חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2019 – איזו מפלגה תטפל במערכת הבריאות הקורסת

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 20.01.19 1:59

בשני העשורים האחרונים תקציב הבריאות בישראל נשחק בכ-20%, כשבעולם המפותח העלו את התקציב בכ-20% בממוצע. איזו מפלגה בנתה תכנית לשיקום מערכת הבריאות? מפלגות שלא מתייחסות לנושא ברצינות לפני הבחירות, נראה שלא יתייחסו אליו ברצינות אחרי הבחירות. כשתצביעו, תחשבו על הבריאות שלכם

מאת: אמתי ערמון

מגיע הרגע הקריטי לבריאות שלכם

אתם בודקים את התאריך על מוצרי חלב, מקפידים לבחור פירות וירקות טובים, מתחסנים בזמן, דואגים ללכת לרופא כשצריך, אבל דווקא ברגע הקריטי אתם שוכחים את הבריאות שלכם: כשאתם מגיעים לקלפי בבחירות.

מה הקשר בין הבחירות לבריאות שלכם? בישראל, כמו ברוב העולם המפותח, רוב מערכת הבריאות היא ציבורית, והתקציב שלה מגיע דרך הממשלה. מחקרים מראים שזה יותר יעיל ממערכת בריאות פרטית, שבה חברות ביטוח מנצלות את זה שלבריאות אין מחיר וגוזרות קופונים שמנים. אז איפה הבעיה? הבעיה היא שהחולים הם קבוצה חלשה, אין להם ועד והם לא יכולים לשבות, הם גם מתחלפים, ולכן קל לממשלות לקצץ במערכת הבריאות ולקוות שהציבור לא ישים לב.

לצערנו בישראל זאת לא בעיה תיאורטית. בשני העשורים האחרונים תקציב הבריאות בישראל נשחק בכ-20%, כשבעולם המפותח דווקא העלו את התקציב בכ-20% בממוצע, בגלל הזדקנות האוכלוסיה וכניסת טכנולוגיות יקרות לשימוש. ברגע שנזקקים למערכת-הבריאות יותר מאשר ביקור שגרתי אצל רופא – הפער הזה מורגש מאוד. מערכת שהייתה מובילה בהשוואה עולמית – הולכת ומידרדרת בהרבה מהשירותים שהיא מספקת, כשמוקדי האיכות שלה נאבקים על המשך קיומם.

לפי נתוני משרד הבריאות, תורים לרופאים מומחים התארכו פי 2 מתחילת העשור. בתחום העומס בבתי-החולים, ישראל הפכה לשיאנית העולם המפותח, אחרי שכמות המיטות לנפש הידרדרה לחצי מהממוצע העולמי (ממוצע OECD). החולים במסדרונות וההמתנה המתארכת בחדרי-המיון הם כבר לא מקריים – זה המצב הקבוע במערכת. גם בכמות האחיות לנפש כבר ירדנו לתחתית, עם חצי מממוצע העולם המפותח. העומס משפיע על איכות הטיפול, וטעויות רפואיות הן גורם המוות מספר 3 בישראל אחרי מחלות לב וסרטן. הצפיפות והלחץ מביאים גם להתפשטות זיהומים עמידים בבתי-החולים, שמבקר המדינה קבע שגורמים למותם של אלפי ישראלים בשנה. אם אתם גרים רחוק ממרכז הארץ – תקבלו עוד פחות שירותי בריאות. אם אתם חס וחלילה קשישים סיעודיים או נזקקים לתרופה מצילת חיים חדשה – מצבכם עוד יותר חמור.

חלקנו מתגברים על חלק מהבעיות האלה באמצעות תשלומים גבוהים על ביטוחים פרטיים ורפואה פרטית, שהנתח שלהם בסל ההוצאות המשפחתי גדל יותר מכל תחום אחר ב-20 השנים האחרונות. אבל המערכת הפרטית נותנת רק סל מצומצם של טיפולים רווחיים, ולא מטפלת במצבים חמורים, שסטטיסטית יקרו בשלב כזה או אחר בחיי רובנו.

לצערי ראיתי את מצב המערכת מקרוב, כבן-משפחה מלווה במשך יותר מ-500 ימי אישפוז במצטבר בשבע מחלקות של שלושה בתי חולים. החלטתי שאסור לתת לזה להימשך, וניסיתי דרך פחות שגרתית כדי לנסות להשפיע על מקבלי ההחלטות. הקמתי פורום למען תיקון מערכת-הבריאות בתוך מפלגת-העבודה, המפלגה שבעבר הקימה את קופת-חולים וחוקקה את חוק ביטוח-בריאות ממלכתי. אנחנו נפגשים עם ח"כים ומומחים, כולל שרי-בריאות בהווה ובעבר, מציפים מידי שבוע בעיות שעלו בתקשורת לטיפול הח"כים של המפלגה, ויוזמים פעילויות בכנסת ובשטח. בין היתר השתתפנו במאבק נגד תוכנית השר"פ להפרטת בתי-החולים. אחרי כמה שנים שבהן המודעות והטיפול בנושא עלו, השנה תחום הבריאות הפך לדגל מרכזי של המפלגה, יו"ר המפלגה סייר ב-17 בתי-חולים, והוכנה תוכנית מקיפה, "בריאות לישראל", שגובשה בעזרת מומחים וגם בשיתופנו. התוכנית כוללת קיצור תורים לרופאים וניתוחים, תוספת תקנים ומיטות לחדרי המיון ולבתי החולים בכלל, הכשרת יותר רופאים ואחיות, ביטוח סיעודי ממלכתי, חדרי מיון קדמיים בפריפריה, ועוד.

אז יש עכשיו מפלגה שבנתה תוכנית רחבה לשיקום מערכת הבריאות. מה הלאה? האם זה יביא לתיקון המצב? עכשיו תורכם. מפלגות שלא מתייחסות לנושא ברצינות לפני הבחירות – כנראה גם לא יתייחסו אליו ברצינות אחרי הבחירות, ויתנו למערכת להמשיך להידרדר. הפעם כשתצביעו, תתחשבו בבריאות שלכם, כי יותר מכל נושא אחר על סדר היום, אלה באמת החיים עצמם.

הכותב, ד"ר למדעי-המחשב, הוא מרכז "החוג לתיקון מערכת הבריאות" במפלגת-העבודה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  איפה אפשר לראות את התכנת הזאת?
  איפה מפיצים אותה?

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מסביבה של מחסור לסביבה של חסר

  http://www.blacklabor.org/?p=58926

 3. אלמוני :

  מסביבה של מחסור לסביבה של חסר

  http://www.blacklabor.org/?p=58926

 4. לקסי :

  תכנית הבריאות של מפלגת העבודה

  https://www.labor.org.il/articles/23245-havoda-health-plan-2019.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.