חיים כץ, הפסק לפגוע בנוער בסיכון

שר הרווחה העמיק את ההפרטה במעונות חסות הנוער והעביר לידי חברת כוח האדם "דנאל" את הזכיינות עליהם. גם מעון "נווה חורש", מעון הדגל המופתי של חסות הנוער, הועבר לזכיינות "דנאל". הפגנה נגד משרד הרווחה ביום שני -6 באוגוסט בשעה 16.00 בקריית הממשלה בתל-אביב

מאת: אלברט סופר

[בוקסה=59460]

 

משרד הרווחה שוב פוגע בעובדות ועובדים מסורים ובנערים בסיכון!

בתחילת השנה הכריז השר חיים כץ על כוונתו להלאים את מעונות חסות הנוער אך בפועל העמיק את ההפרטה והעביר לידי חברת כוח האדם דנאל את רוב מעונות חסות הנוער. מהלך שפגע באופן משמעותי בעובדים רבים והביא לעזיבתם של רבים ומנוסים. עכשיו אנשי משרד הרווחה עושים זאת שוב ומוסיפים חטא על פשע. בניגוד לביקורת הקשה שספגו בבית הדין המנהלי, התכנסה שוב וועדת המכרזים, אותה ועדת מכרזים, והחליטה על העברת מעון נווה חורש גם הוא לידי דנאל! מה שיביא להרס סופי של מה שהיה מעון הדגל המופתי של חסות הנוער.

לא במקרה בין עובדי נווה חורש נמצאים גם אני וגם חברי להנהגת ועד עובדי חסות הנוער.

זהו מהלך שמטרותיו האמיתיות הן ריסוק סופי של התארגנות העובדים שלנו אותה בנינו במשך כמעט עשור והמשך סגירת חשבונות עם עמותת ענב. עבור אנשי משרד הרווחה העובדות והעובדים אינם חשובים, הנערים אינם חשובים. מה שחשוב זו הסטטיסטיקה איתה אפשר לצייר מצג שווא של תיקון ושיפור השירות.

בחצי שנה האחרונה מאז המהלך האלים של משרד הרווחה כלפי עובדות ועובדי חסות הנוער מתהדר המשרד בתפוסה של 95% של בני נוער במעונות. אני יכול להתווכח עם הנתון הזה אבל זה פחות חשוב. מה שחשוב הוא המחיר שמשלמים אותם נערים ואנשי צוות האמונים על הטיפול בהם.

בחצי שנה האחרונה אנחנו נאלצים לקלוט לפעמים גם שלושה נערים בשבוע בכל קבוצה. זאת תוך כדי קליטה של עובדים חדשים וחסרי ניסיון במקום העובדים הוותיקים שעזבו בפברואר.
כל זה מביא למצב בלתי נסבל בו כמות הבריחות במעון נווה חורש עלתה למימדים מבהילים.
באפריל האחרון חצי מהקבוצה שלי הייתה בבריחה ומאז באופן עקבי לפחות שניים שלושה בבריחה מחוץ למעון. יש נערים לא זכיתי לפגוש אפילו כיוון שברחו בו ביום בו נקלטו. וזה רק אצלנו. בשתי הקבוצות הנוספות המצב די דומה.
אין כלים, זמן ויכולת לקלוט בצורה מיטבית ולסייע לנערים שממילא מגיעים במצב משברי להתאקלם. מעין שיחזור של הכאוס ממנו באו עם תוספת לחץ של משמעת, כללים קפדניים ודינאמיקה חברתית מורכבת וסוערת.
כל זה מביא לרמה גבוהה של מתח וחרדה שגורמים לריבוי של אירועי קיצון במעון. ניסיונות של פגיעה עצמית ופגיעה בצוות, שוטטות ומקרי אלימות ופתיחת תיקים חדשים במשטרה.
די מייאש כל החרא הזה, סליחה על הביטוי. איך קורה שוב, שלנו, העובדים שקורעים תחת המעמסה הנפשית הזו, איכפת יותר מכולם?

