חוק הלאום – האיום האסטרטגי האמיתי על עתיד ישראל בא מבפנים

האיום האסטרטגי האמיתי על עתיד ישראל בא מבפנים, וחוק הלאום הוא דוגמה לכך.  חוק הלאום הוא שיא השפל הנוכחי של ממשלת נתניהו, בנט, והרבנים הלאומניים. לטובת המדינה ואנשיה נתניהו וחבר מרעיו חייבים ללכת לפני שהם יביאו לאסון

מאת: אמנון פורטוגלי

חוק הלאום - יצא המרצע הגזעני מהשק

כבר כתבתי כאן על  חוק הלאום  , אבל עכשיו כשהתקבל בכנסת הנוסח הסופי בתמיכה של 62 חברי כנסת - נחשפה הקומבינה לאור השמש, ולא נותרו ספקות. מאת: נטע חוצן

לקריאה נוספת

הצעת חוק הלאום הוגשה לראשונה למליאת הכנסת ב־2011 על ידי חברי הכנסת אבי דיכטר וזאב אלקין. החוק אושר בכנסת, שבע שנים אח"כ, ב-19 ביולי 2018. ברוב של 62 ח"כים בעד מול 55 נגד ושני נמנעים.

שרת המשפטים וחברת מפלגתו של בנט, איילת שקד, קידמה בשנים האחרונות את חוק הלאום, כולל בגרסאות קיצוניות יותר מזו שאושרה. בנט תמך בחוק במליאת הכנסת, וכך גם חברי מפלגתו. זאת למרות הביקורת שהשמיעו מראש חברי הכנסת הדרוזים ונציגי מיעוטים אחרים שהגיעו לדיוני הוועדה שקידמה את החוק.

לפי העיתון הימני "מקור ראשון", בעקבות העברת חוק הלאום "בני העדה הדרוזית נתקפו תדהמה ועלבון צורב"…… ומבחינת רבים מבני העדה ששוחחנו איתם השבוע, חוק הלאום הוא סכין בגב."

שמונה ימים אחרי אישור החוק אמר  שר האוצר משה כחלון כי "חקיקת חוק הלאום נעשתה בפזיזות", ויש לתקן את חוק הלאום כך שימנע פגיעה באוכלוסייה הדרוזית.  שבע שנות פזיזות.

שבוע אחרי אישור החוק צייץ שר החינוך נפתלי בנט בטויוטר בו הוא התנצל בפני העדה הדרוזית על כך שחוק הלאום שבו תמך פוגע בהם: "לאחר שיחות עם רבים מאחינו הדרוזים, עולה שאופן החקיקה של חוק הלאום פגע מאד דווקא בהם ובמי שקשר גורלו למדינה היהודית. זו כמובן לא כוונת ממשלת ישראל. אלה אחינו לדם העומדים עמנו כתף לכתף בשדה הקרב וכרתו עימנו ברית חיים. עלינו, ממשלת ישראל, מוטלת האחריות למצוא את הדרך לאחות את הקרע".

דבריו של בנט הם מהפה לחוץ, אם הציבור הדרוזי כל-כך קרוב ללבו של בנט, איך יכול להיות שלאורך הליך החקיקה הממושך של חוק הלאום הוא שכח לגמרי את הדרוזים?

דבריו של בנט בעייתיים משלש בחינות לפחות: הציוץ חושף יחס פטרוני ומקטין של בנט לדרוזים, רשלנות רבתי שלו ושל חבריו בהליך החקיקה. חמור מכך, הציוץ חושף את המניע האמיתי מאחורי חקיקת החוק, את עולמו הרעיוני האמיתי של בנט.

דברי בנט חושפים את הגזענות ואת האפלייה של בנט וחבר מרעיו כלפי יותר ממיליון אזרחי ישראל ששפת אמם היא ערבית, ואת המניעים האמיתיים שמאחורי חקיקת חוק הלאום. כאשר בנט מתנצל בפני הדרוזים על כך שחוק הלאום "פגע מאד דווקא בהם ובמי שקשר גורלו למדינה היהודית, וזו כמובן לא כוונת ממשלת ישראל" – הוא אומר למעשה: 'אנו מצטערים, לא התכוונו לפגוע בכם, הכוונה היתה לפגוע באזרחי ישראל הערבים המוסלמים והנוצרים והצ'רקסים, אבל בדרך יצא, התפלק לנו, שפגענו גם בדרוזים'

חוק הלאום הוא שיא השפל הנוכחי של ממשלת נתניהו, בנט, והרבנים הלאומניים, וזה לא סוף פסוק.

