חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מירי רגב, ביהדות המזרחית אין זרמים, אך יש ליברלים נאורים

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 29.07.18 0:24

שרת התרבות מירי רגב התפטרה מראשות הוועדה שפעלה להרחבת רחבת הכותל לזרמים יהודיים נוספים. בנימוקה להתפטרות היא נקטה עמדה המצדדת ביהדות האורתודוכסית. היא לא מייצגת בכך את היהדות המזרחית שבה רבים הם הליברלים הנאורים

מאת: גבי אנדי

מירי, גם אני סרטן?

שרת התרבות תרמה לאחרונה מהגיגיה לדיון באחת מהפרשות הנפיצות של "דת ומדינה". בדברי ההסבר על החלטתה לפרוש מראשות הוועדה המופקדת על הרחבת "עזרת ישראל" הפלורליסטית, היא הכריזה:

"מצפוני לא נתן לי שקט. לא יכולתי לאשר את מתווה הכותל באופן שהיה פוגע בסדרי עולם."

הדרישה לתפילה מעורבת "לא מקובלת עלי ולא על מורשת ישראל", היא המשיכה…"שבנו אל הקדוש שבמקומותינו שלא על מנת לבזות אותו".

מירי אינה לבד. היא מתיימרת לייצג  בעמדה זו את כלל ציבור "המזרחיים המסורתיים" ( או ה"חילוניים-מסורתיים" )–ויש דברים בגו. למעשה, הכפייה הדתית במדינה נשענת לא במעט על אלה הטוענים לשליחות מטעם המחנה  הגדול הזה.

עבדכם הנאמן סבור שהוא מכיר את הציבור הזה לא רע. אני אמנם מצאצאי יהודי גליציה (פולין/אוקראינה) , אך במהלך קרוב לחמישים שנה בארץ מצאתי את עצמי מוקף יהודים מזרחיים חלק גדול מהזמן. רוב שכני הם מזרחיים. גם רוב החבר'ה ששירתי אתם בצה"ל. חלק גדול מאד מתלמידי במשך עשרות שנות הוראה היו מזרחיים. מאז שפרשתי לגמלאות אני נוסע לחו"ל מדי שנה בטיולים מאורגנים שרוב משתתפיהם מזרחיים. אהה—וגם אשתי מזרחית. אני נמנע מהקלישאה ש "הרבה מחברי הטובים ביותר…" כדי לא לרדד את הדיון–אבל אני בהחלט לא ניגש לעניין מתוך זרות.

ויש לי עוד גילוי נאות: אני יהודי קונסרבטיבי (אגב, נשיא הקהילה שלנו הוא מרוקאי ) ושני בני הם רבנים ליברליים, אחד ריפורמי והשני קונסרבטיבי.

אז מה למדתי על "המזרחיים המסורתיים" במשך השנים?

א. הם מחוברים יותר ליהדות  מרוב הציבור האשכנזי ה"חילוני". אבל…

ב. הם לא מקפידים באופן מיוחד על דרישות ההלכה, ביחוד בהיותם רחוקים מהבית—ולכן, הדיווח על מירי רגב האוכלת "שרצים וחמץ" במסעדה במהלך שבוע הפסח הוא סביר בהחלט.

ג. ידיעותיהם ביהדות מוגבלות. הם אמנם יודעים יותר מהאשכנזי החילוני המצוי אך ההשכלה היהודית שלהם במובן הרחב בהחלט לא עולה על זו של היהודי הריפורמי או הקונסרבטיבי הרציני בארץ.

אני לא שופט , רק מציין מציאות.

ומדוע אני נדרש לכך? כי טיפוסים  כמו מירי רגב מעיזים לקבוע מה "מקובל על מורשת ישראל" ,איזה סוג של יהודי נחשב כ "יהודי אותנטי" ואילו זרמים הם חסרי לגיטימיות  ותפילותיהם " מבזות" את היהדות על בסיס הרקע היהודי הדל יחסית הזה. אכן, לא היו קונסרבטיבים בקזבלנקה או ריפורמים ברבאט—אך הזרמים האלה היו מבוססים היטב  במשך דורות  בחלקים אחרים של העולם היהודי—ובמספרים שעלו על כלל יהודי המגרב.