ביום שישי האחרון אחד הנערים החדשים שסובל מבעיות נפשיות קשות טיפס ועלה על גג הביתן שלו ולתדהמת הצוות שהיה במקום קפץ וריסק את רגלו. אתמול נער חדש שרק הגיע שבר והרס כל מה שבדרכו ובסופו של דבר תקף גם שוטר שהגיע לעצור אותו. אבל על זה אף אחד לא יספר לכם. אז ככה מצילים נוער בסיכון? מי שסטטיסטית לא בסיכון כבר לא בסיכון?

כל אנשי הטיפול במעון, ותיקים כחדשים, זוטרים ובכירים מודעים ומודאגים מהמגמה הזו. בשיחות מסדרון בשקט בשקט לרבים מהם יש ביקורת קשה על אנשי משרד הרווחה. ולא רק במעון. בכל מסגרות חסות הנוער הפחד שולט. בשקט בשקט אומרים לא מעט אנשי טיפול ותיקים שיש אווירה אלימה מצד אנשי המשרד והפחד שולט אבל מנהלי מסגרות חוששים ומיישרים קו.

שיטת הפעלת שירותי רווחה וחינוך במכרזים היא שיטה מושחתת מהיסוד. זו שיטה שהופכת עובדים לשקופים חסרי משמעות, לעבדים שניתנים להעברה מיד ליד תוך פגיעה עקבית בשכרם ובתנאי ההעסקה שלהם. שיטה שנועדה לתת מינימום שירות במינימום השקעה. שיטה שאומרת, אין דבר כזה ביטחון תעסוקתי, אין משמעות לצבירת ניסיון וותק, אין משמעות להשכלה, מקצועיות, מסירות, אחווה במקום העבודה, כל מה שהופך עובדים לעובדים מסופקים וטובים יותר. שיטה שמביאה לתחלופה גבוהה, וכשמדובר בטיפול בנוער בסיכון העניין הזה הוא קריטי.

בכל שנותיי בנווה חורש לא זכורה לי תקופה קשה ומתסכלת כל כך. המעון שהיה ידוע כמעון מוביל בחסות הנוער מבחינה מקצועית, מעון שהיה ידוע ביציבות ובשקט שלו באווירה המשפחתית ששררה בין כלל עובדיו, אווירה שתרמה רבות לתחושת הביטחון של הנערים החוסים בו. עכשיו באים הבריונים ממשרד הרווחה ומשלימים את ההרס.
בכל פעם שאני כמעט מתייאש אני נזכר בנערים האלה שעברו גיהנום של חיים ועכשיו אין מי שישמיע את קולם. הנורא הוא שהם עצמם לרוב לא קולטים שהמערכת ממשיכה לדפוק להם את החיים. לא בגלל אנשי הצוות והטיפול אלא בגלל אנשי משרד הרווחה שכל מה שמנחה אותם הם ערכים כלכליים ומאבקי כוח ואגו. מי יעצור אותם? אנחנו ניסינו. באמצעות מאבק ציבורי קשה שגבה מאיתנו מחירים כבדים ניסינו לשנות את הגזירה שגזרו עלינו ועל בני הנוער אנשי רווחה עאלק.
אז מי יעצור את בריוני משרד הרווחה מהמשך ההרס של חסות הנוער?
מי ידאג באמת לבני נוער בסיכון כשאנשי הרווחה עסוקים בסטטיסטיקה, מאבקי כוח ואגו?

ואלה שמות: השר חיים ×›×¥, המנכ"ל אביגדור קפלן, הסמנכל"ית והאחראית על ראשות חסות הנוער אלין אלול, משה שוקרון, סמנכ"ל תיפעולי ונפתלי יעבץ – ראש מטה סמנכ"ל תקון.

פורסם לראשונה בפייסבוק של אלברט סופר

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply