חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מרצ – המחנה החברתי מול המחנה הליברלי

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 19.02.19 0:55

מאבק היסטורי בין שני מחנות אמנם לא הוכרע לטובתו המוחלטת של צד אחד בבחירות הפנימיות, אבל מספיק כדי שהצד השני ירגיש ש"גנבו לו את המדינה"

מאת: ק. טוכולסקי

כרגיל, הליברלים רוצים להחליף את העם

מרגע שהוקראו תוצאות הבחירות הפנימיות במרצ, מתחוללת בכוס התה של המחנה הליברלי של מרצ סערה במסגרתה הם מנסים מתוך הפייסבוק לשרוף את הבית כי התוצאות להן הם קיוו לא הושגו. למי שלא מודע כל כך למה שקרה במרצ, מאבק היסטורי בין שני מחנות  אמנם לא הוכרע לטובתו המוחלטת של צד אחד אבל מספיק כדי שהצד השני ירגיש ש"גנבו לו את המדינה".

במשך שנים נשלטה מרצ בידי האגף הליברלי שלה, האגף הסוציאליסטי בראשות רן כהן ואחר כך אילן גילאון נאבק בהגמוניה הליברלית במשך שנים והפסיד פעם אחר פעם בגלל דיל שהיה ליוסי שריד ואחר כך ליורשיו ביילין ג'ומס וגלאון עם התנועה הקיבוצית. במשך שנים התנועה הקיבוצית הצביעה עם אנשי שריד וגלאון וחסמו את רן כהן ואחר כך את אילן וסוציאליסטים אחרים ואף אחד מכל אלו שמיילליים ברשתות החברתיות ובתקשורת על התוצאות של הבחירות הפנימיות במרצ לא פצה את פיו.

בשנים האחרונות חל שינוי בתנועה, היא התחדשה. מוקדי הכוח שלה עברו מסניף תל אביב והקיבוץ הארצי לשעבר למקומות אחרים, עד כדי כך שמזכיר הקיבוץ הארצי לשעבר הוא היום מועמד ברשימת העבודה. במהלך השנים האלה ניסה המחנה הליברלי כל שטיק אפשרי כדי לשרוד, אחרי שהם איבדו את המפקד ואת הוועידה, הם פעלו להעברת הכוח לפריימריז פתוחים מתוך אמונה שהם יצליחו לפקוד יותר בוחרים. כמו שרואים מהתוצאות, זה לא ממש עזר להם.

אז הבחירות תמו ופרצה מהומת עולם של מי שהפסידו בחירות דמוקרטיות ומסודרות. מה שכן, אם נסכם את הביקורת שהוטחה בתרגילים המכוערים מאז יוסי שריד שנפח את וועידות המפלגה בצירים במינוי יו"ר כולם מהמחנה שלו ושל יורשיו, לא נגיע לעשירית מהרפש שהמחנה המבוהל שאיבד את השליטה במפלגה מטיח בשבוע האחרון. אולי במקום לשרוף את המועדון תבינו שהבעיה היא לא "שצריך להחליף את העם" וגם לא מפקדי ארגזים. הבעיה היא חוסר הנכונות של ה"ליברלים" לקבל את הכרעת הבוחר, עם רשימות המומלצים והחיסול שלהם, שהתפרסמו ברשתות החברתיות במשך שבועות לפני הפריימריז.

מה לעשות, צריך לחדש חברות כל שנה. זה לא חדש. זאת לא המצאה. זה היה גם כשלמזכ"ל קראו מוסי רז או דרור מורג. ומה לעשות, הדיל שרץ חזק להכניס את גבי לסקי, מוסי רז, אבי בוסקילה ומועמד מתחלף, פעם מיכל רוזין פעם עיסאווי, הצליח רק באופן חלקי, ורק מיכל רוזין ועיסאווי פריג' נכנסו לחמישיה הראשונה.

המחנה הליברלי הצליח להשחיל שניים ממועמדיו למקומות 3-4 ברשימה, המחנה הסוציאליסטי למקומות 2, 5-6, אבל לליברלים זה לא מספיק. מבחינתם העובדה שהדיל שלהם כשל היא סוף הדמוקרטיה. למעשה, כמות הנהי הבכי וזעקות הקוזאק הנגזל של מי שאם הם לא זכ,ו אז משהו לא בסדר בתחרות ה"הוגנת", מזכירים מאוד את כל מה שאמרו על "האליטות הישנות".  יש במרצ מחנה שלא יודע להפסיד בכבוד, אלא זועק ובוכה ש"צריך להחליף את העם", ו"גנבו לו את המפלגה (המדינה) ושיש במפלגה מפקדי ארגזים. כמובן שיישובים וערים בהם תוצאות ההצבעה משקפות דפוסי הצבעה דומים רק לדיל שכשל, זה בסדר, רק התוצאות לא בסדר. תמיד חשבתי שהליברלים בשמאל הם גייס חמישי, אבל לא ציפיתי שהם יוכיחו את זה בצורה כל כך מכוערת. מה שקרה במרצ בשבוע האחרון מכוער ומרושע ומגלה כמה קשה לאנשי האתמול לקבל את המחר.

אחרי שנבחרו הרשימות, מרצ וחד"ש הן עדיין האופציות הטובות ביותר שיש לאנשי שמאל בישראל. גם אם דב חנין חסר לי בחמישייה הפותחת של חד"ש, ואבי דבוש חסר לי בחמישייה הפותחת של מרצ. גם ל"עבודה" יש רשימה סבירה. אנחנו הולכים לבחירות, בסופן צריך חד"ש ומרצ חזקות יותר בצד מפלגת עבודה משמעותית. כי זה מה שיש לנו בגוש. אם בחד"ש היה נבחר אפרים דוידי ולא עופר כסיף, אנשים היו מכבדים את הבחירה. אם ב"עבודה" היה נבחר יוסי יונה ולא יאיא פינק, אנשים היו חיים עם זה גם אם הם חשבו אחרת.

בעוד פחות מחודשים הבוחרים ילכו להצביע, זאת כבר מערכת בחירות מרושעת והזויה, שבה המפלגות שמרכיבות ממשלה כושלת בכל תחום מצליחות עדיין להחזיק ברוב הקולות בסקרים ועשויות להרכיב את הממשלה הבאה. זאת מערכת בחירות הזויה שבה בוחרי גוש השמאל נוהרים למרכז להבטיח כמה שיותר מנדטים לשותפים הבאים של ביבי. זאת מערכת בחירות שהתקשורת מסקרת כדי להבטיח ששום שינוי לא יקרה, כרגיל, ועוסקת ברכילות ונושאים זניחים, ולא במהות כמו מצב המדינה שהכיבוש אוכל אותה, התשתיות שלה קורסות וחובות אזרחיה הולכים וטופחים בזמן שקומץ עשירים בוזז את הארץ בחסדי השלטון. זאת מערכת בחירות שהשמאל צריך להתחיל כי הבחירות הפנימיות נגמרו כדי להיות כמה שיותר גדול ורלבנטי ב-10 באפריל.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.