביכולת שלו [של הרמטכ"ל] לממש את ההחלטה."

לעניין השוחד והשחתת המערכת כולה כדאי לקרוא ולשמוע את רביב דרוקר בחדשות 13, מ- 2 לאפריל.

רביב ‏‏דרוקר חשף את אינטרס השוחד בעסקאות הצוללות, האניות, והצוללות למצרים. במייל מסוף 2012, אנשי פרשת השוחד מיקי גנור ומפקד חיל הים דאז אליעזר צ'ייני מרום, בונים את רשימת עסקאות השוחד:

ארבע ספינות, צוללות חדשות, צוללות 7-8-9,  והצוללות למצרים. לפי המייל שחשף דרוקר, עסקאות הצוללות וכלי השייט שרוקמים גנור וצ'ייני, כוללות בחבילה אחת את הצוללות וספינות המגן לישראל וגם את האישור לצוללות למצרים. אדגיש שהצוללות שנתניהו אישר בסתר את העברתן למצרים, שנתיים אח"כ, הן חלק מהחבילה.

ב-2012 מורסי (האחים המוסלמים) נמצא אז בשלטון. הצמרת הביטחונית התנגדה נחרצות וניסתה לעצור את מימוש עסקת הצוללות הראשונה למצרים, זאת שנחתמה מ-2011. באותו זמן אנשי השוחד תכננו את הצוללות הבאות למצרים.
באותו הזמן, ב-2012, כשאנשי שחיתות הצוללות הכינו את רשימת העסקאות – כולל הצוללות הנוספות למצרים – עו"ד דוד שמרון ייצג את מיקי גנור – טיסנקרופ. ואת נתניהו. ואת מיליקובסקי.

כל המרכיבים בעסקת השוחד, ובעיקר רכיב הצוללות למצרים, תלויים באישורו של ראש הממשלה נתניהו. במילים אחרות, צ'×™×™× ×™ וגנור, אנשי השוחד תכננו חבילה שתלויה באישור ראש הממשלה, והצלחת התכנית כולה ומעשה השוחד הייתה תלויה בראש הממשלה.  ואכן, במבחן התוצאה, נתניהו נתן בסתר שנתיים אחר כך אישור לגרמניה למכור צוללות למצרים, כשאיש בצמרת הביטחונית לא הבין את ההיגיון בכך, וכל העסקאות – כולל האישור למצרים שניתן בסתר – התממשו.

בתודה לאור-לי ברלב ולאסתי סגל

לקריאה נוספת:

 1. https://www.facebook.com/orly.barlev1/videos/3147415998617769/
 2. http://rotter.net/forum/scoops1/544200.shtml
 3. https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001280960
 4. https://www.maariv.co.il/news/politics/Article-692728
 5. https://news.walla.co.il/item/3228540
 6. https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5489108,00.html
 7. https://news.walla.co.il/item/3081387
 8. https://13news.co.il/item/news/domestic/crime-law/crime/submarine-33866/
 9. https://www.youtube.com/watch?v=7tLP1aJhAzo&feature=youtu.be
 10. https://www.huffpost.com/entry/benjamin-netanyahu-cousin-nathan-milikowsky-libya_n_5ca4cc59e4b079824025bc29

אמנון פורטוגלי,מרכז חזן

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

One Response to “פרשת הצוללות – מעורבות נתניהו והחשד לשוחד”

 1. דפנה הגיב:

  חובה לצפות בסרטון כדי להבין את גודל הפרשה. מערכת הביטחון המליצה על 5 צוללות לכל היותר. בסוף קנו 9. הדרישה לרכישת ספינות כדי לשמור על אסדות גז, לא נראתה נחוצה לאנשים במערכת. ואם כבר נדרשו ספינות קטנות יותר. אך מאחר שטיסנקרופ לא ייצרו כאלה ספינות קטנות, הוזמנו ספינות גדולות יותר שעלות אחזקתן היא פי 5. שערוריה. והאישור למכירת צוללות למצרים הוא שערוריה נוספת מצד ראש הממשלה, שערוריה המסכנת את המאזן האסטרטגי של ישראל. נחוצה ועדת חקירה ממלכתית כדי לחשוף את האמת וכדי שנאמין שאנו חיים במדינה לא מושחתת.

Leave a Reply