בחירות 2019 – לצאת למתקפה נגד ממשלה כושלת

מערכת-הבחירות מלוכלכת. אין גבול לרפש שמוטח מהימין נגד השמאל. כל ספין מדווח בכותרות ושום דיון ענייני לא מתקיים בתקשורת. יש לקוות שהמרכז והשמאל יעברו להתקפה בתקשורת, ישירות מול הקהל, דרך הרשתות החברתיות וברחוב

מאת: ק. טוכולסקי

כדאי להתעורר לפני שנאבד עוד 4 שנים

בממוצע סקרי הבחירות אפשר ללמוד על מגמות הבחירות האלה, מה שאי אפשר ללמוד מסקר בודד. הממוצע לא משקר. אם בתחילת מארס היה רגע שבו גוש הנגד לביבי היה קרוב בממוצע הסקרים ל-60 מנדטים, הרי שמאז כבר נוצר פער משמעותי שהולך ויוצא מגבולות ארבעת האחוזים של טעות אפשרית.

בסיכום השבוע שעבר, ממוצע המנדטים ב-8 סקרים נתן לגוש הנגד לביבי 55 מנדטים ואילו תומכיו עמדו על 65. לא רק שגוש הימין הלך והרחיב את הפער בינו לבין המרכז והשמאל, אלא שאסטרטגיית הבחירות של הימין מוכיחה עצמה יותר טוב מזו של המרכז ומזו של השמאל.

השמאל אמנם מתאושש קלות: מרצ בממוצע מעל 5 והעבודה מתקרבת לממוצע של 9-10 מנדטים, חד"ש תע"ל 7-8 ורע"ם-בל"ד עוברת ביותר סקרים את אחוז החסימה, אבל כחול לבן במרכז אבדה בממוצע 6 מנדטים בסקרים. בקיצור, הגוש שמתנגד לביבי ומציע לו אלטרנטיבה נמצא בנסיגה. זה קורה כי מערכת הבחירות רדומה ומתנהלת בתחום שמעורר שאט נפש וניכור לבחירות ולא עניין ותקווה.

מערכת-הבחירות הנוכחית מלוכלכת מאי פעם. אין גבול לרפש שמוטח מצדו השל הימין כנגד השמאל. כל ספין מדווח בכותרות ראשיות ושום דיון ענייני לא מתקיים. עוד סבב אלימות בעזה? התקשורת עוסקת בסיקור מופרז, חוזר ונשנה של מה שקורה, אבל בלי לשאול איך שוב הגענו לכאן? האם לחזור על מה שעשינו עד כה ולא עבד באמת יעבוד?  התקשורת מתעלמת בשנייה שהימין עובר לספין הבא מהעובדה שהבעיה עוד שם.

הביטוח הלאומי לפני קריסה והקופה הציבורית ריקה. אף אחד לא מתעסק בזה, כי כשהשמאל מדבר על זה, לא מפרסמים. והימין לא מעוניין לספר לנו על הגזירות שיבואו אחרי הבחירות. בין השמאל, שהתקשורת מסתירה, והימין, שמתווה את הדיון הציבורי באמצעות שליטה מוחלטת בתקשורת, ניצבת מפלגת מרכז גדולה ומיותרת שלא אומרת יותר מדי ומנהלת קמפיין כל כך גרוע, שעושה רושם שראשיה סימנו לעצמם מראש את תפקיד השותפים הזוטרים בממשלת הגזירות הבאה של ביבי.

קצת קשה להאמין שאחרי שממשלה גרועה כל כך הצליחה כמעט לסיים קדנציה מלאה, דווקא האופוזיציה הגיעה לא מוכנה לבחירות. אין תחום אחד שבו הממשלה הנוכחית לא נכשלה, מדינית וביטחונית, חברתית וכלכלית. ראש הממשלה ושריו לא לקחו אחריות, לא אמרו לציבור את האמת, לא תכננו את העשורים הבאים של מדינת שיראל בצורה בת קיימא, ועדיין הם מצליחים.

