נאום נתניהו לאחר החלטת היועמ"ש להגיש נגדו כתבי-אישום

היה הרבה, ועוד איך היה – על נאומו של ראש הממשלה נתניהו אחרי החלטת היועץ המשפטי להגיש נגדו כתבי אישום בגין שוחד מרמה והפרת אמונים, ובכפוף לשימוע

מאת: אמנון פורטוגלי

היה הרבה, ועוד איך היה

הפרקליטים בשרות המדינה נעים בכמויות אל הקלפי. עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים.

כל הפוסל, במומו פוסל.

מי שפוסל אחרים בטענות שונות, פוסל אותם כיוון שהוא מזהה בהם פגם שיש בו בעצמו.

את הנאום של נתניהו צריך לקרוא דרך ראי בהיפוך. כל הטענות שנתניהו העלה בנאומו מורות, בהיפוך מושלם, על הטקטיקות שלו עצמו בשנים האחרונות. על שיטות הרדיפה פוליטית שלו, על מסע הציד חסר התקדים שנתניהו ניהל כנגד כל אלו היכולים לאיים על שלטונו: בתי המשפט, התקשורת, מפלגות אחרות, ארגוני חברה אזרחית, וחלקים גדולים מהעם, להם הוא קרא בשם המכליל 'השמאל'. רדיפה שמטרתה אחת – להבטיח את שלטונו.

לפי הנאום של נתניהו, כל אותם אנשים שנתניהו עצמו מינה לתפקידים הבכירים ביותר: הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך, היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, הם עתה סמולנים ומטרה להשמצות שלו. עדי המדינה, ניר חפץ, ארי הרו, שלמה פילבר, שהיו בעלי בריתו תקופה ארוכה, רוצים עכשיו, לדבריו, לחסל אותו. פרקליט המדינה שי ניצן , פרקליטת המחוז ליאת בן ארי, ופרקליטות המדינה יחד עם  ראש יאח"ה כורש ברנור, וחוקרי המשטרה שחשפו את  השחיתות שלו, קשרו קשר, לדבריו, עם גורמים עוינים להדיח אותו.

נתניהו הפעיל מכבש לחצים בלתי פוסק וכמעט בלתי אנושי על המפכ"ל ועל היועמ"ש כדי שימנעו מלהגיש נגדו כתבי אישום, גם כשברור היה שהיה הרבה, ועוד איך היה בסיס מוצק לכתבי האישום. העיקר מבחינתו של נתניהו היה להשפיע על הבחירות, גם כשידע שטענותיו יקרסו כמגדל קלפים.

אלא שהלחץ של נתניהו לא צלח. הפרקליטות בהנהגת היועץ המשפטי לממשלה, מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן, ופרקליטת מיסוי וכלכלה ליאת בן ארי, שהובילה את החקירה, התגלו כבני אדם בשר ודם עם יושרה וחוט שדרה, ומבחינתו של נתניהו הקדמת הבחירות התגלתה כתרגיל מסריח שהבאיש.

לכן, נתניהו מקושש עכשיו סט חדש של טיעונים מן הגורן ומן היקב, שנועדו למנוע הפסד בבחירות ולמנוע את העמדתו למשפט. אין הסבר אחר להתעקשות שלו להמשיך בכהונתו גם תחת כתב אישום.

זאת המטרה שלו – למנוע את עזיבת מצביעי הליכוד שאינם אוהדים 'שרופים' שלו, כאשר הוא מציג עצמו כקרבן המערכת שהוא עומד בראשה, וכנגד כל השאר, 'השמאל'.

אבל כל מגדל הקלפים של טענות נתניהו יקרוס לחלוטין לאחר הבחירות ויתכן מאוד שעוד קודם לכן. כתב האישום מסמך רשמי של המדינה, שנכתב על ידי היועץ המשפטי לממשלה, שמונה על ידי נתניהו, יביא לכך.  במצב הנוכחי ועד הבחירות, הדרישה מנתניהו להשעות את עצמו יכולה לבוא מכיוונים שונים, בין השאר מהליכוד עצמו.  חגי עמית בדה-מרקר מצטט פעיל ליכוד ותיק: "כל פעיל במפלגה יכול מעכשיו לדרוש מביבי. זו מפלגה של 120 אלף מצביעים. כל פעיל יכול ללכת לבית המשפט ולדרוש מנתניהו שישעה את עצמו מהרשימה. אפשר למצוא לכך בסיס בחוקה. ההליכים הפליליים פוגעים ללא ספק במועמדות שלו. אפשר לטעון שזה לא הולם את ערכי התנועה, ולדרוש ממנו להתפטר. אין לי ספק שמישהו יעשה את זה."

כדאי לקרוא מה כותב העיתון החשוב בארה"ב – הניו יורק טיימס,  על נתניהו:

When the final chapter on Benjamin Netanyahu’s political life is written — and it may be a long time from now — he is likely to go down as the Richard Nixon of Israel: politically cunning, strategically canny, toxically flawed.

Netanyahu is a man for whom no moral consideration comes before political interest and whose chief political interest is himself. He is a cynic wrapped in an ideology inside a scheme.

הארץ פרסם את המאמר בכותרת: "הפרשן השמרן של ניו יורק טיימס: הגיע הזמן שנתניהו יילך הביתה, הוא פגום בצורה רעילה.

הסמן הימני של ניו יורק טיימס ולשעבר עורך ג'רוזלם פוסט כותב: "הגיע הזמן שביבי יילך הביתה. הוא היה ראש ממשלה אפקטיבי ופוליטיקאי מוכשר, אך הוא פגום בצורה רעילה"

ובהמשך: "נתניהו הוא אדם שעבורו שום שיקול מוסרי לא קודם לאינטרס הפוליטי, והאינטרס הפוליטי הראשון במעלה שלו הוא עצמו. הוא ציניקן שמתעטף באדרת אידיאולוגית להסוואה."

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן

 1. https://www.nytimes.com/2019/03/01/opinion/netanyahu-israel-indictment.html
 2. https://www.haaretz.co.il/news/elections/1.6981759?utm_source=App_Share&utm_medium=Facebook&utm_campaign=Share&fbclid=IwAR2SNjroijXz9tVzLOfeoL42dj9_BARZSktgt1c5OSRY1DjBLHWFHvUBJgM
Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

3 Responses to “נאום נתניהו לאחר החלטת היועמ"ש להגיש נגדו כתבי-אישום”

 1. בניגוד לכתבה סדר האנשים הפועלים נגד נתניהו צ"ל:- ליאת בו-ארי, שי ניצן ומנדלבליט שנגרר אחריהם ולבסוף עדי המדינה שלושה במספר שהם אנשים בלי עמוד שידרה שבוגדים באנשים שנתנו בהם אמון, אנשים שמוכנים לעשות הכול בכדי להציל עצמם עוד לפני שהם יודעים אם בכלל יואשמו במשהו אבל חוששים לחייהם, יתכן אפילו ללא כל עוון ו/או פשע.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  עורכי הדין ליאת בן ארי, שי ניצן ואביחי מנדלבליט הם עורכי-דין והם נאמנים למקצועם. על כך הם ראויים להערכה. העקרון שמכוון אותם הוא מקצועיותם ולא הנאמנות לבוס. נאמנות לבוס קיימת בארגוני מאפיה. במדינה דמוקרטית יש שלוש רשויות, יש הפרדת רשויות. למערכת המשפט סמכות לבקר ולשפוט את הרשות המבצעת ואת ראש הרשות המבצעת, וזה מה שהיא עושה. ראש הרשות המבצעת נמצא בתפקידו יותר מדי זמן והוא החל לזהות את המדינה עם עצמו. אך אנחנו לא משטר מלוכה. אצלנו קיימת הבחנה בין ראש הממשלה ובין המדינה. פה המדינה היא לא אני. במדינה חל תהליך של השחתה והגיע הזמן שזה ייפסק.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  נתניהו לא המציא את הישראבלוף. אבל במקום שהמדינה הזאת תתחיל להתבגר ולנצל את משאביה האנושיים בצורה בוגרת ואחראית יותר –
  נבחר כאן שוב ושוב איש שהעלה את הישראבלוף לדרגת אומנות וזוכה למחות כפיים כפי שמתבטאות בתגובה 1.
  ×–×” האיש – שבעיצומה של האינתיפאדה השניה – כשכל טריקת דלת הקפיצה אנשים וכשכל סירנה של אמבולנס הפעילה את כל הטלפונים – כשרפרנסתם של רבים נפגעה קשה
  בדיוק אז גילה שר האוצר נתניהו שקרנות הפנסיה קורסות "הלילה" לא יום מאוחר יותר.
  והריץ מיד רפורמה שהכניסה את 2003 לשקלול ממוצע ההכנסה של המבוטחים הוותיקים (עובדים מעל 55 ביניהם עובדים רבים בענף התירות ובענפים אחרים שנפגעו קשה מהאינתיפאדה, במיוחד בירושלים …לנצח.)
  נתניהו כמו נתניהו נתן שאו וכשהגיעו אותם עובדים לגיל הפנסיה גילו ששליש ! ממנה נחתך.
  מנהלת מבטחים בירושלים ספרה שכל הנסיונות להוציא אנשים לרחוב נכשלו בגלל המצב.

  והנה הוקוס פוקוס – נתניהו ב- 2007 בראיון לדה-מרקר:
  ""השלב השני, לדברי נתניהו, היה רפורמה בקרנות הפנסיה. לדבריו, קרנות הפנסיה היו במצב איום, אבל רובן לא היו על סף קריסה מיידית, ויכלו להמשיך להתקיים עוד עשרות שנים באותה מתכונת. "הסכנה לא הייתה קריסה, אבל ההזדמנות הייתה ליצור שוק אג"ח בישראל שפותח פתח לשוק הון אמיתי. המבנה שהיה קיים שאב את כל האשראי במשק ומנע אשראי ממשקי הבית ועסקים קטנים". (דה-מרקר , 17.9.2007 ).

  עכשיו משקי הבית מרוצים – אפשר לגמור את החודש באשראי מן הבנק בריבית נשך.
  איך לא חשבו על זה קודם?

  לכו תצביעו בשבילו – הוא באמת קוסם.

Leave a Reply