חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המדינה במצב רע תחת הנהגת ביבי

נושאים כלכלת בית, תקשורת ב 16.10.18 1:43

אם התקשורת הייתה ממלאת את תפקידה כראוי, ראש הממשלה לא היה מצליח לשבת בכיסאו לאור המצב המתערער במדינה. סביר להניח שביבי מושחת, אבל בטוח שהוא כושל במה שנוגע לטובתם של אזרחי ישראל. ישראל היא מדינה מעורערת, חסרת ביטחון לאומי, אישי, סוציאלי

מאת: ק. טוכולסקי

גם אם כל בכירי העיתונאים היו מראיינים את  ביבי שאלות רציניות לא היו נשאלות

בשבוע שעבר הפתיע ביבי את קומץ העיתונאים הזוטרים שבאו לתדרוך זניח עם הצהרות ראש הממשלה ושר האוצר ובמקום לנאום בלי להתייחס אליהם, הוא שאל אותם אם הם רוצים לשאול אותו שאלות. כמובן שהעיתונאים הזוטרים שהיו שם, עיתונאים כלכליים דרג ב', לא ידעו מה לעשות עם האפשרות הפתאומית שהונחתה אליהם לראיין ראש ממשלה. בכירי התקשורת בישראל הם לא באמת עיתונאים רציניים אז הזוטרים שבהם? ביבי, ככל הנראה תכנן את האמבוש הזה יפה (מה שבולט מניסוח ההזמנות) והכול בשביל פוסט בפייסבוק (עלה במהירות מפתיעה). אבל לפני שאנחנו מתנחמים בעובדה שאם זאת הייתה מסיבת עיתונאים רצינית שאליה היו מגיעים עיתונאים מוכנים מראש, או עיתונאים שמסוגלים לאלתר בשטח, זה היה אחרת, כדאי שנתייחס למציאות. גם אם בחדר היו רביב דרוקר ורינה מצליח, איילה חסון וגאולה אבן, אריה גולן ויואב קרקובסקי, לא היו נשאלות שאלות פשוטות ונוקבות.

כן קוראות וקוראים יקרים, חבל שנשלה את עצמנו, ראש הממשלה הכושל בתולדות ישראל, אדם מושחת אישית וציבורית, מנהיג שזורע שנאה בין ההמונים ומשרת את ההון, שבשנות שלטונו הארוכות הפערים צמחו, הביטחון התערער, הכיבוש העמיק, מקורות המים יבשו, החקלאות יובשה, ערי מסכנות נבנו, תשתיות נשחקו, רמת החיים ירדה, הביטחון הסוציאלי נגוז וכולנו הפכנו מעורערים יותר, לא היה מצליח לשבת בכיסו אם הוא היה מסוקר באופן הוגן.

אם היו לנו עיתונאים שלא היו מסתפקים בלשאול את ראש הממשלה שאלות על מה שנוח לו לדבר עליו, אלא מתחילים את השאלות שלהם בציון העובדה הפשוטה, שבכל תחום שבו עסק, שנועד לקדם את מדינת ישראל ורווחת תושביה, הוא נכשל באופן מחפיר. ולמעט קומץ טייקונים בעלי עניין איש לא הרוויח דבר משלטונו. אז אולי היה אפשר לדבר על סיקור הוגן ושאלות נוקבות. לא קם העיתונאי שיגיד לו, אדוני הבטחת לחסל את החמאס. ולא רק שלא חיסלת, ולא רק שאתה מנהל מולו משא ומתן, כבר 10 שנים אתה נכשל בכל פתרון מולו ואין לך אומץ לבוא בפני הבוחר ולהודות שדרכך לא צלחה. לא רביב דרוקר, ולא רינה מצליח, לא מזל מועלם ולא בן כספית, יבואו ויגידו לו את זה. הם כולם נמצאים בכיס שלו, גם אם הם שונאים את המחשבה, הם בכיס שלו כי הם לא מסוגלים לבוא ולהתעמת אתו על המציאות ועל עובדות שלא צריך להוכיח בבית משפט.

כן סביר להניח שהוא המושחת ביותר מכל היושבים על כס ראש הממשלה, אבל זה נתון בהליך חקירה ואחר כך זה יהיה נתון בבית משפט והמערכת שהוא השחית בכל צורה אפשרית באמצעות החלשתה, מינוי מקורבים לא ראויים, התקפות אליה, אולי תצליח להעמידו לדין ועדיין זה הכול בחזקת דבר סביר.

העובדה שבקיץ האחרון הארץ בערה היא עובדה לא הערכה סבירה. העובדה שבקיץ האחרון עניים לא יכלו לרכוש פירות בגלל מחיר גבוה, שנובע ממדיניות כלכלית כושלת, היא מציאות עובדתית ולא אפשרות סבירה. כבר עשור מחירי הדיור בשמים וכל הפתרונות של ממשלותיו נכשלים. זאת עובדה לא ספקולציה על הדלפות מחדרי חקירות.

העובדה שהפערים בין עושר ועוני הולכים וגדלים אינה נתונה לוויכוח או ממתינה להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, אבל לא נמצא בישראל העיתונאי והפרשן המדיני/פוליטי הבכיר שיש לו אומץ, יושרה ויכולת להתעמת עם ראש הממשלה בנושאים האלה, גם אם יהיה לו מיקרופון פתוח, זמן להתכונן, ושידור ישיר שלא ניתן לקטוע. הגיע הזמן להבין שהכתבים/פרשנים האלה דרוקר וכספית, אבן וחסון, וכל השאר פשוט לא יבצעו עבודה עיתונאית פשוטה כי הם לא מסוגלים או לא רוצים.

אפילו בסאטירה השאלות הנוקבות לא נשאלות, בתכנית "גב האומה" הוצגו בסוף המונולוג 10 שאלות לראש הממשלה וגם הם כוונו לשחיתות האישית ולמשפחתו, בדיוק התחומים שראש הממשלה רוצה שיעסקו בהם כשעוסקים בשלטונו. בדיוק התחומים שעוזרים לו להנציח את שלטונו כשליט מוכשר ומוצלח שנרדף בידי קומץ של קושרים. יש להפסיק להתעסק באפשרויות הסבירות של שחיתות בצורה כל כך אינטנסיבית על חשבון דברים אחרים. כי סביר להניח שביבי מושחת, אבל בטוח לגמרי שהוא כושל בכל מה שנוגע לטובתם של אזרחי ישראל. סביר להניח שהמשפחה שלו מושחתת, אבל ברור לגמרי שמדינת ישראל אחרי כמעט עשור רצוף תחת הנהגתו היא מדינה מעורערת, חסרת ביטחון לאומי, אישי, סוציאלי. שהמערכות שלה, מכבישים דרך בתי-ספר ועד בתי- חולים לא נמצאות במצב טוב. שהחברה שלה הולכת ומתרוששת תוך כדי קיטוב וניכור.

אז אולי הוא ראש ממשלה מושחת, אבל המדינה במצב רע. לא רק ואפילו לא בעיקר בגלל השחיתות שלו. גם אם הוא לא היה מושחת כלל, המדינה במצב רע תחת הנהגתו. ועל זה בדיוק עיתונאים לא טרחו במשך כל העשור הזה לדבר וגם לא יטרחו, אם תהיה להם אפשרות לשבת מולו ולשאול שאלות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. רפי לאופרט :

  עליכם להוכיח תחילה שיש כיבוש; אני למשל חולק על כך.

  אם אין כיבוש אזי, זו סתם תנועה לגניבת דעת הציבור ועבודה עליו בעיניים.

 2. ק. טוכולסקי :

  יש מדינת ישראל הריבונית היא נמצאת בגבולות 1949 פלוס רמת הגולן ומזרח ירושלים. יש שטחים בריבונות של הצבא, שטחי הגדה המערבית/איוש איך שלא תקרא להם. ברגע שהשטחים האלה נמצאים תחת ריבונות של צבא של מדינה הם שטחים כבושים. ישראל יכולה לספח אותם, ישראל יכולה להמשיך בשלטון הבצא ישראל יכולה להעביר את האחריות מצבאה לגורם אחר, עד שזה יקרה זה שטח כבוש וכל המחלוקות שלך עם המושג הן חסרות משמעות.

  מעבר לכך יקיר אני חושב שהגבת פה על מאמר אחר.

 3. דן :

  ישראל "מדינה מעורערת" ? מדינת ישראל נמצאת במצב הטוב ביותר בתולדותיה, בוודאי במבחינה הכלכלית – וזאת לפי עשרות מדדים אובייקטיבים.
  זכותו של טוכולסקי כמובן לחשוב אחרת – והיה נחמד אם היה מציג נתונים אובייקטיבים במקום אנקדוטות ותחושות בטן.
  למרבה המזל הציבור בכללותו מבין את האמת. לשמאל העמוק שטוכולסקי ודומיו מייצגים יש היום אלקטורט של אולי 10 מנדטים, וזה כולל פלגים ברשימה המשותפה שחלקה מורכב היום מלאומנים קפיטליסטים.
  ובכל זאת ניתן להסכים עם טוכולסקי בדבר אחד – ביבי ומשפחתו הביזארית הם פגע רע. אבל גם אם הוא ילך, מחליפו ינהג באותה מדיניות כלכלית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.