postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » צינור הגז מישראל לאירופה – לעצור את שוד הגז ולפעול לטובת המדינה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צינור הגז מישראל לאירופה – לעצור את שוד הגז ולפעול לטובת המדינה

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית, תקשורת ב 27.11.18 2:24

לחופיה של מדינת ישראל נתגלה גז, הגז הזה הוא רכוש המדינה. הנחת צינור גז תת ימי לאירופה פירושה חיסול כל אפשרות לעצמאות אנרגטית ישראלית. אפשר לבטל את הזיכיונות לטייקונים ולנהל את משק הגז לטובת המדינה

מאת: ק.טוכולסקי

צינור הגז הטבעי מישראל לאירופה - להטיל ספק בהקמתו

ההודעה של משרד האנרגיה על היתכנות גבוהה להקמת צינור להולכת גז טבעי מישראל לאירופה היא מלאכת מחשבת של תחמנות וחצאי אמת. יש להתייחס להודעה בספקנות מאת: אמנון פורטוגלי

לקריאה נוספת

שוד הגז ממשיך

ביום שבת ה-24/11/2018 שלח לי חבר ידיעה שהסתתרה במדורי הכלכלה של אתר החדשות של מעריב על כך שנחתם ההסכם להנחת צינור גז מישראל לאירופה. הידיעה פורסמה כאמור בעמודי הכלכלה של אתר לא גדול במיוחד ולא מצאתי לה הדים לא במהדורות החדשות של מוצ"ש בטלוויזיה, לא בחדשות הבוקר של רשת ב' ביום שלמחרת ואפילו לא בכותרות העיתונים או מדורי הכלכלה המרכזיים. המשכתי בבוקר יום ראשון לסרוק את הרשת וכאמור יוק, רק בכלכלה מעריב נותרה הידיעה המבוססת על דברים שהשר שטייניץ אמר לחברת החדשות בדבר ההסכם (https://www.maariv.co.il/business/economic/israel/Article-672299).

מסתבר שלא רק ש"צינור הגז התת ימי העמוק בעולם הונח", התקשורת הישראלית מונחת שם על הקרקעית בשיא השפל שלה ונותר רק לתהות מה יהיה השפל הבא של "כלבי השמירה נטולי הפניות של הדמוקרטיה", כי שוד הגז נמשך ומגיע לעוד שיא ומסתבר שזה לא מספיק חשוב.

הנחת צינור גז תת ימי לאירופה פירושה חיסול כל אפשרות לעצמאות אנרגטית ישראלית, יותר מכך משמעותה עלויות עתק שיאפשרו לחברות הגז שלא לשלם שום תמלוגים מהגז בשל ההוצאות על הנחת צינור יקר שכזה. מן הסתם הם גם תבואנה בדרישות לממשלת ישראל לקבלת הטבות והנחות על הצינור ולהגנה עליו. כך, שבעצם נשלם על הזכות של חברות הגז לייצא את הביטחון האנרגטי של ישראל לאירופה. הנחת צינור הגז מסמלת באופן סופי את הפיכתה של מדינת ישראל למדינה כמו ניגריה שתושביה מתבוססים בעוני ובנחשלות בזמן שמשאבי הטבע של מדינתם נגזלים.

לחופיה של מדינת ישראל נתגלה גז, הגז הזה הוא רכוש המדינה. מאותו רגע עושה המדינה בראשותו של ביבי הכול כדי שהגז הזה יניב תועלת רק לקומץ טייקונים. במדינה מפותחת מערב אירופאית נורמאלית המדינה, באמצעות זכיין או בעצמה הייתה מפיקה את הגז, לטובת אנרגיה ירוקה וזולה לצרכי משקי הבית והמשק בכלל. הרווחים היו משמשים את המדינה ואת הבטחת עתיד תושביה.

אבל מדינת ישראל אינה מדינה מפותחת נורמאלית לא מערב אירופאית ולא אחרת. מדינת ישראל היא מערב פרוע לניסויים ניאו-ליבראליים. וכך לקחה המדינה את המשאב הלאומי של הגז ובמקום להבטיח את רווחת תושביה, מעבר לאנרגיה ירוקה וביטחון אנרגטי, העניקה המדינה, בשורה של צעדים, את המשאב הזה לקומץ תאגידים זרים וטייקונים מקומיים להפיק מהם רווחי עתק בזמן שאנחנו אזרחי ישראל ותושביה לא רואים מהמשאב שום רווחים.

אנחנו נשארים עם זיהום הים ואולי חופי היבשה, עם מחיר חשמל מנופח כתוצאה ממחיר מנופח שהזכיין הועיל בטובו להעניק לבעלים, עם מאגרים שיתרוקנו לטובת צרכים של מדינות זרות בזמן שאנחנו נמשיך להשתמש בחשמל ממקורות מזהמים ודלקים מזהמים. עם מתן הצדקה בדיעבד לקניית צוללות מיותרות כי הרי יצטרכו את הצוללות להגן על הצינור שיבריח את הגז שלנו מפה.

ממשלת ביבי השלישית ממשיכה בעוז באותה מדיניות של הסתאבות אנרגטית. הקמת צינור הגז לאירופה תותיר אותנו בלי הגז שלנו, בלי שהפקנו רווחים מהגז שלנו ממשיכים להיות תלויים בדלקים זרים ומזהמים כי לא ניצלנו את הגז שלנו לתקופת המעבר לאנרגיה מתחדשת שגם היא נדחית שוב.

השוד ממשיך, דואגים שלא נשים לב, מדווחים על השלבים הבאים בגנבה מאתנו באותיות קטנות, בידיעות נידחות, ובכותרות משניות.

הודעתו של השר שטייניץ מצדיקה הגשת אי אמון בממשלה, דרישה לוועדת חקירה פרלמנטרית, דיון ציבורי נוקב בוועדת הכלכלה. אבל התקשורת אינה משקפת את גודל המחדל. האופוזיציה לא מתפקדת.

הגז הזה עדיין כאן, היות שמי שזכו בשלל הם לא כאלה יעילים, עוד אפשר לעצור את העסק. עוד אפשר למנוע את השוד. עוד אפשר להלאים את הגז באמצעות ביטול הזיכיונות ולנהל את משק האנרגיה לטובת המדינה תושביה וכלכלתה ולא לטובתם של קומץ מקורבים בעלי עניין של שלטון מושחת. הגיע הזמן שהשמאל ישים את הנושא על סדר היום

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

 1. חתול חשמלי :

  לא הייתי מתרגש יותר מידי.

  מיזם הצינור הזה אינו כלכלי. אני בספק רב מאוד אם הוא ייצא לפועל.

  אולי אם יהיה שיתוף מצרי בצינור כזה שיוריד סיכונים בכל מיני מובנים אז מיזם כזה יהיה כדאי אבל לא נראה שיש עניין בשילוב כזה.

  למצרים יש יכולות הנזלה לא ממומשות בגלל מחסור בגז של 20 BCM לשנה. מיזם הצינור לא יהיה כדאי בכל מקרה עד שכל היכולת הזו תנוצל.

  עד שהיא תנוצל במלואה וייבנו תשתיות הפקה נוספות אולי תהיה תפנית פוליטית בטורקיה, מה שיאפשר הנחת צינור בתוואי הרבה יותר הגיוני.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.