היסודות של ישראל מותקפים על ידי קבוצת אנשים שמטרתם העיקרית היא לחסל לחלוטין את ישראל של מגילת העצמאות, את 'הממשלה של העם על ידי העם ולמען העם' (לינקולן בגטיסבורג), כדי שיוכלו לקבל שליטה מלאה על הממשלה והמדינה כולה.

בשנים האחרונות, ראש ממשלת ישראל הנוכחי בנימין נתניהו יחד עם נפתלי בנט ואיילת שקד ורבנים קיצוניים, מובילים את המאמצים האלה. אם התקפה זו לא תעצר הם יהפכו את חלום מדינת ישראל לסיוט.

הממשלה של נתניהו ובנט אינה רואה את עצמה אחראית בפני כלל האזרחים. במקום שישרתו אותנו, את כלל אזרחי ישראל, הם וחבריהם, השרים, חברי הקואליציה ו'נבחרי הציבור' בכנסת משרתים קבוצות ספציפיות, בין אם מדובר בבעלי עוצמה כלכלית או בקבוצות קטנות קיצוניות שמהלכות עליהם אימים.

התוצאה היא ממשלה משחיתה ומושחתת, ובראשה ראש ממשלה שיש לו אובססיה להתמכרות לשלטון ולשליטה על אחרים, שאינו מהסס להסית נגד קבוצות אוכלוסייה ונגד מוסדות החוק לפי האינטרסים האישיים שלו, ושנכנע מדי יום לסחטנות קואליציונית, לאינטרסים של בעלי ההון ולהתלהמות של בסיס בוחרים קיצוני ומסוכן. נתניהו וחדלי האישים שסביבו מרשים לעצמם להשחית את המערכות השלטוניות בריש גלי. הם מרשים לעצמם לרדת לתהומות של שחיתות, של חוסר אחריות ושל חוסר בושה והכול תוך זלזול עמוק בציבור, בנורמות הציבוריות ובקופה הציבורית.

הם מרשים לעצמם לסכן את החזון המשותף שלנו, את עתידנו ואת עתיד הילדים והנכדים שלנו.

אסור לאפשר לכל זה להמשיך. יש לפסול, להדיח את ראש הממשלה הזה לפני שיקרע ויפרק את הארץ הזאת.  היסודות של ישראל רועדים כאשר הוא עושה שמות בממשל וזורע מחלוקת במדינה.

אין צורך לעבור על כל הסיבות שיש לסלק את נתניהו. התנהגותו הפזיזה, וההחלטות הפגומות שלו מתועדות בחוק הלאום ובשטף החוקים האחרונים שהוא אחראי להם, בסרטונים ובפוסטים שלו באינטרנט, בעיתון 'ישראל היום', בחדשות ובארכיוני החדשות בטלוויזיה. כולם יחד מצביעים על כך שהוא לגמרי לא כשיר ולא מוסמך להוביל את המדינה.

ישראל זקוקה למנהיג גדול כראש הממשלה שלה; מנהיג שיש לו מאפיינים אלה עם אחריות זו:

חזון ברוח מגילת העצמאות.

כנות ויושר.

יכולת לעורר השראה חיובית.

אומץ, ויכולת עמידה בלחצים.

יכולת ניהולית.

יכולת קבלת החלטות.

יצירתי וחדשני.

אנו זקוקים לראש ממשלה, למנהיג עם תכונות ומאפיינים אלה, אבל במקום זאת קיבלנו את נתניהו, בנט והרבנים הפונדמנטליסטים. נתניהו הוא מנהיג 'מזוייף', שאם רק יוכל, הוא יסגור את העיתונות והתקשורת החופשית. הוא הראה בבירור שהוא חושב שהוא מעל החוק.

