חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על שלשה שקרי הגז ועל ארבעה לא אשיבנו

נושאים התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 15.11.18 1:17

על טיבן הגרוע של התחזיות של דלק קידוחים ועל הדיווחים המטעים בקשר לייצצוא גז מצרי לירדן. בעקבות כנס המשקיעים של דלק קידוחים שנערך בתחילת השבוע

מאת: אמנון פורטוגלי

בכנס משקיעים שנערך ב- 11 לנובמבר סיפר (אני מצטט מהדיווחים בעיתונות), יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים את הדברים הבאים:

אבו אישר למעשה את המעורבות של המודיעין המצרי בעיסקת דולפינוס. במילים של אבו: "היה חשוב לנו לראות כסף מצרי בעסקה, כזה שמבטיח את הוודאות של העסקה לטווח ארוך לכן הכנסנו כשותף חברה בעלת קשר לממשלת מצרים."

אבו אישר למעשה גם את הדיווח של ערן אזרן בדה-מרקר כי למערכת ההולכה הקיימת של נתג"ז (נתיבי הגז הטבעי לישראל) אין היכולת להעביר את כמות הגז החתומה בחוזה בין השותפות בלווייתן לדולפינוס המצרית, דרך צינור EMG לבדו, וכי נבחנות אפשרויות נוספות.  לפי אבו, יש אופציות אחרות אפשריות לייצוא הגז מלוויתן למצרים.  "יש לנו אפשרות להעביר כמות גדולה של גז דרך מערכת ההולכה הירדנית…….בנוסף, כשיהיה צורך, אחרי שנת 2021, נשקלת אפשרות להקים צינור ייעודי ישיר אשר יחבר בין מאגר לוויתן – לצינור EMG ומשם לרשת הגז המצרית.

ביחס לביקושים בשוק המצרי, אבו אמר: "במצרים צפויים ביקושים מתגברים לגז טבעי, וזאת במקביל להפקה במאגר זוהר. לאחר שיצליחו לספק את צרכי המשק המקומי כיום, אשר נמצא במחסור של לפחות 10BCM  בשנה, תחל ההפעלה מחדש של מתקני ההנזלה ואלו לבדם מייצרים ביקושים ל 20  BCM  בשנה.

במקרה הטוב אבו אינו יודע כל מה הוא מדבר, ובמקרה הרע הוא משקר ביודעין.

 לא נכון לומר שמצריים לא 'תצליח' – בלשון עתיד – לספק את צרכי המשק המקומי המצרי בגז כיום, מצרים כבר הגיעה לכך לפני מספר חודשים.

המשק המצרי לא נמצא במחסור של לפחות 10BCM  בשנה, להיפך, כבר היום יש עודפי גז במצריים והיא מייצאת גז לירדן ולאירופה באמצעות מתקני ההנזלה.

מצרים לא תחל להפעיל מחדש את מתקני ההנזלה שלה, הם כבר פועלים, אמנם בתפוקה חלקית, אבל פועלים ויגיעו לתפוקה מלאה ב- 2020.

מעניין מה תאמר הרשות לניירות ערך על דיווחים אלו.

בהתייחסו לביקושים במשק הישראלי, אמר אבו: "לפני שנה צפינו ששנת 2018 תסתיים עם ביקושים של 10.4BCM. והנה היום אנחנו כבר יכולים לומר ששנת 2018 תסתיים עם כמעט 12BCM ביקושים (שלא כולם מולאו).  מעבר לכך שזה מורה על טיבן הגרוע של התחזיות של דלק קידוחים, אבו לא טרח להסביר את מקור הקפיצה בביקוש לגז ומדוע הביקושים האלו לא מולאו.

שדה הגז תמר יכול לספק כיום רק כ- 11 BCM לשנה מאחר והממשלה ויתרה ולא חייבה את שותפי תמר לפתח את השלב השני בתוכנית הפיתוח שלהם, שהייתה מביאה את תמר, עוד ב- 2016, לתפוקה של כ- 16 BCM לשנה.

אבו התייחס גם לייצוא גז מצרי לירדן, וטען שמצריים תייצא גז לירדן אך ורק ב -2019.  לדבריו "אתם בוודאי תראו עוד פרסומים על אספקת הגז ממצרים לירדן, אבל מדובר רק על 2019. במצרים לא רוצים לייצא גז לפני שתמלא כל האספקה הנדרשת למשק המקומי".

אלא שבניגוד לדברי אבו, מצריים מייצאת גז לירדן מיולי 2018. קצב ייצוא הגז הנוכחי עומד על כ- 1 BCM לשנה, יגדל עד סוף השנה ל- 1.5 BCM לשנה, ובעוד חודשיים, בינואר 2019, יגיע ל- 2.5 BCM לשנה.

אפשר להמשיך, אבל המסקנה ברורה.  היזהרו מאנשי תאגידי הגז המביאים לכם מתנות מילוליות.

אמנון פורטוגלי

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.