חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ממשלות הימין כושלות – יש אלטרנטיבה

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 18.08.18 23:53

הימין לא דובר אמת וגם כושל בכל תחום אחר. ומאחורי מסך השקרים, שנועד להסתיר מדיניות שמשרתת קומץ קטן של בעלי הון תאגידים ומקורבים, ומנסה להסתיר את השחיתות וההתפוררות, ניצבת ממשלת ימין שמשרתת אינטרסים זרים ונפסדים ולא את העם ואת האינטרסים שלו

מאת: ק. טוכולסקי

כמה עלה לנו עד כה להאמין לשקרים של הימין?

בשנת 2007, עמוק מהאופוזיציה, ביבי התחיל להכות את ראש הממשלה אהוד אולמרט בשתי נקודות: הראשונה – שחיתותו האישית והשנייה – אי טיפולו בחמאס. בשנת 2009, ביבי בקצת הבנה שמי שגר בבית מזכוכית עדיף שלא יזרוק אבנים, העביר את המיקוד של התעמולה במערכת הבחירות לעוצמה שהוא יפגין מול חמאס. הבחירות נערכו זמן קצר מאוד אחרי מבצע "עופרת יצוקה" וביבי, שתמך בממשלה כל המבצע בקריאות "יאללה מכות", תקף את ממשלת הימין של "קדימה" על כך שהיא לא מספיק ימנית כמו שהממשלה שלו תהיה כשהיא תסתער אחרי הבחירות ותמגר את החמאס בעזה. החרה אחריו ליברמן בקמפיין ששילב בין התקפות על אזרחי ישראל הערבים להבטחות של מדיניות יד ברזל מול הפלסטינים. בקרוב ימלא עשור לשלטון הימין שהחליף את שלטון הימין-מרכז והחמאס עוד כאן ולא רק שהוא כאן, החמאס קרוב בימים אלו מאי פעם להסכם מלא עם ישראל. כן. לאחר שורה של הסכמים חלקיים בין החמאס השולט בעזה לממשלות ישראל, שהיחסים ביניהם דומים יותר ליחסים שבין קבלן למי שרוכש ממנו שירותים, מאשר למה שאמורים להיות יחסים בין אויבים או שכנים, אנחנו עומדים לקבל ממשלת הימין שראשיה, ראש הממשלה ושר הביטחון, שלא לדבר על שורה של צווחנים זוטרים יותר, עומדת לבוא לידי הסדרה עם החמאס.

תכלס היה צפוי, הימין מקשקש הרבה, אבל מסוגל לעשות בתחום הביטחוני והמדיני מעט מאוד אחרת ממה שהשמאל היה עושה. הבעיה היא שלא רק עשור אבוד של ביטחון ומדיניות מאחורינו. לא רק עשור אבוד של אדמה חרוכה בגבול הדרום, של המשך הכיבוש חסר התוחלת וההיגיון של הגדה והמשך המצור חסר התוחלת וההיגיון של עזה. במשך העשור האחרון אכלנו מהימין כל מרורים אפשריים רק כי רוב הבוחרים העדיפו לחשוב שיש פתרון שהוא אינו הפתרון של השמאל לסכסוך. רוב הציבור, פעם אחר פעם, האמין לשקרים שהימין בראשות ביבי סיפר לנו, ב-2009, ב-2013 ושוב ב-2015, ויש אפשרות לא מבוטלת שזה יקרה שוב ב-2019, ולאמונה בשקרים וההבלים שהימין מספר לנו יש מחיר.

בשנת 2009 החל שלטון הימין הנוכחי ומאז ועד היום הוא עלה לנו בלא מעט דברים, בזמן שרובנו האמנו שהוא ימגר את החמאס, הוא לא עשה זאת כי הוא לא ניסה ונכשל בצורה מחפירה ב-2014 כשהוא ניסה, במפלת צוק איתן. השרפה בכרמל חשפה כמה עלובה היא המוכנות של שירותי החירום להתמודד עם אסונות טבע, מאז הממשלה הסתפקה בהטלאת טלאים והשתקת שירותי הכיבוי באמצעות סיפוחם למשטרה. היא לא עשתה דבר כדי לשפר את המוכנות לרעידת אדמה והצליחה להפגין אזלת יד נוספת בעת השרפה הגדולה הבאה.

במקביל, התגלה שיש המון גז בים וממשלת הימין חילקה את הגז והזיכיונות לקומץ תאגידים וטייקונים מקומיים וזרים, תוך כדי הבטחת מחיר יקר לצרכנים והשקעות נמוכות לתאגידים בתשתית. ומהתמלוגים העלובים שאזרחי ישראל יקבלו, הממשלה תממן אבטחה די מיותרת לאסדות הגז וכמובן פטורים תכנוניים שערורייתיים, שמבטיחים שענף הגז יתנהל ברשלנות פושעת כמקובל במדינות נפט כניגריה.

