postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » פרויקט צינור הגז מישראל לאירופה מוטל יותר ויותר בספק

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פרויקט צינור הגז מישראל לאירופה מוטל יותר ויותר בספק

נושאים התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 5.12.18 1:27

לדברי ד"ר צ'ארלס אלינאס, מומחה בתחום הגז והנפט, הסיכוי לייצא גז מישראל נמוך, אין הצדקה לצינור איסט-מד

מאת: אמנון פורטוגלי

צינור הגז מישראל לאירופה – לעצור את שוד הגז ולפעול לטובת המדינה

לחופיה של מדינת ישראל נתגלה גז, הגז הזה הוא רכוש המדינה. הנחת צינור גז תת ימי לאירופה פירושה חיסול כל אפשרות לעצמאות אנרגטית ישראלית. אפשר לבטל את הזיכיונות לטייקונים ולנהל את משק הגז לטובת המדינה מאת: ק.טוכולסקי

לקריאה נוספת

פרויקט צינור הגז איסט-מד מוטל יותר ויותר בספק

ד"ר צ'ארלס אלינאס Dr. Charles Ellinas הוא ככל הנראה, המומחה מספר 1 בתחום הגז והנפט במזרח הים התיכון. אלינאס מופיע תדירות בכנסים ובועידות שונות העוסקות בתחום, בין השאר בועידה השנתית לאנרגיה ועסקים בישראל [1] .

בועידה השנה ב- 19 לנובמבר 2018, אלינאס דיבר על ההשפעה של שוקי הגז בעולם ומחירי הגז  על צינור הגז איסט-מד  East Med gas Impact of global gas markets and prices [2].

אלינאס היה עדין בדבריו בועידה בישראל,  אם כי המסקנה מדבריו ברורה:

"East Med still has strong prospects for more gas discoveries….. but securing export markets remains a challenge. We should consider ways to maximize use of this gas regionally"

במילים אחרות, הסיכוי לייצא גז מישראל נמוך מאוד, אין הצדקה לצינור איסט-מד.

שבועיים אח"כ ב- 2 לדצמבר, פורסם מאמר של אלינאס בכותרת: EastMed gas pipeline increasingly doubtful. [3]  במאמר זה אלינס אומר בברור שרק הפרויקטים התחרותיים ביותר יצליחו בשווקים, ושהוא יותר ויותר בספק אם פרויקט צינור הגז איסט-מד יהיה אחד מפרויקטים אלה.

בקווים כללים המאמר תואם את המאמרים שכתבתי לפני שנתיים "צינור הגז הטבעי מישראל לאירופה – להטיל ספק בהקמתו" [4] , "צינור הגז הימי מישראל לאירופה – ההטעיה של משרד האנרגיה" [5], "העובדות ששטייניץ מסתיר על צינור הגז "הארוך בעולם" מישראל" [6] ו- "על צינור ייצוא גז איסטמד מישראל לאירופה" [7]

להלן תמצית מהמאמר של ד"ר צ'ארלס אלינאס

צינור איסט-מד  EastMed זכה עד כה לתמיכת ארבע הממשלות והאיחוד האירופי,  אך אף חברת נפט בינלאומית (IOC) או משקיע פרטי טרם הביעו עניין להצטרף לפרויקט.  ארבע הממשלות והאיחוד האירופי לא יוכלו לממן את הפרויקט. זה דורש השתתפות של  חברת נפט בינלאומית גדולה  ומשקיעים פרטיים, ומעל לכל זה דורש קונים עבור הגז שיעבור בצינור.  נראה שעד כה היה קל יותר למצוא גז באגן הים התיכון המזרחי מאשר לייצא אותו.

צינור EastMed נהגה ע"י פוליטיקאים המציגים אותו כצינור הנחוץ לאירופה כדי לתת לה את הגיוון במקורות אספקת גז מעבר לגז הרוסי.  אבל הצורך הנתפס של אירופה לגוון ולהפחית את התלות בגז הרוסי, נשלל במידה רבה, על ידי ההסכם ממאי בין האיחוד האירופי לבין חברת גזפרום  Gazprom הרוסית [8]. הסכם זה, בו התחייבה גזפרום לאפשר זרימה חופשית של גז במחירים תחרותיים, ממזער למעשה את הצורך בגיוון מקורות אספקת הגז.

יתרה מזאת, ממשלות לא רוכשות גז, חברות עושות זאת למטרות רווח, והגדולות שבהן כבר משתפות פעולה עם גזפרום בפרויקטים שלה, כמו נורד סטרים 2. [9].

עבור אזור מזרח הים התיכון, ייצוא של כ-  10 BCM  גז לשנה הוא די חשוב, אבל כמות זו מהווה רק כ- 2% מצריכת הגז האירופית השנתית. כך צריך לקרוא את ההצהרות המוגזמות של פוליטיקאים בישראל כי צינור EastMed  ימזער במידה מסוימת את ההשפעה הערבית על אירופה.

לדוגמא דברי השר יובל שטייניץ: "במשך עשרות שנים אנחנו מתלוננים על ההשפעה הערבית באירופה בעקבות הנפט והגז. ייצוא גז לאירופה ימתן את ההשפעה הזו במידה מסוימת ויהווה משקל נגד לעוצמה הערבית".‎ [10]

הצרכים של אירופה בגז נענים בצורה טובה ע"י ייבוא גז מרוסיה, נורבגיה, צפון אפריקה, קטאר, ארה"ב ועוד. הביקוש לגז של אירופה לא צפוי לגדול באופן משמעותי בעתיד, כאשר הירידה בייצור גז מקומי בהולנד, מכוסה היטב על ידי ייבוא גז מרוסיה ויבוא LNG.   בנוסף, ארה"ב ורוסיה יכולות ורוצות להגדיל את מכירות LNG לשוק הגז באירופה.

