postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מעורבות ממשלתית בדיור ציבורי – המענה למצוקת הדיור

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מעורבות ממשלתית בדיור ציבורי – המענה למצוקת הדיור

נושאים דיור, תכנון ובניה, כלכלת בית ב 8.10.18 1:31

תכנית "דיור למשתכן" היא תכנית לא ראויה לא מהנימוקים שמציג עיתון דה-מרקר, אלא כי על הממשלה להיות מעורבת בשוק הדיור ולאפשר דיור ציבורי איכותי נגיש וזול על עתודות הקרקע המצומצמות של המדינה

מאת: ק. טוכולסקי

דיור ציבורי צריך להיות המענה הממשלתי

ב"דה מרקר" הופיעה השבוע עוד כותרת עוינת לתכנית "דיור למשתכן": 4 מיליארד ₪ עלתה לנו התכנית. אפשר לצרף אותם לעלויות של ימי עבודה קצרים, חופשות מהעבודה, שביתות וכל דבר אחר ש"עולה לנו" כסף כי המרנו איזה שקל תיאורטי בזכויות. הכותרת היא קשקוש, "דיור למשתכן" היא אכן תכנית לא ראויה, אבל לא בגלל המיליארדים האבודים שלא היו וגם לא אבדו. היא תכנית לא ראויה כי היא פתרון ניאו-ליברלי לבעיה ניאו-שמרנית. עוד ניסיון כמו "מע"מ אפס" וכל קשקוש אחר שמנסה למנוע מעורבות ממשלתית ראויה בשוק, ולהציג מצג שווא של פתרון. לניאו-שמרנות ולניאו-ליברליזם אין פתרונות לא למשבר הדיור ולא לכל משבר כלכלי אחר. הניאו-ליברליזם וה-ניאו שמרנות, ביחד עם פוליטיקת הזהויות החביבה על השמרנים והליברלים, הם כלים בהם משתמשת הפלוטוקרטיה של התאגידים והטייקונים כמסך לצורך המשך החליבה שלנו ואין להם שום פתרון לכלום, למעט מלחמה פה והסתה שם.

מחירי הדיור בישראל הם תוצאה של השילוב הקטלני בין ריבית אפסית בבנקים שמאלצת את החוסכים לחפש להם נתיבים סולידיים שיניבו להם תשואה של פנסיה, קרי 4% בשנה ביחד עם הגידול של האוכלוסייה בישראל. אם מחר תעלה נגידת בנק ישראל את הריבית הבנקאית ל-3% בשנה לפחות, חלק ניכר מהמשקיעים יצאו משוק הנדל"ן ויחזירו את כספם לבנק שם ייתן להם תשואה שנתית מכובדת. לחלק ניכר מבעלי הדירות להשקעה אין פנסיה, רק חסכונות. ומחירי הדיור זינקו ביום שבו הריבית צנחה. כי מי שצריך 4% בשנה כדי לגמור את החודש, בלי לסכן אותם על קרן הצבי של הבורסה, נשאר לו רק הנדל"ן.

מה שכן, גם אם הריבית תעלה, מר וגברת ישראלי ופלסטיני בין הירדן והים, גם אם כבר לא בשיא פריונם עדיין מביאים לעולם יותר ילדים ממה שהמרחב הצר הזה יכול להכיל ולקיים. בכל מקרה השוק החופשי שבו קומץ תאגידים ובנקים, בנקאים וטייקונים, חולבים ממשלמי משכנתאות ויזמי נדל"ן מה שהם רק יכולים כי הממשלה נותנת להם את החופש לעשוק. גם אם הילודה תקרוס מחר והריבית תעלה, עדיין לא נזכה לראות את האור כי שוק הנדל"ן הופקר, כמו כל תחום אחר של חיינו מביטחון סוציאלי דרך ביטחון אישי ועד ביטחון תעסוקתי.

לבעיות של שוק הנדל"ן יש פתרון, ואותו לא נמצא במרחב שבין "יש עתיד" ו"כולנו" ל"בית היהודי" וש"ס, ודאי לא ב"ליכוד" וגם לא ב"ישראל ביתנו". צרכים אוניברסאליים דורשים מענים אוניברסאליים. ולכן כרגיל המענה הסוציאליסטי/סוציאלדמוקרטי ברור לנו. מדינת ישראל לא צריכה לתת הנחה במחיר הקרקע לקבלנים, היא גם לא צריכה לסבסד דיור פרטי. מדינת ישראל צריכה לבנות דיור ציבורי ולא רק בשביל חלכאיה ונדכאיה, אלא כמענה הנכון לצרכי הדיור כולם. אין סיבה שכל חיינו נרוץ מרוץ מטורף בשביל לשלם משכנתא מכניסתנו לשוק העבודה ועד קרוב לגיל הפנסיה. זה אולי טוב לבנקים, אבל מה אתנו? המדינה צריכה לבנות בנייה ציבורית אחראית שתעשה שימוש מושכל בקרקע . דיור ציבורי בשכונות מתוכננות עם מרחב ציבורי, טבע עירוני ונוי בצד מבני ציבור, פנאי ומסחר. בלי בניה פרטית מצד אחד ומגדלים מצד שני. נחוצה בנייה ירוקה, בנייה ציבורית, בנייה של דירות שיישארו רכוש הציבור ויאפשרו לציבור כולו קיום בכבוד.

כי זה המענה, לא ביטול המע"מ על הדירה הראשונה ולא "דיור למשתכן" שיוצרת גטאות של דיור זול ללא תשתית ראויה וללא בנייה ציבורית מספקת בשכונות לא מתוכננות ומנותקות ממרכזי ערים ולצדם מאפשרת הקמת שכונות של צמודי קרקע בתוך ערים. זה חסר היגיון ומנציח את הבעיה.

נחוץ דיור ציבורי במחיר שכירות מוגן ומפוקח. גם על השכירות הפרטית צריך לפקח וגם על אופי הבנייה הפרטית בכל שטח כדי למנוע בזבוז משאבי קרקע מצד אחד ומחירים מנופחים מהצד השני. אבל בראש ובראשונה, לצד הגנת הדייר במגזר הפרטי, הגיע הזמן להפנים ששום דבר לא מגן על הדייר במגזר הפרטי כמו תחרות ממשלתית. דיור ציבורי איכותי נגיש וזול על עתודות הקרקע של המדינה, זה המענה שהמדינה צריכה לתת והיא לא יכולה לתת אותו כל עוד היא נשלטת בידי משרתי הון מהמרחב הצר שבין ניאו-ליברליזם וניאו-שמרנות.

שר אוצר שמספר לנו על הזהות שלו שעוצבה בעוני בזמן שהוא משרת טייקונים ותאגידים הוא תמצית של פוליטיקת הזהויות והמדיניות הלא ראויה שהוא מיישם. זה המקסימום שהיא מאפשרת. זה לא יעבוד, רק מדינה חזקה ומעורבת שלוקחת אחריותו מבצעת בעצמה לטובת הכלל תחת שלטון סוציאליסטי/סוציאל-דמוקרטי היא המענה לצרכינו, גם בתחום הנדל"ן והדיור.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.