postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לא סתם רצים לבחירות, כבר אי אפשר להסתיר את המשבר

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא סתם רצים לבחירות, כבר אי אפשר להסתיר את המשבר

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 18.11.18 2:02

אם הימין ינצח בבחירות אחריהן יבואו הקיצוצים, הגזירות, יחלישו את האיגודים, יצמצמו את השירותים הציבוריים, יעמיקו את ההפרטות, יבטלו הטבות מס למעמד הבינוני ויעשירו את העשירים

מאת: ק. טוכולסקי

אסור לנו שהימין ינצח את הבחירות הקרובות

לא סתם רצים פתאום לבחירות, כבר אי אפשר להסתיר את המשבר.  הימין לא יכול להמשיך את הפסאדה, ולכן הוא רץ לבחירות בשאיפה לנצח ולהמשיך לשלוט. אם הימין ינצח, אחרי הבחירות יבואו הקיצוצים, אחרי הבחירות יבואו הגזירות, אחרי הבחירות יחלישו את האיגודים, יצמצמו את השירותים הציבוריים, יעמיקו את ההפרטות, יבטלו הטבות מס למעמד הבינוני ויעשירו את העשירים.

לא סתם רצים עכשיו ומהר לבחירות, האוויר החם של שריפת הכסף המהירה בשנים האחרונות מתחיל להתקרר. בשנים האחרונות שורה של שרי אוצר שטייניץ לפיד וכחלון, נתנו כל כך הרבה הנחות מס תמורת גבייה מאוד חלקית וכל כך הרבה פטורים ממס תמורת תשלומים מזעריים וכל כך הרבה הקלות מס תמורת פירורים, רק שזה מתחיל להיגמר. עודפי הגבייה הולכים וקטנים, האבטלה כבר לא יורדת, העוני ממשיך לגדול והפערים ממשיכים להתרחב.

עד כה, בעזרת תקשורת אוהדת של בעלי-ההון שנהנו מרוב ההטבות, אפשר היה להסתיר את השוד ולהציג מצג שווא של פריחה כלכלית, אבל זה נגמר. גם תופעות גלובליות שהשפיעו על הכלכלה הישראלית כמו גידול במספר התיירים, ירידה במחירי הטיסות והסחורות, מתחילות להסתיים. וכך כל מי שרכבו על הגל בלי לתרום לו במאום כמו יריב לוין, לא יוכל להציג את עצמו יותר כמי שהביא לגידול במספר התיירים. ביבי וכחלון לא יוכלו לספר לנו יותר כמה זול לטוס לחול ואף אחד לא יוכל לספר כמה זול פתאום לקנות בסופר. לכלכלת השוד של השנים האחרונות יש תאריך תפוגה והוא מתקרב, כנראה מאוד מתקרב אם כל כך דחוף ללכת לבחירות.

בקיצור, התכנית של הימין לאחריי הבחירות ברורה: אותה קואליציה רקובה ומושחתת של ימין-חרדים-ימין קיצוני-מרכז קיצוני בשינויים פרסונליים מינוריים כל עוד הם מקבלים על עצמם את כללי המשחק שביבי קבע. מנעד הקואליציות האפשריות לא ממש משנה כל עוד בראש יעמוד הליכוד וחלק משותפיו הנוכחיים. כשמסתכלים עשור אחורה אין הבדל משמעותי לא במדיניות הביטחונית כשלשר הביטחון קראו ברק יעלון או ליברמן, אין הבדל במדינות הכלכלית ולא משנה אם לשר-האוצר קראו שטייניץ, לפיד או כחלון. גם שמו של שר המשפטים נאמן, לבני או שקד לא שינה את המדיניות וגם לא שמו של שר הפנים, ישי, סער או דרעי. הממשלות הלכו ימינה בשירות מסור להון, בהעמקת הכיבוש, בביזוי מערכת המשפט ובריקון סמכותה של הכנסת, בקיצוץ ובערעור השירותים הציבוריים, בהפרטות פרועות והרסניות וכל זה לא ישתנה כל עוד מפלגות המרכז הקיצוני כמו "יש עתיד" "כולנו" ו"ישראל ביתנו", או מפלגות הימין כמו "הליכוד" ו"הבית היהודי", או המפלגות החרדיות כמו ש"ס ויהדות התורה יתנו את הטון, גם לא אם תצטרפנה אליהן מפלגת הגנרלים, או מפלגת מרצ חברתית חדשה.

מה שצריך זה אלטרנטיבה מהותית ולא רק פרסונלית, פוליטיקה אחראית ולא רק כוכבים, דיון ענייני ולא רק ספינים, פייקניוז וסיסמאות קליטות וריקות. צריך אלטרנטיבה משמעותית, צריך אלטרנטיבה שתגיד "תגידו לא נמאס לכם, אתם לא רוצים אחרת" ותציע משהו אחר.

