אמנסטי אינטרנשיונל –הפגנה לקידום תיקון חוק לפיקוח על יצוא בטחוני ישראלי

ביום זכויות האדם הבינלאומי ארגנה אמנסטי אינטרנשיונל הפגנה הקוראת להגביל את היצוא הביטחוני הישראלי. כמו כן קוראת התנועה להעלות להצבעה את הצעת החוק "תיקון חוק הפיקוח על הייצוא הביטחוני הישראלי".

ב-10 בדצמבר מציינים בעולם את יום זכויות האדם ותנועת אמנסטי אינטרנשיונל ישראל ארגנה הפגנה הקוראת להגביל את הייצוא הביטחוני הישראלי. כיום חברות ביטחוניות ישראליות מייצאות באישור משרד הביטחון ל-130 מדינות בעולם, בהן מדינות המבצעות הפרות חמורות של זכויות אדם וארה"ב והאיחוד האירופי הטילו עליהן סנקציות או אסרו למכור להן נשק או אמצעים ביטחוניים. בהפגנה השתתפו, לצד אמנסטי, "פיקוח נשק=פיקוח נפש", זזים, תנועת עוז ושלום וכן נאמני תורה ועבודה.

נשק ישראלי נמצא במקומות שבהן נעשו מעשי זוועה דרום סודן ופשעים נגד האנושות כמו מיאנמר, וכן במדינות נוספות שמבצעות הפרות חמורות של זכויות אדם כמו קמרון והפיליפינים. לפי הפרסומים בתקשורת ולפי ארגונים רבים, לא רק שאגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון (אפ"י) נכשל בעבודתו, אלא המשרד אף מתעלם מהחוק הישראלי והבינלאומי ומהווה שותף בפועל לייצוא הביטחוני למדינות שמפירות זכויות אדם.

אנחנו קוראים וקוראות לחברי/ות הכנסת להעלות להצבעה את הצעת החוק "תיקון חוק הפיקוח על הייצוא הביטחוני הישראלי" ולהצביע בעדה. התיקון הוא פשוט: להוסיף איסור על יצוא ביטחוני ישראלי למדינות המבצעות הפרות חמורות של זכויות אדם כגון: רצח עם, טיהור אתני, פשעים נגד האנושות, פשעי מלחמה, אונס, הוצאות להורג ללא משפט ועוד. כמו כן, יש להקים ועדה ממשלתית שתיישם זאת.

חן בריל אגרי מאמנסטי אינטרנשיונל ישראל אמרה: "יש לתיקון החוק את כל ההצדקה והתמיכה הציבורית האפשרית. התנגדות לתיקון לא רק שאינה מוסרית, אלא גם מנוגדת לדעת הציבור, שמצפה מנבחריו לגלות מנהיגות ולתקן את חוק הפיקוח ולהבטיח את יישומו".

הודעה מאת גיל נוה, ראש יחידת תקשורת ודוברות, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל

Tags: , , ,

Leave a Reply