postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ההתמודדות עם שינוי האקלים – "גרין ניו-דיל"

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההתמודדות עם שינוי האקלים – "גרין ניו-דיל"

נושאים בריאות ואיכות סביבה, התמונה הגדולה ב 10.02.19 1:38

'גרין ניו דיל' היא התוכנית השאפתנית של הדמוקרטים להתמודד עם שינוי האקלים. מטרתה להגיע ל-100% אנרגיה מתחדשת בתוך עשר שנים. בישראל, לעומת זאת, גיבש משרד האנרגיה תכנית מינימליסטית – להגיע לשימוש של  20% בלבד אנרגיות מתחדשות

מאת: אמנון פורטוגלי

בנובמבר 2018 הציגה חברת בית הנבחרים הדמוקרטית אלכסנדריה אוקאסיו-קורטז[i] מסגרת להצעת 'גרין ניו דיל'[ii], אשר מעטים שמעו עליה עד אז.

גרין ניו דיל הוצג כדרך היחידה עבור המפלגה הדמוקרטית וארצות הברית להתמודד ברצינות עם שינוי האקלים. לדברי אוקאסיו-קורטז:  "אין לנו ברירה, אנחנו צריכים להגיע לאנרגיה מתחדשת של 100% בתוך עשר שנים. אין אפשרות אחרת ".

עכשיו, פחות משלושה חודשים לאחר מכן, שישים חברי בית נבחרים דמוקרטים ותשעה סנטורים דמוקרטים,  כולל חמישה שהודיעו או צפויים להתמודד לנשיאות – קאמאלה האריס, אליזבת וורן, קורי בוקר, קירסטן גיליברנד, וברני סנדרס[iii] נותנים גיבוי להצעת החלטה המתווה את העקרונות ואת המטרות של הגרין ניו דיל[iv].

הצעת ההחלטה מגדירה את הגרין ניו דיל כחבילת מדיניות מסיבית שתעצב מחדש את הכלכלה האמריקנית, ותחסל את כל פליטות הפחמן בארה"ב.

תכנית 'גרין ניו דיל' המדוברת היא תכנית להגנת הסביבה המשולבת עם תכנית חברתית. היא משלבת שיפור בסביבה, במיוחד הפחתת הסיכונים של שינוי האקלים, עם שינויים חברתיים וממשלתיים רחבים, כמו חלוקה מחדש של הכנסות וצמצום בצבא ארה"ב.

בנוסף לכך שארה"ב תהפוך לניטרלית מבחינת פליטות פחמן, התכנית קוראת ל"גיוס לאומי, חברתי, תעשייתי וכלכלי בקנה מידה שלא נראה מאז מלחמת העולם השנייה ועידן הניו דיל", ומספקת לכל תושבי ארה"ב מערכת בריאות באיכות גבוהה, דיור בר השגה, בטוח, ונאותה, וביטחון כלכלי.

חקיקת 'גרין ניו דיל' תהיה המאמץ האקלימי השאפתני ביותר שהקונגרס שקל אי פעם. אוקאסיו-קורטז יחד עם הסנטור הדמוקרטי אד מארקי ( Ed Markey), החתומים הראשוניים על הצעת החוק, הציגו את ההצעה ב-7 לפברואר, במסיבת עיתונאים מחוץ לסנאט.

החקיקה המוצעת של גרין ניו דיל לפי ההצעה של אוקסיו-קורטז ומארקי קובעת יעדים שאפתניים למספר צעדים דרסטיים לקיצוץ פליטות פחמן במשק האמריקאי, במערכת ייצור החשמל, בתחבורה, ובחקלאות. במסגרת תהליך זה, ההצעה שואפת ליצור מקומות עבודה ולתמרץ ולהצמיח את הכלכלה.

