הדיקטטורית הקטנה

איילת שקד מורה לנו איך ה… עלה לה לראש, היא הוכחה חיה לכך שכוח נוטה להשחית, והיא רוצה לצבור כוח מוחלט שישחית באופן מוחלט

מאת: אמנון פורטוגלי

התמונה מתוך הסרט "הדיקטטור הגדול" של צ'רלי צ'פלין

ביום הבחירות לרשויות המקומיות הגיעה שרת המשפטים איילת שקד לקלפי באזור מגוריה בתל אביב בליווי צלמיה ועוזריה, וצולמה כשהיא מקדמת תעמולת בחירות בוטה בתחום הקלפי. "אני מצביעה 'גב', מאמינים בעיר הזאת", אמרה השרה למצלמה כשהיא אוחזת בפתק ההצבעה שהיא תומכת בו. "מי שעומד בראש המפלגה הזאת זה חיים גורן – בוא חיים (חיים גורן  מצטרף לצילום לצד השרה), אדם טוב וישר ולא שקרן כמו האחרים. זהו – 'גב'", סיכמה השרה ושילשלה את המעטפה לקלפי.

מלשכת שרת המשפטים נמסר בתגובה: "השרה שקד לא ידעה שהדבר עומד בניגוד לחוק תעמולת הבחירות. ברגע שהתברר שהדבר אסור, השרה הסירה מהרשתות החברתיות את הסרטון והתנצלה על הטעות שנפלה בשוגג".

לא יאמן, שרת משפטים טוענת שאינה מכירה את החוקים הברורים ביותר.  ואנחנו, איך לא חשבנו על זה?

מעתה כל לוקח ונותן שוחד, כל מטריד מינית, כל אנס וכל עבריין, יטען שהוא לא ידע שהדבר עומד בניגוד לחוק, וברגע שהתברר שהדבר אסור, הוא התנצל על הטעות שנפלה בשוגג.

תארו לעצמכם שיגאל עמיר היה טוען שהוא לא ידע שרצח ראש ממשלה עומד בניגוד לחוק, שאלו שידעו על כוונתו לרצוח את יצחק רבין לא הביאו לתשומת לבו שרצח הוא בניגוד לחוק, שהוא קבל לכך הכשר מגדולים ממנו,  ושהוא מתנצל על הטעות שנפלה בשוגג, ולכן אין כלל מקום להעמידו למשפט.

שבוע אחרי סיפור הקלפי שקד מורה שלא למדה דבר, שאכן ה… עלה לה לראש. היא פועלת בצורה כוחנית, מנסה לקחת סמכויות ומחליטה בתחומים שאינם שלה.  שקד הודיעה ליועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלביט, כי היא החליטה בתוקף מיידי, שעו"ד דינה זילבר המשנה ליועץ המשפטי תפסיק לייצג את עמדתה, את עמדת משרד המשפטים וכן את עמדת הממשלה. בנוסף אסרה השרה על עו"ד זילבר להגיע לממשלה או לכנסת לדיונים.

שקד בתמיכת ובשיתוף הימין הרדיקלי, האלט רייט הישראלי, מסיתים כנגד זילבר מזה זמן, וכך צריך לקרוא את הפרשה הזו.

מנדלבליט ענה לשרת המשפטים והבהיר כי "איני מקבל את התפיסה העקרונית שעשויה להשתמע ממכתבך… החלטה על התייצבות גורם משפטי הכפוף לי, הינה החלטה הנתונה לסמכותי ולאחריותי הבלעדית, ואין מקום להתערבות בסמכות זו"

וכל זה מכיון שעו"ד זילבר הציגה בועדה בכנסת את התנגדותה לחוק הנאמנות בתרבות הפוגע בערכים הדמוקרטיים כמו חופש הביטוי, וחופש הדעה. את עמדתה כי הנאמנות של הפרקליטות ועובדי המדינה היא לאינטרס הציבורי ולא לשקד ולשרים אחרים. זה היה תפקידה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ואותו היא מילאה כיאות. עמדה זו נוגדת את תפיסתה של שקד, כי היועצים המשפטיים של משרדי הממשלה ימונו על ידי השרים כמשרות אמון, ויהיו נאמנים רק לשרים ולא לאינטרס הציבור ולא לחוק.

מעניין להשוות את הנחרצות של שקד, את הדרישה שלה לפטר את עו"ד דינה זילבר, למקרה של עו"ד אפי נווה. במקרה של נווה, שקד נאלמה ונעלמה. היא לא פעלה להדיחו מהועדה למינוי השופטים, והיא לא שלחה מכתב ללשכת עורכי הדין בדרישה לפטר אותו מהועדה למינוי השופטים, למרות שהוא הודה שהוא עבר עבירה פלילית, מעשה חמור פי כמה מהבעת הדעה של דינה זילבר בכנסת בשמו של היועץ המשפטי.

אולי אנו צריכים להודות לשקד על שלא שלחה את דינה זילבר למתקן חולות או לכלא סהרונים לחינוך מחדש, או על שלא העמידה אותה למשפט על חוסר נאמנות והוצאתה להורג בפני כיתת יורים. נגיע גם לזה אם לא נעצור את השתוללות של שקד וחבר מרעיה.

את הקריירה הפוליטית של אנשים כאלו צריך לחסל בעודה באיבה.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן

 

שרת המשפטים איילת שקד מקדמת תעמולת בחירות בתוך הקלפי בבחירות המקומיות:

https://youtu.be/GuwaiAdnWUM

Tags: , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply