postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בחירות 2019 – ביבי נכשל וצריך לדבר על זה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2019 – ביבי נכשל וצריך לדבר על זה

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 29.01.19 1:17

ביבי אינו רק ראש ממשלה מושחת, הוא בראש ובראשונה ראש ממשלה כושל וממשלותיו מותירות אדמה חרוכה בכל תחום. ביבי נכשל ועל זה צריך לדבר במערכת הבחירות

מאת: ק.טוכולסקי

כלי תקשורת עצמאיים בארצות-הברית מתרעמים על החשיבות והזמן שמקדישה תקשורת המיינסטרים לסיקור חקירת נשיא ארצות-הברית טראמפ בנוגע לקשריו עם רוסיה לפני הבחירות. מעבר לכך שמדובר בחקירה, וכל ההדלפות ממנה לא אמינות במיוחד, כי היא עוד נמשכת וצריך לאפשר לה להסתיים, העיסוק האובססיבי בחקירת הקשרים שהיו לנשיא טראמפ ואנשי צוותו עם רוסיה בזמן מערכת הבחירות מסיחים את הדעת מהעובדה שטראמפ הוא נשיא כושל, מושחת ולא יוצלח. עד כה הוא הוכיח רק שהוא יכול לחלק למקורביו ולעצמו הטבות מס אדירות ולפגוע באזרחי ארצות הברית בשל כך. בסופו של דבר, אומרים עיתונאים בתקשורת העצמאית, צריך לעסוק במדיניותו של הנשיא טראמפ ולהשאיר לחוקרים את החקירה. צריך לעסוק בכישלונותיו ובנזק שהוא עושה, ולא בספקולציות על מידע שמקורו לא ברור. שכן הנשיא טראמפ הוא הנהנה העיקרי מהעיסוק בחקירה. זה מאפשר לו לצייר את עצמו כקרבן לקונספירציה בעיני תומכיו, ובמקביל מונע עיסוק ציבורי במדיניותו ההרסנית במגוון רחב של תחומים.

טראמפ לא לבד וגם התקשורת האמריקאית לא. הוא רק דוגמא למה שקורה בישראל. במשך שנות שלטונו האחרונות של ביבי, במקום לדון באיש, במנהיגותו הכושלת, בממשלותיו ההרסניות, דנים בחקירותיו. אין ספק שחשוב שהליך החקירה ימוצה, ויש צורך לפקוח, עין ומפעם לפעם לחזור ולעסוק בחקירת ראש הממשלה ומצבה, אבל העיסוק האובססיבי בחקירה מחזק את שלטונו של ביבי בדיוק באותה צורה שטראמפ מתחזק מהעיסוק בחקירותיו. מצד אחד זה מאפשר לביבי להציג עצמו כנרדף לבייס שלו. ומהצד השני זה גורם לכך שהתקשורת לא דנה בנושאים אחרים ובהם כישלונותיו. ביבי מצטייר בשל העיסוק האובססיבי בחקירותיו כמנהיג מעולה, מדינאי מרחיק ראות וראש ממשלה איכותי שרק שחיתות מונעת ממנו את המקום הראוי בצד גדולי המדינאים והמנהיגים בהיסטוריה. בפועל, ההפך הוא הנכון, ביבי אינו רק ראש ממשלה מושחת, הוא בראש ובראשונה ראש ממשלה כושל וממשלותיו מותירות אדמה חרוכה בכל תחום.