חברות וחברים, הזמן אמנם הגיע מזמן ואנחנו אוהבים להרוג אחד את השני על טהרנות ולריב עד מחרתיים ופחות לעשות משהו משמעותי, אבל הגיע הזמן. ההסתדרות אולי ישנה אבל היא וכל העבודה המאורגנת על הכוונת. המעמד הבינוני ישן, אבל עוד מעט הוא יתחיל לסבול. לא חייבים שהמעמד הבינוני והעניים ישלמו את מחיר כישלון המדיניות הכלכלית, אבל זה בדיוק מה שהממשלה מתכננת לנו. הגיע הזמן להפסיק לשחק את המשחק ולשמש בו את תפקיד הספחת חסרת החשיבות בשוליים, הגיע הזמן להתעורר, לאחד את השורות ולצאת למאבק. אין סיבה שנעבור עוד 4 שנות כיבוש וניצול, העשרה של העשירים והרחבת הפערים, המשך ערעור התשתיות והזיהום, המשך השנאה והפלגנות, המשך ההרס שהימין זורה בחברה הישראלית ובמי שנמצאים תחת כיבושה. זה הזמן להתעורר, לאחד שורות ולהציב אלטרנטיבה.

כן, זה הזמן לבנות חזית עממית, עם "הרשימה המשותפת" ומרצ והשמאל של "העבודה", זה הזמן לבנות חזית עממית שתציב אלטרנטיבה שפויה ורציונלית, זה הזמן להציע לא עוד מאותו דבר, לא את השותף הבא של ביבי במרכז ולא את ה"לנצח תאכל חרב" של הימין.

בכל מקום בעולם שהשמאל עשה את זה הוא נבנה והתחזק גם אם לא הגיע לשלטון. הצבת אלטרנטיבה תחלחל כי חוסר שביעות הרצון מהמצב הנוכחי וחוסר הקיימות של המצב הנוכחי ברורים כבר.

לא סתם הימין ממהר לבחירות. עוד לא מאוחר אם רק נגיע לשלטון למנוע מצב שבו ה-99% יישאו את מחיר המשבר שנגרם בשל כלכלת השוד, אפשר להפסיק את הכיבוש ולהגיע לשלום, עוד אפשר לחזק את מדינת-הרווחה ולהרחיב את תחולתה. אפשר להבטיח זכויות אזרחיות שוות קיום בכבוד שלווה ואושר, במדינה בת קיימא. בשביל זה יש להחליף את שלטון הימין, משולי האופוזיציה לא נצליח לעשות את זה. רק כאלטרנטיבה שלטונית ולאחר מהשלטון.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  לטוכולסקי-כמה נכון ומדוייק

  נכון ומדוייק!!!
  לא סתם הימין ממהר לבחירות. עוד לא מאוחר אם רק נגיע לשלטון למנוע מצב שבו ה-99% יישאו את מחיר המשבר שנגרם בשל כלכלת השוד, אפשר להפסיק את הכיבוש ולהגיע לשלום, עוד אפשר לחזק את מדינת-הרווחה ולהרחיב את תחולתה. אפשר להבטיח זכויות אזרחיות שוות קיום בכבוד שלווה ואושר, במדינה בת קיימא. בשביל זה יש להחליף את שלטון הימין, משולי האופוזיציה לא נצליח לעשות את זה. רק כאלטרנטיבה שלטונית ולאחר מהשלטון.

 2. ק. טוכולסקי :

  עכשו נשאר רק שהשמאל יבין את זה לפני שהוא יתרסק שוב. כרגע כמו שזה נראה, הם הולכים על התרסקות שוב.

 3. החגב עמד יציב :

  שוב תאוריית הקונספירציה

  שוב תאוריית הקונספירציה האנטישמית בדבר "ה99%?"
  פיהוק, טוכולסקי, פיהוק, תנסה לפחות לחדש…

  הכלכלה הישראלית במצב טוב סה"כ, התל"ג צומח, השכר הממוצע צומח, על מנת לשפר צריך לצמצם את המגזר הציבורי ולזרוק לרחוב כמה עשרות אלפי עובדי ציבור לא מועילים ולא יעילים שלא יחסרו לאיש, האיש השמן שרוכב על הרזה וגו…
  מיהו ג'ון גאלט?

 4. לוני :

  אבל ... ה "99%" לא מעוניינים במה שאתה מציע

  הם חיים לא רע בהשוואה לעולם המערבי, שלא לדבר על שכנינו, או איפה שהיינו לפני 30 שנים כאשר טיפוסים כמו לינדבאום סתמו את עורקי משק העבודה הישראלי בחברות ממשלתיות והסתדרותיות כושלות.
  אני מניח שאתה בעצמך מבין שלא הולכת להיות שום "מהפכה" סוציאליסטית במדינה.
  ביבי יילך (והוא צריך ללכת, אבל מסיבות שונות לגמרי) ויבוא לפיד או קפיליסט אחר.
  גם בעולם, שאריות משטרי השמאל שעוד נותרו הולכים וניגפים.
  כמו שכתבת, אתם הולכים להתרסק שוב.

 5. עבודה שחורה » על ההסתדרות להיאבק בעד זכות השביתה שהממשלה מתכוונת לבטלה :

  […] שאפשר היה לראות אותו די בקלות כבר לפני חודשים (לדוגמא: http://www.blacklabor.org/?p=59824 ) וממשלת ההסתה הימנית הבאה, סימנה לעצמה מטרה ראשונה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.