postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בחירות 2019 – ניצחון נתניהו בבחירות יסכן את הדמוקרטיה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2019 – ניצחון נתניהו בבחירות יסכן את הדמוקרטיה

נושאים דמוקרטיה במדרון, פוליטי ב 27.03.19 1:23

מה צריך אדם לעשות לעת כזאת כדי להציל את ישראל משלטון נתניהו וחבר מרעיו. כל אחד יכול לפנות אל האנשים בסביבת חייו ולומר לו את האמת על הצפוי לו אם נתניהו ותומכיו ינצחו בבחירות

מאת: אולק נצר

הקנאים נוהרים לקלפיות

"אם נתניהו יזכה בגוש חוסם", כתב כאן חמי שלו ("אם תרצו אין זו הזיה", 19.3.2019), "הוא יציע לשותפיו עסקה שטנית שהם יתקשו לסרב לה: הגשמת חלומם לניתוץ סופי של האיזונים והבלמים… מהלך כזה ינעץ פגיון בלבה של הדמוקרטיה… הסתגלות הדרגתית למהלכיו האנטי דמוקרטיים של נתניהו ולקמפיין השקרי וחסר המעצורים שהוא מנהל עתה — תשתק את מתנגדיו, גם כשהבית יתחיל לבעור. כל אלה יכשירו את הקרקע למלחמת אזרחים של ממש".

לדידי, כל מה שחמי מתאר כהזיה הוא מציאות שאני חי אותה מאז שמדיניות ההתנחלות בשטחים נעצה פגיון בלבה של הדמוקרטיה וישראל הפכה למדינת אפרטהייד. אנחנו מעצמה צבאית אדירה. אין עוד ממה לחשוש אלא מהגרוע ביותר: שהמשטר הזה והמנטאליות הזאת של עמנו, השולט והמדכא את העם האחר ונהנה מזה, תוסיף להתקיים עד בלי גבול הנראה לעין.

אבל החשש מפני נצחונו של נתניהו בבחירות ומפני תוצאותיו נראה ריאליסטי בהחלט. לכן אני מציע לכל מי שחושש כמו חמי וכמוני, שייערך לקראתו. חמי, אסוף את חבריך, את הקולגות שלך ממערכת "הארץ" ואת האנשים הרציניים והישרים ביותר שאתה מכיר, כדי לדון ולהחליט (! ) מה צריך אדם לעשות לעת כזאת כדי להציל את ישראל משלטון נתניהו וחבר מרעיו. היכולת להושיט יד לאנשים קרובים, לא להיות מבודד במחשבות ובחששות שלנו, היא הדרך הבטוחה היחידה להיערך ולחיות במשטר הנועץ פגיון בלבה של הדמוקרטיה והפגיון מתחיל להכאיב גם לך, לא רק ללא-יהודים.

כל רודנות דואגת לכך שהאזרחים יפחדו לדבר ביניהם ולא תהיה להם אפשרות להגיע להבנה ולבחור בדרך פעולה משותפת. גם אצלנו הממסד השלטוני הצליח לשתק את מתנגדיו. גם אצלנו התקשורת מהווה מכשיר אדיר להסחת-דעת ולבידור, ואילו השיח הציבורי ריק מכל מה שיכול לכוון את האנשים למעשה פוליטי כלשהו, חוץ מאשר להצביע בבחירות וגם זאת ללא שיקול-דעת עצמאי.

בינתיים מותר לנו לדבר. כל אחד יכול לפנות אל האנשים בסביבת חייו ולומר לו את האמת על הצפוי לו אם נתניהו ותומכיו ינצחו בבחירות. בדרך הישרה, אדם-אל-אדם, נוצרת השפעה. להטיל את התפקיד הזה רק על האופוזיציה הקיימת בממסד הפוליטי יהיה לפתוח את הדלת לרודנות מבלי לנסות אפילו לחסום אותה. המפלגות נאבקות על כיסאות בכנסת ולשם כך פונות לאנשים הנמנים כבר על ציבור המצביעים הפוטנציאליים שלהן. את התפקיד להתמודד על נפש-העם נגד קנאות הן לא מסוגלות למלא. נשארנו אנחנו, אלה שלא מוכנים ש"הקמפיין השקרי וחסר המעצורים שנתניהו מנהל" ישתק גם אותם.

כדי לפקוח עיני אנשים שלא יתמכו במשטר מוכרחים ליצור איתם קשר אישי ואת התפקיד הזה גם אזרח פשוט יכול לקחת על עצמו. ראשית דבר, לפנות לאנשים קרובים כדי להתחבר ולפעול במשותף. שנית, לפנות לשכנים ולמי שנתקלים בו במרחב הציבורי היומיומי על מנת להעביר להם את המסר, המסר האחד שמבטא את לב-הטיעון של מה שאתם חשים בעומק נפשכם הוא אותה סכנה נוראה הצפויה אם שלטונו של נתניהו יימשך.

אין להתווכח, אסור להתווכח. להתווכח עם קנאי זה כמו להתווכח עם מחשב מתוכנת היטב, כאשר הנתונים הבסיסיים, האנושיות שלו העלולה לשגות באמונותיה ולחטוא במעשיה; והאנושיות שלהם, העובדה ש"ערבים" הם במציאות יחידים אנושיים כאלה ואחרים כמו כל בני האדם – המידע הבסיסי הזה חסר בתודעה של הקנאי כמו בתוכנת-מחשב מאחורי חומת-אש של קנאות. הקשיבו בסבלנות לתשפוכת הצפויה של נימוקים על הרוע והרשע והסכנה הנוראה שמהווים הערבים ומה שהם עשו לנו ומה שהם יעשו לנו אם נרפה מהם. תספגו בכבוד ובהבנה את התוקפנות – קנאים לא מסוגלים אחרת. וכל זמן שהאדם מולכם אינו מגלה סימנים של נכונות להקשיב, רק חיזרו במלים שלכם על המסר האחד שבאתם למסור. כדי לעזור לקנאים להרפות מקנאותם, מספיק שהמסר יהיה אנושי ומוסרי, מספיק שיבטא מה שמובן מאליו לכל אדם שפוי: שהם בני אדם כמונו, כל אחד שונה מאחרים כמונו, כל אחד בעל זכויות אנושיות כמונו, כולל הזכות להיות חופשי והזכות שיתייחסו אליו בצדק. בכך תעשו משהו ממה שנכון לעשותו כדי לפתוח את דעתו של הקנאי למציאות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.