לפני עשר שנים עלה ביבי לשלטון למדינה שבדיוק הייתה בעיצומו של הליך החלמה משתי מערכות קשות: האחת מול חיזבאללה בלבנון והשנייה מול החמאס בעזה. אלו היו מלחמות קשות, אבל הן יצרו מאזן כוחות והתרעה בין ישראל לחמאס ולחיזבאללה. מעמדה של ישראל בעולם היה טוב מתמיד: לא רק מול בני ברית מושבעים, אלא באופן כללי בקרב המדינות המפותחות. וכתוצאה מהעבודה המאומצת של עשור שלם, הוכנסה ישראל במהלך שנתו השנייה לארגון המדינות המפותחות. במקביל הוא גם ירש מדינה שלא התאוששה משנותיו כשר אוצר בימי הממשלה שקדמה לזו שהחליף ב-2009. התשתיות היו רעועות, תופעה של עובדים עניים נוצרה לראשונה בישראל, החל משבר בחקלאות. והיו עוד שלל בעיות שממשלות הימין-מרכז שקדמו לממשלתו לא פתרו. הן כבר חיכו שם למנהיגותו יוצאת הדופן, כפי שהעיד על עצמו מעל דפי "ישראל היום" ומדור הכלכלה של "הארץ".

אלא שבעשור שעבר מאז כל המשברים רק החריפו: מדיניות חוץ וביטחון כושלת, מדיניות של חיבוק ידיים כשצריך לפעול, ופעולות מיותרות ושלומיאליות כשלא צריך לפעול. וזאת בשילוב עם המון רהב. התנהלות כושלת זו הביאה את ישראל למצב שבו היא משלמת דמי-חסות לחמאס בעזה בדרום, בזמן שאיראן והחיזבאללה התחזקו ושולטות בכל גבולה הצפוני מחמת גדר ועד ראש הנקרה.

בינתיים הכיבוש זוחל בגדה וביטחון אישי אין. המאבק הלאומי הפלסטיני לא יעלם בגלל רהב של מנהיגות כושלת. והעובדה שבמשך עשור ביבי לא עשה דבר בשביל לקדם הסכם עם הפלסטינים היא אסון. הכיבוש ייגמר יום אחד ואיתו כל מפעל ההתנחלות היקר, הלא מוסרי והמיותר. במשך עשור שלם ביבי רק העמיק את ההשקעות במפעל המיותר הזה על חשבון אזרחי ותושבי מדינת ישראל.

בכלכלה ביבי נכשל. עשור אבוד של הנחות מס מטורפות לבעלי-הון ותאגידים בזמן שאוכלוסיית העובדים העניים גדלה. בתקופת ביבי, שיעור ההשתתפות בשוק העבודה של נשים בכל המגזרים, של גברים חרדים וערבים עלה, אבל העוני לא ירד. ביבי ניתק את הקשר בין עבודה ויציאה מעוני. בנושא שוד הגז בו העביר ביבי בלא תמורה את השליטה במשאבי הגז הטבעי של ישראל לקומץ טייקונים מקומיים ותאגידים זרים, בשילוב עם מדיניות מיסוי שבה לעובדים מורידים מעט מס בזמן שהמאיון העליון מקבל הנחות מס מטורפות, הביאה אותנו בסיומו של העשור למצב שבו הקופה ריקה והגירעון גדל.

במקביל ההשקעה בתשתיות לא הייתה מספקת והתרכזה בתשתיות הלא נכונות שעודדו בזבוז ושימוש בתחבורה פרטית על חשבון הציבורית. במדינה שאוכלוסייתה גדלה משמעותית ובצורה מתמדת זה אסון. זיהום האוויר, המים והיבשה הלך והחריף. המדינה נכשלה בהתמודדות עם שימור שטחים פתוחים וחקלאיים, הותירה אותנו עם כישלון של בינוי ותשתיות שהוא בכייה לדורות.

תשתיות הבריאות החינוך והרווחה הלכו והתפוררו וכל מערכות מדינת הרווחה לא במצב טוב, לא בתי החולים ולא קופות החולים, לא בתי הספר ולא גני הילדים, לא מוסדות התרבות ולא מוסדות ההשכלה הגבוהה. כולם יובשו והופרטו ולא מסוגלים לשרת כמו שצריך את האוכלוסייה. הכול תחת שלטונו של ביבי הכושל.