"אבל הרבנים אומרים"…

הרבנים ה"קדושים" שאת סרה למרותם כשמתחשק לך , מירי, אומרים הרבה דברים. למשל, בסוף 2010  חתמו קרוב למאתיים רבני ערים וראשי ישיבות על "פסק הלכה" שאסר מכירה או השכרה של מקומות מגורים כלשהם ברחבי הארץ ל"גויים" במפגן של גזענות וחילול שם שמים. הם הסתמכו על דברי הרמב"ם ב"הלכות עבודה זרה" (משנה תורה ) ,שכוללים דברים עוד יותר איומים. האם עלי לראות  בזה ביטוי של "סדרי עולם" ולנהוג בהתאם?  הרבה רבנים שאת מן הסתם מעריכה נמנו עם החותמים– אך כל הרבנים הליברליים בארץ הוקיעו את המסמך המחפיר. אז יד על הלב, מירי: מי מבזה את היהדות ומי דואג לכבודה ? אלה הנצמדים בקנאות לכל אמירה מפוקפקת  של מורה הלכה מהעבר (ויהיה שיעור קומתו אשר יהיה) או אלה שמכריזים שיש לעקור יסודות לא מוסריים ולתקן יסודות לא נאורים במורשתנו—אפילו, רחמנא לצלן, להוסיף לברכה ל"שלום על ישראל" את התוספת "ולכל יושבי תבל"?

ואגב, מירי, היכן היה, כדבריך, "מצפוני שלא נתן לי שקט" במהלך אותו פרק שפל משפל בתולדות הרבנות הממוסדת?

"אבל אתם מעודדים התבוללות…"

"משפט המחץ" הנבוב הזה מושמע תדיר  על ידי מתנגדינו.

כוונתם היא לנישואי תערובת , שכל זרם יהודי ליברלי דוחה אך התופעה קיימת אצל חברינו בארה"ב באחוזים גבוהים , כביטוי של תהליך חברתי שלא פוסח גם על בני משפחות אורתודוקסיות ("דתיות"). ואולם, יהיה המצב בחו"ל אשר יהיה, רק פתי או שקרן יאשים בכך את הזרמים הליברליים בישראל.

עם זאת, בהחלט  קיימת  בארץ בעיה חמורה אחרת הקשורה ל"נישואי תערובת". מאות אלפי עולים מברה"מ לשעבר—"מזרע ישראל" אך לא יהודים על פי ההלכה– אינם יכולים להינשא בארץ, ודאי שלא ליהודים. וראה זה פלא: יהודים כשרים רבים (כולל "מזרחיים מסורתיים") מתאהבים בהם ומחליטים להינשא להם ויהי מה—ודווקא הרבנים הקדושים שלך, המייצגים "סדרי עולם" , מונעים את הטיפול בסוגיה.

הזרמים הליברליים (ולא רק הם ) מציעים דרכים להתמודד עם האתגר הזה –לצד אתגרים  רעיוניים/ הלכתיים נוספים —  אבל כל עוד הם לא מתקבלים כחלק ממייצגי "מורשת ישראל" ,תרומתם לדיון לא נשקלת וזוגות ישראליים "לא כשרים" ימשיכו להינשא בקפריסין ולהוליד ילדים שגם רבים מהם לא ייחשבו כיהודים. לא חבל?

יהודים קונסרבטיבים וריפורמים בישראל סובלים מקיפוח מובנה ומקיף—והחברה הישראלית כולה נפגעת מכך. וכל עוד אנשי ציבור חסרי דעת ואחריות  אך בעלי יכולת אלקטורלית  בזכות  הדמגוגיה שלהם יגבו את מדיניות
הקיפוח, כולנו נמשיך לסבול. רק כאשר נוכר לא כחלק מהבעיה אלא כחלק מהפתרון תוכל החברה ליהנות מהכיוון השונה והרענן שאנו מייצגים. אנחנו לא נביא את הגאולה, אך אין  ספק שנוכל לתרום מיצירותינו ותובנותינו כאשר נתקבל כבני שיח מן השורה. ואישור "מתווה הכותל" יסמל אולי יותר מכל את השחר של היום החדש.

החברה הישראלית מתבוססת עמוק במדמנת הכפייה הדתית-חרדית, כשלמנהיגי החרדים לא אכפת מהרקב והצחנה  ושרת התרבות וחבריה משתפים פעולה אתם  על ידי הטמעת הסירחון בניחוחות של תרבות ה"כפיים", "האח הגדול" וההשתלחות כלפי "האחר", "האליטות" וכל מי שמעז להזכיר שיש ביהדות גם ערכים אוניברסליים. יעני, ה"סרטנים" למיניהם.

אחלה ציונות. אחלה יהדות. אחלה חזון…

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.