חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צה"ל עוקב אחר אתר "עבודה שחורה"

נושאים דמוקרטיה במדרון, על עצמנו ב 8.10.18 1:49

כתבות ב"הארץ" חשפו כי הצבא הקים מערכת מעקב אחר ארגונים ואתרים אזרחיים. אתר "עבודה שחורה" נמנה על האתרים המופיעים ברשימת המעקב של הצבא. האם ראוי למדינה דמוקרטית שצבא יעקוב אחר ארגונים ואתרים אזרחיים הפועלים בה?

מאת: דליה בלומנפלד

שתי כתבות שפורסמו בעיתון "הארץ" חושפות את הידיעה כי צה"ל מנהל מעקב יומיומי אחר ארגונים ואתרים אזרחיים למיניהם באמצעות מחלקת ביטחון מידע שלו. בין שמות הארגונים והאתרים נמצא גם אתר "עבודה שחורה" במקום של כבוד. אזכורים ל"עבודה שחורה" מופיעים במהדורות המודפסות בכתבה ששמה "משלי יחימוביץ ועד אוהדי מכבי חיפה: אתרי האינטרנט שהצבא עוקב אחריהם" וכן בכתבה ששמה "צה"ל התנצל בפני יחימוביץ, איזנקוט יבדוק מדוע הופיעה ברשימת המעקב".

הכתבות חושפות כי בסוף 2015 פרסם צה"ל קדם מכרז ואחרי כן מכרז וב-2016 החלה חברה חיצונית להפעיל עבור צה"ל את מערכת המעקב למשך שלוש שנים. מערכת המעקב שנבנתה עוקבת אחר מידע רלבנטי משנת 2014 ואילך ומאפשרת את שמירת הממצאים בקבצים מסודרים.

מטרת המעקב של צה"ל, לפי הכתבות: "איתור דלף מידע ביטחוני מאתרי חדשות, רשתות חברתיות ופורומים במרחב ה'גלוי'" הכתבה מפרטת שמות של ארגונים ואתרים הנכללים במערכת המעקב.

שמה של ח"כ שלי יחימוביץ היה היחיד מבין כל חברי-הכנסת שהופיעה כפוליטיקאית שצה"ל עוקב אחר האתר שלה.

המידע שנחשף בכתבות הללו מעורר תהיות נוגות על מצב הדמוקרטיה המידרדרת במדינת ישראל. הממשלה והכנסת הן הרשויות האזרחיות האחראיות על הצבא. להן הסמכות החוקית לפקח על הצבא. הצבא במדינה דמוקרטית כפוף לרשויות אלה ותפקידו לשרת אותן. תופעה בה צבא עוקב אחר פוליטיקאים וארגונים ואתרים אזרחיים נפוצה במדינות דיקטטוריות. ישראל נחשבת עדיין מדינה דמוקרטית, אך תופעה זו מרמזת על נסיגת מה בדמוקרטיה.

המידע שנחשף בכתבות הללו עלול לפגום בתדמית צה"ל בקרב אזרחי המדינה. אם צבא ההגנה לישראל נתפס בעיני האזרח כארגון חזק ואמין המגן מפני אויבים חיצוניים, הרי תופעה בה צה"ל מנהל מעקב פנימי אחר גופים אזרחיים עלולה לקעקע את תדמיתו החיובית  ולהעניק לצה"ל תדמית לא ראויה של "האח הגדול" שיש להיזהר ממנו. צבא ההגנה של האזרחים הופך תדמיתו לצבא נגד אזרחים. קשה להימנע מאסוציאציה למדיניות דיקטטוריות בהן ארגוני השליט רודפים נשלטים.

הכתבות הנ"ל מציינות שלא רק מעקב מנהל צה"ל אחר ארגונים ואתרים אזרחיים. הוא גם שומר את כל המידע שהצטבר במאגר מידע. "המערכת מאפשרת לצבא להעביר את הממצאים מהרשת לקבצים מסודרים לפי מועד הפרסום, מספר התגובות, ה"לייקים", השיתופים ועוד." כך בכתבה. שמירת המידע מצמצמת את המרחב הדמוקרטי ומגבילה את חופש הביטוי. היא משמשת תמרור אזהרה המסמן שגם בעתיד הרחוק ניתן יהיה להשתמש במידע הנשמר לרעת הנעקבים.

ולא די בכך. התופעה בה הצבא מפרסם מכרז ומחפש גוף חיצוני פרטי שיבנה את המערכת וינהל את המעקב נראית על פניה פסולה. מיקור חוץ של עבודה צבאית מדלדל את כוחו של הצבא שהוא גוף ממלכתי של המדינה ומעביר את הכוח לחברה פרטית. חברה פרטית מקבלת כוח מהמדינה כדי לשלוט במידע על אזרחים וארגונים. זוהי תופעה לא ראויה במשטר דמוקרטי. מן הראוי שמידע שארגון ממלכתי מעוניין בו יישאר בידי המדינה ולא בידי חברה פרטית. כפי שניהול בתי-סוהר לא יכול להיעשות על ידי גופים פרטיים, כך גם ניהול מערכת מעקב לא יכולה להיעשות על ידי גופים פרטיים.

למעשה, נראה כי מערכת מעקב כזו שמנהלת חברה פרטית למען הצבא היא מיותרת. סביר להניח כי שירות הביטחון הכללי עוסק בניטור גורמים פנימיים ומנהל מעקב אחר ארגונים ואתרים. נראה כי הפונקציה הזו כבר קיימת ואין צורך בהכפלתה בצבא.

שמו של אתר "עבודה שחורה" מופיע גם הוא ברשימת האתרים שהצבא עוקב אחריהם. אתר זה מתמקד בתחום החברתי ועוסק בענייני מדינת-רווחה וסוציאל-דמוקרטיה. הוא עוסק בתחומי חינוך, בריאות, רווחה, כלכלה וקידום מעורבות של אזרחים בפוליטיקה. אין לעיסוקים אלה שום קשר לדלף ביטחוני שהוא מטרת ההקמה של מערכת המעקב. האם ראוי שהצבא יעקוב אחר אתר המקדם מעורבות אזרחים בתחומים הרלבנטיים לחייהם? האם זה עניין ביטחוני?

טוב יעשה הצבא אם יוותר על מערכת המעקב הזו, יוציא אותה מידיה של חברה פרטית, ויעביר אותה לשב"כ. זו הדרך בה יוכל לשמר את תדמיתו החיובית בעיני הציבור ולהותיר אותו כצבא ההגנה של האזרחים ולא צבא המעקב אחר האזרחים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. מערכת עבודה שחורה :

    ח"כ שלי יחימוביץ בניוזלטר שלה:
    "ולסיום (בינתיים) רק להבהיר, אמנם קבלתי את ההתנצלות, אבל זה היה באופן אישי. באופן מערכתי ועקרוני אני חושבת שמדובר בסיפור חמור ביותר. כרגע הנושא מתוחקר בצה"ל, והפצ"ר אמור להעביר את הממצאים ליועץ המשפטי של הכנסת. אם זה לא יניח את דעתי, מתכוונת לטפל בזה בחומרה"

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.