postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הקמפיין של נובל אנרג'י על מיעוט מזהמים מאסדת לוויתן – הטעיית הציבור

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקמפיין של נובל אנרג'י על מיעוט מזהמים מאסדת לוויתן – הטעיית הציבור

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 13.09.18 1:34

הקמפיין של שותפויות הגז – שנתמך על-ידי "החברה להגנת הטבע" ו"אדם טבע ודין" –  המבטיח פליטת מזהמים נמוכה מאסדת לוויתן שתמוקם קרוב לחוף דור מטעה את הציבור כיוון שלא בוצעה בדיקה על-ידי מומחה בלתי תלוי לחישוב פליטות המזהמים. להלן מכתבה של פרופ' עינת אהרונוב בעניין

פרופסור עינת אהרונוב גאופיזיקאית במכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית בירושלים, והיא שלחה מכתב זה לחברי האקדמיה מחאה חריפה נגד צינור הגז והאסדה הממוקמת 9 ק"מ מחוף דור

שלום רב לחברי האקדמיה
בשבועות האחרונים שותפיות הגז מפרסמות בטלוויזיה קמפיין תקשורתי נרחב שמסביר לעם ישראל שאסדת לוויתן תתנהל במערכת סגורה וטכנולוגיה מיטבית וחדשנית ותפלוט מעט מאד מזהמים.
לפי חברת "נובל" – טענת הזיהום הזניח נבדקה עי כל הארגונים הירוקים ואושרה.
רבים נחה דעתם – אם כל ארגוני הירוקים אומרים שיהיה בסדר אז כנראה שמאבק האסדות הןא באמת מאבק נימבי כמו שטוענים.

חשוב ביותר שידעו כל חברי האקדמיה וכל תושבי ישראל שלא כך הוא –

ב"חברה להגנת הטבע" בכלל לא התבצעה בדיקה בלתי תלויה לגבי הזיהום הצפוי כי אין להם אף מדען או מהנדס שמריץ מודלים של שפך או של זיהום אוויר והם לא שכרו אף יועץ חיצוני. כך שלגבי הזיהום הצפוי אין להם להגיד דבר שאינו תלוי במספרי ותחזיות "נובל"

ובאותה נשימה "החברה להגנת הטבע" חוזרת על הספינים של משרד האנרגיה ו"נובל",  כאילו בניית אסדת לוויתן בהקדם דרושה כדי לעבור מפחם לגז נקי.

לא כך הוא כי ללויתן חוזים להספקת 1.3 ביליון מטרים מעוקבים (בסמ)בלבד של גז מתןך ה13 בסמ שישראל תצרוך ב2020, כ10% – כך שלוויתן שחקן זניח במשק הגז הישראלי . הגז בלוויתן ילך ברובו ליצוא ואנו רק נספוג את כל הזיהום -המאפרה של אירופה.

ומה לגבי "אדם טבע ודין"? לתומי סברתי שאט"ד הם גוף ירוק שיש לסמוך עליו.
אך הסתבר שב"אדם טבע ודין" יש רק מדען אחד (ד"ר אריה ונגר) והוא מומחה בזיהום אטמוספרי,
ד"ר ונגר כתב דוח שמתייחס אך ורק לשאלת זיהום האוויר בחוף-לא לשפך ולא לאיכות מים כי הוא לא מומחה בזה.
לכן כשאט"ד אומרים שאין סכנה מאסדת חופית, הם מתכוונים רק לזיהום אוויר , (את כל השאר הם לא בדקו) אבל גם לגבי זיהום אוויר הם טועים ומטעים את הציבור מאד.

אני אסביר עכשיו איך אט״ד טועים ומדוע האמירה שלהם שאין סכנת זיהום אוויר מהאסדות שגויה מהיסוד :
כותב ד"ר ונגר בדוח של אט״ד שהוא הסיק ממחקרו ש״ הגורם המשפיע ביותר על תוצאות ההרצה [תחזית הזיהום בחוף] הינו קצב הפליטה [מהאסדה] המוזן למודל״ .אך כאמור קצב הפליטה של מזהמים באסדת לוויתן נחזה אך ורק על-ידי "נובל" – לא היה אף מהנדס בלתי תלוי לא במשרד להגנת הסביבה ולא במשרד האנרגיה ולא באט"ד ולא ב"חברה להגנת הטבע" שעשה חישובים בלתי תלויים וחזה את קצב הפליטה . וונגר אף מודה בדוח שלו : ״הערכה של הפליטות הצפויות וקצב הפליטה שצריך להזין למודלים צריכה ידע הנדסי והבנה טכנולוגית … ידע זה אינו בתחום מומחיותי״

כלומר, הוא אומר בפה מלא שזיהום האוויר הצפוי בחוף תלוי בעיקר בכמות הפליטות (לא מפתיע),
אך הוא אינו מומחה בכך ואין בכלל מומחים בלתי תלויים להנדסת אסדות בארץ (לא בהגנת הסביבה לא בחברה להגנת הטבע ולא באדם טבע ודין)
ואין אף מומחה חיצוני שביצע באופן בלתי תלוי חישוב פליטות עבור לוויתן-
גם הירוקים שתומכים באסדה וגם המשרד להגנת הסביבה- כולם כולם כולם כשהם אומרים שאין סכנת זיהום, נסמכים על טענות "נובל" והמספרים שמספקת "נובל" לגבי פליטות. (זה גם הנוהל הרגיל בישראל בנושאי הגנת הסביבה- להסתמך ב100% על היזם).
בהתאם למספרים אלה (קרי- שאסדת לוויתן תפלוט 30 טון nmvoc בשנה ולכן כמות בנזן הנגזר זניחה) אנו אמורים להירגע.

לעומת זאת פרופ דויד ברודאי מהטכניון בשיתוף עם דר לפיזיקה (מייק אדל) ומומחה למידענות (דרור לאופר) אספו וסיכמו את המידע על ההפקה ועל הפליטות של מזהמים מכל האסדות בנורווגיה ואנגליה – 63 מתקני טיפול .
סיכום כזה היה הרי צריך להיעשות במשרד האנרגיה או במשרד הסביבה אחרי שהתברר גודל המשגה של תחזית הפליטות של נובל מאסדת תמר. הרי גם באסדת תמר ב2011 הבטיחו 30 טון בשנה ומבדיקות שנעשו ב2017 התברר שזה 1150 טון בשנה..

אין שום מתקן טיפול בגז או נפט באירופה המראה פליטות נמוכות כמו שמבטיחים "נובל" ו"דלק" עבור אסדת לוויתן  וכמו שהובטחו בתמר בטרם התגלו רמות הפליטות המזוויעות שם .

לעיון במכתב המלא כולל מקורות

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.