על מדיניות האוכלוסין בישראל

האתגר המרכזי של הביטחון הלאומי של מדינת ישראל הוא הדמוגרפיה שלה. קריאת השכמה לפני שיהיה מאוחר וייווצר מצב בלתי הפיך

מאת: דוד סנדובסקי

רכיב האוכלוסין  כמו בכל במדינה ריבונית מודרנית הוא קריטי למכלול הביטחון הלאומי האסטרטגי הישראלי. יש לתת את הדעת במידת הרצינות  והפתיחות המחשבתית המרביים להתמודדות עם סוגיות האוכלוסין

בתנועה הציונית הייתה מודעות לצורך לתכנן סוגיות אוכלוסין דמוגראפיות. ההתייחסות הייתה למתאמים ויחסי גומלין מבוקרים בין אוכלוסיות וסביבות אקולוגיות של התיישבויות. זה כלל בין היתר מודלים של: מושבות, מושבים, קיבוצים, ערים, עיירות פיתוח, שכונות ושכונות גנים ושכונות קהילתיות. תוכניות המתאר לקחו בחשבון את הצורך להקצות שטחים לגידולי חקלאות מספיקים ליד ריכוזי אוכלוסין. המודעות לשימור סביבתי אקולוגי  הייתה בחיתוליה.

באוניברסיטה העברית נפתח כבר בתחילת דרכה ב-1925 מרכז אקדמי ללימודי ומחקרי דמוגרפיה .

בישראל היה תכנון כוח אדם במשרד העבודה, הכשרות מקצועיות במקצועות חשובים למשק, הכוונת כוח אדם לפי צרכי המשק ורשות להכוונת כוח אדם בחירום. כל זה הלך ונשחק.

נושא ההתייחסות לסוגיות האוכלוסין בהקשר הביטחון הלאומי הישראלי הופך לקריטי בשל ריבוי אוכלוסין בשיעור שהולך וגדל. זה מעמיד את ישראל בראש המדינות  המפותחות, שבהן שיעורי ריבוי האוכלוסין השנתיים גדולים במיוחד.

הריבוי הקיצוני ביותר נעשה  בעידוד רבני האורתודוקסיה .הוא מתקיים, בעיקר במגזרים הדתיים, המתנחליים והחרדיים. בה בעת במגזרי המיעוטים מתקיים תהליך קיטון חד בשיעורי הלידות. זאת במקביל לקיטון משמעותי ביותר בריבוי האוכלוסין במזרח התיכון ובמדינות העולם השלישי.

תרומה נוספת  לגידול האוכלוסייה הוא תוצאת עליית עולים, (שבימינו לרובם אוריינטציה דתית), וכן לידות שיא בקנה מידה גלובלי  כתוצאה מהפריות  חוץ גופיות והזרעות . הגידול באוכלוסיה נגזר גם מהישארות  עובדים זרים רבים,לא רק אריתראים ,אלא בעיקר מסתננים מאוקראינה וגיאורגיה, שמגיעים בהמוניהם עקב ביטול הצורך באשרות. הם מנסים להכות שורש בישראל.

הריבוי הכולל מסתכם  כיום בכ- 200,000 נפש בשנה. זה מייצר נתון של כמיליון בני אדם נוספים בחמש שנים. תוך עשרים שנה מדובר בתוספת של כארבעה מיליון. שרובם  יהיו חרדים ודתיים. ידוע שהילדים החרדיים לא זוכים ללימודי ליבה ורובם לא משרתים בצה"ל ולכן כשירותם לשוק העבודה פגומה. חקיקה ,תמריצים והסברה מצליחים באופן חלקי ביותר לשנות את המגמות אצלם על רצף הזמן.

ריבוי בשיעורים שתוארו דורש גיבוש  ובצוע מדיניות תכנון וניהול אוכלוסין על ידי המדינה. מדובר בחינוך, הסברה, הפעלת מדיניות תמריצים חיוביים וסנקציות .זה דורש הקמת רשות בין-משרדית חדשה.

השלכות ריבוי היתר של האוכלוסייה:

א. ציפוף ודחיסה הולכים וגוברים בערים לסוגיהן (מגה-סיטי,ערים גדולות,ערי ביניים ,ערים קטנות ועיירות). האוכלוסייה בשיעור מעל שמונה מיליון נפש בשטחי הקו הירוק שהם כ-21 אלף קילומטרים רבועים הולכת ומצטופפת. זה מצריך בינוי מאסיבי צפוף ומגדליזציה בעייתית  לדיור ושימושים משולבים לפי תוכניות  הגלובליזציה "אג'נדה 21" הבעייתית וחסרת האנושיות הקהילתית. תוכנית זאת תהפוך את בני האדם למוכלים ב"קופסאות-קטנות" במגדלים מרובי שימושים ומרחבים משותפים הפוגעים בפרטיות. במקביל  תיווצר הקטנה דרסטית של שטחים חקלאיים תוך פגיעה בשטחים ירוקים וריאות ירוקות סביבתיים. מדובר בפגיעה דרסטית גוברת באיכות החיים והסביבה. במגדלים מרובי שימושים ומרחבים משותפים שוללי פרטיות. צפיפות יתר יוצרת אפקטים קשים נוסח עזה או הודו. הציפוף כולל גם ריבוי הולך וגדל של כלי רכב  פרטיים וציבוריים שכמותם גדלה משנה לשנה. זה מביא לחוסר מקומות חניה ופיקוק הכבישים. זה נגרם גם מחוסר טיפוח מספיק של התחבורה הציבורית המיכלולית והמשולבת. בזבוז הזמן בנסיעות הולך ומתעצם. הנגישות התחבורתית הולכת ונפגמת. איכות החיים נפגעת.

ב. היווצרות מחסור במים למגוון שימושים, לרבות מחסור גם במי קולחין, מושבים, מי שיטפונות ומימי התפלה מאסיבית של מי הים (צריך לזכור שההתפלה מזהמת את הימים בתערובות כימיות מסוכנות בכמויות גדלות). שאיבות יתר את האקוויפרים בגב ההר ובשפלה וכן את הכינרת ומאגרי המים שכולם חוצים מהקו האדום לשחור מרוקנות בתהליכיות  את המים ולא מאפשרות להם להתחדש במאגרים. המחסור במים  מתמרץ ניסויי בקרת והנדסת אקלים  נואלים ונמהרים.הדבר מתייחס גם  ליצירת גשם מלאכותי בעזרת פיזור כימיקלים בעייתיים  ורעילים ממטוסי נוסעים. (בקרת והנדסת אקלים היא חלק מתהליך גלובלי הרסני שיש ליצור מודעות גוברת להתרחשותו).

ג. חשש להיווצרות מחסור באנרגיה עקב שימושי יתר.מחסור באמצעי יצור אנרגיה בגז יחייב תפעול מערכות ישנות מזהמות של פחם סולר ומזוט.הובלה מאסיבית של אנרגיה  ברשתות עיליות הכוללות מובילי חשמל על עמודים מאסיביים בעזרת כבלים עוצמתיים מייצרת זיהום סביבתי קרינתי כבד. הרצון לשליטה מילימטרית בסייבר על הקורה בכל תא שטח תוך יצירת קרינה מסרטנת ללא מיגון מביאה לפריסת מערכות G5. ,תוך עשיית שימוש בעמודי חשמל ותאורה ברשתות חשמל. (מדובר לכאורה ביצירת קרינות מאסיביות לא מייננות שיגדילו את שיעורי תחלואות הסרטן).

ד. מחסור בקרקעות למגוון צרכים.קרקעות יו"ש שייכות לפלסטינים לפי החלטות האו"ם ולפי תפיסת הקהילה הבינלאומית ,ולכן ברוב המקרים אינם רזרבה קרקעית מספיקה לגידול אוכלוסין מאסיבי בישראל. בנוסף פועלת הממשלה  ושר החקלאות הלאומניים של ישראל להחכיר לסינים מיליון דונם בנגב לטווח ארוך. זאת בניגוד משווע לאינטרסים של הביטחון הלאומי הישראלי.