במהלך העשור האחרון נכשל ביבי בשמירה על אופייה הדמוקרטי של המדינה. הוא ושותפיו בימין ובמרכז הסתירו את כישלונותיהם באמצעות הסתה. הסתה נגד מיעוטים, הסתה נגד זרים, הסתה נגד סמלי שלטון, הסתה נגד יריבים פוליטיים.

לא סתם ביבי הולך על קמפיין של התקרבנות בגלל החקירות וקמפיין של הסתה. לאחר עשר שנות שלטון, מדינת ישראל במצב הרבה יותר רע בכל תחום.

מעמדנו הבינלאומי בירידה ולא משנה עם כמה דיקטאטורים, שרוצים לקנות נשק בזול, הוא יסתחבק באפריקה. מצבנו הביטחוני לא טוב בגלל מדיניותו הכושלת מול חמאס ואיראן. הסכסוך הולך ומעמיק. הכלכלה יוצרת עניים והשנים הטובות שבהם פברקו נתוני הנחות מס והציגו אותם כצמיחה עומדות בסיומן.

ביבי נכשל ועל זה צריך לדבר במערכת הבחירות. ביבי נכשל בביטחון ובבריאות, במדיניות החוץ וברווחה, בכלכלה ובתשתיות. בכל תחום בו עסקו ממשלותיו הכושלות הוא זרע רק הרס והגיע הזמן שהוא ילך הביתה. בשביל זה צריך לדבר על כישלונותיו ולהציב להם אלטרנטיבה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

14 תגובות

 1. רפי לאופרט :

  הכותב ממשיך להיות "עיוור בעין ימין" ולדבר שטויות

  מאזנו של נתניהו איננו טלית שכולה תכלת, זה נכון.
  בהשוואה לראשי ממשלות אחרים שקדמו לו, הוא טוב מהם במובנים רבים בכל התחומים העיקריים: ביטחון, כלכלה, מדיניות חוץ, יחסים בינלאומיים, פיתוח המשק והתשתיות הלאומיות ואפילו בהתחלת יצירת סדר חדש בממשל הציבורי שלנו.

  כשהמסקנות מצוצות מהאצבע, זה גם ערכן הריאלי והאופרטיבי.

 2. ק. טוכולסקי :

  תראה רפי ההנחה שלי פשוטה
  מי שיש לו השגים מדבר עליהם
  הוא לא צריך קמפיין שלילי, לא צריך קמפיין הסתה ולא צריך קמפיין של קורבן. כל אלו והספינים שהוא עושה הם תופעות לוואי של כישלון מנהיגותי ולא רק בישראל.

 3. דליה :

  כן. באמת רפי, למה נתניהו לא מדבר על הישגיו בכלכלה, בביטחון, במדיניות חוץ? למה הוא לא מנהל קמפיין על הנושאים הללו? אני יודעת את התשובה. אם היה נפתח דיון ציבורי בנושאים הללו, הציבור היה נוכח לדעת לאן מוביל אותנו נתניהו. להחליף את הקשר עם האיחוד האירופאי בקשר עם ראשי ממשלות הונגריה ופולין, זה לא בדיוק הכיוון שמתאים לדמוקרטיה בישראל.

 4. החגב עמד יציב :

  שאלה לטוכולסקי ושאר השודדים-בוזזים האדומים

  טוכולסקי, מה תגובתך לגבי הקטסטרופה שגיבורך יצרו בונצואלה? כשלון ידוע מראש, מביך ולא אנושי לאידאולוגיה האדומה הדכאנית?
  או שכרגיל אנחנו ב"עולם חדש מופלא" ויש "אפילה בצהריים" והכל מצוין?

  כל משנתכם היא אלימות ודיכוי, איפה שאתה דורך היום, בשוליים הסהרורייים של השמאל, שם גם תישאר.
  מיהו ג'ון גאלט?!