עוד זה קורה והתשובה של ממשלת ביבי-ברק-ליברמן למחאה החברתית של 2011 הייתה להחזיר את גלעד שליט הביתה ולחלק פירורי הנחות מס למעמד הבינוני. כל העסק הזה הקביל כמובן לשורה של הפרטות וקיצוצים בשירותים שהמדינה ספקה לאזרח. ממשלת ביבי-ליברמן-ברק התחלפה בממשלת ביבי-ליברמן-לפיד-בנט ולתהליכי ההפרטה והקיצוצים נוספה שערוריית הרווחים הכלואים, הממשלה העניקה לרווחים, שכבר היו אחרי שורה של פטורים רגילים ממס, הנחה של 95% נוספים. וקרוב למיליארד ₪ שהיו אמורים להגיע ברובם לאזרחים כמס שנגבה מתאגידים, הוענקו במתנה לאותם תאגידים תמורת פירורים. אותה ממשלה לא ראויה, התחלפה בינתיים בממשלה אחרת ולמשרת ההון התורן באוצר קוראים כחלון ולא לפיד, אבל המדיניות נותרה על כנה: חלוקת הטבות מס, הנחות מס ופטורים ממס, לטייקונים בשווי מאות מיליארדי ₪, בזמן שלציבור מחלקים פירורים והממשלה חולבת את נכסי הציבור כביטוח הלאומי ורשות מקרקעי ישראל ומביאה אותם לסף פשיטת רגל, תוך המשך זריקת פירורים לציבור.

בינתיים, בנוסף למערכות הציבוריות הקורסות, מצליחה הממשלה למוטט את החקלאים, לגרום נזקים בלתי הפיכים לשמירת הטבע והמרחב הפתוח במדינה ולהביא את המדינה לספו של אסון תשתיות, בשל השקעה שגויה במיזמי תחבורה פרטית בצד הזנחת התחבורה הציבורית ובניית פרוורים ללא תשתיות ובהם דירות זולות כדי לרצות את הזעם הציבורי על יוקר המחיה והדיור. בכמעט העשור האחרון הפערים הלכו והעמיקו ואיתם החוב למשק בית שהולך וגדל משנה לשנה, קומץ זערורי של מסודרים התעשר וכל השאר הולכים ומאבדים את העתיד שלהם. ואלו רק חלק מהדוגמאות למחיר של העשור האבוד הזה, עוד לפני שדברנו על משבר הדמוקרטיה, על חקיקה הזויה ולא רלבנטית, על התעלמות מכל משבר שהולך ומתפתח עד שהוא מתפוצץ.

אז הבעיה עם הימין היא לא רק שהוא לא דובר אמת, אלא שהוא גם כושל בכל תחום אחר. ומאחורי מסך השקרים, שנועד להסתיר מדיניות שמשרתת קומץ קטן של בעלי הון תאגידים ומקורבים, מסך שמנסה להסתיר את השחיתות ואזלת היד, את ההתפוררות והכישלונות, נצבת ממשלת ימין שמשרתת לא את העם ולא את האינטרסים שלו אלא אינטרסים זרים ונפסדים.

עכשיו דמיינו שבעשור האחרון, במקום ביבי-ליברמן-ברק-לפיד-כחלון-דרעי-ליצמן-בנט-ליבני, היו לנו ממשלות שמאל. ממשלות עם אנשים כמו אילן גילאון ודב חנין, תמר זנדברג ואיימן עודה, עיידא תומא סולימאן ומוסי רז, ממשלות שהשרים והשרות שלהן היו פועלים למען אזרחי ותושבי המדינה ולא למען קומץ תאגידים טייקונים ומקורבים, למען העתיד שלנו כולנו, ברווחה וביטחון בארץ הזו, בלי ספינים ובלי שטיקים, בלי הפחדות ובלי זריעת שנאה ופחד. תנסו להבין כמה עלו לנו עד היום וכמה יעלה לנו בעתיד לשים מבטחנו בקומץ של משרתי הון יהירים ומסיתים. כי אפשר אחרת, ויש אלטרנטיבה, ויש מה לעשות, לפני שנבחר שוב בממשלה ימנית גרועה ובאנשים שהאינטרסים שלנו לא לנגד עיניהם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. החגב עמד יציב :

    חשיבה רדודה

    ההגיג הזה מעיד על חשיבותו הרדודה והלא בשלה של המחבר, כאילו שמדמויות שונות יכולות להשפיע לעומק מבלי לשנות את השיטה במסגרתה המדינה היא המעסיק הגדול במשק ומרשה לעצמה להיכנס לכל היבט בחיינו.

    לעניין אותם דמויות- כל הפוליטיקאים שציינת הם דגי רקק פוליטיים ונטולי כוח אלקטורלי, היחידי עם יכולות הנהגה הוא איימן עודה אבל הנ"ל בוחר לשנות את המסר שלו כשהוא מדבר בעברית או בערבית.
    במפגש עמו הוא נדהם כאשר הבהרתי לו כי לאור החתרנות וחוסר הנאמנות הגובל בבגידה שהוא מפגין. עליו להכין את ילדיו למציאות בלתי נמנעת במסגרתה הם יחיו במדינה אחרת. בסופו של דבר זוהי אינה ארצם.

    מיהו ג'ון גאלט?!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.