postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » נגד עובדות אלטרנטיביות – היום שבו משרד החוץ יודיע לעולם שמלחמה היא שלום

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נגד עובדות אלטרנטיביות – היום שבו משרד החוץ יודיע לעולם שמלחמה היא שלום

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 2.07.18 1:00

את הנאורות החליף עידן השקר והעובדות האלטרנטיביות. אבל יש מה לעשות מול כותרות ואמירות שקריות: להמשיך להיצמד לאמת ולחשוף אותה. כמה יוזמות אזרחיות כבר עושות את זה

מאת: אלעד כרמל 

מעניין מה היו אומרים הוגי הנאורות, שהיו משוכנעים שהתבונה עומדת להשיג ניצחון בלתי מעורער על פני הבורות, האמונות הטפלות והדעות הקדומות, על העידן שבו אנו חיים. השקרים נעשו גלויים כל כך, וחסרי בושה כל כך, ועכשיו הרי הם כבר אינם שקרים, אלא עובדות אלטרנטיביות, כלומר עובדות שמשקלן שווה לעובדות שאותן הן באות להחליף. שילוב של ציניות חסרת גבולות ובורות מתוחזקת היטב הוא אולי המאפיין הבולט ביותר של הפוליטיקה העכשווית, בדיוק אותה פוליטיקה שהנאורות ביקשה לתקן.

סרטון הערבים הנוהרים הידוע הוא דוגמה בולטת לכך. כל כך הרבה דובר בסרטון הזה שפרסם נתניהו בבחירות האחרונות שנראה שהוא נשחק והפך לבדיחה עצובה. לכך שאסור לנו להתייחס בהומור, סאטירי ככל שיהיה, לעוולות מוסריות כאלו אתייחס בפעם אחרת. אך מה שהתפספס בשיח על הסרטון הזה הוא העובדה שמעבר להסתה המכוערת שבו, הוא היה שקרי, ולא רק זאת, אלא שמובילי קמפיין הליכוד הודו בכך בפה מלא מיד לאחר הבחירות.

הטקטיקה של הפחדה המתבססת על שקרים חוזרת על עצמה שוב ושוב לנגד עינינו בשנים האחרונות. מתנגדי הברקזיט, לדוגמה, טוענים כי קמפיין העזיבה הפעיל מניפולציות בין אם על ידי חריגה מהסכום המותר ובין אם על ידי הצגת נתונים שקריים בנושאי הגירה וכלכלה, ועל כן תוצאות המשאל אינן לגיטימיות. וכמובן, טראמפ. זו טקטיקה ששייכת למשטרים פופוליסטיים ואפלים, אך מעבר לכך, היא מהווה אתגר משמעותי לתיאוריה הדמוקרטית: כיוון שאם ניתן לדמוקרטיה להמשיך להיתפס רק כהכרעת הרוב ולא כמכלול שלם של אתוס וערכים, נשאיר אותה חשופה לחלוטין בפני המניפולציות של בעלי ההון והכוח.

משרד החוץ מפיץ עובדות אלטרנטיביות על חתונות אלטרנטיביות לא קיימות:

אך כפי שהוגי הנאורות ראו, לעיתים קל להילחם למען האמת, פשוט כיוון שהיא האמת. ואכן, לאחרונה ישנן יוזמות חשובות שקוראות תיגר על ההתמסרות לשקר. כך, למשל, פרויקט "המשרוקית", שעוסק בבדיקת עובדות, על ידי "בדיקת התבטאויות פומביות של אישי ציבור במטרה לספק לקהל צרכני החדשות כלי חיוני לבחינה מושכלת וביקורתית שלהן". חברי המערכת מדרגים אמירות של אישי ציבור שפורסמו בכלי התקשורת וברשתות החברתיות, המבוססות על עובדות שניתן לאמת או להפריך, לפי מדרג ציונים הנע מ"נכון" ועד "מטעה".

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.