זאת למרות שהגבולות בוערים, בתי החולים קורסים, התשתיות פקוקות, השכר נשחק, ועוד ועוד. במצב זה לקבל בסקרים הכי גרועים כ-50 פלוס קצת אחוז מהקולות! דחיקת המציאות והדיון באחריות מהדיון הציבורי משחקת תפקיד וגם היכולת המרשימה של שרי הימין בתקשורת הכנועה שניצבת מולם. 10 שנות שלטון ביבי לא קידמו את ישראל בדבר, אבל הוא יודע לנהל קמפיין ואילו האופוזיציה שמולו נחלקת לזו שלא מציעה אלטרנטיבה מהותית וזוכה לתקשורת רבה, וזו שמציעה אלטרנטיבה מהותית וזוכה להתעלמות מהתקשורת.

סיקור הוגן לא נקבל מהתקשורת, בעלי ההון ששולטים בה לא רוצים ממשלת שמאל, חלקם לא רוצים אפילו ממשלת מרכז-ימין-מרכז. אבל נשאר רק לקוות שגם המרכז וגם השמאל יעברו להתקפה ובכל הכוח ולא רק במשבצות שלתקשורת נוח לשים אותם, אלא ישירות מול הקהל, דרך הרשתות החברתיות וברחוב. כי עוד פחות משבועיים ייקבע השלטון פה לשנים הבאות וישראל נמצאת גם כך בפיגור אדיר אחרי המציאות. 4 שנות שלטון ימין נוספות רק יעמיקו את האסון. קשה לי להבין איך המפלגות שמבקשות למצב אלטרנטיבה לביבי ושלטון הימין הזוועתי מנהלות קמפיין כל כך לא ראוי לנוכח המציאות הבוערת של ישראל. אבל אם זה לא ישתנה, הרבה כבר לא ישתנה פה. בזמן שנותר, נשאר רק לקוות שמי שרוצה מדינה טובה יותר ושפויה יותר שפועלת לטובת אזרחיה מתוך ערכים הומניסטים אוניברסאליים ולמען ה-99% שלה ולא רק למען האלפיון העליון יתעשתו ויסבירו יותר טוב לציבור את מה שהם רוצים, אחרת טוב לא הולך להיות פה. יש לנו רשימות טובות בעבודה, במרצ, בחד"ש תע"ל, יש לנו למי להצביע ולקוות שהם יהיה חלק מהשלטון הבא במקרה הטוב או אופוזיציה לוחמת במקרה הרע.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

2 Responses to “בחירות 2019 – לצאת למתקפה נגד ממשלה כושלת”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אפשר לנסות פעם תיזה אחרת – אולי הימין מצליח ×›×™ אין פייט מולו?
  ואם כך – מה ×–×” "רשימת טובות"?

  רשת ב' למשל – אחוז האזנה גבוה יחסית, רמת האמון הציבורי טובה יחסית, מסורת מקצועית.
  אם האופוזיציה היתה מנסה לתת פייט – היא היתה נוכחת יותר בשידורי רשת ב'.
  המאזינים שחשופים לרשת ב' מן הסתם מדברים לפעמים עם שכן, חבר לעבודה, בני משפחה.

  איך קורה שסמורטיץ הוא הכוכב שם?
  מה קרה ל"איזון הקדוש"?

  ושלא יגידו לי ש"העם ימני" ושרשת ב' ימנית.

  עם אלטרנטיבה מאתגרת הימין היה מתכווץ.

  אז כמה עוד שנים צריך בשביל לעשות פעם אחת איזה חשבון נפש רציני?
  בלעדי חשבון נפש כזה "הלא כלום" (איך קורה שמוציאים מליונים על "לא כלום"?), ימשיכו לנהל לנו את החיים.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אין איזון בראיונות בתקשורת בין צדדים מנוגדים. צריך לראות את הסרט "סגן הנשיא" על דיק צ'ייני שהיה סגן נשיא אצל בוש הבן. הוא הוביל להפרת הנורמה של האיזון. אפשר לראיין אנשים מאותו עולם דעות. לא צריך לעמת דעות מנוגדות. הנורמה הזאת הונהגה בארה"ב והגיע גם לתקשורת הישראלית. מראיין בתקשורת מראיין שני אנשים מאותה השקפת עולם או מאותה מפלגה. זו אחת הסיבות שהאופוזיציה נעלמת גם מהתקשורת. וגם ברשת ב' מתנהלים כך. ומי שאומר שהתקשורת שמאלנית, זה שקר. התקשורת היום ימנית, כנועה ואינה נושכת.היא לא מאתגרת האת ההגמוניה, מרדדת את השיח הציבורי, ומדלדלת את הדמוקרטיה.

Leave a Reply