בחירות 2019 – לבחור את האלטרנטיבה לשלטון הימין

מפלגות שמאל חזקות הן הבסיס האפשרי היחיד לממשלה שאינה ממשלת ימין, ורק מתן כוח למפלגות אלו יחזק רק ממשלה שאינה ממשלת ימין

מאת: ק. טוכולסקי

הבחירה היא בין מרצ והמשותפת, ולא כל כך משנה מי מהן

4  שנים שלטה בישראל הגרועה בממשלות שהייתה פה, ממשלה שבמשך 4 שנים עיצבה מחדש את דמותה של המדינה בכל תחום, הממשלה הזו נכשלה במתן מענים לצרכים של תושבי המדינה בכל תחום, רווחה וחינוך, ביטחון ובריאות, איכות סביבה וביטחון תעסוקתי וסוציאלי. ארבע שנים קשות ורעות עם גבולות בוערים, מעמד בינוני ששוקע,  מאות אלפי אנשים בגיל השלישי ששוקעים בעוני מנוול, מבעלי מוגבלויות ונכויות שנשארים מאחור, חקלאות שמתפוררת, משאבי טבע שנשדדים בכדי להעשיר קוצץ של טייקונים והאופוזיציה לא מצליחה להתרומם. העשור החולף, עשור אבוד, עשור שבו מדינת ישראל המשיכה להתרוקן מנכסיה, איבדה את ההרתעה שלה, ערערה את מדינת הרווחה שלה.

למרות כישלונות ממשלות הימין, כל מפלגת מרכז-ימין ומפלגת מרכז שמאל רצו לזחול לקואליציה. "העבודה" של ברק ב-2009, "קדימה" של מופז ב-2012, "יש עתיד" של לפיד ב-2013, הצליחו להשתחל, וב-2015, לא נתנו יותר למפלגות מרכז ומרכז קיצוני להשתחל. גם כחלון שהבטיח להיות משהו אחר, ושכל פרשני התקשורת תיארו כמי שלא סובל את ביבי, לקח מנדטים של מחאה נגד הממשלה ותרגם אותם לחגורת הביטחון של הקואליציה. זה גם מה שיקרה אם המפלגות של אורלי לוי ובני גנץ, עם מחנות הגנרלים המושיעים שנרקמים במרכז על בסיס הגופה של מפלגת העבודה, שלא לדבר על "יש לפיד" או "כולנו" ו"ישראל ביתנו", כולן תקרוצנה לקולות הצפים במטרה לתרגם את ההצבעה להן, לעוד מנדטים בקואליציית הימין הבאה.

ניסיון העבר של העשור האחרון מלמד אותנו שמפלגות המרכז, שמאל מרכז ומרכז קיצוני ינסו כמעט תמיד לזחול לקואליציה (למעט "העבודה" בראשות יחימוביץ ב-2013, כולן עשו כך) ואחרי שהן תספרנה לנו לאורך כל מערכת הבחירות למה הן ורק הן ראויות לקול שלנו כדי לתקן ולשנות ולעשות "צדק היסטורי", זה יגמר בעוד ממשלת ימין.

הבחירות האלה, כמו כל בחירות, הן חשובות כי הן נותנות לנו אופציה לשנות, לשכנע, לנסות משהו אחר. והמשהו האחר הזה מתרכז ב"רשימה המשותפת" וב"מרצ". לא בדיוק מפלגות/רשימות מושלמות, לא איזה בשורה חדשה שהתקשורת תפמפם, לא מפלגות מלאות פרסונות זוהרות, כוכבים מוצנחים וגנרלים יפי בלורית, אבל אלטרנטיבות. מפלגות שלא תשבנה בממשלת ימין או ימין מרכז, שלא תספרנה לבוחרים שלהם שביבי אמנם ראש הממשלה, אבל שרת התחבורה תמר זנדברג תשנה את התשתיות בישראל בצורה שמאלנית. מפלגות שעל כל מגרעותיהן הן אלטרנטיבות. מפלגות שיתמכו רק בממשלה של גוש השמאל או גוש השמאל והמרכז ולא בעוד ממשלת ימין.

האופוזיציה של המרכז הקיצוני והשמאל מרכז לא מצליחה להתרומם כי היא מנסה להיות כמו הימין, רק שהעם לא מטומטם, אבי גבאי רוצה לגרש פליטים ולהתנגד לביטול חוק הלאום, למה שמישהו יבחר בו? יאיר לפיד אומר אני לא שמאל, אז איזה אלטרנטיבה הוא בדיוק מציע? ועכשיו מגיע בני גנץ, הרמטכ"ל של מפלת צוק איתן, ומסומן כתקווה החדשה שהתקשורת מקדמת. זה יגמר כמו מפלגת "המרכז" הקודמת, גם היא עמדה על 20 ומשהו בסקרים כשיצאו לבחירות 1999, זה נגמר בששה ואף אחד מראשיה לא סיים את הקדנציה של הכישלון הזה. כי הציבור רוצה אלטרנטיבה ובלי אלטרנטיבה משמעותית, בלי אלטרנטיבה עניינית בלי אלטרנטיבה של שמאל למה שלימין יש להציע, לא ישתנה פה כלום. רק שתי מפלגות לא קורצות למרכז, לא מחביאות את אופיין מאחורי שמות ריקים, "מרצ" ו"המשותפת".