בתחום האנרגיות המתחדשות הנקיות, הצעת החוק אומרת, בין השאר, שזו חובתה של הממשלה הפדראלית ליצור גרין ניו דיל, להשיג נטו – אפס פליטות גזי חממה באמצעות מעבר הוגן וצודק לכל הקהילות והעובדים.[v]

הצעת החוק קוראת להתגייסות לאומית ל -10 שנים  10-year national mobilizations לקראת השגת סדרה של מטרות שההחלטה קובעת.  בין המטרות הבולטות, העסקה קוראת להשגת 100% של צריכת החשמל בארצות הברית באמצעות מקורות אנרגיה נקייה, מתחדשת, ואפס פליטות.[vi]

השוו זאת לתוכנית המינימליסטית העלובה של משרד האנרגיה "יעדי משק האנרגיה לשנת 2030"[vii], שפורסמה ב-9 לאוקטובר, שמטרתה להגיע ל-20% בלבד מייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות ב- 2030.

בין השאר, התוכנית של משרד האנרגיה מציעה להפטר מהפחם המזהם ופולט גזי החממה, להחליפו בגז שגם הוא מזהם ותורם רבות לחימום הגלובאלי  במקום להחליפו באנרגיה מתחדשת שתהווה תחליף נקי מזיהום.  התוכנית מתעלמת מההתפתחויות באנרגיה הסולארית ואחסון החשמל, ולמרות שמה היומרני  'תכנית ההצלה במשק האנרגיה לקראת 2030', והיעד של גמילה מלאה ומוחלטת מדלקים מזהמים[viii] במהלך תריסר השנים הבאות, התוכנית מציעה פתרון המגדיר 80% גז טבעי ו-20% בלבד מאנרגיות מתחדשות בייצור החשמל ב-2030.

כצפוי, פרשנים רבים בתקשורת הימנית מדגישים את סדר היום החברתי של הגרין ניו דיל, חלקם מכנים אותה "סוס טרויאני לסוציאליזם". רוב המאמרים האלה כוללים גם הטיה נגד אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, ברני סנדרס או המפלגה הדמוקרטית בכלל.

הרפובליקנים מיהרו לתקוף את תכנית הגרין ניו דיל כחלום הירוק הבלתי אפשרי של אוקסיו-קורטז. רפובליקנים שמרנים, כינו אותו כ'מניפסט סוציאליסטי', כ'חלום בלהות סוציאליסטי".  רבים מהתעשייה ומהקהילה השמרנית יצאו בעצמה נגד הגרין ניו דיל, והראו כי בעלי הברית של הרפובליקאים יסתכלו ויפקחו מקרוב על עמדת חברי בית הנבחרים כלפי התכנית.

'הגרין ניו דיל הוא לא יותר מאשר ההרס האחרון של מקומות עבודה[ix], רשימת מאוויים סוציאליסטית מהשמאל הרדיקלי האובססיבי עם שינוי האקלים,  מדיקר לכולם, לימודים חינם במכללות, וחלוקה טוטאלית מחדש של העושר', אמר דוד מקינטוש נשיא ה'קלאב לצמיחה' הימני (Club for Growth).

רפובליקנים מתונים יותר נמנעים מרטוריקה זו, ותוקפים את התוכנית כבלתי אפשרית מבחינה טכנולוגית, ויקרה לאין שיעור. הם אומרים שהם מעדיפים התקדמות בחדשנות, הגדלת ייצור נקי, פרויקטי תשתיות, ושיפור איכות הקרקע לחקלאים. רפובליקאים בוועדת האנרגיה והסחר של בית הנבחרים הדגישו את הצורך במחקר ופיתוח, וציינו כי הם מסכימים עם מדענים כי גזי החממה מפעילויות אנושית מחממים את כדור הארץ.

אוקסיו-קורטז מצידה אמרה שהדמוקרטים לא צריכים לפחד מהתקפות הרפובליקאים. לדבריה "ניסינו את הגישה שלהם במשך 40 שנה, במשך 40 שנה ניסינו לתת למגזר הפרטי לטפל בזה[x]. הם אמרו, 'הבנו את זה, אנחנו יכולים לעשות זאת, כוחות השוק יאלצו אותנו לחדש ולעשות זאת'.  אלא שיש מושג בכלכלה הקרוי החצנה – externalities, האומר שתאגיד יכול לזרוק את הזיהום בנהר ולא צריך לשלם על כך, אבל משלמי המסים צריכים לשלם".

