פורום קוהלת – אביעד בקשי נגד ערך השוויון והכללתו בחוק הלאום

ד"ר אביעד בקשי מ'פורום קהלת', האלט-רייט הישראלי, מנסה להסביר, במאמר באתר קהלת מאוגוסט 2018, מדוע אין סעיף שוויון בחוק הלאום שפורום קהלת רקח והעביר בכנסת. בקשי מתעלם מהערך: תּוֹרָה אַחַת וּמִשְׁפָּט אֶחָד יִהְיֶה לָכֶם וְלַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם

מאת: אמנון פורטוגלי

 תּוֹרָה אַחַת וּמִשְׁפָּט אֶחָד יִהְיֶה לָכֶם וְלַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם

קהלת הוא מכון חשיבה בעל אידיאולוגיה לאומנית בצד הפוליטי ועם תפיסה כלכלית ימנית רדיקלית (ליברטאריאנית). עובדות שלא תואמות את האידיאולוגיה של קהלת מבוטלות כרצון הכותבים, והאמת אינה מה שהיא באמת, אלא מה שאנשי קהלת יכולה לעשות ממנה.

נראה שהמוטו של קהלת הוא: "אלו הן המסקנות שלי עליהן אני מבסס את הממצאים, הנתונים וההנמקות שלי".  אנשי קהלת מתעקשים שלא להתבלבל מעובדות, ואם צריך, אז מוציאים נתונים מהקשרם או נותנים להם פרשנות מכוונת.

'פייק ניוז', אינם בהכרח ידיעות שקריות שגורם מעוניין מייצר ומפיץ לציבור הרחב כדי לקדם את האינטרסים שלו או של שולחיו.  כדי שמאמר, שמטרתו הוכחת נכונות תפיסה מסוימת והפצתה, יהיה אפקטיבי הוא צריך לכלול גם נתונים אמיתיים או טיעונים שנשמעים נכונים, שקשה לכאורה לערער על נכונותם. בקריאה שניה ניתן לזהות את ה'פייק'.  בהכללה, אלו הם המאפיינים של הפרסומים של קהלת.

תּוֹרָה אַחַת וּמִשְׁפָּט אֶחָד יִהְיֶה לָכֶם וְלַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם. 

ד"ר אביעד בקשי מ'פורום קהלת', האלט-רייט הישראלי, מנסה להסביר, במאמר באתר קהלת מאוגוסט 2018, מדוע אין סעיף שוויון בחוק הלאום שפורום קהלת רקח והעביר בכנסת.

בקשי מתעלם בקלילות מהטענות נגד חוק הלאום. לפי בקשי, "רוב הטענות נגד חוק הלאום אינן קשורות לטקסט של החוק; אחרות מבטאות סדר יום אנטי־ציוני….", והוא פשוט מתעלם מטענות אלו.

עם זאת "היתה טענה הדורשת תשובה, מפי הח"כ לשעבר שכיב שנאן…….הוא שאל, מדוע אין סעיף שוויון בחוק הלאום; בעיניו, היעדרו של סעיף כזה, פוגע בו כאזרח דרוזי."

בקשי בדרך הדמגוגית הידועה, אינו משיב לטענה שהעלה שכיב שנאן, אלא מסיט את הדיון. לדבריו: "אלא שהשאלה אינה, האם אנו בעד שוויון. השאלה היא, מה ההשפעה המשפטית של הוספת סעיף שוויון לחוק היסוד, על ארגז כלי ההתערבות של ביהמ"ש העליון בהחלטות הממשלה והכנסת."

בניגוד לדברי בקשי, השאלה היא בפרוש האם אנו בעד שוויון.

השאלה היא איך אנו מתייחסים לאזרחי ישראל שאינם יהודים, כלומר יהודים על פי התפיסה של ד"ר אביעד בקשי ופורום קהלת.

השאלה היא איך אנו מתייחסים לזרמים הלא־אורתודוקסיים ביהדות לרפורמים, לקונסרבטיבים, לקראים. איך אנו מתייחסים לאזרחי ישראל הדרוזים, לערבים המוסלמים והנוצרים.  

ולא רק זאת אלא שבקשי כותב: "שהמחוקק מחק במפורש סעיף שוויון מהצעת החוק המקורית."  

התשובה לשאלה אם אנו בעד שוויון נתנה וכתובה בתורה:  

"תורה אחת יהיה לאזרח, ולגר הגר בתוככם" (שמות יב, מט).

"משפט אחד יהיה לכם כגר כאזרח יהיה, כי אני ה' אלהיכם" (ויקרא כד, כב);

"חֻקָּה אַחַת לָכֶם וְלַגֵּר הַגָּר:  חֻקַּת עוֹלָם לְדֹרֹתֵיכֶם, כָּכֶם כַּגֵּר יִהְיֶה לִפְנֵי יְהוָה. תּוֹרָה אַחַת וּמִשְׁפָּט אֶחָד, יִהְיֶה לָכֶם, וְלַגֵּר, הַגָּר אִתְּכֶם"  (במדבר טו, טו-טז);

נראה שד"ר אביעד בקשי ופורום קהלת, שכחו ומתכחשים לצור מחצבתם.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply