מערכת הבחירות של 2019 החלה והיא עוד תכלול מלחמת תעמולה

מערכת הבחירות של 2019 החלה. הסימן לכך הם הספינים של נציגי קואליציה. הם הולכים לבחירות ואם יהיה צורך הם אפילו ילכו באמצע לעוד איזה מלחמה

מאת: ק. טוכולסקי

מערכת הבחירות של 2019 החלה, יכול להיות שהיא תסתיים בינואר, במארס, אולי ביוני ואולי אפילו בנובמבר, אבל המערכת החלה. מערכת הבחירות החלה כי אין ספין יותר טוב לימין ממערכת בחירות והאופן בו הם התחילו. מי שלא הבין מה בער לאורן חזן לכתוב פוסט על חתונה, לדני דנון לתקוף בפראות את מנכל "בצלם", לשר המשטרה טרדן להתעקש על גירושה המיותר לחלוטין של סטודנטית אמריקאית, למרות הנזק הבינלאומי, או לראש הממשלה לתקוף את השמאל בנאום הפתיחה  שלמושב הכנסת צריך להפנים: האנשים האלה, כושלים ככל שיהיו, כל אחד מהם יודע לנהל ספינים ולעשות קמפיינים. מבחינתם מערכת בחירות זה נפלא, במיוחד בישראל בה אפשר לנהל קמפיין של נרטיבים וסיסמאות, בלי שום ביקורת,בלי צורך להתמודד עם המציאות, או אפילו להתייחס למציאות. וזאת בזמן שהגבולות בוערים, פועלים נופלים אל מותם מדי כמה ימים ונשים נרצחות על בסיס שבועי.

ישראל היא מדינה על סף מלחמה בה היא לא יכולה לנצח. המדינה מזוהמת בפיצוץ אוכלוסין וללא תשתיות מתאימות. אך  איכשהו בסקרים ההנהגה הכושלת של העשור האחרון ממשיכה להוביל. אז אל תדאגו להם. הם הולכים לבחירות ואם יהיה צורך הם אפילו ילכו באמצע לעוד איזה מלחמה.

אפשר היה לצפות מהציבור הישראלי, מנבחרי ציבור ברשויות בדרום או אפילו בכנסת, מעיתונאים ופרשנים שמתיימרים להיות בכירים, להבין שאי אפשר לעשות את אותה פעולה כל פעם בנוגע לעזה ולהשיג תוצאה אחרת.

השבוע התחרו כולם במציאת מילים נרדפות למילה "מכה" בזמן שהדרום כרגיל עלה באש. לכל מי שלא מתעסק בספינים של הדלפות רכילות מישיבות קבינט די ברור שלשלטון הנוכחי אין שום יכולת לשנות את המצב בין ישראל ובין עזה. כי המצב הנוכחי זה מה שהשלטון הזה יצר ומסוגל לשמר. מי שמסוגל לחזור על שטות כמו מכה כואבת, אחרי שהמכות הכואבות של "עופרת יצוקה", "עמוד ענן" ו"צוק איתן" הוכיחו בעיקר שהן חסרות טעם ושיש להן מחיר שהולך ועולה, הוא לא רציני.

מדינת ישראל לא מוכנה למחיר הדמים של כיבוש הרצועה ולא ללקיחת אחריות לאחת מפיסות האדמה האומללות בעולם. "מכה כואבת" בעיקר תיגמר בכמה עשרות שקי גופות שיכילו את מיטב בנינו שתחזורנה מתוך הגטו של הרצועה, בכמה מאות טילים שיפגעו במטרות בכל מרכז הארץ ובפגיעה נוספת באוכלוסייה האזרחית של רצועת עזה. ילדות וילדים יסבלו משני צדי-הגדר, אבל הכול יישאר אותו דבר. כי השלטון שלנו מבין שהוא יכול לנצל את הטמטום שלנו בשביל עוד מלחמה, אבל הוא לא יכול לנצח מלחמה. האסון שלנו הוא שאחרי התבוסה של "צוק איתן" לא היו בישראל מובילי דעת קהל ישרים מספיק כדי לדרוש דין וחשבון מהשלטון והכרה בכך שהפסדנו. כתוצאה מכך השלטון למד שהוא יכול להקריב בנים, להפסיד מלחמות, ולהמשיך להתקיים.

אז מערכת הבחירות של 2019 החלה, ולמעשה היא חלק מקמפיין תעמולה של שלטון הימין שלעולם לא נפסק. הימין הרי לא מדבר בקול רם על מה שהוא עושה. הרבה יותר נוח לעשות ספינים מאשר להודות בכישלונות או בשירות להון.

אז את הספינים של החקיקה וההסתה יחליפו ספינים של הסתה והבטחות בחירות, יותר גזענות, יותר פלגנות ויותר שנאה, כי שלטון ששולח את ראש ממשלתו כפרזנטור לחנוך מרפאה פרטית כתחליף לחדר מיון ציבורי לא ידבר על ההשקעה שהוא לא עושה ברווחה ובחינוך, לא ייקח אחריות על השחיקה של מערכות החינוך הבריאות והרווחה, על חוסר הביטחון הסוציאלי, האישי והפנסיוני, על התשתיות שקורסות תחת הנטל וההזנחה, על הזיהום הגובר של האוויר, המים והאדמה, על המחיר ששלטון כל כך עלוב גובה מאתנו יום אחר יום.

שלטון כזה יעסוק בהסתה ואם הסקרים יראו צורך, אז גם יוציא אותנו לעוד מלחמה ויקווה להפיק מיגוננו קולות. את השלטון הזה צריך להחליף, ובתור התחלה צריך להפסיק לשתף פעולה עם הספינים שלו, צריך להציב לו אלטרנטיבה. מערכת הבחירות החלה, כדאי שנעבוד על האופן בו יוצאים ממנה עם כוח משמעותי ומביאים את השלטון הזה אל קיצו המיוחל בקלפי.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Leave a Reply