על אופוזיציה משמעותית להשליט שיח ציבורי הרלבנטי לצרכי ה-99%

במקום להיגרר אחר סדר היום הציבורי שמשליטה הקואליציה כשהיא מפלגת קבוצות ומסכסכת אותם אחת באחרת, ובימים אלה באמצעות "חוק הלאום", על האופוזיציה להשליט סדר יום המתמקד בצרכי היסוד של 99% האזרחים במדינה

מאת: ק. טוכולסקי

אם הייתה לנו אופוזיציה היא לא הייתה משתפת פעולה עם ספין "חוק הלאום"

אם הייתה לנו אופוזיציה היא לא הייתה משתפת פעולה עם כל שטות שהממשלה עושה כדי שלא נתעסק עם המציאות, בדיון על חוק הלאום, יו"ר האופוזיציה (או לפחות היורים של המשותפת ומרצ) היו עולים לדוכן הנואמים ואומרים למליאה משהו בסגנון הזה:

"כנסת נכבדה, מחיר האבטיח הגיע בשווקים לששה ₪ לקילו, מה שאומר שבכל מדינת ישראל ילדי העניים, המהווים לפחות מחצית מהילדים בישראל, שבשנים כתיקונם היו יכולים להנות ממחירים זולים של פירות הקיץ, לא יכולים לאכול אבטיח. גם לא ענבים שעולים 12 ₪ לקילו ובטח ובטח לא אפרסקים שזיפים או נקטרינות שנמכרים רוב הזמן מעל 10 ₪ לקילו.

בזמן שהממשלה הרעה שלנו מצפה שנעסוק בעוד חוק חסר משמעות במציאות, המציאות היא שמדיניות חקלאית כושלת, ניהול קטסטרופלי של משק המים, והעדר תמיכות מודרניות בחקלאים, בשילוב עם העדר פיקוח על מחירי התוצרת החקלאית, הפכו את הפירות והמדינות במדינתנו למותרות.

זאת לא הבעיה היחידה שבוערת כיום יותר מעוד חוק הצהרתי, הבנו כבר שהממשלה הזו טובה בהצהרות פומפוזיות וריקות מתוכן בזמן שהיא שודדת את העם, מוצצת את לשד ההמונים ומעשירה קומץ של אוליגרכים ובעלי אינטרסים זרים תוך התעלמות מצרכי היסוד והבסיס של ה-99%, אבל באמת, כשגבול הדרום בוער כבר למעלה ממאה יום, כאשר תשתיות המים והתחבורה קורסות, כאשר רעידות האדמה של הזמן האחרון מזכירות לנו את אזלת ידה של הממשלה בטיפול בחיזוק הנדרש למאות אלפי מבנים בישראל, כאשר מסדרונות בתי החולים פקוקים ממיטות למטופלים שאין חדרים לשים בהם אותם, הממשלה הרעה והכושלת שלנו שוב מגייסת את הקואליציה הרעה והכושלת שלה לתמוך בחוק שלא יוסיף חדר בבית חולים, לא יביא שלווה לגבולות, לא יוריד את מחירי מוצרי היסוד ולא יפתור ולו אחת מהבעיות הבוערות במציאות הישראלית הבוערת.

לכן כנסת נכבדה, ככל שנתנגד לחוק המיותר הזה, חוק שיבזה את ספר החוקים ואשר ממשלה שנקים אחרי הבחירות הבאות פשוט תבטל ביחד עם עוד שורה של חוקים מיותרים ומבזים, אין בכוונתנו לשתף עוד פעולה ולהמשיך לדון בבדיחה הזו, שבשביל להסתיר באמצעותה את ערוות כישלונותיכם, אחרי הבחירות הבאות נשקם את המדינה הזו משלטונכם הכושל.

כמובן שאין לנו אופוזיציה שמישהו מחברי הפרלמנט שלה מסוגל לשאת כזה נאום, במקום זה האופוזיציה תגיב לספין ותשתף אתו פעולה, בדיוק כמו שהממשלה רוצה. מאותה סיבה, בדיוק בזמן שהכל בוער ומתפורר, גם כל הארגונים והתנועות בשמאל, מהמיותרים יותר (דרכנו, זזים, אנו) ועד האמורים להיות רציניים יותר (עומדים ביחד, חד"ש, מרצ) ישתפו פעולה עם הספין של הממשלה ויקדישו את מרצם לא למה שמעניין את הבוחר כמו למשל, מחיר האבטיח, רעידות האדמה, הפרטת הדואר, האש בגבול עזה, אלא למה שלא מעניין אותו כמו "חוק הלאום".

