חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זהות – הלגליזציה של האפרטהייד

נושאים דמוקרטיה במדרון, עלו ברשת, פוליטי ב 18.03.19 1:46

אנשי שמאל ויהודים ליברלים בארה"ב עוד לא סיימו להזדעזע מכניסתה הצפויה של "עוצמה יהודית" לכנסת, ובלי משים מתגנבת לה אל המשכן "זהות", בראשות משה פייגלין

מאת: יעקב בן-אפרת

אכן הכהניסטים יצליחו להזדחל לכנסת, אבל מי שככל הנראה ייכנס אליה בדלת הראשית, ללא עזרת נתניהו, הוא משה פייגלין. הוא יעשה זאת עם לפחות ארבעה מושבים, במידה ויעבור את אחוז החסימה. פייגלין לא זקוק לאישורו של נתניהו שנוא נפשו, הוא מסתפק בתמיכה של צעירי ישראל הנוהרים אחריו בהמוניהם. בהרצאותיו הרהוטות הוא מסביר להם מושגי יסוד שלא נקלטו בשיעורי האזרחות בבתי-הספר, כמו מה משמעות החירות, חופש הבחירה, ולא פחות מזה החופש להשתמש בקנאביס – ליהודים בלבד.

בזמן שהכהניסטים מוכפשים ונרדפים כטרוריסטים גזענים לכל דבר, ובצדק, פייגלין זוכה לקבלות פנים מכובדות באולפני הטלוויזיה ובעמודים הראשיים של העיתונים המובילים. פייגלין מזוהה עם הלגליזציה של הקנאביס, אשר הפכה בעקבותיו למילת הקסם בפיהם של רוב הפוליטיקאים בישראל. אלא שמאחורי הלגליזציה של הקנאביס מסתתרת הלגליזציה של מדינת ההלכה היהודית ובניית בית המקדש.

מזה מספר שנים מתחבטת ישראלה לגבי זהותה: האם היא גם יהודית וגם דמוקרטית, או יותר יהודית ופחות דמוקרטית, או להפך. הזהות היהודית מוגדרת כיום ביחס לערבים, ולאחרונה נחקק חוק הזהות הישראלית בדמות חוק הלאום. כך, כאשר הדוגמנית והשחקנית רותם סלע חרגה מהקונצנזוס וקבעה ש"ישראל היא מדינת כל אזרחיה, וכל בני האדם נולדו שווים", מיהר ראש הממשלה נתניהו לתקן אותה ש"ישראל היא לא מדינת כל אזרחיה. לפי חוק יסוד הלאום שהעברנו, ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי – ושלו בלבד".
אבל בעיני פייגלין חוק הלאום אינו מספיק. מפלגת "זהות" שהקים אמורה לספק לנוער המבולבל, שכמו מתבגרים אחרים מחפש את זהותו, זהות כפולה: גם החופש להיות חילוני ולעשן קנאביס כרצונו, וגם להיות יהודי שזכותו לשלול מה"פלסטינים" (זכויות היוצר למרכאות שייכות לפייגלין) גם את הזהות וגם את החופש. "זהות" פתרה לנוער הישראלי את ההתלבטות, ואין עוד צורך בשיעורי אזרחות, ובפאנלים מכובדים הדנים בסוגיה "יהודית ו/או דמוקרטית". אצל פייגלין התשובה פשוטה – יהודית נקודה. זהו מסר חד שאין בו כל התלבטות. היהדות לא שוללת דמוקרטיה, אבל דמוקרטיה ליהודים בלבד. במשך שנים נערכים סקרים בקרב בני נוער השואלים "האם צריך להעניק לאזרחים הערבים זכות בחירה". מסתבר שכמחצית מבני הנוער חושבים כי יש לשלול מהערבים את הזכות לבחור. ביבי ובנט זורעים, אבל פייגלין קוטף את פירות החינוך "הישראלי", אשר מטיף נגד "הפלסטינים".

אפשר להאשים את הימין כמחולל גזענות, אבל גם לשמאל הציוני ולמפלגות הערביות יש חלק לא קטן בהיווצרותה של הזהות הישראלית הזאת. המפלגות הערביות יכולות לטעון את טענתן השחוקה, שטבעי שמיעוט לאומי נרדף יתאגד במפלגות בעלות אופי לאומי, כדי להגן על זהותו הלאומית. אך בכך הן מבודדות את עצמן מכל יכולת להשפיע על הזירה הפוליטית בישראל. השמאל הציוני מצדו רואה עצמו כממשיך דרכם של מייסדי המדינה, ומנסה לצעוד בזהירות על החבל הדק בין יהודית לדמוקרטית. הוא מפחד פחד מוות מרוב ערבי, השאלה הדמוגרפית רודפת אחריו, ולמרות השתייכותו לרוב היהודי במדינה, הוא מתנהג כאילו היהודים מהווים מיעוט מאוים.

כך גם מרגישים תומכי טראמפ הלבנים, הפוחדים מפלישת הלטינו-אמריקאים מהגבול עם מקסיקו. על כן הדרכים לשמור על הרוב היהודי הן רבות ומגוונות. ראשית בונים חומה ארוכה וגבוהה כמו שטראמפ דורש לבנות בגבול עם מקסיקו; שנית כופים שליטה צבאית מעל 50 שנה; שלישית ממציאים פטנט בדמות הסכמי אוסלו המחלק את השטח הכבוש לשלושה אזורים, ומייסדים פייק "רשות פלסטינית"; ואם לא די בכל אלה, מציעים היפרדות חד צדדית או חוזרים על המנטרה של "שתי מדינות". העיקר להפרד כדי לשמור על הרוב היהודי.

להמשך קריאה 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    זהות עומדת בסקרים על 4 מנדטים ולפעמים פחות, איך היא מוצגת כדבר הבא בכנסת לעומת מפלגות כמו מרצ שעם ממוצע של 5.8 מוצגת כנאבקת על קיומה?
    כי התקשורת וטה ימינה ולמען האמת כלי התקשורת בישראל שייכים לאנשים שכבר שנים מקדמים את האידדיאולוגיה של זהות. פחות מסים לעשירים, החופש למות מרעב לכולנו והפרד ומשול נגד האחר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.