אני לא משלה את עצמי לגבי האפשרות שאיימן עודה יהיה ראש ממשלת ישראל הבא, סביר גם להניח שתמר זנדברג לא תהיה סגניתו בקואליציית שמאל מהותי וענייני. אבל "רשימה משותפת" ו"מרצ" חזקות הן הבסיס האפשרי היחיד לממשלה שאינה ממשלת ימין, ורק מתן כוח למפלגות אלו יחזק רק ממשלה שאינה ממשלת ימין. כל המפלגות האחרות "המחנה הציוני" ו"יש עתיד", "גשר" ורשימות גנץ ויעלון, תמצאנה את הדרך לממשלת ביבי הבאה די בקלות. וממשלת הימין הבאה תהיה שונה אולי בניואנסים, אם היא תורכב גם ממפלגות מרכז. אז בסופו של דבר אנחנו חוזרים פעם אחר פעם לאותה בחירה "מרצ" או "המשותפת", הרשימות היחידות שיכולות גם לעבור את אחוז החסימה וגם מהוות אלטרנטיבה לשלטון ללא פשרות.

החודשים הבאים יהיו מלאים ספינים, התקשורת תתמקד בשאלות פרסונליות ולא בשאלות של מהות. כי מבחינת בעלי ההון ששולטים בתקשורת זה הדיון הרצוי, דיון שיביא כמה שיותר קולות למפלגות שלא מהוות אלטרנטיבה. התקשורת תכסה סרטונים של ביבי והסתה וכל מה שצהוב ומלוכלך, ותתעלם ככל שהיא יכולה מדיון ענייני בסוגיות שעל הפרק, במה שבאמת קורה. החובה לדון בכך מוטלת על כתפינו, לשכנע, לדבר לעניין, להציע אלטרנטיבה. אף בחירות אינן אבודות מראש ואם נאבק נכון עוד נגיע להישגים שנראים עכשיו בלתי אפשריים.

רק שתי רשימות לכנסת לא ישבו בשום פנים בממשלת הימין הבאה ולכן רק הן מהוות אלטרנטיבה ואפשרות למי שמגדיר עצמו איש שמאל.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , ,

12 Responses to “בחירות 2019 – לבחור את האלטרנטיבה לשלטון הימין”

 1. יחיאל הגיב:

  זחלקה וזועבי הם לא שמאל הם ימין ערבי

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  ליחיאל
  א. הם לא מועמדים לכנסת הבאה.
  ב. אם זאת הבעיה שלך אז תבחר במרצ.

 3. לוני הגיב:

  טוכולסקי –
  1. שני שליש מהרשימה המשותפת הם בורגנים לאומנים או איסלמיסטים שסוציאליזם מעניין אותם כקלפית השום.
  2. כמדומני מנהיגת מרצ הנוכחית גברת זנדברג הצהירה ש"אינה פוסלת מראש" חבירה לממשלת בהשתתפות ליברמן למשל (מה שזהבה גלאון הכריזה שלעולם לא יקרה) כדי "להשפיע מבפנים". אז במה הם שונים מיאיר לפיד או גבאי ?
  3. על פי סקר אחרון שפורסם בעיתון הארץ, ולא בערוץ 7 או ישראל היום, 5% (!) מהבוחרים מגדירים כ"שמאל". בהצלחה בבחירות עם פול האלקטורט הזה
  שעליו עוד מתחרות מספר מפלגות.

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  לוני
  הניסיון לברוח מהשמאל הוביל עד היום רק לדבר אחד לשלטון הימין.
  הארץ לא שונה מהותית בהיותו שופר של הימין מערוץ 7 או ישראל היום. הוא פשוט מייצג את הימין הכלכלי כשם שערוץ 7 מייצג את הימין המתנחלי וישראל היום את שלדון אדלסון והמריונטה שלו מבלפור.

 5. לוני הגיב:

  טוכולסקי,
  הרי מרצ (לפחות לפני הבורגנית זנדברג), חד"ש (והרשימה המשופת היום) קיימים כבר עשרות שנים והציגו אלטרנטיבה ברורה ומוצהרת, ללא כחל וסרק, של שמאל אמיתי.
  לפי התיאוריה שלך על "אלטרנטיבה ברורה של שמאל", שבוחרים רק מחכים לה, הן היו אמורות להיות כבר מזמן עם עשרות מנדטים.
  האמת העגומה היא שבישראל (ולמעשה בכל העולם) האלטורקט של השמאל הולך ופוחת.

