משרד החינוך מאפשר ל"קדימה מדע" להמשיך לתת את השירות לילדים חולים למרות תלונות הורים ומורים

מנהלת האגף לחינוך מיוחד, רחל אברמזון, האחראית על השירות לילדים חולים, ממשיכה את התקשרות משרד החינוך עם "קדימה מדע", הנותנת שירות לילדים חולים, מעבר לשנות המכרז, למרות פניות הורים ומורים המתלוננים על השירות הלקוי

מאת: דליה בלומנפלד

מנהלת האגף לחינוך מיוחד רחל אברמזון, ביקשה מוועדת הרכישות להאריך את שירות "קדימה מדע" לילדים החולים. זאת לפי מכתב מ-14.8.2018 שנחשף באקראי בשיטוט באינטרנט. אברמזון לא טרחה ליידע את הורי הילדים החולים על כך. (לעיון במכתב בקובץ זה: המשך ההתקשרות של משרד החינוך עם קדימה מדע) במכתב מציינת אברמזון שתהליך ההתקשרות עם "קדימה מדע" היה אמור להסתיים בסוף דצמבר 2018, והחל מינואר 2019 השירות היה אמור להינתן במסגרת מכרז חדש. אברמזון מציגה במכתב את הנימוקים לעיכוב במכרז חדש. למותר לציין שבזכות עיכוב זה מאפשרת אברמזון ל"קדימה מדע" להמשיך לקבל את הסכומים העצומים מתקציב משרד החינוך עבור שירות שיש עליו תלונות רבות של הורים ומורים.

רחל אברמזון היא הכתובת שאליה הגיעו תלונות הורים רבות ביותר על בעיות בשירות לילדים החולים. נראה שהיא יודעת עד כמה הטיפול לקוי, אפילו אם לא קראה את מכתבי התלונות של ההורים הרבים שהגיעו למשרדה. היא שמעה את התלונות בישיבות ועדת החינוך הרבות שעסקו בבעיות עם נותן השירות ואולי גם הגיעו לאוזניה  הדי הכתבות שסיקרו את הבעיות בתקשורת. כל זה לא מנע ממנה לבקש ש"קדימה מדע" תמשיך לתת שירות לילדים חולים עד סוף שנת 2019, מה שמאריך את סבלן של משפחות רבות של ילדים חולים שצריכות להיאבק על חינוך ילדיהם החולים.

משרד החינוך, הממומן מכספי האזרח משלם המיסים, אמור היה לשרת את טובת הילדים החולים במדינה ולייצג את האינטרסים שלהם. האינטרס הראשי של ילדים מוכי גורל אלה הוא ללמוד, למרות שמחלותיהם מונעות מהם להגיע לבית-הספר. תפקידה של מנהלת האגף לחינוך מיוחד הוא לדאוג שהילדים החולים ייהנו משיעורי לימוד איכותיים בביתם, וזאת באמצעות פיקוח הדוק ובקרה שתבדוק אם הילדים אכן קיבלו שיעורים במסגרת השירות ואם עבור סכומי הכסף העצומים המועברים ל"קדימה מדע"  אכן ניתן השירות לילדים. אך המציאות שונה, נראה שהפיקוח לא כל כך מתפקד , אבל הכסף ל"קדימה מדע" מגיע באישור מנהלת האגף לחינוך מיוחד.

"קדימה מדע" קיבלה את הזכיינות על השירות לילדים החולים במסגרת מכרז לשלוש שנים, מ-2015 עד סוף 2017. אם מנהלת האגף לחינוך מיוחד באמת הייתה דואגת לשירות ראוי, היא הייתה פועלת לפרסום מכרז בשנת 2017 ובכך הייתה מוכיחה שהיא משרתת את טובת הילדים. אך המציאות הפוכה. בקשתה של מנהלת האגף לחינוך מיוחד מוועדת הרכישות להעניק פטור ממכרז לשנה נוספת  (2018) ולעוד שנה (2019) מעידה עליה שלא חשובה לה איכות השירות. אבל את סכומי הכסף העצומים ההולכים וגדלים מדי שנה היא מאשרת להעביר לנותן השירות.

יתר על כן, אל מנהלת האגף לחינוך מיוחד הגיע מידע על תנאי המכרז שהופרו, המאפשרים למשרד החינוך להפסיק את ההתקשרות עם הזכיינית. אבל נראה שהיא לא עשתה דבר כדי לתקן את המעוות. פרטיות הילדים הופרה לאחר שבאתר האינטרנט של הזכיינית הופיעו שמות הילדים החולים. הרשות למידע ולטכנולוגיה קבעה שהזכיינית הפרה את פרטיות הילדים. זו עילה להפסקת השירות, לפי הכתוב במכרז. אך לפי מה שנראה, מנהלת האגף לחינוך מיוחד לא עשתה דבר. הרושם הוא שהיא לא פעלה ביעילות בעקבות תלונות הורים שהגיעו אליה, ונראה שהיא התעלמה מהתקשורת שהפיצה את הליקויים.  בערוץ 10 במסגרת "המפצח" התפרסמה כתבה של אבי עמית בכותרת: "עמותת החינוך מגלגלת מיליונים, הילדים החולים לא מקבלים שיעורים". נראה כי מנהלת האגף לחינוך מיוחד לא עשתה דבר גם לאור הפרסומים בתקשורת.

התמונה המצטיירת היא עגומה. השירות לקוי לפי עדויות הורים ומורים. מנהלת האגף לחינוך מיוחד מתעלמת ומאפשרת לנותן השירות להמשיך לתת שירות לקוי ומשלמת לו סכומי כסף עצומים מחשבון האזרחים משלמי המיסים.

את מי משרתת ההתנהלות הזו של מנהלת האגף לחינוך מיוחד את טובת הילדים החולים או את טובת הזכיין? התשובה ברורה

 

הסרטון המוצג פה הוא מטלה באזרחות שבצעו תלמידי בית-ספר מקריית חינוך דרור. (פורסם  ביוטיוב ופה). התלמידים הבינו את הבעיה: "מטלת הביצוע שלנו באזרחות עסקה באי קיום חוק חינוך חינם לילדים חולים , אנו שמחות להציג את התוצר שלנו . בתקווה שיביא לשינוי , ויעלה את המודעות כמה שיותר . תהנו יוסל סירי , רותם ניימן , גל ארין ושי לוי – קריית חינוך דרור."

Tags: , , , , , , ,

2 Responses to “משרד החינוך מאפשר ל"קדימה מדע" להמשיך לתת את השירות לילדים חולים למרות תלונות הורים ומורים”

 1. אמא לשני ילדים חולים הגיב:

  מנהלת האגף לחינוך מיוחד משקרת, היא מבטיחה לנו שתטפל בכך שהילדים שלי מקבלים חלק ממה שהתוכנית שלהם בבית אמורה להיות. היא מבטיחה לי שיהיה בסדר, אבל כבר שלוש שנים
  קדימה / אחורה מדע לא עושה את העובדה.
  רק כסף הם מקבלים כל חודש!
  רחלי, לכי הביתה

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אולי יש לה אחוז מהכסף..לכי תדעי

Leave a Reply