בחירות 2019 – הקופה הציבורית ריקה – מי ישלם את המחיר? תלוי בתוצאות הבחירות

אם תהיה לנו שוב ממשלת ימין שבמרכזה הליכוד אחרי הבחירות, את החשבון שיוגש למילוי הקופה הציבורית ישלם כרגיל הציבור הרחב. אם תיבחר ממשלת שמאל, היא תחלק את העול על כלל הציבור, לא רק על ה-99%

מאת: ק. טוכולסקי

תוצאות הבחירות יקבעו מי ישלם את מחיר שוד הקופה הציבורית

הקופה הציבורית ריקה. מבעד למסך העשן הכבד של העיסוק בשטויות במערכת הבחירות מצליחה מדי פעם להתפרסם כותרת במדור כלכלי זניח כמו "הטבות המס לרכב ירוק עשויות להיות מבוטלות". אבל, היות שהדיון במערכת הבחירות מוטה כרגיל לשטויות, איש לא תוהה מה קרה. בירורים ברשות המסים ובקרב אנשים, שעובדים מול רשות המסים, מעלים שרשות המסים מחפשת כל שקל שיש לקחת, אולי לא מטייקונים ותאגידים, אבל בהחלט כן מבעלי עסקים קטנים.

הקופה הציבורית ריקה. עשור שלטונו של ביבי לא היה רק עשור מבוזבז מדינית ולא היה רק אסון חברתי וסביבתי, הוא גם היה אסון כלכלי. ובכלכלה כמו בכלכלה, יש גבול כמה אפשר לגלגל את החובות. בנקודה מסוימת צריך להתחיל לשלם.

במשך העשור האחרון חילקה מדינת ישראל לתאגידים וטייקונים מדיניות הטבות מס, הקלות מס, פטורים ממס והנחות מס בשווי מאות מיליארדי שקלים. סך כל ההנחות/הטבות/פטורים שניתנו לחברות בין לאומיות, לטייקונים מחפשי מקלטי מס מחו"ל ותאגידים מקומיים היה יכול לשלם פעמיים את החוב הלאומי ועוד להשאיר מקום להגדלת ההשקעה במדינת הרווחה ורווחתם של האזרחים. אבל במקום זה הכסף הלך לכיסיהם של אנשי האלפיון העליון. השוד הושלם הקופה ריקה ואחרי הבחירות יוגש החשבון לתשלום.

אחרי הבחירות, אם תהיה לנו שוב ממשלת ימין שבמרכזה הליכוד, את החשבון שיוגש ישלם כרגיל הציבור הרחב. הטייקונים והתאגידים, מקבלי הנחות המס והטבות המס, שעלותן לקופת המדינה הייתה מאות מיליארדי שקלים, לא ישלמו את החשבון. לא משנה אם לשר האוצר יקראו שטייניץ, או כחלון, לפיד, או כל משרת הון אחר. את המחיר נשלם אנחנו ה-99%, מי שקבלו פירורים בלבד בשנות שלטונו הארוכות של ביבי וממשלותיו.

תחילה ייקחו את הפירורים שכבר קיבלנו. יבוטלו נקודות זיכוי במס הכנסה, יקצצו קצבאות, נצטרך לשלם יותר בעבור שירותים ממשלתיים, למשל ביקור רופא או צהרון. ממשלות ימין שמורכבות ממפלגות כמו הליכוד, ישראל ביתנו, חוקן לישראל, הימין הפשיסטי החדש, יש לפיד, כולנו, הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה לא לוקחות מהעשירים, אם אפשר לקחת מהלא עשירים.

אחרי הקיצוצים יגיע תורה של העבודה המאורגנת. הרי לקצץ לא מספיק. צריך לנצל יותר את העובדים. נגלה שהמשבר שהגיע, אחרי שהמדינה חלבה את טובה של הארץ ישר לכיסיהם של בעלי-הון, העובדים צריכים לשלם מחיר ולהסכים לעבוד בתנאים טובים פחות.

אז תגענה ההפרטות. הממשלה תפריט כל מה שזז ובעלי-ההון יוכלו, בכסף שהם קיבלו במתנה מהמדינה, לקנות ממנה נכסים בפרוטות. ככה הימין עובד. ככה הימין עבד ב-2003 עם שר האוצר ביבי הקודם שיצר יש מאין עובדים עניים בישראל. ככה הימין עבד ב-1979 וב-1985.

אז תכינו את עצמכם. אם תהיה פה ממשלת ימין, העובדים והנתמכים ישלמו את המחיר. והאמת, זה מחיר הוגן למדי אם רוב האוכלוסייה תיתן לאנשים כמו ביבי וגנץ, לפיד ובנט, כחלון ויעלון, סמוטריץ ושקד, שטייניץ ורגב את השלטון. אין מה לעשות, אפשר לבחור מסיבות מטומטמות אבל יש לזה מחיר.

המדיניות הכלכלית של הימין, העשרת העשירים רוקנה את הקופה ועכשיו הולכים לבחירות והשאלה היא פשוטה: מי ישלם על ההפקרות הכלכלית של העשור האחרון? מי ישלם את המחיר של עשרות שנים של כלכלה ניאו-ליברלית שנוספו לעשור של הטבות מס לאלפיון העליון. הקופה ריקה, הממשלה הבאה תצטרך להתמודד עם זה.

כמובן שישנה גם דרך אחרת להתמודד, הדרך של השמאל, הדרך שרק ממשלה שמפלגות כמו העבודה ומרצ והמשותפת חברות או תומכות בה ילכו בה. להלאים את משאבי הטבע של המדינה, את מפעלי ים המלח ותוצריו, את מאגרי הגז וחברות הקידוח. להטיל מסים על ספקולציות ועל רכוש. לבטל את הפטורים והנחות המס הניתנות ללא צורך לבעלי הון חברות ותאגידים, לקצץ את ההוצאה הציבורית על מפעל הכיבוש, להגדיל את ההוצאה הציבורית באופן שיעודד את הפעילות הכלכלית. לפשט את הליך גביית המסים באופן שלא יאפשר תכנוני מס יצירתיים לבעלי הון. להיאבק בהון השחור, ועוד צעדים רבים שאפשר לעשות כדי שמי שישלם את מחיר המשבר לא יהיו אנחנו ה-99% לבדם, אלא גם מי שנהנו מטובה של הארץ.

כמובן שכדי שזה יקרה, כדי שלא רק ה-99% ישלמו, כדי שהמעמד הבינוני לא יישא לבדו בנטל, כדי שהנתמכים לא יירצעו שוב, כדי שהעובדים לא יפגעו בגלל מה שהעשירים קיבלו. בשביל זה צריך להצביע לשמאל הסוציאליסטי/סוציאל-דמוקרטי, למי שלא דואג לעשירים בלבד,  אלא למי שמציב לשלטון הקיים אלטרנטיבה ולא מוכן להיות חלק מהגרסה הבאה שלו.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Leave a Reply