חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2019 – לומר אמת ולפנות אל התבונה, לא להעלים ולא לטשטש

נושאים דעות, פוליטי ב 3.03.19 1:55

כשרוצים להחליף שלטון המתקיים על הפחדה, הסתה אלימה וקנאות לאומנית-דתית תוך שהוא משמיט את בסיס-הצדק על ידי שלילת זכויות וחרות מהאחר – אין ברירה אלא לומר את האמת, ולא להשתמש באסטרטגיה שיווקית שאין בה לא היגיון ולא סיכוי

מאת: אולק נצר

אסטרטגיית השפעה למען שינוי

המצב הקיומי שלנו בארץ הוא חיים במציאות של סכסוך ומלחמה.  זהו הנתון הקובע. מי שעולה לשלטון הוא זה הנראה למרבית היהודים כמפקד צבאי – האדם החזק והמסוגל יותר מכל אחד אחר להילחם את מלחמות ישראל ולהציל אותה מתבוסה שכמוה כהשמדה. כזה ולא אחר. לא מנהיג חברתי, מגדרי, כלכלי, חינוכי או אחר, אלא בטחוני. הממסד השלטוני והשיח הפוליטי בתקשורת טיפחו בנאמנות את הדימוי של תושבי הארץ הערבים כאויבים, את אויבי ישראל כמפלצות-טרור שבכוחן להשמידנו, את העולם כרוחש אנטישמיות ואת עצמם כחזקים ביותר וכמי שאינם מוכנים לוותר.

גם הכוחות (אם אפשר לקרוא להם כך) הפוליטיים שהיו מוכנים לוותר על שטחים תמורת שלום, קיבלו את הפחד הקיומי ואת סכנת הכליה כנתון.  כאשר נאבקו על קולות הבוחרים הם העלימו את העובדה שהם בעד ויתור כלשהו. כאשר רפול איתן, הרמטכ"ל הראשון שמונה על ידי שלטון הימין, ניהל את תעמולת הבחירות שלו, הוא עמד ליד מפת הצפון ואמר בדיוק מה שהוא מאמין: שהסורים המנוולים יעמדו בשערי חיפה תוך שלושה ימים אם ניסוג מרמת הגולן. הוא לבדו זכה ב-8 מנדטים עם נבחרת אלמונית לגמרי. גם מרצ, שנולדה קודם לכן מאיחוד של שתי מפלגות ותיקות ר"צ ומפ"ם, זכתה ב-8 מנדטים. אצל מרצ, יוסי שריד הרקיד את הנבחרת שלו על הדשאים הירוקים של פארק הירקון והבטיח תחבורה ציבורית בשבת.

בבחירות שלאחר רצח רבין היה לפרס לפי הסקרים יתרון של 15 אחוז על שרון זמן קצר לפני הבחירות. אני זוכר את פרצופו של האסטרטג שלו, חיים רמון, מרוח על כל מסך הטלוויזיה בחיוך ערמומי ומכריז "הם ניסו למשוך אותנו לוויכוח על בעיות חוץ וביטחון – אבל לא נתנו להם". פרס הפסיד כמובן.

ככה זה נמשך בעקביות בכל מערכת בחירות.  אנשי פרסומת מסחרית קבעו את האסטרטגיה השיווקית של המפלגה כמו שהם יודעים: אם לסחורה יש פגם או חסרון, כל מה שהם יודעים ומסוגלים לעשות הוא להעלים זאת מהצרכן; דרוש היה איום של אסון אלקטורלי מוחלט כדי שמפלגת העבודה תפרסם בימים אלה את תוכניתה המדינית הכוללת את הביטויים "שתי מדינות לשני עמים", "הפסקת בניה" ו"חוק פינוי-פיצוי".

הסברה יעילה נגד שלטון הדבק במלחמה חסרת פשרות אינה יכולה להתעלם מן העובדה שאין שלום בלי ויתור. היא גם לא יכולה להתעלם מהפחד הקיומי העמוק מפני נסיגה כלשהי. המפלגות שהתנגדו להתנחלות העלימו את האמת הזאת וירדו מבחירות לבחירות, לא למדו דבר ולא שינו את גישת הפרסומת המסחרית שבמקרה זה אין בה שום היגיון ואין לה שום סיכוי.

כאשר צריך לשכנע אדם חולה שחייבים לבצע ניתוח כדי להציל את חייו מפני מחלת לב, סרטן או הרעלת-דם, אין מעלימים ממנו את העובדה שיש סכנה בניתוח. זה בלתי אפשרי, החולה יודע זאת וההעלמה משיגה תוצאה הפוכה: האדם משתכנע שהניתוח כל כך מסוכן שהרופא מפחד להודות בכך. אמונו ברופא מתערער.

הצורך לעבור ניתוח מעורר פחד גדול. כדי להתגבר על פחד פונים אל התבונה של האדם ואומרים לו את האמת כולה, הסיכוי והסיכון.  במקרה של שינוי משטר המתקיים על מלחמה, הפחדה, הסתה אלימה וקנאות לאומנית-דתית תוך שהוא משמיט את בסיס-הצדק ממלחמתנו על ידי שלילת זכויות וחרות מהאחר – אין ברירה אלא לומר את האמת. במיוחד, שהאמת היא, שאין סכנה ממשית בניתוח שיוציא את דיבוק ההתנחלות מגופה של ישראל.

איש עדיין לא העז לבדוק כמה קולות יש למצפון ולתבונה. איש לא העז לבדוק כמה כוח-השפעה יש לאמת שאומרים אותה בגלוי, במקום להעלים ולטשטש אותה, ומתייצבים מאחוריה. אם רוצים לשנות את זרם-המעמקים התודעתי הסוחף את העם לאותו כיוון שהקנאים מנהיגים אותו, באמת אין דרך אחרת.

דר' אולק נצר הוא חוקר בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.