 6. ק. טוכולסקי הגיב:

  לוני
  אתה מוזמן לעשות כרצונך
  להצביע לימין או לאחת האלטרנטיבות הנוצות החדשות
  אם אתה מרוצה מהמצב.
  נכון למרצ ולחדש יש אלטרנטיבה ברורה כבר שנים והיא לא נבחרת בידי הציבור פעם אחר פעם והעדר הבחירה הזו הביא אותנו לאן שאנחנו היום
  מי שמרוצה מהמצב מוזמן להמשיך להתעלם מהן, מי שלא מוזומן לשנות את דרכו ולבחור בהן.

  האלקטורט של השמאל לא הולך ופוחת, היחס בין עשירים לעניים שהיה בנסיגה הולך שוב וגדל. השמאל מתקשה להתמודד עם מנגנוני השליטה ועיצוב התודעה של ההון אבל גם לזה נמצא תרופה.

 7. דן הגיב:

  אהה.
  שוב תיאוריות הקונספירציה המשעשעות על "ההון" אשר "שולט על התודעה" בכל מיני אופנים עלומים וגורם למפלת השמאל.
  אבל, אל ייאוש ! בקרוב תימצא "תרופה".
  אני מציע שחביב השמאל סורוס (הסוציאליסטים ברחבי העולם שמלקטים משייריו נוטים להצניע את זה שסורוס הוא הוא התגלמות ה"הון") יממן מחקר מולטי דיספלנציורי כיצד להמציא מכשיר מעין אנטי-מחיקון ל"ביטול מנגנוני השליטה ועיצוב התודעה". ובא לעולם גואל.
  אוי טוכולסקי טוכולסקי.

 8. ק. טוכולסקי הגיב:

  איך רואים שיש בחירות
  מממנים פה יותר מטרול אחד
  איפה חגב באמת?

  סורוס אנטי מחיקון וכו
  אפילו לא טרולים מקומיים

  מה שכן לזכותם של הטרולים הממומנים יש לומר שהם לפחות טורחים להגיב…

 9. החגב עמד יציב הגיב:

  פיהוק גדול, טוכולסקי, פיהוק גדול…
  אתה משעמם אותי, מכה על אותו התוף כל הזמן, לא מבין שהזמנים השתנו ואתה וחבריך לא רלוונטיים.
  אף אחד לא מעוניין באידאולוגיה האדומה והכושלת שלך ושאר השודדים-הבוזזים, אנשים לא רוצים שיתכננו להם "מהעריסה עד הקבר" איך לחיות. אנשים מעדיפים חירות ולראיה ההמונים הצובעים על דלתות המדינות החופשיות משאירים את הונצואלות מאחוריהם ללא מחשבה שניה…
  נקווה שבבחירות יעלו כוחות שמכירים בחשיבות החירות ויפעלו לצמצום כוחה ההרסני של ההסתדרות, להפרטה, לצמצום מנגנון הממשל ולקידום החירות של כולנו.
  בקיצור, מיהו ג'ון גאלט!?

 10. ק. טוכולסקי הגיב:

  חגב משלמים לך לפי שורה?
  אני לא קורא את מי שמשעמם אותי רק בשביל להגיב כי אני לא טרול בשכר. אבל אם זאת העבודה שבחרת מה אתה מתלונן?
  יש לך בבחירות הבאות מגוון רחב של כוחות שחור לבחור בהם בשם ה"חירות" המדומה. על מה תלך? על הימין הישן או הימין החדש?

 11. החגב עמד יציב הגיב:

  מה שמדהים אצל כותבים כגון מר טוכולסקי זו היומרה. ראשית אתה מפרשן את המציאות בעיניים כלכליות- תחום בו אתה בור מוחלט ומעלה טענות שהן שגויות לחלוטין וקל להפריכן.
  שנית, זו האמונה שלך וכותבים אחרים באתר ×›×™ מי שמבקר את הדיעות שלכם מקבל תגמול מגורם אחר "מההון" שמפעיל עלינו תעמולה ומאוד חושש ממך וחבריך…
  מרק טווין אמר פעם:

  It Ain’t What You Don’t Know That Gets You Into Trouble. It’s What You Know for Sure That Just Ain’t So
  הייתי אומר שזה נכתב עליך, אבל אני לא מעוניין להזין את יצר החשיבות העצמית שלך הוא גם כך בעייתי קמעה…
  מיהו ×’'ון גאלט?! 🙂

 12. דן הגיב:

  תנוח דעתך טוכולסקי.
  שום גורם "הון" עלום לא משלם כסף לתגובות באתר חביב אך איזוטרי כמו "עבודה שחורה".
  תיאוריות הקונספרציה שלך על אותו "הון" כל יכול, שנמצא בכל מקום, שכל מי שאינו מסכים לדעותיך הוא סוכנו, ואשר שולט לחלוטין בדרכים עקלקלות על תודעתנו (ואם כן, מדוע אינו שולט למשל על תודעתך שלך ?), הן מעבר להזויות ואותי באופן אישי פשוט משעשעות.

Leave a Reply