מחירים

מחירי הגז בישראל גבוהים,ועלות הגז צפויה להיות בין 4-5 דולר ליחידת חום (mmbtu), עוד לפני כניסתו לצנרת. בהתחשב במחיר הצינור ובהוצאות להובלת הגז, עד שהגז יגיע לצרכנים באיטליה הוא יהיה יקר מדי.

רוב התחזיות האחרונות למחירי גז ו- LNG שנמסרו בכנסים באירופה, צופות לירידה במחירי הגז לאספקה מיידית  .Spot gas prices  באמצע שנות 2020 – כאשר צינור איסט-מד מתוכנן להיות מבצעי, מחיר הגז צפוי להיות כ -6 דולר ליחידת חום.

בועידת הפיסגה ל גז ו- LNG בלונדון באוקטובר, אישר תאגיד גזפרום שהוא יכול למכור גז ב- 4 דולר ליחידת חום ולהיות רווחי.  בנוסף, חברות LNG בארה"ב בטוחות שהן יגדילו את המכירות שלהן לאירופה במחירי גז בסביבות 6.50 דולר ליחידת חום אלה הם המחירים שגז בצינור איסט-מד ממזרח הים התיכון יצטרך להתחרות בהם כדי להבטיח את שוקי הייצוא באירופה, וזה אתגר גדול.

תחרות

צינור EastMed יצטרך להתמודד עם התחרות של צינור  TurkStream 2,[11]  שהפך עכשיו למציאות, שנועד לספק גז לאותם שווקים כמו EastMed אבל במחירים תחרותיים יותר.

צינור TurkStream 2 אינו התחרות היחידה.  פרויקט צינור TAP [12] מתקדם היטב, ואמור לספק 8 BCM  לשנה לאיטליה ויתכן גם לבולגריה החל מ- 2020.  כמו כן, ENI התחייבה להגדיל את תפוקת הגז משדה זוהר במצרים מ -28 ל -33 BCM לשנה במהלך 2019, התוספת של כ -5 BCM לשנה מיועדת  למפעלי ה- LNG בדמייטה במצרים ולייצוא לאיטליה.

כל הפרויקטים האלה יספקו גז לדרום מזרח אירופה מוקדם הרבה יותר מאשר צינור EastMed.

התוצאה והבעיה היא שעד שפרויקט צינור EastMed יתממש, השווקים בדרום מזרח אירופה צפויים להיות רוויים בגז – מה שמייתר את הצינור.

סיכום

פרויקט צינור איסטמד הביא את ישראל, קפריסין ויוון לברית קרובה יותר, לחיזוק שיתוף הפעולה באזור הרווי בעימותים. אבל בשלב זה הפרויקט נותר רק הסכם מדיני של כוונות, עדיין רחוק מהמציאות.

עד כה היה קל יותר למצוא גז באזור מאשר לייצא אותו. ישראל הודיעה על סבב רישוי לחיפושים נוסף, אך ההשתתפות של  חברות הנפט הבינלאומיות הגדולות תלויה מאוד ביכולת לייצא גז.

כמו פרוייקטים רבים אחרים של אינטרס משותף  PCI במימון האיחוד האירופי, פרויקט צינור איסט-מד עומד בפני אתגרים בדרך להפוך למציאות. עד כה רק 8% מהפרויקטים האלו העוסקים בגז  התקדמו לשלב הבנייה.  בנוסף, האיחוד האירופי מעביר כעת את העניין והדגשים מגז לתמיכה בפרויקטי חשמל.

יתרה מזאת, עם החדירה המתמשכת של מקורות אנרגיה מתחדשים, שוקי האנרגיה בעולם הופכים להיות מאתגרים יותר ויותר.  אירופה העלתה לאחרונה את המטרות שלה ל- 2030 לאנרגיה מתחדשת וליעילות אנרגטית ל -32% ו -32.5% בהתאמה. אלו יביאו לצריכה פחותה בהרבה של דלקים פוסיליים כולל גז. התחרות להבטחת השווקים תהיה יותר ויותר עזה, ורק הפרויקטים התחרותיים ביותר יצליחו בשווקים.

האם צינור ה- EastMed יהיה אחד מאלה? אלינאס בספק.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן

[1] http://www.energianews.com/energyconvention/

[2] http://www.energianews.com/energyconvention/2018/pdf/Charles-Ellinas1.pdf

[3] https://cyprus-mail.com/2018/12/02/eastmed-gas-pipeline-increasingly-doubtful/?hilite=%27ellinas%27

[4] http://www.blacklabor.org/?p=58504

[5] http://www.blacklabor.org/?p=58990

[6] http://www.amitit.co.il/%D7%94%D7%A2%D7%95%D7%91%D7%93%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%A9%D7%98%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%A5-%D7%9E%D7%A1%D7%AA%D7%99%D7%A8-%D7%A2%D7%9C-%D7%A6%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%A8-%D7%94%D7%92%D7%96-%D7%94%D7%90/

[7] http://energynews.co.il/?p=26222

[8] http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-3921_en.htm

[9] http://www.gazprom.com/projects/nord-stream2/

[10] https://www.mako.co.il/news-channel2/Weekend-Newscast-q4_2018/Article-d33e464a7074761004.htm?partner=tagit

[11] http://www.hurriyetdailynews.com/turkstream-pipeline-nearly-complete-gazprom-136317

[12] https://www.tap-ag.com/

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.