postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » התנגדות הפורום הישראלי לשמירה על החופים לתכנית נמל הדלק החדש "נמל המפרץ"

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התנגדות הפורום הישראלי לשמירה על החופים לתכנית נמל הדלק החדש "נמל המפרץ"

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 4.11.18 23:55

מחר יום שני 5 בנובמבר 2018 יתקיים בוועדה המחוזית בחיפה דיון בהתנגדויות לתכנית "נמל המפרץ – שטח תפעולי נמלי…". הפורום הישראלי לשמירה על החופים הגיש התנגדותו

מאת: חנה קופרמן

הפורום הישראלי לשמירה על החופים הגיש התנגדות לתכנית "נמל המפרץ- שטח תפעולי נמלי- 304-0277111 חפ/1833/יח".

מחר יום שני 05.11.18 יתקיים בוועדה מחוזית חיפה דיון בהתנגדויות לתכנית שמטרתה להקים נמל סחר חופשי לייצוא דלקים ותזקיקים עבור הקונדנסט המתוכנן להגיע ממאגרי הגז.

את הנמל שיוקם תפעיל חברה סינית בשם  SIPG ( Shanghai International Port (Group) Co. חברת נמלי ישראל העבירה לחברה הסינית כבר ביוני 180 דונם משטח הנמל לצורך הפעלתו. חברה זרה תפעיל בחיפה נמל לצרכי יצוא, לא לצרכי מדינת ישראל ואזרחיה, אך האזרחים יסבלו מהתופעות הנלוות להפעלת הנמל. ההתנגדות של הפורום הישראלי לשמירה על החופים מתמקדת בסכנות הזיהום הסביבתי, בסיכוני הבריאות לתושבי האזור ובסכנת הנפיצות של אחסון דלקים ותזקיקים בנפח גדול מאוד.

הפורום מציין בנימוקי ההתנגדות כי התכנית נמנעת מלבחון את הסיכונים בראיה כוללת-   הן בתוך מתחם "נמל המפרץ" והן בבדיקת השפעתו על מפרץ חיפה בכלל-   אזור בו קיימת תחלואה וזיהום אוויר חריגים  במשך יותר משלושה עשורים במצב שהולך ומחמיר.

משרד הבריאות קבע עוד ב- 2015 כי במפרץ חיפה יש קשר סיבתי בין זיהום לתחלואה החריגה – ולכן אין להוסיף על הזיהום הקיים.

תסקיר השפעה לנמל המפרץ אמור לבחון את כלל הסיכונים  שבתכנית- באופן מצרפי כדי למנוע את הגדלת הזיהום והתחלואה הקיימים, למזער נזקים  לחופים ולסביבה וכדי למנוע מחדל ביטחוני. אבל מסתבר שבתכנית נמל המפרץ- – לא נבחנו סיכוני זיהום ונפיצות של  אחסון דלקים ותזקיקים בנפח של  1.5 מיליון קוב!

לא נבחנו כלל סיכוני זיהום ונפיצות של צוברים נוזליים ובכלל זה-   גפ"ם, כמיקלים, דלקים, תזקיקים ועוד חומרים מסוכנים.

לא הוצגו נתונים כמותיים של החומרים המסוכנים ואף ניתנו הקלות בלתי סבירות כדי להקל על  מגבלות בנייה בשל מרחקי הפרדה כפי שיפורט בהמשך.

לתכנית הוגש תסקיר השפעה על הסביבה אבל לא נערך לתכנית סקר סיכונים פרטני הבודק במדויק מה הם הסיכונים כמו- כמויות הדלקים, התזקיקים, הכימיקלים, הגפ"ם עבורם מקודמים כ- 1.5 מילין קוב אחסון .

יש התייחסויות כלליות לטיפול בחומרים מסוכנים ובדיקות מייצגות של חומרים שונים אבל סקר סיכונים  כפי שמחויב בתכנית כה גדולה, בעלת פוטנציאל השפעה על הבריאות והסביבה של  מאות אלפי תושבי מטרופולין חיפה-  לא הוגש, דבר שהוא לכשעצמו בבחינת פגם תכנוני המחייב לבטל את התכנית .

בנוסף- לא נערך סקר סיכונים לנמל הצבאי ולהשפעות  ההדדיות של הנמל האזרחי והצבאי זו על זו ועל האזור כולו.

באזור כה רגיש, בו יש חשש נרחב לפגיעה בבריאות, בחיים ובסביבה בהיקף כה נרחב, יש לנקוט משנה זהירות ולבדוק את הסיכונים  כמתחייב.

לאור מצב הזיהום והתחלואה באזור, מן הראוי היה שהתכנית תדרוש דיווח מיידי על אירועי זיהום והיקפי פליטות. עיון בתכנית בפרק 7.2 בהוראות התכנית-  סעיף 3.1 מראה שהמפעיל נדרש להגיש פעם בחמש שנים דיווח על אירועי זיהום והיקפי פליטות. הפורום מציין בהתנגדותו כי מידע קריטי החשוב להגנה על הציבור צריך להיות מדווח בזמן האירוע ולא אחרי שנים. הגשת דו"ח פעם בחמש שנים אין בה אכיפה ואין בה הרתעה. יש בה התעלמות מקיומם של בני-אדם באזור.

לעיון בהתנגדות במלואה – התנגדות-הפורום

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. צוף :

    קומץ אלופים שמצילים את חיפה

    עומק הנזקים והפגיעה באיכות הסביבה ובתכלס בחיים של כל תושבי האיזור- מעורר פלצות. קומץ אנשים נלחם כמעט לבד, בשביל כולם. מקווה מאד שעכשיו כשיונה יהב נשלח הביתה, קליש בשיכלה וחריצותה, תצליח לנווט למקום הרבה יותר שפוי וטוב. קידום שדה התעופה שיונה יהב קבר- הוא פיתרון מעולה לדחיקת השתלתות תעשיית הדלקים על האיזור.

  2. יונתן וולך :

    די לניצול
    נשאיר משהו חוץ מחורבן אחרינו!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.