נתניהו אינו מלך ישראל, אבל הוא מתנהג כנציגו. הוא לא 'שם קצוץ' על מה שרוב הישראלים חושבים. יש לו כל אותם תומכים נאמנים העוקבים אחריו בצייתנות בכל מקום שבו הוא הולך וקונים כל מה שהוא עושה, לא משנה כמה המעשה מסוכן, פזיז או מושחת.

לטובת המדינה ואנשיה נתניהו וחבר מרעיו חייבים ללכת לפני שהם יביאו לאסון. עם כל יום חולף, אנו רואים דוגמאות נוספות לחוסר היציבות שלו ולחקיקה המוטרפת שלו. השאלה היחידה צריכה להיות, איך זה יכול להיעשות.

הדחת ראש הממשלה יכולה להיות מבוססת על אי-יכולת, וכמו בחוקה האמריקאית, על 'ביצוע פשעים ועבירות'.  לא נראה שניתן יהייה להדיח את נתניהו וממשלתו כל עוד השרים וחברי המפלגות התומכים בהם הם רוב בכנסת. למעשה הם החליטו שלא משנה מה נתניהו יעשה, לא משנה אם זה מעל החוק או נוגד לחוק או מושחת, או לגמרי נגד האינטרסים של המדינה הזאת, הם רוצים לשמור על כסאם, הם לא הולכים להדיח אותו.

אבל קיימת האפשרות של התפטרותו של נתניהו. יהיו כאלה שיגידו שזה רעיון מגוחך, שנתניהו לעולם לא יחשוב אפילו להתפטר. זה נכון, אבל לא משנה מה הוא עלול לחשוב, אם היועץ המשפטי מנדלבליט  וצוותו יציגו ראיות שיורידו אותו למטה. התפטרות מסיבות אלו תתקבל בברכה על ידי רוב האנשים במדינה.

איך זה יכול לקרות? בתרחיש אחד לנתניהו ייודע כי מנדלבליט וצוותו אספו עובדות קונקרטיות, בלתי ניתנות לערעור וראיות כי הוא היה מעורב ישירות בקנוניה, בפרשת הצוללות, או בפרשיות אחרות הנבדקות בימים אלו.

בתרחיש אחר, למנדלבליט ולצוותו יהיו ראיות מרשיעות כי נתניהו כבר ניסה או מנסה להפחיד עדי מפתח כגון ניר חפץ, ארי הארו, או מישהו אחר שעדיין לא זוהה. זו אינה ספקולציה פרועה. נראה שמתחילים לשמוע בתקשורת משהו המציין כי למנדלבליט יש כבר ראיות של שיבוש כזה או ניסיונות של נתניהו ואנשיו להפחיד.

האפשרות של ההתפטרות של נתניהו נראית כיום נמוכה מאוד, אבל זה יכול לקרות ומהר. כמה אנשים בישראל דמיינו כי ראש הממשלה רבין יתפטר? אבל כשהיועץ המשפטי לממשלה, אהרן ברק סגר עליו, ולא היתה לו כל דרך להימלט מהזרוע הארוכה של החוק, הוא עזב את ראשות הממשלה בפתאומיות.

כמה אנשים בארה"ב דמיינו כי הנשיא ריצ'רד ניקסון יתפטר? אבל כשהתובע הכללי סגר עליו, ולא היתה לו כל דרך להימלט מהזרוע הארוכה של החוק, הוא עזב את הנשיאות בפתאומיות.

לטובת מדינת ישראל ואזרחיה, אנחנו צריכים לראות, לוודא שזה יקרה פעם נוספת.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן

תודה לדני שור ולהרבה אחרים שכתבו בנושא זה

 