ה. מחסור בקרקעות חקלאיות ובמי השקיה מושבים יביא לקיטון כמות הפירות והירקות מתוצרת הארץ בשווקים ויעלה באופן דרסטי את מחירם. זה יחייב יבוא ירקות ופירות באיכות פחות טובה וברמת טריות קטנה יותר. היבוא הזה בעייתי, גם יקר וגם באיכות נמוכה יותר.יבוא זה יכול להיעצר כתוצאה מחרמות בינלאומיות.

ו. ריבוי האוכלוסין ושכלול הסייבר  לצורך פיקוח מתהדק על האוכלוסייה ,מצריך הצבת מערכות בקרה ושליטת מולטי מדיה משתכללת ופולטת קרינה לא מייננת אך מסוכנת (כמו-5G). לזה יש לצרף את עמודי, כבלי רשתות ואנטנות סלולאריים, המשתכללים על רצפי הזמן, הולכים ונעשים מסוכנים,  מקרינים, ופוגמי אסטטיקה יותר הן מבחינת קרינות והן מבחינות פגיעות סביבתיות. תהליכים מקדמי הסרטן  בישראל ילכו ויגדלו.

ז. ריבוי אוכלוסין לא מבוקר יביא להקטנת הנגישות לשירותי חינוך, בריאות, תעסוקה, רווחה  לכלל האוכלוסייה ולגילאי הגילים השלישי והרביעי.

ח. בישראל מתקיימת בשנים האחרונות תופעה מתעצמת של קיום דלת מסתובבת: צעירים ישראלים חילוניים במקצועות נדרשים, הסייבר והאקדמיה עוזבים בעיקר לארה"ב (למקומות כמו עמק הסיליקון), וכן לגרמניה, לאוסטרליה, לקנדה ועוד. במקומם נכנסים לישראל עולים דתיים וחרדים בעיקר מארה"ב וצרפת. כן מתדפקים על שערי ישראל פלאש -מורה מאתיופיה, בני המנשה, בני שבטים אפריקאים ושבטים אינדיאניים מדרום אמריקה שמציגים נראטיבים על קשר היסטורי לכאורה ליהדות עשרת השבטים האבודים ולישראל. התהליך מחליש את החוסן הלאומי הישראלי.

לסיכום:

ככל שהאוכלוסיה  תיגדל ללא פרופורציה לשטח המדינה ומשאביה –תתקצר שמיכת השירותים שתספק המדינה ליושביה,מחירי הדירות יאמירו והצדק החלוקתי יהיה סיסמא ללא כיסוי. הבעיות יהפכו יותר ויותר קריטיות.

הדרך להתמודד עם הבעיות שהועלו במאמר זה היא שיתוף פעולה בין הממשל הישראלי על רשויותיו המקצועיות,הממלכתיות והנבחרות לבין ארגוני והתארגנויות החברה האזרחית  והמגזר השלישי הפועלים בכל מגזרי ופלחי החברה הישראלית .קודם כל יש להעלות את רף המודעות לבעיות, ולאחר מכן ליצור קונצנזוס והסכמה  איך להתמודד באופן מעשי עם מציאת פיתרונות מוסכמים לביצוע.

מאמר זה נועד בשלב זה לעורר דיון ציבורי ולהביא למודעות. מודעות יכולה לגרום לכל הגורמים הרלוונטיים לשתף פעולה בחיפוש ובביצוע של פתרונות.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

One Response to “על מדיניות האוכלוסין בישראל”

  1. ק. טוכולסקי הגיב:

    יש מגמה של ירידה במספר הילדים, אבל זה עוד לא מספיק. אנחנו נהפוך למצריים. מדינה צפופה, ענייה שכל מי שיכול בורח ממנה. זה די עצוב אבל בדיוק כמו בשאר התחומים של קיימות, אין לנו באמת ברירה.

Leave a Reply