 5. ק. טוכולסקי :

  חגב יקר חגב חביב
  א. אני מבין שמזה שבתגובה למאמר שחושף את נקודת התורפה של ביבי אתה מדבר על ונצואלה שמי שמלם לך מודאג ושלך אין איך להגיב לעניין. כרגיל.
  ב. הבעיה של ונצואלה היתה פשוטה, לא מספיק סוציאליזם, לא מספיק השקעה משמלתית אזרחית, לא מספיק הוצאתה ממשלתית אזרחית, שיעור נמוך מאוד של עובדים מאורגנים וקואופרטיבים. אם ונצואלה באמת היתה צועדת בדרך אל הסוציאליזם זה לא היה נגמר כמו שזה נגמר. אבל אין סוציאליזם בלי דמוקרטיה בדיוק כמו שאין דמוקרטיה בלי סוציאליזם.
  לדוגמא: שיעור העובדים המועסקים בידי הממשלה רשויות מקומיות חברות ממשלתיות וקואופרטיבים בונצואלה הוא 25% נמוך משמעותית מאשר במדינות סוציאלדמוקרטיות שלא לדבר סוציאליסטיות.
  רק 7% מהעובדים בוונצואלה חברים באיגודים. למען האמת ונצולה נראת מהבחינות האלה כמו גן עדן ליברטיאני וככה מצבה גם נראה. אי השוויון בונצואהל גרוע יותר מאשר בישראל

 6. החגב עמד יציב :

  אתה צודק טוכולסקי

  אתה צודק טוכולסקי, עכשיו הכל ברור.
  כרגיל ניתוח מדוייק וקולע, הם היו צריכים -עוד- סוציאליזם, אולי במינון הצפון קוריאני ואז היו מגיעים לנחלה 🙂

  בשוויון הם דווקא התקדמו, הרב שם כיום ענייים באותה מידה…

  אתה משעשע אותי טוכולסקי, מיהו ג'ון גאלט?

 7. לוני :

  טוכולסקי, אני מבין שהלאמה מלאה של כל החברות הגדולות בוונצואלה,כפי שבוצע בפועל בידי צ'אווס וכנופיתו זה "לא מספיק סוציאליזם".
  עד מותו הוא באמת לא הספיק להלאים כל חנות מכולת ולכפות התאגדות של כל עובדי מפעל קטן. אם זה היה מתרחש, לשיטתך, וונצאולה הייתה היום כמובן גן עדן סוציאליסטי.
  אתה באמת חסר תקנה. אני מניח שלו חיית בתקופת סטלין היית גם תומך בו בזמן אמת שהרי המטרה של סוציאליזם מלא ומוחלט חשובה יותר מכמה (מליוני) פרטים שחוסלו או נשלחו לגולאגים כי לא היו מספיק סוציאליסטים.

 8. ק. טוכולסקי :

  חגב ולוני היקרים (למי שמשלם להם לפחות) אני מבין שנגעתי בנקודה רגישה שהיא הכישלון הקולוסאלי של מי שמשלם לכם להטריל אבל מה לעשות הוא כנשל. בעשור האבוד של שלטון ביבי הועברו משאבי הטבע לידי טייקונים מקומיים ותאגידים זרים מחיר הגז התייקר כתוצאה מכך המדינה עוד לא עברה לגז ועוד מעט יעבירו אותו מעבר לים. בביטחון הוא נכשל, בכלכלה הוא נכשל, בחברה הוא נכשל, בתשתיות הוא נכשל. תצעקו ונצואלה ונצואלה עד מחרתיים אבל ההבדל העיקרי בין ביבי ומדורו הוא לא בכך שהאחד הצליח והשני נכשל אלא הוא שלביבי אין שפם ויש פאה ולמדורו אין.