הבוחרים בישראל הם מטריאליסטים, הם לא עוסקים בסימבוליקה ריקה והספינים של הימין לא מעניינים אותם. אם הם יצטרכו לשלם יותר בדואר, או שלא יוכלו לנסוע לדרום אדום, או לשקם רכוש מנזקי רעידות אדמה, שלא לדבר על להמשיך לשלם 6 ₪ לאבטיח, הם יכעסו ויחפשו אלטרנטיבה לשלטון.

את ביבי הם לא יחליפו בגלל חוק הלאום ולכן אין טעם בכלל לדוש בשטות הזו. במדינה עם אופוזיציה נורמאלית, עם איגוד מקצועי חזק וגדול, היו צריכות להיות השבוע שביתות כלליות בגלל הפרטת הדואר ונמל חיפה. לא שיתוף פעולה בין הממשלה והאיגוד על איך משמנים את העובדים בשביל לקדם הפרטה של תשתיות לאומיות בסיסיות.

במדינה עם אופוזיציה נורמאלית היו צריכות להתקיים הפגנות סוערות בדרישה להגיע להסדר עם ממשלת החמאס בעזה, נגד הפיכת חופי ישראל למזוהמים מקידוחים, הצלת החקלאות והבטחת הקיום בכבוד של החקלאי והמחיר ההוגן לצרכן של תוצרת חקלאית טרייה. אבל מה לעשות, אין לנו אופוזיציה שחושבת בהיגיון, שיוזמת, שמציעה אלטרנטיבה. יש לנו 54 חברי כנסת ששני שליש מתוכם רק רוצים לחבור לשלטון הקיים ועוד שליש מתוכם נגרר אחרי ספינים של השלטון הקיים.

חוק הלאום הוא חוק מיותר ובזוי, הוא חוק שלא משנה את המציאות בשום צורה, שלא ישנה לאף אחד מאתנו לא את היום יום ולא את המהות של הקיום. לא צריך להיאבק בו יותר מדי, צריך לבוז לו, להגיד שזיהינו את הספין ולהמשיך הלאה, לבנות אלטרנטיבה מהותית לשלטון הרקוב הזה. אופוזיציה שתתקן ותפתח את ישראל ותמחק את הביזיונות של השלטון הנוכחי.

Tags: , , ,

5 Responses to “על אופוזיציה משמעותית להשליט שיח ציבורי הרלבנטי לצרכי ה-99%”

 1. רפי לאופרט הגיב:

  בכדי להשליט שיח, חייבים לא רק להבין את התוכן הרלוונטי ולהעריך את יחס הציבור אליו, אלא גם לדעת כיצד לפנות אל מושאי הפניה מבלי לנכר אותם.
  גם זאת האופוזיציה שלנו אינה יודעת לעשות.
  ללא תוכן וללא סגנון היא נותרת כשהייתה – בלתי רלוונטית.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  אתה חד וחלק צודק, יש לנו בעיה וצריך להכיר בה ולהתמודד איתה.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אכן

 4. החגב עמד יציב הגיב:

  טוכולסקי, אני יודע שבחוגים הפסאודו-אינטלקטואליים בהם אתה מתרועע לא נהוג להפריד בין דעה לעובדה אבל בכל זאת אשמח אם תוכל להסביר על מה אתה מבסס את הקביעה שהממשלה "שודדת את העם, מוצצת את לשד ההמונים ומעשירה קומץ של אוליגרכים ובעלי אינטרסים זרים תוך התעלמות מצרכי היסוד והבסיס של ה-99% "
  כמו כן על סמך מה אתה קובע בכלל שיש דבר כזה "ה 99%?" האם זו קבוצה מקובעת או שיש תנועה אל ומ"ה 1%"
  just wondering
  מיהו ג'ון גאלט?!

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ציפי לבני הודתה באיזשהו ראיון שהיום ! לא היתה מפריטה את כי"ל ואת מפעלי ים המלח.

  מעניין מה הביא אותה להכרה הזו ומה עוד הפריטה ש"איננה מצטערת".
  היא בעצמה מודה שיש נכסי ציבור שאסור להפריט. אולי נתנה את כי"ל רק כדוגמה.

  ההפרטות האלה הן במילים פשוטות – עובדתיות , מכירת נכסי ציבור רווחיים בפרוטות.
  הקונים כבר יודעים מה לעשות עם העובדים שלהם – צמצום כוח הקניה, קיצוץ בכספי הפנסיה שלהם, בתשלומי הבריאות וכו' – מי משלים את זה אחר כך? המדינה.
  אז בשביל מה כל הסיבוב הזה?
  אבל הקונים, מה אכפת להם? כי"ל מרוויחה בעיקר מיצוא ומכניסה אכן דולרים – השאלה לאן הם הולכים.

  ואם בעובדות מדובר – כמה מס שלמה כי"ל למדינה מאז ההפרטה?
  כמה תמלוגים?

  בבקשה נשמח כולנו להחכים.

Leave a Reply