חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אמנסטי: לבטל את רישיון היצוא הביטחוני של NSO. פיקוח משרד הביטחון כושל

נושאים חדשות ב 27.11.18 1:11

אמנסטי אינטרנשיונל פנתה למשרד הביטחון בדרישה לבטל את רישיון היצוא הביטחוני של קבוצת NSO בשל הפרות זכויות האדם שבוצעו באמצעות תכנת הריגול שלה. משרד הביטחון כשל בפיקוח על הייצוא הביטחוני הישראלי

אמנסטי אינטרנשיונל ישראל פנתה לפני שבועיים למשרד הביטחון לבטל את רישיון הייצוא הביטחוני של קבוצת NSO בשל שורת הפרות זכויות אדם חמורות שהוכח בהן שימוש בתוכנת הריגול שלה. ראשת האגף ליצוא ביטחוני (אפ"י) הגיבה: "הרישיונות ניתנו בהתאם לחוק הפיקוח על הייצוא ובהתאם לסטנדרטים והתחייבויות שישראל מחויבת אליהם".

באמנסטי ישראל דחו את תגובת אפ"י ומסרו כי בכוונתם לפנות לערכאות משפטיות. "למעשה, משרד הביטחון מודה שהוא שותף ביודעין להפרות זכויות אדם חמורות במדינות בהן נעשה שימוש לרעה בכלי זה. זוהי אזלת יד פושעת. על נבחרי הציבור מוטלת החובה לתקן את חוק הפיקוח על יצוא הביטחוני לאלתר, ועל הציבור לוודא שנבחריו מחוייבים לתיקון"

ב-1 באוגוסט פרסמה תנועת אמנסטי כי ביוני 2018 הותקף איש צוות אמנסטי אינטרנשיונל בלונדון באמצעות מערכת המעקב של חברת NSO. הוא קיבל הודעת פיתיון בעניין הפגנה מול שגרירות סעודיה שנועדה להוביל אותו להורדת תוכנת הריגול. לו המערכת הייתה מופעלת בהצלחה במכשיר הטלפון שלו, הייתה יכולה ממשלה זרה – הלקוחה של NSO – לבצע מעקב אחר פעילות אמנסטי אינטרנשיונל, והחמור מכל – לחשוף את פרטי הפעילים המקומיים שבקשר עם אמנסטי בסעודיה ובמדינות אחרות ולסכן את שלומם ואת חרותם.

ואכן, אמנסטי אינטרנשיונל תיעדה ניסיון דומה לתקיפה באמצעות תוכנה של NSO של פעיל זכויות אדם סעודי שמתגורר מחוץ לסעודיה. כמו כן אמנסטי ומכון המחקר CITIZEN LAB מצאו התאמה בין ניסיונות התקיפה הללו לבין תקיפות קודמות שבוצעו באמצעות תוכנת הריגול "פגסוס" של NSO. מכון  בעל מוניטין זה הוא שחשף את התקיפות שבוצעו באמצעות תוכנות ריגול של NSO על ידי השלטונות במקסיקו, באיחוד האמירויות ובפנמה במטרה לפגוע בפעילי זכויות אדם בשטחן, בהם – חוקרים אקדמאיים, יריבים פוליטיים ומתנגדי משטר, עורכי דין ועיתונאים.

עוד אדם שהותקף על ידי ממשלה באמצעות תוכנת הריגול של NSO הישראלית, הוא אחמד מנסור – פעיל זכויות אדם מוכר ומוערך בקהילה הבינלאומית, שנעצר על ידי השלטונות באיחוד האמירויות, שם הוא מרצה כיום עונש מאסר בן 10 שנים בשל פרסומים על מצב זכויות האדם שפרסם ברשת. תקיפתו באמצעות תוכנת הריגול היא שאיפשרה לממשלת איחוד האמירויות לעצור ולכלוא אותו.

עקב אירועים מוכחים ומתועדים אלה, זו ולאור שורת דיווחים במקורות אחרים פנתה אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, באמצעות עורך דין איתי מק, לפני כשבועיים למשרד הביטחון במכתב בדרישה דחופה לביטול רישיון הייצוא הביטחוני של NSO. המכתב מתאר את שורת הפרות זכויות האדם שבוצעו באמצעות תכנת הריגול הישראלית ואת כישלון משרד הביטחון בפיקוח על הייצוא הביטחוני הישראלי.

ראשת אפ"י, גברת רחלי חן הגיבה: "הרשיונות ניתנו בהתאם לחוק הפיקוח על הייצוא ובהתאם לסטנדרטים והתחייבויות שישראל מחוייבת אליהם". כמו כן, גב' חן סירבה לפרט לגבי מדיניות הרישיונות לייצוא ביטחוני של ממשלת ישראל, מבלי לנמק זאת, אלא טענה כי הדבר "ידוע". מכתבה של גב' חן מצורף להודעה זו.

בארגון אמנסטי רואים בתגובה זו מענה בלתי מספק ובלתי ראוי ובכוונתו לעתור לערכאות משפטיות בעניין.

מולי מלקאר, ראש מחלקת התוכניות באמנסטי אינטרנשיונל ישראל אמרה: "הר הראיות והדיווחים על קבוצת NSO ומכירת תוכנות הריגול שלה למשטרים מפירי זכויות אדם, מצטבר לכדי מסה קריטית שמוכיחה כי קבוצת NSO יצאה משליטה. משרד הביטחון צריך לתת דין וחשבון על כישלונו כגוף המפקח על הייצוא הביטחוני הישראלי. לא זו ועוד, המענה של אפ"י לבקשתנו צריך להדאיג את אזרחי ישראל ומוכיח שלא מדובר בהיעדר כלים לפיקוח, אלא בשיתוף פעולה ביודעין של הגוף הממשלתי עם קבוצת NSO במעקב ובריגול אחרי אזרחים וסיכונם. על הממשלה והכנסת מוטלת החובה לתקן את חוק הפיקוח על הייצוא הביטחוני הישראלי".

בנוסף, אמנסטי אינטרנשיונל העולמית קוראת לציבור שברשותו מידע נוסף על NSO לפנות אליה באופן דיסקרטי למייל – [email protected], או באמצעות פנייה חשאית ומוצפנת מקצה-אל-קצה בפלטפורמה Wireon WIRE שניתן למצוא באתר – www.wire.com, אל שם המשתמש @aitechreports .

גיל נוה, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. רפי לאופרט :

    עוד כלי הזוי להתערבות חיצונית בהחלטות ריבוניות של מדינת ישראל

    להפסיק את פעילות אמנסט"י בישראל עד אשר יעסקו בנושאים הומניים בלבד ולא בעיצוב מדיניות של מדינות ריבוניות.

  2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    עוד החלטות ריבוניות כאלה של מדינת ישראל ואבדנו. קיימת סכנה של שימוש לרעה בהמצאות ויוזמות ראויות. על המדינה להקפיד לפקח על מניעת שימוש לרעה. יש מקום לביקורת וכל הכבוד לאמנסטי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.