 9. החגב עמד יציב :

  זו הפנטזיה

  זו הרי הפנטזיה הגדולה שלך טוכולסקי לא? 🙂
  ש"ההון" יפחד ממך ודעותיך כל כך וישכור אנשים שינסו להגחיך אותך.
  News flesh- אתה מגחיך את עצמך בכוחות עצמך ואתה ממש מצטיין בזה 🙂

  אתה יכול לכתוב עד מחר שבנימין נתניהו נכשל בכל, המציאות כמובן מורכבת יותר וכוללת הרבה רבדים, יתכן מאוד וסוציאליסטים אינם מסוגלים לראות ולהבין מורכבויות.
  כמו תמידף מיהו ג'ון גאלט?!

 10. ק. טוכולסקי :

  המציאות מורכבת? רבדים? לא הכל פשוט כמו בספרי הזיבורית של א. ראנד?
  מה התקלקל לך המחולל פוסטים?
  יאללה בוא וספר לי על ההצלחות הגדולות של ביבי, אולי פספסתי משהו בזה שמגבילים את העסקאות במזומן למעט העברת דמי חסות לחמאס. או בהמשך התבססות על אנרגיה מתכלה במקום אנרגיה מתחדשת או אולי אפילו את הגאוניות שבהמשך עידוד הילודה וגידול האוכלוסייה בזמן שהתשתיות עדיין ערב המהפך של 1977.
  אני משתוקק לשמוע על הרבדים.

 11. לקסי :

  מפלטם של ....

  הרוצה לשקר ירחיק עדותו.
  פעם היו להם קובה וצפון קוריאה, עכשו נוספה ונצואלה, איזו חגיגה…
  נוסחת האין תשובה של חסידי אין ראנד.

 12. דן :

  לקסי -

  "הם" זוכרים מה היה פה בימי הפנקס האדום, הערוץ היחיד, ומאפיית אנשי שלומנו.
  לא ממש צריך להרחיק לקריקטורות הסוציאליזם שהוזכרו כאן (ובצדק).
  קצת עובדות:
  בשנת 1977 אליה כל מיני כותבים עורגים פה, התל"ג לנפש בישראל היה פחות מ 15,000 דולר ונחשבנו למדינת עולם שלישי, ולא מהמתקדמות ביניהן.
  בשנת 2018 התל"ג מתקרב ל 40K ואנחנו לא רחוקים ממדינות כמו צרפת ובריטניה, וכבר שנים רבות חלק מ OECD.
  העליה בתל"ג בשנים אלו היא ממש ביחס ישר להקטנת התערבות הממשלה במשק, קיטון באחוז התאגדות העובדים במשק, הקטנה והסרה של מכסי מגן, הפחתת תמיכה למפעלים חסרי היתכנות כלכלית ועוד.
  כל זה בא עם קפיצה עצומה ברמת החיים.
  לא שזה ישנה לכם. תמשיכו לצרוח "סוציאליזם" עד הצ'אווס האחרון.

 13. החגב עמד יציב :

  פעם

  "פעם היו להם קובה וצפון קוריאה, עכשו נוספה ונצואלה, איזו חגיגה" כתב ולדימיר איליץ לקסי לחברו ג'וזף טוכולסקי 🙂

  "הניסוי" הסוציאליסטי כשל. בכל מקום, בכל נקודת זמן, בצורה מוחלטת, טראגית תוך יצירת סבל אנושי בל יתואר, זו המציאות ההיסטורית. מר לקסי אם הניסוי לא הצליח הניסוי אינו אשם, זו האידאולוגיה שכושלת ואינה חלופה הולמת לקפיטליזם על כל מעלותיו ויעילותו בחילוץ אנשים מעוני והיכולת המולאה של השוק החופשי להעלות את רמת החיים של כולם.

  מי שאינו מכיבר במציאות זו הנו כסיל או מוקיון מרקד בכיכר, מה אתה לקסי? ומה אתה טוכולסקי 🙂

  ומיהו ג'ון גאלט?!

 14. ק. טוכולסקי :

  אני מבין חגב לפי המחזוריות הקבועה של התגובות שלך שמשלמים לך על בסיס של תגובה ל וב…
  שכיר דאג לזכויותיך!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.