postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מה ישראל יכולה ללמוד מבחירות האמצע בארה"ב

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה ישראל יכולה ללמוד מבחירות האמצע בארה"ב

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 8.11.18 2:01

בכל מקום שבו ניסה סנאטור דמוקרטי להגן על כסאו באמצעות התחנפות לימין, זה נגמר בכישלון. בכל מקום שבו סנאטור דמוקרטי ניסה לבדל עצמו מהשמאל הליברלי או הסוציאליסטי במפלגתו, הוא הפסיד. הקשר הון שלטון אינו תחליף לקשר עם הבוחר

מאת: ק. טוכולסקי

טראמפ הוא לא כזה קוסם, כמה הערות אחרי בחירות האמצע

מבחירות האמצע אפשר ללמוד לא מעט דברים, בראש ובראשונה אפשר ללמוד שיש חזרה לבייס, מדינות כחולות נצבעו כחול בבית הנבחרים ומדינות נצבעו אדום בסנאט. אפשר גם ללמוד שהליכה ימינה לא עזרה לסנאטורים דמוקרטיים: הבוחר לא הבין למה להצביע להם בכלל כי הם התנהגו כמו רפובליקנים, ומועמד רפובליקני כבר היה להם.

בכל מקום שבו ניסה סנאטור דמוקרטי להגן על כסאו באמצעות התחנפות לימין זה נגמר בכישלון, בכל מקום שבו סנאטור דמוקרטי ניסה לבדל עצמו מהשמאל הליברלי או הסוציאליסטי במפלגתו, הוא הפסיד. באינדיאנה, במיזורי, בפלורידה, בצפון דקוטה  ובטנסי וככל הנראה גם באריזונה ומונטנה, כשלו סנאטורים מכהנים ומועמדים דמוקרטים שהלכו למרכז, שקיבלו תרומות מתאגידים, שלא הבינו שאמריקה מקצינה ומי שנשאר במרכז ללא מסר ברור עם עמדות נוקבות ומחויבות הולך הביתה.

המושל לשעבר של טנסי בראדסון הוביל בסקרים עד שהוא החל לחתוך ימינה. הסנאטור דונלי מאינדיאנה הוביל בסקרים, אבל כל הזמן "לכלך" על אנשי מפלגתו ה"שמאלנים", אז הבוחרים שלו נשארו בבית. צריך לדעת גם איך לדבר לבייס וצריך גם להבין שהבלתי מפלגתיים והעצמאיים של היום הם כבר לא אנשי מרכז, הם רוצים תשובות והולכים אחרי מי שמדבר לעניין.

טראמפ הוא לא כזה קוסם גדול. אמנם בסנאט, שבו הדמוקרטים שלטו גם כך, הוא הגדיל את כוחו, אבל הדמוקרטים ניצחו ניצחון נאה בבית הנבחרים ולקחו מטראמפ את היכולת לעשות מה שהוא רוצה. זה לא קרה סתם, זה קרה כי לבוחרים נמאס.

התקשורת נהנית לשרת את טראמפ ולשדר תמונות שלו בעצרות עם אוהדיו כאילו הקיסר הכול יכול מתקבל בכל מקום באהבה, אבל מה לעשות, במדינה גדולה כמו ארצות-הברית גם מועמד של מפלגה זניחה יכול למלא עצרות. רוב האנשים לא שם ולמרות שהתקשורת העבירה מסר שטראמפ מוקף בהמונים אוהבים, חוסר שביעות הרצון מהנשיא עולה על האהדה שלו בעקביות. הוא לא קוסם ולא אהוב, רוב האמריקאים מבינים שהוא נוכל.

הרפובליקנים נחלו עוד מפלה. הם איבדו 7 מדינות לדמוקרטים ויכול להיות שעד תום ספירת הקולות אפילו עוד מדינה או שתיים תעבורנה צד. יותר מכך, כשעוברים לבחון את מרוצי הקונגרס הצמודים המעטים שבהם רפובליקנים לא הפסידו, מגלים שהפערים הצטמצמו משמעותית.

כשלוקחים בחשבון את הרמאויות השונות: בצפון דקוטה העבירו חקיקה שההצבעה מוקנית לבעלי כתובת עם רחוב ומספר בית, ושללו מ-25,000 אינדיאנים בשמורות את זכות ההצבעה. בג'ורג'יה, התובע הכללי והמועמד הרפובליקני למשרת המושל הביא לפסילת מיליון בעלי זכות בחירה, רובם ככולם שחורים שמצביעים ברובם למפלגה הדמוקרטית. כשלוקחים בחשבון את הרמאויות בהם נקטו המושלים הרפובליקנים שהיוו רוב, כדי לצמצם את זכות הבחירה ואת ההליכה להצבעה של מצביעים הנמנים על המיעוטים, רואים שגם אחרי כל זה, הם התקשו לנצח. גם מבינים מה היה קורה אם הבחירות היו הוגנות. התבוסות לרפובליקנים היו יכולות להיות גדולות אף יותר.