מעניין לציין מה אין בתגובות מהימין האמריקאי. אין שלילה, אין התעלמות מתופעת התחממות כדור הארץ,    ולא כל הרפובליקאים דוחים מידית את מטרות האקלים של הגרין ניו דיל.

כאמור לעיל, רפובליקאים בוועדת האנרגיה והסחר של בית הנבחרים הדגישו את הצורך במחקר ופיתוח, וציינו כי הם מסכימים עם מדענים כי גזי החממה מפעילויות אנושית מחממים את כדור הארץ.  יתכן והסיבה לכך הם סקרים המראים קבלה גוברת של הקשר בין פליטת גזי החממה ושינויי האקלים – אפילו בקרב הרפובליקאים.

בסקר של אוניברסיטת מונמאות' ( Monmouth University)[xi]  נמצא כי קרוב ל-8 מתוך 10 אמריקאים (78%) מאמינים כי האקלים בעולם עובר שינוי הגורם לדפוסי מזג אוויר קיצוניים יותר ולעליית מפלס הים, לעומת 70% בדצמבר 2015.  כמעט שני שליש מהרפובליקנים (64%) מאמינים עכשיו בשינוי האקלים, קפיצה של  15 נקודות ממעט פחות ממחצית (49%) לפני שלוש שנים.  האמונה בשינוי האקלים ממשיכה להיות גבוהה יותר בקרב הדמוקרטים (92%, עליה מ- 85% בשנת 2015) ובקרב העצמאיים (78%, לעומת 74%).

לפי הסקר, רוב האמריקאים (69%) תומכים בכך שהממשלה תעשה יותר כדי לצמצם את הפעילויות הגורמות לשינוי האקלים ועליית פני הים, בעוד רק 22% מתנגדים זה. יתרה מזאת, 51% ממצביעי המפלגה הרפובליקאית יתמכו בממשלה שתעשה יותר כדי לטפל בסיבות לשינוי האקלים.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן

 

[i] Alexandria OcasioCortez

[ii] Green New Deal proposal

[iii] Kamala Harris, Elizabeth Warren, Cory Booker, Kirsten Gillibrand, Bernie Sanders

[iv] https://ocasio-cortez.house.gov/sites/ocasio-cortez.house.gov/files/Resolution%20on%20a%20Green%20New%20Deal.pdf

[v] “Resolved, That it is the sense of the House of Representatives that— (1) it is the duty of the Federal Government to create a Green New Deal— (A) to achieve net-zero greenhouse gas emissions through a fair and just transition for all communities and workers”

[vi] “meeting 100 percent of the power demand in the United States through clean, renewable, and zero-emission energy sources.”

[vii] https://www.gov.il/BlobFolder/news/plan_2030/he/2030summary.pdf

[viii] https://www.gov.il/he/Departments/news/plan_2030

[ix] https://www.clubforgrowth.org/aocs-green-new-deal-is-really-the-new-green-unemployment-deal/

[x] https://www.realclearpolitics.com/video/2019/02/07/alexandria_ocasio-cortez_on_green_new_deal_we_have_tried_their_approach_for_40_years.html

[xi] https://www.monmouth.edu/polling-institute/reports/monmouthpoll_us_112918

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לאמנון פורטוגלי שלום,
  לא הצלחתי להבין מי יזם את ההצעה ומי ניסח אותה.
  האם המפלגה אימצה אושוקלת את הצעת קורטז? האם היוזמה היא של קורטז?
  תודה, אמיר יובל

 2. ק. טוכולסקי :

  ההצעה הזו היא העתיד עוד לא ההווה
  הצעה חשובה וחכמה שפורמת באבחה חדה וחפה מצביעות ואינטרסים של הון את מה צריך ואיך בשביל להיאבק למען עולם נקי יותר וגם מי ישלם על זה.
  בישראל לא רק הצעת הממשלה עלובה אלא גם האלטרנטיבה בתחום, עכשו עם פרישתו של דב חנין ומיקומה הלא ריאלי של יעל פארן עושה רושם שהכנסת תהיה שחורה משחור.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.