Tags: , , , , , , , , , ,

One Response to “חוק הלאום – האיום האסטרטגי האמיתי על עתיד ישראל בא מבפנים”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ניתוח חוק הלאום שפורסם ב"חדר המצב"
  כתב
  Ilan Jonas
  חוק הלאום: אני כותב פוסט מרוכז אחד כדי שאוכל להפנות אליו במקום לחזור על אותם ויכוחים. מי שרוצה מוזמן לגזור ולשמור…
  בנקודות, להקלת קריאה:
  1. משפטים וחקיקה זה מקצוע. לומדים אותו לא מעט שנים ומתאמנים בו הרבה כדי לקבל הכשרה להבין השלכות חוקיות.
  2. לא מספיק לקרוא את החוק – יש הרבה מעבר. גם מי שקורא מרשם לתרופה לא הופך לרופא. לכן התשובה לכל אלה שאומרים ״קראת את החוק בכלל?״ צריכה להיות ״אתה משפטן בכלל?״.
  3. כי אכן, עם לשון החוק היבשה יסכים רוב מוחץ של אזרחי ישראל – החוק מורכב מסיסמאות שאנחנו רגילים להן ורובן מעוגנות בחקיקה ופסיקה קודמת. אבל יש טריק מאחורי הטקסט.
  4. לי אישית אין בעיה עם מי שמבין מה חוק הלאום עושה ותומך בזה – זו זכותו כשם שזכותי לא להסכים לכך. הבעיה שלי היא עם אלה שטוענים בלהט שחוק הלאום לא עושה כלום ונופלים בשקרים של ביטן ואיוב קרא למיניהם.
  5. חוק הלאום לא כולל ערכים דמוקרטיים (פרט להצהרה כללית בתחילתו שלא מיושמת בהמשך). הוא כולל למעשה רק החרגה מתוך עקרונות דמוקרטיים, השוויון בראשם. תשובת ההמון – אין בעיה, הערכים נמצאים בכבוד האדם וחירותו.
  6. העניין הוא שחוק הלאום מאוחר לכבוד האדם וחירותו וספציפי ממנו, ולכן מבחינה משפטית עקרונית גובר עליו. כשהוא מגדיר מחדש את ה(אי)שוויון, הוא גובר על כבוד האדם וחירותו שכלל לא מזכיר את המילה שוויון.
  7. אחד הכלים הפרשניים לדברי חקיקה הוא ״מכלל הלאו שומעים את ההן״ או ״מכלל ההן שומעים את הלאו״. כלומר, כשחוק אומר בלשון מפורשת "A", בדרך כלל הוא יאמר בלשון עקיפה "לא-A" (או לא-לא-A אם תרצו).
  8. כלומר, חוק יסוד שיקבע שאזרחי ישראל הצ׳רקסים יקבלו 5000 ש״ח לחודש מהמדינה יהיה חוק מפלה וגזעני, למרות שלא כתוב בו ששאר אזרחי המדינה לא יקבלו 5000 ש״ח לחודש. למה? כי אם יבוא יהודי לבית המשפט בשם השוויון וידרוש את הכסף, בית המשפט יסביר לו שלו המחוקק רצה היה קובע שכל אזרחי המדינה יקבלו 5000 ש״ח לחודש, אבל מאחר שקבע אחרת ברור שזו הייתה כוונת המחוקק בחוק המאוחר לכבוד האדם וחרותו.
  9. מאותה סיבה, כל זכות שהוענקה בחוק הלאום לגזע היהודי (או הלאום כמו שאנחנו קוראים לו בחיבה), כוללת בתוכה הלכה למעשה את שלילת הזכות הזו מכל שאר האזרחים – או לכל הפחות את הפוטנציאל הזה.
  10. האמור לעיל הוא בנוסף לכל הפרשנויות הנוספות, למשל חוות הדעת של המכון הישראלי לדמוקרטיה שאתם מוזמנים לקרוא (תגובה ראשונה).
  11. לכן אל תשכנעו את עצמכם שקראתם את החוק והכל נראה בסדר. אני לא ממליץ גם לקרוא את פקודת מס הכנסה ולהכין דו״ח שנתי לחברה גדולה. זה פשוט לא עובד ככה.
  12. החוק פוגע במיעוטים. זו עובדה ומי שאומר אחרת או משקר או לא מבין. תחליטו לעצמכם אם לא אכפת לכם, שזה בסדר, או שכן אכפת לכם, שזה עוד יותר בסדר. אבל אל תגידו לא קרה כלום כי זו טפשות לשמה. אף אחד לא מחוקק חוקי יסוד מיותרים.
  (הוספתי בעריכה בעקבות הדיונים: עדכון לוגיקה קל בסעיף 7 והתייחסות לנושא החוק הספציפי שחשבתי שברורה)
  https://www.facebook.com/j14live/

Leave a Reply