אפשר לראות שגם הפרוגרסיבים הדמוקרטים לא תמיד ניצחו. כמה מרוצי מפתח במדינות רפובליקניות הסתיימו אמנם בהגדלת מספר המצביעים הדמוקרטים ושיעורם, אבל לא בניצחון. לא מעט מועמדים פרוגרסיביים לא נבחרו, למרות קמפיינים אידיאולוגיים ומעמדיים בעלי מסרים ברורים.

יש לכך לא מעט סיבות: סיקור תקשורתי לא הוגן, שהתעלם במופגן ממועמדים פרוגרסיביים ברשתות התקשורת הגדולות, או הציג אותם באופן נלעג. העדר תמיכה מצד הוועדה הדמוקרטית הארצית במועמדים שנחשבו רדיקליים מדי. בחלק מהמקרים גם העדר יכולת לגייס תרומות מספיקות מאנשים פרטיים בשביל לנהל קמפיין מול תקשורת עוינת ומועמדים בעלי הון או משרתי תאגידים.

יש יותר פרוגרסיבים בקונגרס החדש והקו שלהם יהיה משמעותי יותר במפלגה הדמוקרטית, אבל לא צריך להתעלם מהצורך להתמודד עם בעיות כמו שהזכרתי בשביל ניצחונות עתידיים.

הדמוקרטים יכולים היו להשיג יותר, אבל הם בחרו לשחק מול טראמפ דווקא במגרש שלו, ולכן הניצחון שלהם הרבה פחות מרשים. במקום להיצמד לנושאים שהציבור מזדהה איתם, הם הגיבו לספינים של טראמפ. טראמפ הוא נוכל, שקרן חסר בושה ומניפולטור ואין סיבה להיגרר לכל פרובוקציה שלו. צריך להיצמד לנושאים שעל הפרק ואז, גם אם לא מנצחים, מגלים שבמחוזות אדומים בהם המועמד הרפובליקני מנצח בדרך כלל בהפרש דו ספרתי, הוא הפסיד או ניצח בפער קטן יותר משמעותית כי יותר בוחרים הלכו אחרי מסר פרוגרסיבי. זה מלמד שהמסר הזה עובר יותר טוב.

מה שעוד נלמד הוא שלמרות שהדמוקרטים בסנאט גייסו כסף רב יותר ממתחריהם הם לא ניצחו ברוב המרוצים. הקשר הון שלטון אינו תחליף לקשר עם הבוחר, זה קשר מעקר ומנוון שגורם לבייס של הבוחרים להתרחק מהמועמדים הדמוקרטים.

נקודה חשובה נוספת היא שבמקביל בחירות התקיימו לא מעט משאלי עם ברמת המדינות הפדראליות. במדינות בהן ניצחו מועמדים רפובליקנים, הבוחרים גם הצביעו למען העלאת שכר המינימום (מיזורי), הרחבה של הזכאות לביטוח בריאות ממשלתי (איידהו, נברסקה, אוקלהומה)לגליזציה של קנביס רפואי (מיזורי) ועוד שלל נושאים שהרפובליקנים מתנגדים להם. זה קצת הזוי שבמקום לבחור במועמדים שיקדמו פוליטיקה כזאת, הבוחרים מצביעים למען מדיניות שהנבחרים שהם בוחרים מתנגדים לה. וצריך להשקיע מאמץ רב בקידום הנושאים האלה שכולם מקובלים על המפלגה הדמוקרטית כדי לנצח בחירות במדינות אדומות.

הבחירות בארצות-הברית מלמדות שאפשר לנצח את טראמפ. אמנם התקשורת אוהבת נוכלים מהימין ואוהבת לעסוק בספינים שלהם, כאילו זה מה שחשוב, ומהצד השני אוהבת ליברלים ממסדיים שלא מאיימים על בעליהם של כלי התקשורת, אך רוב הציבור לא נתן אמון בטראמפ ולא באנשים שהולכים אחריו בעיוורון במפלגה הרפובליקנית. זאת כפי שבא לידי ביטוי בבחירות לבית-הנבחרים בו מתחלפים כל המושבים.

הבחירות בארצות-הברית מלמדות אותנו כמה חשוב להיות ברור ושונה מהיריב שלך ולא לנסות לברוח אל המרכז הקיצוני העמום. חשוב לדבר על הנושאים שמעניינים את הציבור ולא להיגרר לספינים של יריבים מושחתים ונוכלים. והעיקר, חשוב לנתק את הקשר עם ההון שהופך בכל העולם את השמאל-מרכז ללא רלבנטי לבוחר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.