postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » העובדים הסוציאליים – למה בעצם לשבות?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העובדים הסוציאליים – למה בעצם לשבות?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 18.12.18 1:38

העובדים הסוציאליים, שהגיעו להפגנת המחאה בתל-אביב, לא רוצים לשבות. הם רוצים לעבוד ולשרת את הציבור. הם רוצים להמשיך ולעשות את עבודתם נאמנה. אבל אי אפשר לעבוד בתנאים של עושק, שכר לא הוגן וניצול, ואי אפשר לעבוד כשאין מספיק תקנים או ציוד. כך גם רבים מעובדי המגזר הציבורי

מאת: ק. טוכולסקי

העובדים הסוציאליים פתחו בשביתה ותגובת שר הרווחה היא שאין צורך בשביתה ויש להמשיך בהדברות ולתת הזדמנות למשא ומתן מסודר. נשמע מאוד הגיוני, למה לא לדבר? למה בעצם לשבות? הרי שביתה מעצם מהותה היא אמצעי לחץ שנקיטתו מפרה את שגרת החיים. התשובה היא די פשוטה, שובתים כי אין ברירה, כי כלו כל הקיצין.

אם השר ה"אחראי" היה רוצה או יכול באמת לקדם את האינטרסים של העובדים, שנאלצים לבסוף לשבות, הוא היה יכול להגיע איתם להסכמות בהתנהלות הרגילה מול נציגי העובדים. הוא היה יכול להגיע אתם להסכמות בפרק הזמן שעובר בין הכרזת סכסוך העבודה לפרוץ השביתה כפי שהחוק מחייב. יש הרבה מועדים שבהם השרים או המעסיקים יכולים למנוע שביתה. רק שבסופו של יום, למרות האחריות והסבלנות שמגלים העובדים במגזר הציבורי והפרטי, ולמרות הקושי העצום של יציאה לשביתה, בישראל של היום רוב המעסיקים הציבוריים וחלק מהפרטיים מעדיפים למשוך זמן, לדחות את הקץ ולגרום לשביתות לפרוץ.

אף אחד לא רוצה לשבות. המורות והמורים, הרופאות והרופאים, האחיות והאחים, הכבאים והכבאיות, העובדות והעובדים הסוציאליים, עובדות ועובדי השלטון המקומי, ושאר עובדות ועובדי השירות הציבורי לא רוצים לשבות. הם רוצים לעבוד ולשרת את הציבור. הם רוצים להמשיך ולעשות את עבודתם נאמנה. אבל אי אפשר לעבוד בתנאים של עושק, שכר לא הוגן וניצול, ואי אפשר לעבוד כשאין מספיק תקנים או ציוד. ומה לעשות, במדינת ישראל השלטון המרכזי, ובמידה מסוימת גם השלטון המקומי, מעדיפים פעם אחר פעם להגיע לשביתה ולבית-הדין לעבודה ולא למנוע משברים.

המגזר הציבורי הישראלי מרוט. שנים של השקעה לא מספקת לא בתקנים ולא בציוד, שנים של ערעור מדינת-הרווחה וגידול בפערים מביאים את מערכות החינוך והרווחה, הבריאות והמוכנות למצבי חירום לסף קריסה. כיתות מפוצצות בבתי ספר עם ציוד מיושן, מחלקות בתי חולים וקופות חולים שקורסים תחת עומס הפניות לטיפולים, שירותי כבאות עם רכבים מיושנים ומספר תקנים נמוך יחסית למקובל בעולם המפותח, עומס אדיר של תיקי טיפול על עובדים סוציאליים, אחיות פניות הציבור, קלינאי תקשורת, רופאות מומחות. וכל זה כשהשכר במגזר הציבורי והיקף המשרה הולכים ופוחתים עקב התגברות תופעת ההעסקה הקבלנית וההעסקה באמצעות עמותות במשרות חלקיות ושכר נמוך במקום העסקת עובדי מדינה מאורגנים בהיקף משרה מלא.

קשה לומר שהמדינה נענית לדרישות העובדים הנאבקים למען תקנון הוגן, תנאים ראויים, שכר הוגן, יכולת לתת שירות איכותי ונגיש. כל הדיונים מול נציגי המשרדים והאוצר הם דיוני סרק עד שהשביתה מתחילה ורק אז, ורק בליווי של בית הדין לעבודה או כשהשביתה מתמשכת הם מוכנים לתת משהו.

עכשיו כשכל זה קורה, אף אחד לא שואל את נציגי האוצר למה הם היו חייבים שזה יגיע לשביתה כשהדרישות היו ידועות ואפשר היה להגיע להסכמות. התקשורת מסקרת כל שביתה בצורה מוטה לחלוטין נגד העובדות והעובדים. כאילו שהם ולא האוצר כפו שביתה על המשק. השביתה היא הכלי האחרון, אחרי דיונים מול נציגות העובדים וארגון העובדים, אחרי שאין הסכמות מכריזים סכסוך עבודה ויש שבועיים להגיע להסכם לפני שביתה. רק אחרי כל אלו השביתות פורצות. התשובה היא שזה פשוט נוח לאוצר להציג את השובתים כרעים ואת העובדים המאורגנים ששובתים כאויבי העם.

אין בתקשורת הישראלית את הקול האמיץ שיטיח בנציגי האוצר את האמת, שיגיד שהשובתים שובתים כי אין ברירה, כי אי אפשר להמשיך ככה ואתם יודעים את זה. אפשר אולי במקום להמשיך לתת הנחות הטבות ופטורים מפליגים להון, להשקיע קצת בתחזוקת המערכת ובעובדים. כל זה נכון גם במגזר הפרטי. השביתות נדרשות כי מעסיקים פרטיים רוצים לשלם כמה שפחות ולהפיק מהעובדים כמה שיותר, ויש גבול לכמה העובדים מוכנים לסבול את המצב הזה על גבם ואז הם יוצאים לשבות.

שביתות פורצות בישראל רק כשאין ברירה, ועם כל הכבוד להסתה המאורגנת סטייל "דה מרקר" זה נכון גם בנמלים ובחברת החשמל. העובדים נאבקים בטירוף ההפרטה, בשוד הקופה הציבורית לטובת קומץ טייקונים. הטייקונים מצידם שולטים בתקשורת שמסקרת את העסק באופן לא הוגן ואת מחיר האמון בשקרים שלהם אנחנו עוד נשלם.

בינתיים אאחל המון בהצלחה לעובדות ולעובדים הסוציאליים במאבקם הצודק ואקווה שאת הסולידריות שכל אחד מאתנו ירצה כשהוא יקום להילחם על זכויותיו, נדע להראות גם לעובדות ועובדים אחיות ואחים שלנו למעמד. שואלים אתכם למה שביתה? התשובה פשוטה, כלו כל הקיצין ואין ברירה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.