מנהיג ימני יעסוק בהסתה בזמן שהוא מעשיר את העשירים

נשיא כושל דורש לבזבז כספי ציבור על חומה מיותרת כדי להסיח את הדעת מהחורבן הכלכלי שהוא מביא על ארצות -ברית באמצעות העשרת העשירים. משטרי ימין כושלים תמיד יעסקו בהסתה בזמן שהם מעשירים את העשירים ומקפחים את כלל הציבור

מאת: ק. טוכולסקי

 מנהיגים כושלים לא בוחלים באמצעים

בסוף השבוע הכריז נשיא ארצות הברית טראמפ על מצב חירום, מצב חירום אמיתי לא היה בארצות הברית מאז ההתקפה על פרל הארבור. ויש שירחיקו למלחמת 1812 בין ארצות הברית ובריטניה, במהלכה הגיעו צבאות האימפריה עד וושינגטון ושרפו אותה.  גם הפלת בנייני התאומים בניו-יורק ב-11/09/01 ומלחמת האזרחים לא היו איום על קיומה של ארצות הברית ואין צורך להתייחס אליהם כאל "מצב חירום". אבל נשיאים כושלים זקוקים לספינים, שיסיחו את דעת הציבור מכישלונותיהם והם ידעו תמיד איך להסיח את דעת הקהל מכישלונותיהם.

הנשיא טראמפ שה"הישג" הגדול שלו עד כה הוא השגת הנחות מס לעצמו ולחבריו למעמד הטייקונים, לא סתם מתעקש עכשיו על הקמת חומה מיותרת. הוא עושה את זה כי מיליוני אמריקאים ממלאים כעת לראשונה את דוחות המס שלהם ומגלים שהנחות גדולות אין שם. ולמען האמת, יותר ויותר מבני המעמד הבינוני מגלים שתשלומי המס שלהם גדלים. כדי למנוע מהם לעסוק בזה מנסה טראמפ להפחידם. הכרזת מצב החירום נועדה לדבר אחד, לאפשר לטראמפ, נשיא כושל, אולי הכושל ביותר בתולדות ארצות הברית ובלי ספק אחד הגרועים שבהם, לשלוט בסדר היום הציבורי ולהציג את עצמו כנשיא חזק שמגיע להישגים.

ארצות-הברית לא ממש נמצאת במשבר הגירה. שליטה בגבולות של מדינה בתקופה של מדינות לאום היא דבר לגיטימי וחשוב. וכבר היום לארצות-הברית יש שליטה סבירה במעבר מהגרים בגבולותיה. הבעיות שיש לארצות הברית בגבולותיה לא ייפתרו בעזרת חומה. הסמים שמוברחים בגבולותיה מוברחים במטוסים, במנהרות, בכלי-רכב ובגופם של עוברים ושבים בגבולותיה בצורה חוקית ולא באמצעות הסתננות דרך המדבר.

מספר המהגרים לארצות-הברית נמצא בירידה מתמדת. ובסך הכול לא חסרים אמצעים יעילים בהרבה מבניית מכשול פיסי בצורה של חומה לאורך אלפי קילומטרים ובהוצאה של מיליארדי דולרים. שמירה על זכויות עובדים ופיקוח על מעסיקים הוכיחו את עצמם לאורך השנים בכל מקום בעולם כיעילים הרבה יותר. כשאדם יודע שהוא לא יוכל לעבוד אם יכנס למדינה באופן לא חוקי, בדרך כלל הוא מחפש דרך חוקית להגיע או מקום אחר להגר אליו.

גם סיום המעורבות של ארצות-הברית באמריקה הלטינית עשוי לעזור לא מעט. ארצות-הברית תומכת בשלטון מושחת וכושל בהונדורס, מדינת המקור של "קאראוון הפליטים" המפורסם שכיכב בתעמולת הבחירות של הרפובליקנים. מכירת נשק, הטלת סנקציות ותמיכה בגורמי ימין נגד ממשלות שמאל מערערת את אמריקה הלטינית פוליטית, עוד לפני שמגיעים לצעדים ההרסניים בכלכלה שארצות-הברית נוקטת במה שהיא רואה כחצר האחורית שלה. בקיצור, לא חסרים דברים שארצות- הברית יכולה לעשות. אבל המטרה היא הרי לא לסיים את הטפטוף של ההגירה בגבול, או לנצח את המלחמה המיותרת בסמים שארצות-הברית מפסידה בה מאז שנות ה-70. המטרה היא שהבעיות יישארו ויאפשרו לממשלים כושלים להמשיך לטעון שיש להם פתרונות מופרכים לבעיות לא רציניות ולא לקחת אחריות למצב.

תכלס זה לא משנה אם בארצות-הברית בישראל, בטורקיה, ברוסיה או בהונגריה. משטרי ימין כושלים של מנהיגי ימין כושלים תמיד יעסקו בהסתה. ככה זה עובד. בזמן שהם מעשירים את העשירים ו"דופקים" את כולנו, הם יזעקו שהבעיות הם בחוץ. הכלכלה הטורקית מתמוטטת השחיתות של ארדואן חוגגת. וארדואן עוסק במשפטי ראווה לאויבים מדומיינים מבית ובמאבק בכורדים בסוריה, שהם הגורם הכי מתקדם, דמוקרטי וראוי בסוריה, בטענה שהם טרוריסטים.

הונגריה היא המדינה האירופאית שמושכת הכי פחות זרים. כמעט אף אחד לא מגיע לשם. והמעטים שמגיעים ממהרים לעבור הלאה. אבל הממשלה המושחתת והכושלת של אורבן עוסקת בהגנה על המדינה ממהגרים שלא מגיעים ותיאוריות קונספירציה אנטישמיות.

בישראל ראש ממשלה כושל שמנסה נואשות להסתיר את העובדה שהעשור של שלטונו הוא עשור אבוד. בכל תחום מספר לנו שהבעיה היא איראן וה"סמול" שבאופוזיציה הרחוק מכל גורמי הכוח.

כך גם בארצות הברית. נשיא כושל ומושחת דורש לבזבז כספי ציבור על חומה מיותרת כדי להסיח את הדעת מהחורבן הכלכלי שהוא מביא על ארצות הברית באמצעות העשרת העשירים.

החלופה לטירוף הספינים קיימת, היא תמיד בשמאל, לא משנה אם מדובר במפלגת העמים בטורקיה, בשמאל הסוציאליסטי בהונגריה, בפרוגרסיבים שבמפלגה הדמוקרטית בארצות-הברית, או במפלגות השמאל (מרצ וחד"ש) או השמאל מרכז (העבודה) בישראל.

יש לכולנו אפשרות לבחור בפוליטיקאים שלא יעסקו בספינים היסטריים, בזמן שהם מרוקנים את הקופה הציבורית לטובתם של קומץ בעלי-הון ומשתפים פעולה עם גורמי ימין קיצוני הזוי, ומקרבים את כולנו לחוסר יציבות וסבל מתמשכים.

יש לנו אפשרות לבחור בפוליטיקאים שיעבדו בשבילנו ויקדמו מדיניות סוציאל דמוקרטית חברתית כלכלית ומדינית שישפרו את מצבנו. לנו כבר יש חומה. לא כדאי לחכות ליום שבו מנהיגנו הכושל ינסה להציל את שלטונו באמצעות הספין האולטימטיבי – מלחמה מיותרת.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Leave a Reply